35 wonen Bil F. Schaefers en Anne Mieke Backer - Gids: Doolhoven Sr labyrin ten in Nederland. De Hef Publis hers. Prijs 22,90 euro. Bouwvallige Zweedse cabins worden eigentijdse hutten Wie ooit in Scandinavië heeft gelo geerd, weet dat de zogenaamde ca bins een aardig alternatief bieden voor de camping. Er zijn er zoveel, dat tent of caravan gemakkelijk thuis kan blijven. Maar lang niet alle cabins zijn in goede staat. Het be drijf Arvesund koopt die oude, bouwvallige cabins op en laat er ei gentijdse hutten van maken. De cabins hebben alle een beschei den oppervlak van 8 vierkante me ter. Doordat ze zijn uitgerust met fornuis, boiler, bed, stoel en tafel is het een ideale, maar vooral romanti sche eenpersoonswoning. Het idee is afkomstig van de Zweedse ont werper Mats Theselius. Een zoge naamde Hermit Cabin is verkrijg baar vanaf 8.700 euro. Een com pleet ingericht huisje kost 13.200 euro. www.arvesund.nl Hout reinigen 'fluitje van een cent' met nieuwe beits Een houten schutting, tuinset of per gola draagt bij aan de uitstraling van de tuin. Er is één nadeel aan dat natuurlijke materiaal: na verloop van tijd oogt het hout onder in vloed van weer en wind minder fraai. Behandelen met olie of beits is dan de enige optie. Een tijdro vend klusje, maar niet als dit ge beurt met de spraybare tuinbeits van Cuprinol, een merk van Alabasti- ne. Dat claimt de fabrikant althans. Volgens Alabastine zorgt Cuprinol ervoor dat het onderhoud van hout een fluitje van een cent wordt. De beits is verkrijgbaar in drie kleuren. Nieuw in het assortiment is Tuin meubelolie Waterproof. Die zou vol gens de makers twee keer langer be scherming bieden tegen weersin vloeden omdat de olie waterbesten dig is. www.cuprinol.nl Het labyrint van buxus op het terrein van Universiteit Nyenrode in Breukelen, aangelegd in 1936 in opdracht van kunsthandelaar Goudstikker. ijstwonen@wegener.nl i024-3650509 PZC Zaterdag 21 juni 2008 rw< redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 tuurpelgrimage; in de late middel eeuwen ging men pelgrimeren door thuis te blijven. Het beroemd ste kerklabyrint bevindt zich in de kathedraal van Chartres in Frank rijk. Een prachtig voorbeeld in ons land is het vloerlabyrint in de St. Servaasbasiliek in Maastricht. Een doolhof is meer speels van aard dan een labyrint. Doolhoven werd vroeger vaak in tuinen van paleizen en kastelen aangelegd ter vermaak van de bewoners. Dat wa ren echt groene doolhoven als voorloper van speeltuinen. Een doolhof komt pas tot zijn recht als de wandelaar erin kan verdwalen. Er bestaan ook tijdelijke doolho ven, zoals de maisdoolhoven in Boxtel en Malden. Wie ook gefascineerd is door dool hoven of labyrinten, kan overwe gen er zelf een te (laten) ontwer pen en aan te leggen in de tuin. Dat kan een tijdelijk of permanent doolhof of labyrint zijn, gebaseerd op een eigen of bestaand ontwerp. Op de website Doolhoven.nl staan voorbeelden van in particuliere tui nen gelegen doolhoven en labyrin ten. Ruud Haak is Nederlands eni ge 'doolhovenier'. Hij ontwerpt en realiseert doolhoven en labyrinten in tuinen, parken, plantsoenen of ander terrein. Volgens Haak ligt voor een privétuin een labyrint meer voor de hand dan een dool hof „Voor éen doolhof heb je al snel een stuk grond van 50 bij 50 meter nodig. Een pad moet min stens 70 centimeter breed zijn, een muur 30 centimeter. Dat is maar in weinig tuinen te realiseren. Kies je voor een labyrint, dat kun je die maken van bijvoorbeeld gras, be strating of keien." De keuze van het materiaal (dood of levend) is van groot belang. Een (snelgroeiende) haag is de meest gebruikte vorm. Voor hoge hagen is de taxus of een conifeersoort ge schikt, voor lagere hagen de buxus sempervirens. Levend materiaal is duurzaam, maar vraagt veel onder houd. Bruggen, waterobjecten, poortjes en lachspiegels maken een doolhof nog leuker. www.doolhoven.nl www.doolhovenier.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Bekende en minder bekende doolhoven Het meest bekende doolhof in ons land is bij het Drielan denpunt in Vaals. Het is gebouwd in 1992. Er zijn toen 17.000 haagbeuken geplant van 2 meter hoog. Jaarlijks dolen hier 130.000 bezoekers rond. Het grootste heggendoolhof ter wereld is in Ruurlo. Dit doolhof staat vermeld in het Guinness Book of Records. in Durbuy in de Belgische Ardennen is een doolhof van 3.000 maisplanten. Als de mais ongeveer 2 meter hoog is, mag je de akker op. In Nederland zijn maisdoolhoven bij boerderij 't Dommel- tje in Boxtel (geopend in juli, augustus en september, www.boerengolf-hetdommeltje.nl), in Malden (sinds 20 juni geopend) en in Voorthuizen (geopend vanaf 4 juli, www.maisdoolhof.nl) Speelpark Klein Zwitserland bij Tegelen legt momenteel onder meer een labyrint aan dat gebouwd wordt met de originele stenen van de oude stadsmuur van Venfo. Ver der is er een aantal touwlabyrinten en heeft het park een Glazen-spiegel-iabyrint aangekocht (www.skz.nl). Het aflopen van een kerklabyrint was in de late middeleeuwen een miniatuurpelgrimage. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 139