Zo'n ringrijbaan staat in een uurtje overeind Blik achter de schermen Hans Aangeenbrug hangt tou wen voor de komkommers op in de kas van bio-boerderij Zuidbos in Noordgouwe. foto Marijke Folkertsma Biologische boeren en zorg- boeren zetten vandaag en morgen de deuren wagen wijd open om iedereen ken nis te laten maken met het boerenleven. Onder het mot to 'Lekker naar de boer' koeien kijken, de tomaten zien groeien in de kas en ge nieten van de kleurrijke vel den met eetbare bloemen. door Melita Lanting Eén van de Zeeuwse bedrijven die graag wil laten zien hoe de biologische boer werkt is Kwekerij Zuidbos uit Noordgou we van broer en zus Hans en Geertje Aaneenbrug uit Noordgouwe. Een intensief tuinbouwbedrijf waar zestig tot zeventig ver schillende producten worden geteeld. „Toma ten, aubergine, stokbonen, kruiden, sla....", somt woordvoerder Ad van Oorschot op. Hij is - twee dagen voor de open dag - hard aan het werk met de voorbereidingen. Hij moet 150 pizza's maken. Van Oorschot: „Ik maak nu de bodems en die worden ingevroren. Dat kan echt niet allemaal meer op de dag zelf klaargemaakt. Daar heb ik dan de tijd niet voor. Al die pizza's zijn niet alleen bedoeld voor de hongerige bezoekers van de open dag, maar ook voor de vaste klanten van de markt. Iedere zaterdag is op het terrein van het bedrijf een biologische markt met vlees, kaas en ande re producten. Het gaat - aldus Ad van Oorschot - goed met de verkoop van biologische producten. „Het gaat geweldig. We kunnen merken dat het een groeimarkt is. Ik merk dat aan het groeiende aantal klanten en aan de vraag naar meer kra men." Biologisch boeren gaat verder dan alleen het niet toepassen van gewasbeschermingsmidde len. De hele keten moet kloppen. Van zaadje tot eindproduct: alles moet biologisch zijn. „Dus ook de mest die we gebruiken. Wij halen de mest van de biologische geitenfokkerij. Bij alle bedrijven wordt wat extra's gedaan om de bezoekers van de open dag te vermaken. Er zijn spelletjes voor de kinderen, er zijn rondlei dingen en er wordt veel informatie gegeven over biologisch boeren. De Zeeuwse bedrijven die vandaag (of mor gen) de deuren open zetten zijn: -Akkerbouwbedrijf en zorgboerderij De oude Haven en V D Contrast, Oude Havendijk 2 Hengstdijk. Open: zaterdag 10.00 -17.00 uur en zondag 10.30 -17.00 uur. -Groentenkwekers Zuidbos, Zuidbosweg 17 Noordgouwe. Open: zaterdag 10.00 -16.00 uur -Gemengd bedrijf Ter Linde en boomgaard Ter Linde, Lijdijkweg 1 Oostkapelle. Open: zondag 10.00 -16.00 uur. -Groenten en bloementeelt Consumptieve kwekerij, Korteweg 6 Zonnemaire. Open: zater dag 9.00 -17.00 uur. -Zorgboerderij en veeteeltbedrijf Landleven, Prinsendijk 15 Kortgene. Open: zaterdag 10.00 - 17.00 uur. -Zorgboerderij en veehouderij Pitteperk, Breeweg 21 Koudekerke. Open: zaterdag 10.00 - 16.00 uur. -Zorgboerderij en gemengd bedrijf Het klein Hoefken, Vitshoekdijk 1 Kuitaart. Open: zater dag 11.00 -17.00 uur Meer informatie over de open dagen is te vinden op www.biologica.nl/opendagen aan de beurt. Als het goed gaat, staat zo'n ringrijbaan in een uur tje overeind. Voor elke wedstrijd komt er een kar schoon zand in een kar van Houmes. De trekker rijdt héél langzaam over de baan, terwijl twee ringrijders het zand eruit scheppen. „Het is taai zand", con cludeert Kees terwijl twee mei den op de kar staan te zweten. Intussen legt Marina alvast de pa len met de rood-wit-blauwe kop jes neer. Die gaan in gaten in de straat. Onder het wegdek zitten buizen, gevuld met zand en afge dekt met een dun laagje asfalt. Met een breekijzer wordt het as falt eruit gestoken, dan is het draaien met de grondboor tot het gat diep genoeg is. „Behalve als er nog keggen inzitten van de vorige keer", zegt Kees. „Dan moet je er met je arm in." Alle spullen van de afdeling Ga- pinge komen uit de afdelingskar: lansen, palen, ringen, touw en schoppen. De kar is uitgerust met een geluidsinstallatie, het scorebord staat er vast in. „Al leen in Grijpskerke hebben ze een luxere." De naambordjes worden alvast klaar gehangen: er zijn 32 rijders bij de afdelings wedstrijd. Met een speciaal houten frame kijkt Kees of de palen aan de uit einden in de juiste hoek staan. Een keg ertussen, een paar klap pen erop en klaar. „Klopt het toch wel, Peter?", roept afdelings voorzitter Dennis Willeboordse iets later naar de 'zichter' van vanavond. „Ze staan veel te hoog." De palen staan waterpas, in plaats van recht ten opzichte van elkaar, moppert een ander. Ze laten het maar zo. De poemers, de palen waar de bus aanhangt, zijn als laatste aan de beurt. Met een speciaal op maat gemaakte lat meet Kees de afstand van de grond naar de bus. Ietsje hoger, nog iets lager: klaar. De ringrijbaan blijft ge woon een nachtje zo achter. „In Middelburg kan dat niet", vertelt Kees. „Daar vonden we de poe mers een keer een jaar later pas weer terug in de bosjes." door Nadia Berkelder Als ome Lein het deed, stond hij altijd recht, zegt Kees, met een blik op de baan. „En precies op hoogte." Vandaag staat in Ga- pinge de ene paal iets hoger dan de andere: het is een kwestie van kijken. Zichten heet dat, in ring- rijtermen. Aan het einde van de baan staan, je ene oog langs de palen laten gaan en inschatten of ze nog een tik met de hamer moeten hebben. Wie wil ringrijden, moet ook planten. De helft van de rijders die in actie komen, worden ge acht de avond ervoor de baan te komen opzetten. Vandaag zijn Kees en zijn dochter Marina ook De PZC volgt in Buitengebied wekelijks een echte ringrijfamilie: het gezin Langebeeke uit Middelburg. De familie rijdt bij de afdeling Capinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23