53 media Nederlandse jingles in New York ?7f PURE Imaging maakt radiogeluiden. In korte tijd veroverden de jonge jinglemakers van dit mediabedrijf de Nederlandse markt. Nu timmeren ze ook in het buitenland aan de weg. Rivka Groenier luisterde mee. si www.endorfine.nl 7"? media@wegener.nl |jgj| 024-3650570 PZC Zaterdag 21 juni 2008 Een jingle voor een weg geefactie, de beat onder de file-informatie, het muziekbehang achter een gesprek of de dreun onder het nieuws. Het tapijt van muziek dat dwars door veel populaire stations loopt, moet volgens baas en oprich ter Diederick Huizinga (35) van PURE Imaging niet onderschat worden. Bij televisie heb je conti nu een logo in beeld zodat je weet naar welke zender je kijkt. Bij ra dio ligt dit vanwege het ontbreken van beeld natuurlijk iets lastiger, dus hoe weet de luisteraar waar hij nu is? Dankzij jingles en geluidjes. PURE Imaging is verantwoordelijk voor het geluid en daarmee deels voor het imago van onder meer 3FM, FunX, BNR Nieuwsradio, Ar row Jazz FM, Radio Noord-Hol land en de Belgische nieuwszender Radio 1. Het Hilversumse bedrijf verzorgt samen met het Ameri kaanse ReelWorld ook de sound van Radio 538 en SLAMIFM. Nadat jinglemaker Huizinga in 2001 stopte bij Veronica FM, begon hij voor zichzelf „Thuis, achter een computer op een Ikea-bureautje." Nederland telt niet veel goede jinglemakers en Huizinga hoorde bij de top drie, dus al snel hing 3FM aan de lijn. De eerste grote klant was binnen. Nu geeft hij in een statige Hilversumse villa lei ding aan 24 medewerkers en draait zijn bedrijf ongeveer 1,5 miljoen eu ro omzet per jaar. Naast jingles en radiogeluidjes rollen ook aan de lo pende band programmaleaders en televisiecommercials uit de stu dio's én zijn er serieuze plannen voor een eigen kantoor in New York, het mekka van de radio. Trots navigeert hij naar de website van de populaire New Yorkse hitra dio Z100 en zie, het kenmerkende geluid van 3FM schalt uit zijn lap top. De stations gebruiken dezelfde geluidseffecten als bouwstenen van hun jingles en promo's. Hui zinga stapte met een cd vol geluid nige dj's (met Giel Beelen als groot meester van de geluidseffecten voorop) kent hij zijn plaats: in de luwte, achter de schermen. „Voor een zender als 3FM is muziek het allerbelangrijkst. Dan komen de dj's. Wij komen op de derde plek." De jingles die PURE Imaging voor 3FM maakt, zijn stuk voor stuk ge baseerd op de muziek die er te ho ren is. Muziek van nu, of eigenlijk liever van morgen. „We vinden dat onze jingles hetzelfde gevoel moe ten hebben en een heel vette beat", zegt Buijs. „Daarom kijken we altijd naar muziektrends." Voor het maken van jingles heeft het bedrijf niet de minste compo nisten in huis: Jeroen Rietbergen, tegenwoordig vooral in het nieuws als de geliefde van Linda de Mol, maar in het dagelijks leven de com ponist van de Nederlandse dance- act Soulvation en lid van de band van Marco Borsato. Daarnaast Reyn Ouwehand, componist en producer van de rockband Kane. De absolute favoriet bij de 3FM- dj's is een jingle gebaseerd op mu ziek van de Arctic Monkeys. Ge niaal, vindt Buijs zelf Op maat ge maakt voor alle dj's bij het station. „Die werkt echt voor iedereen goed, bijna alle dj's starten er hun uur mee." Ook Buijs veegt de vloer aan met het oude 3FM-geluid, toen de her kenbaarheid vooral met heel hard schreeuwen werd bereikt. „Nu heeft de vormgeving wel ballen, maar is wat vriendelijker voor de luisteraars. We zoeken in de tek sten, die door onze twee vaste stemmen Annemieke Schollaardt en Edwin Diergaarde worden inge sproken, altijd een leuke insteek of een grapje. In plaats van heel hard roepen dat we de allercoolste kaar ten hebben voor een uitverkocht concert. Waar ik op vertrouw, is dat ze over ons nooit zullen zeg gen dat we iets in elkaar hebben ge flanst." Pjrji Reageren? redactie.reizen@wegener.nl jes op het vliegtuig en ging bevend als een rietje langs bij Dave Foxx van Z100, producer en qua stem 'de Alfred Lagarde van Amerika'. „Als een klein jongetje zat ik naast hem, terwijl hij onze demo beluis terde. Toen ik zijn kantoor verliet, zei hij: 'Voordat je New York ver laat, hoor je het eerste geluid op de radio'. En dat was ook zo." De sound van 3FM is inmiddels een vertrouwd geluid in de ether van New York, waar ze volgens Huizin ga enthousiast zijn over 'die coole gasten uit Europa'. Dat veel, met name oudere men sen, horendol worden van de nei ging overal een opdringerige beat onder te zetten, snapt de jinglema ker. Maar hij is ervan overtuigd dat het moet. Aan stilte op de radio heb je volgens hem niets. Muziek helpt je door de doodsaaie file-in formatie heen of door de kille fei ten van het nieuws. „Het houdt je wakker." Het stationsgeluid van een zender is volgens hem ontzet tend belangrijk. „3FM kampte met dalende luistercijfers. De herken baarheid van een station is een in illustratie Cijs Huijbregts grediënt van het succesverhaal. Het is als met een bord eten. Dat is gekookt door 3FM en wij zorgen voor de saus." Bij 3FM heeft PURE Imaging twee studio's in gebruik. Vormgever Onko Buijs heeft daar samen met een collega een dagtaak aan het be waken van het stationsgeluid. „Er zijn tijden dat ik onze dj's veel te weinig de naam van de zender hoor zeggen", aldus Buijs. „Dat is één van de redenen dat Radio 538 wint. Zij zijn veel doelgerichter." Omgeven door een stoet eigenzin toWjfllllaflSideihiEgkoSiStorden vafloduJbb^tKfibptlddueteihng- sites, is vaak geen achtergrond be kend. Wie zeker wil weten of het ge wenste product niet gestolen is, kan dit checken op de website Gestolen- voorwerpen.nl. Zij die zelf bestolen zijn, kunnen op deze site een op roep plaatsen in een poging de spul len terug te vinden. Tot nu toe staan er veel fietsen op en een koi. SI www.gestolenvoorwerpen.nl Een gezellig dagje uit? Spring eens uit een brandend raam! Voor wie shoppen, wandelen of naar het strand te tam is, is de website www.endorfine.nl wellicht handig. Voor een dag kun je je stuntman- of vrouw wanen door mee te doen aan een filmgevecht, een sprong te ma ken uit een brandend raam ofte worden geschept door een auto. Al les met begeleiding van ervaren stunters. Op de website zijn films te zien en referenties te lezen. Aardbeien met slagroom en heilig groen gras Maandag start het toernooi der toer nooien. Althans voor de tennislief- hebbers onder ons. De komende twee weken vliegen de ballen je weer om de oren op het roemruch te centre court, hopelijk zonder al te veel regenpauzes. Wil je geen mi nuut missen van dit legendarische Grand Slam-toernooi, dan kan je via de Wimbledon-website de score vol gen op een realtime-scorebord. www.wimbledon.org redactie.media@wegener.nl 024-3650570 'ÏHfii Leuke, interessante en iSUEi spraakmakende websites of digitale televisiekanalen Surftocht door geschiedenis van elektronische apparatuur Ooit was de platenspeler een grote ontdekking. Maar de videorecorder is al vervangen door de dvd-speler en filmen doe je nu met je mobiel. Op de online museumpagina over elektronica staan de eerste model len van platenspelers, videorecor ders, camera's en computers. Overal is uitgebreide informatie en historie te horen. De Engelse site geeft een goed beeld van de ontwikkelingen. www.rewindmuseum.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 159