De solist IIP IH I 111 se De globetrotter ËKÈÈ1 l 'Mensen met een camper hebben geen behoefte te integreren op een camping. Die willen laat aankomen of vroeg weer weg.' Martin Maassen, RECRON Cor Zeelenberg: Mercedes Ada van der Pol: Fiat Oucato X HB 'rïPl Bert en Linie Wildenbeesi: Knaus Sunliner 80S PZC Zaterdag 21 juni 2008 1 5 1 f KSSV 7i&*. k ill 1 - -:>• v-v-V e leeft een halfjaar in de camper en een halfjaar thuis. Cor Zeelenberg (76) is een camperaar pur sang. Toen ze weduwe werd, pie kerde ze er niet over haar dierbare bezit te verkopen. Ze sloot zich aan bij de pas opgerichte club Solo, een groep mensen dat alleen, maar mèt camper op stap gaat. Sindsdien reist ze in wisselend ge zelschap Nederland door. „Komen we aan op een camping met vier personen en vier campers. Waar is de rest? vragen ze dan. Die is er niet, dit is het, antwoor den we. Vinden ze heel vreemd." Haar maatje is Ada van der Pol (71), een van de oprichters van Solo. Zij schafte achttien jaar geleden met haar man een camper aan en noemden hem 'Lotje'. „We vonden het namelijk een echt lot uit de loterij." Een jaar na aankoop over leed haar man. „We hebben maar één lange reis met zijn tweeën gemaakt, dat eerste jaar. Naar de Noordkaap." Nu staat de kilometerteller van haar Fiat Ducato op 140.000. Bijna geheel in haar eentje gereden. „Laatst bij een stoplicht werd er getoeterd. Ik keek. Stak een man zijn duim omhoog. Leuk he? Mensen vinden het wel stoer, een vrouw alleen in zo'n grote wagen." Samen met een andere weduwe richtte ze in 1995 Solo op, inmiddels goed voor 250 leden. „Ik moest eerst alles leren, want mijn man deed het water bijvul len, de wc legen, de gastank vervangen, noem maar op. Maar dat kan ik nu alle maal zelf" Een paar jaar geleden overwoog ze 'Lot je' in te ruilen voor een modernere kam peerauto. „Maar er zitten zoveel herinne ringen in deze camper, ik kon het toch niet over mijn hart verkrijgen." Cor Zeelenberg heeft dezelfde ervaring. Haar Mercedes-camper (AOW genaamd: Altijd Onder Weg) werd in 1978 speciaal voor haar en haar man gebouwd. „In die tijd een unicum. Er waren wel busjes, maar zo'n grote camper, die had nie mand. De wagen is mijn tweede huis. Ik denk er niet over een ander aan te schaf fen. Hij doet het nog uitstekend." Beiden zijn ze erg zuinig op hun bezit. Ze hebben ieder wel eens een vriendin meegenomen op vakantie, maar daar zijn ze resoluut vanaf gestapt. „Camp- eren moet je leren. Het is een kleine ruimte. Sommige dingen zijn gewoon kwetsbaar. Laatst trok iemand een hand vat van een laatje, omdat ze niet wist dat je een knopje moet induwen. Dan baal je als een stekker." Samen in een camper reizen is ook geen optie. Cor: „Nee, je wilt je eigen plekje, je eigen bed." En met stelletjes reizen al helemaal niet. Ada: „Ik stond een keer een weekend op een bijeenkomst met voornamelijk echtparen. Vreselijk. Al die stellen zaten voor hun eigen camper kof fie te drinken. En ik zat er in mijn uppie, niemand die mij uitnodigde. Nee, dat nooit meer." foto Freddy Schinkel lagtripjes. „Maar op zich op vakantie." Hun ideaal :zin in de HY op vakantie en geleden werd het ge- e Teije. „Nu weten we mer gaan doen. Met zo'n r anders." rustig te wachten tot de 1 weer tijd hebben. „Ik m de bus klaar te hebben in 2CV en HY in Tsje- ugustus. Maar of ik dat past? De laadvloer van meet slechts 2,40 bij 1 paar slaapplekken ko- plus vier passagiersplaat sen voldoen. „En als je ben, dan kun je wel na- ïten wordt. Maar we heb- - :h, we zien wel. Het is al- bezig te zijn M. lll§8s iiü H1 foto Herman Stöver foto Patrick van Gemert Hun camper behoort tot het topsegment, hoe wel ze zelf zeggen dat er nóg betere en mooie re campers bestaan. De 8,5 meter lange Knaus (gewicht 5,5 ton) heeft alles aan boord voor lange en verre reizen. En dat moet ook wel, want het is hun enige 'huis'. Bert en Linie Wildenbeest (66 en 70) verkochten twee jaar geleden hun hele hebben en houwen en schaften daarvoor in de plaats deze camper aan. Om er jarenlang mee te kunnen reizen. „Daarna zien we wel weer. Als we het zat zijn of we wor den lichamelijk minder, dan kopen of huren we wel weer ergens een ap partement." Het idee om na hun pensionering met een camper op stap te gaan ont stond na twee reizen door de VS en Alaska. Bert: „Wij zijn geen kampeer ders. Hebben wel eens een vakantie in een caravan doorgebracht. Maar wij houden toch wel van luxe. In een camper heb je alles wat je nodig hebt, douche, wc, goeie bedden, goeie stoelen. Dat ontdekten we tij dens die twee reizen." Linie: „Beiden liepen we met het idee rond. Maar we durfden er niet over te beginnen tegenover elkaar. Uiteindelijk kwam het hoge woord er toch uit. Toen waren we het snel eens." Hun landelijk gelegen huis met grote tuin waren ze zo kwijt. „We hebben er wel een jaar over ge daan om een geschikte camper uit te zoeken. Je moet je eerst oriënteren op wat je wilt, wat er is en wat er kan worden gemaakt." Uiteindelijk werd het de Sunliner 808 met vele extra's. Airco, centrale verwarming, navigatie, oven, diep vries, grote koelkast, generator, noem maar op. Achter de camper hangt een aanhanger met een Cl, voor kleine tripjes vanaf de camping. Met 13,5 meter kunnen ze niet de kleine dorpjes in, met de auto wel. Inmiddels zijn ze twee jaar onder weg en hebben heel Europa door kruist: Noorwegen, Spanje, Marok ko, Griekenland. Komend jaar staat Turkije op het programma, volgend jaar zomer misschien Engeland. En tussendoor 'gewoon' Frankrijk, Span je, Italië. „Wie weet steken we ooit over naar Amerika. Maar dan moet eerst onze hond dood zijn. Die reis willen we hem nu niet aandoen." Het Nederlandse leven missen ze geen moment. Hun kinderen en kleinkinderen zien ze regelmatig als ze voor even terug zijn. Rond de kerst staan ze vaak wat langer op een camping in Zuid-Spanje en dan komt familie over. „Dit is echt het heerlijkste leven dat er is. Geen zor gen, geen stress, geen verplichtingen. Echt, we kunnen het iedereen aanra den. Ja, sommigen zijn jaloers, maar als puntje bij paaltje komt, doen ze het zelf niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15