Campers in opmars De knutselaar 14 Zaterdag 21 juni 2008 PZC De camper is hot. Vooral bij vutters en mensen die het pen sioen in zicht hebben. Bouwjaar '45 wordt de doelgroep ge noemd. De verkoop van de kampeerauto steeg afgelopen jaar explosief. Is het een hype of een blijvende trend? Teun en Cindy van Baarn: HY Citroënbus tillS 'Camperen' geen kamperen Maak nooit de fout door 'cam peraars' te ver gelijken met 'ca- ravanners', want het is een heel ander slag volk, blijkt. „Overdreven ge steld vinden caravanners men sen met een camper rijke pat sers. En camperaars vinden mensen met een caravan, eh, hoe zal ik het netjes zeggen, een beetje weinig avontuurlijk. Nou ja, beide clichébeelden zijn niet waar." Willem Helwe gen, directeur van de Neder landse Kampeerauto Club (NKC), weet wel dat het zijn le den vooral te doen is om de vrijheid en het avontuur. Niet weten waar je 's avonds je wa gen parkeert om te slapen. Elke dag een ander uitzicht. Het idee dat je alles bij je hebt waar mee je je kunt redden. „Dat is waar mensen met een camper van houden. Daarom vind ik het woord camper of kampeer auto niet toereikend. De Ameri kaanse term recreation vehicle, afgekort tot RV, is wat dat be treft een betere benaming." Bert Wildenbeest (68), die al twee jaar onderweg is met zijn camper, beaamt dat er verschil is. „Wij stonden op een cam ping in Marokko. De mensen met een camper wisten niet precies hoelang ze bleven, ze zagen wel. De mensen met een caravan hadden tot op de dag nauwkeurig hun vakantie ge pland. Dat geeft wel goed het verschil aan." De verkoop van campers is dit jaar explosief gestegen. In vier maanden tijd met maar liefst 35 procent. „Maar we zitten nog lang niet op het niveau van Frankrijk, Duitsland of Ita lië, waar de verhouding cara van versus camper ongeveer fifty-fifty is", zegt Helwegen. Hij vindt Nederland nog erg camperonvriendelijk. Om niet te spreken van vijandig. Hij door Tanja Kits voert al jaren strijd om de cam per een beter imago te geven in Nederland. „Eerst wilden ze de slurptaks invoeren voor campers. Dat hebben we geluk kig weten af te wenden. De meeste campers rijden gemid deld 7000 kilometer per jaar, waarvan de meeste buiten Ne derland. Waar hebben we het over? En in Amsterdam over wegen ze nu de camper vanwe ge fijnstof te weren uit de bin nenstad. Ook daar komen we tegen in het geweer." Daarbij komt dat Nederland vergeleken met andere Europese landen nog maar relatief weinig vrije camperplaatsen telt. „Geen wonder dat Duitsers en Italia nen met een camper ons land mijden. Zolang de overheid de campers blijft discrimineren, zal daar geen verandering in ko men." De NKC wordt in haar strijd ge steund door de RECRON, die vooral de bij haar aangesloten Cijfers De verkoop van campers steeg de eerste vier maan den van dit jaar met 35 procent. April was he lemaal een topmaand met een stijging van 68 procent. Er staan op dit moment 65.000 campers op kente ken in Nederland. De populairste merken zijn Hymer en Adriatik met respectievelijk 18 en 16 procent marktaandeel. Gevolgd door Dethleffs, Bürstner en Chausson. Ook de Nederlandse Kam peerwagen Club (NKC) zag haar ledenaantal in anderhalf jaar tijd stijgen van 13.000 naar 17.000. De prijs voor een camper varieert van 10.000 euro voor een tweedehands tot ver over de 100.000 voor een nieuwe met al les erop en eraan. campings wil wijzen op de groeiende groep camperaars als potentiële klant. „Die willen niet meer vlak achter de slag boom staan of tussen de ande re kampeerders. Die willen een volwaardige eigen plek", zegt Martin Maassen van de RE CRON. „Nee, camperaars heb ben geen behoefte te integre ren op een camping. Die wil len laat aankomen of vroeg weer weg. En willen daar ook best voor betalen. Het beeld dat ze alleen komen om water te tanken en afval te dumpen is onterecht." De kopers van cam pers zijn dan ook niet zozeer de men sen die overstappen van de caravan. Het zijn vaak mensen die niet van kamperen houden. Of het zijn voormali ge booteigenaren, het is dezelf de manier van vakantievieren. Overdag tochtjes maken en 's avonds ergens aanmeren. Vol gens Helwegen zal de camper- markt alleen maar uitbreiden. „Het zijn vooral de vitale ge pensioneerden en vutters die campers kopen. Die groep groeit voorlopig nog wel even." Camperdealer Leon Bruggink beaamt het beeld van de vut ter. Bouwjaar '45 noemt hij de ze klantengroep gekscherend. Toch probeert hij ook jongere mensen over de streep te trek ken. „Het is zo zonde om te wachten tot je met pensioen bent." Zelf geniet hij er met zijn jonge gezin ook al volop van. „Wintersport, zomerva kantie, weekendjes weg, over nachten bij feestjes. We gebrui ken onze camper maximaal." En het idee dat het alleen voor rijke mensen is weggelegd vindt hij onzin. „Iedereen met overwaarde op zijn huis kan een camper aanschaffen. Maar ja, velen van ons zijn calvinis tisch. Laten na hun dood liever geld na aan de staat." Een camper kun je het nog niet noemen, maar het is wel de bedoeling dat de HY Citroën ooit dienst gaat doen als kam peerauto voor het gezin Van Baarn. Met die intentie althans kocht Teun van Baarn (33) de oldtimer-bus vier jaar geleden. „Hij is in authentieke staat. Het plaatwerk is nog goed, de chassisbalken ook, motorisch loopt hij prima. Dus al met al heel geschikt om om te bouwen tot camper." Maar na de aanschaf kwam er een 'kink in de ka bel': de geboorte van twee kinderen. „Tja, en als je dan twee extra kamers moet bouwen in je huis, heb je geen tijd om aan de bus te knutselen." Vorig jaar is hij wel met zijn vrouw Cindy (35) en zoon Finn (3) met de bus op vakantie gegaan. „Maar er zitten nog geen goede stoelen in voor kin derzitjes. Dus zijn we met twee auto's op vakantie gegaan, de bus en onze lelijke eend. Ja, ook een Cit roën. Eens citrofiel, altijd citrofiel." De bus deed dienst als slaapcabine, met matrassen op de laadvloer. De 'deux chevaux' was gemakke lijk voor het maken van dt wel lastig met twee auto's is om ooit met het hele ge: te kunnen. Zeven maande zin uitgebreid met zoontje even niet wat we deze zon baby erbij is het toch weer Ondertussen staat de HY 1 handige handen van Teun heb me ten doel gesteld or voor de wereldmeeting vai chië. Die is volgend jaar au haal? Ik weet het niet." En of zijn gezin er dan in j zijn bus (een klein model) 1,80. Daar moeten dan een men, plus een keukentje, f sen die aan de wettelijke e: weet dat ik al twee meter 1 gaan dat het passen en me ben een voortent erbij. Ac) leen al leuk om er zo mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14