'Fortis-topman is de grootste graaier' www. tv meu be 1. nl 1 AIRCO Gasverbruik toegenomen 99,- Hij valt gegarandeerd! Bosch Car Service Zwakke dollar doet Dethon pijn Groep aandeelhouders klaagt zakenbank Lehman Brothers aan voor do grootste collectie tv-meubels ven Nederleni Votron is volgens VEB grootste profiteur bestuursvoorzitters. ONDERHOUDSBEURT Service Indiase inflatie in de dubbele cijfers Brussel doet invallen Belgische banken bij wasmiddelbedrijven verliezen miljarden Sand voor Scandinavisch slaapcomfort Trekking 10 juli Alles kan PZC Zaterdag 21 juni 2008 I 1 9 DEN HAAG - Jean Paul Votron is de grootste graaier onder de Neder landse bestuursvoorzitters. De Bel gische topman van bankverzeke raar Fortis voert de toptien van 'be loningsschandalen' aan. De lijst is gisteren gepubliceerd door de Vere niging van Effectenbezitters (VEB). Votron kreeg over 2007 een bonus toegekend van 2,5 miljoen euro, het dubbele van de maximale va riabele beloning die Fortis met de aandeelhouders had afgesproken. Opmerkelijk was dat hij dat extraa tje kreeg omdat zijn aandelen en opties door de ingezakte beurs koers fors in waarde zijn gedaald. De beurswaarde van Fortis daalde vorig jaar met vijftien miljard eu ro, onder meer door zorgen over de kredietcrisis en angst dat de bank zich heeft vertild aan de over name van ABN Amro. De VEB constateert dat 'het ver trek van bestuurders nog steeds aanleiding is om schandalig veel te betalen'. De lijst telt acht topman nen die vorig jaar al dan niet vrij willig hun biezen pakten, waaron der Anders Moberg (Ahold), Frans Jean-Paul Votron, bestuursvoorzitter Fortis. foto Phil Nijhuis/GPD Koffrie (kantoorhandel Corporate Express), Rijkman Groenink (ABN Amro) en Tex Gunning (uitzender Vedior). „Moberg kreeg het afgelopen jaar niet alleen 3,4 miljoen mee, als af koopsom, maar ook nog een 'ge wone bonus' van 2,6 miljoen euro en een basissalaris van 750.000 eu- W* De Vereniging van Effectenbezitters breekt de staf over miljoenenbeloningen van bestuursvoorzitters uit het Nederlandse bedrijfsleven. Uoorkom vieze geurïjes esi dure reparaties? Alleen geldig voor systemen gevuld met koudemiddel R134A AXEL BORSSELE GOES KAPELLE KOUDEKERKE MIDDELBURG TERNEUZEN VLISSINGEN Autocenter Snoodijk Drieschouwen-Zuid 18 ^*0115 - 56 20 45 Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8 C 0113 - 35 08 63 Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15 C 0113 - 27 36 65 Garage Hoogesteger Dijkwelsestraat 59 <1*0113 - 34 13 15 Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4 f0118 - 55 19 91 Auto Service Van Liere Voltaweg 33 C 0118 - 62 76 80 Autocentrum Terneuzen Handelspoort 2 f 0115 - 64 92 80 Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4 f 0118 - 46 46 44 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 f 0118 - 59 15 24 Compleet, goed, betaalbaar NEW DELHI - De inflatie in India is in de eerste week van juni geste gen tot het hoogste niveau sinds 1995. De belangrijkste prijsindex, de wekelijkse van groothandelsprij- zen, steeg met 11,05 procent. De voorgaande week lag de inflatie op 8,75 procent. De sterke stijging volgt op de ver hoging van de brandstofprijzen eerder deze maand. Benzine werd 11 procent duurder, de prijs van diesel ging met 9 procent omhoog. BRUSSEL - Inspecteurs van de Euro pese Commissie zijn deze week binnengevallen bij fabrikanten van wasverzachters, waspoeder en vaatwasmiddelen. De producen ten maakten vermoedelijk verbo den onderlinge afspraken, zei giste ren de woordvoerder van commis saris Kroes (Concurrentie). De Eu ropese Commissie kan voor verbo den prijsafspraken boetes opleg gen. Het record staat op ruim 1 mil jard euro voor liftfabrikanten. ro. Inclusief andere beloningen was dit 7,2 miljoen euro voor een half jaartje werken. Een dag later was Moberg al weer begonnen bij zijn nieuwe baan in het ongetwij feld nog lucratievere Dubai. Boven op de 7,2 miljoen euro had Ahold hem ook nog eens nog 1,5 miljoen opties ter waarde van 5 miljoen eu ro meegegeven, terwijl die opties bij vertrek automatisch waarde loos zouden moeten worden. Vier jaar geleden begon Moberg met een beloningsschandaal en hij ver trekt dus met een nieuw schan daal", constateert de VEB. Over de bij ABN Amro vertrokken topman Rijkman Groenink meldt de vereniging: „Moberg staat niet zozeer vanwege zijn exorbitante beloning van ruim 30 miljoen eu ro in de lijst. Deze was immers al in 2007 bekend. Maar bovenop zijn ruime afkoopsom krijgt hij ook nog eens de bonus van 1,4 mil joen euro over het afgelopen jaar. Dit was meer dan hef maximum volgens het beloningsbeleid. Opvallende namen in lijst zijn die van Maarten Fontein en Martin van Geel van de beursgenoteerde voetbalclub Ajax. De VEB stelt dat beiden na een teleurstellend sei zoen het veld moesten ruimen maar dat Ajax de 'forse' afkoop som angstvallig geheimhoudt. VOORBURG - De consumentenbe stedingen zijn in april met 2,1 pro cent gestegen in vergelijking met een jaar eerder. Dat komt vooral door een hoger gasverbruik. Aan energie gaven huishoudens 30 pro cent meer uit, meldde het Cen traal Bureau voor de Statistiek gis teren. De bestedingen aan voe- dings- en genotsmiddelen en duur zame goederen namen af Creëer je eigen stijl S.Hid boxspriftgs fijn te leveren in diverse unlkleurlge stoffen en SMepdcssifis, U kunt c? Moffen combineren me! eik type iiooföbürd (bed;. Bovendien üijn de poten in versflieiriene vormen en kleuren te verkrijgen. Vin,KJ 11,1.(1 (If villi!VMïfflMi bij tuY. Ill 'if v/ihkei: A' li" J' liIVvii 7 jifiii i'.i fn tuH jiint ,'00;:. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gevolgen van de teruggang van de mondiale econo mie gaan niet aan het werkvoorzie ningschap Dethon voorbij. De Zeeuws-Vlaamse reïntegratieinstel- ling heeft te kampen met flinke fluctuaties in de orderportefeuilles voor de verschillende werkplaat sen. De zwakke dollar laat zich erg voe len in de sector elektronica in Ter- neuzen, waar orders uitblijven. Dethon zoekt naarstig naar extra omzet. Ook de afdelingen Monta ge en Verpakking in Hulst en Kunststof in Oostburg draaien lang niet zo goed als vorig jaar. Directeur Edwin van den Berghen stelt daar tegenover dat Dethon Groen meer werk heeft dan ooit te voren. „Tijdens het seizoen van april tot oktober zal Dethon Groen voor een groot aantal men sen uit de andere sectoren werk kunnen bieden. Probleem is ech ter dat niet iedereen dit fysieke zware werk aankan. Het is dus voor ons zaak om ook voor on^e montage en andere afdelingen weer orders binnen te halen." Dethon heeft het geluk dat bum man Philips er in slaagt om n< steeds veel spaarlampen op de wi reldmarkt te slijten. Het verpakk 1 van die lampen levert nu al germ me tijd werk op voor 30 medew - kers van Dethon. De leiding van Dethon ondm zoekt of nieuwe werkdisciplines kunnen worden opgezet. Gedacht wordt aan schoonmaken, glastum bouw en kringloopwinkels. De laatste twee zitten er aan te ko men. Volgens Van den Berghei; 's het overigens niet aannemelijk ax Dethon in Oostburg of Sluis mm. kringloopwinkel zal openen, „ais we dat doen, dan beginnen we n Terneuzen, daarna mogelijk n Hulst. In West - Zeeuws-Vlaana. ren zitten al enkele kringloophm drijven. Die willen wij niet ver dringen." BRUSSEL - De kredietcrisis kostte de Belgische banken vorig jaar 5,9 miljard euro. Dat meldde gisteren de Belgische zakenkrant De Tijd. De banken namen 2,5 miljard euro aan verliezen op in hun resultaten rekening. Verder schreven ze 3,4 miljard van het eigen vermogen af) door de verwachte lagere winst op nog te verkopen activa. De netto winst van de Belgische banken be droeg vorig jaar 6,7 miljard, drie miljard minder dan in 2006. NEW YORK - De Amerikaanse za kenbank Lehman Brothers en vier topbestuurders zijn aangeklaagd door een groep aandeelhouders. De laatsten verwijten de instelling en de bestuurders misleiding over de blootstelling van de bank aan riskante hypotheekbeleggingen. Het aandeel Lehman is sinds be gin dit jaar met meer dan 60 pro cent in waarde gedaald. De rechtszaak zal dienen bij de rechtbank in New York. Volgens de aandeelhouders hebben de vier gewraakte hooggeplaatste bestuur ders, onder wie topman Richard Fuld, bewust misleidende verkla ringen afgelegd over een aantal in vesteringen van Lehman Brothers in riskante subprime-beleggingen. Daardoor steeg de aandelenkoers van de bankinstelling, zodat de topmanagers hun opties onder gunstige voorwaarden konden uit oefenen. Toen echter bleek dat Lehman Brothers wel degelijk aanzienlijk had geïnvesteerd in de gewraakte beleggingsproducten, stortte de koers van het aandeel in. Lehman Brothers, dat de komende tijd 6 miljard dollar probeert op te halen door de uitgifte van nieuwe aandelen, maakte eerder deze week een verlies over het tweede kwartaal bekend van 2,8 miljard dollar. De problemen leidden vorige week tot het aftreden van de finan ciële topman en de operationeel di recteur van Lehman. Die zijn ook bij de rechtszaak betrokken. Staatsloterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19