WÊBÊk Peking wordt steeds vaker geboekt als stedentrip. Ruud Poels bezocht de klassieke hotspots in de hoofdstad van China. u reizen@wegener.nl 21 reizen J 024-3650360 pZC Zaterdag 21 juni 2008 In Peking ben je nooit alleen De rij voor de toonbank van Starbucks in Pe king groeit met de mi nuut. Iedereen wil naar binnen en wil kof fie. Eigenlijk detoneert het koffie huis enorm in de Verboden Stad, maar de zaken lopen goed en dat is belangrijk in China anno nu. Jarenlang mochten alleen keizers, concubines en hofhouding de Ver boden Stad in. Nu is het een toeris tische trekpleister van formaat. Bin nen de stadsmuren lopen we langs paleizen, troonzalen, bronzen leeu wen, vergulde draken, wierookva ten en keizerlijke tuinen. Een andere wereld, die ironisch ge noeg met die van ons wordt ver bonden door de Amerikaanse kof fie. De keizer had zijn eigen wereld binnen de muren, de nieuwe gene ratie Chinezen wil de hele wereld veroveren. Al gelden er nog beper kingen. Zo proberen gidsen op het plein van de Hemelse Vrede in alle talen uit te leggen dat ze echt niet weten waar de beroemde tank met de student voor de loop stond. Het is geheim, of in ieder geval, het mag niet doorverteld worden. Zo wordt er nog meer geregisseerd in China. Een ander voorbeeld zijn de speciale wijken, Hutongs, die zijn opengesteld voor toeristen om het leven van alledag te ervaren. We eten er bij een familie thuis, in de woon- annex slaapkamer en voelen ons wat ongemakkelijk. Dat hoeft niet, want het is juist een eer dat we op bezoek komen. Toch zijn we meer in ons element in de riksja van de fietskoerier die ons, met nog veel anderen, in een lang lint door de smalle straatjes van de wijk fietst. Ook voor verder vervoer in de stad zijn de riksja's leuk. Zelf fietsen in de miljoenenstad is niet zo makke lijk. Verkeersregels zijn er wel, maar er geldt vooral het recht van de sterkste. Wel is het grappig om te zien hoe de Chinezen hun fiets gebruiken om er spullen mee te vervoeren. We zagen zelfs een Massa's toeristen bij de Tempel van de Hemel. foto ANP/Robin Utrecht vuilophaaldienst op de fiets. Groot ste angst in de hoofdstad is dat alle fietsers ooit een auto gaan gebrui ken, want nu al is de luchtveront reiniging een groot probleem. Peking mag wat ons betreft nog wel even de fietsstad uit het liedje Nine million bicycles in Beijing van Katie Melua blijven, mijmeren we bij de stenen dierenbeelden in de tuin van de Heilige Weg. Niet toe vallig, want de instrumentale ver sie klinkt uit de geluidsboxen die langs het pad met de dieren staat. Het is een zeldzaam rustig stukje Peking. Van ieder dier zijn er hier twee. Een liggende en een staande versie, alsof ze in ploegendienst 24 uur de wacht houden. Aan het ein de wacht de poort naar de hemel. De keizers moeten ook voorzien hebben dat de Chinese hoofdstad een krioelstad zou worden. Zo druk als het bijvoorbeeld is bij de Tempel van de Hemel in de hoofd stad, zo rustig is het bij Zomerpa leis aan het Kunmingmeer aan de voet van de Wan Shouberg. Hoe veel ruimte en weelde heeft een mens nodig? De wandeling door dit park komt via de Hal van het Eeuwige Leven uit bij een marme ren boot. Met een iets eenvou digere sampan steken wij het meer over om de drukte weer op te zoe ken. Het is een bijverschijnsel van rei zen door de hoofdstad. Je bent er nooit alleen. Altijd zijn er mensen in de buurt. In restaurants wijkt de bediening niet van je tafel. Ze heb ben ook allemaal hun eigen in structies. Er is een meisje voor thee, voor bier, voor het doorgeven van de bestellingen. Als het inge wikkeld wordt, komt de manager zelf Zoals bij onze bestelde manda- rijnvis. Het is het laatste exem plaar, maar aan de forse kant. De vis spartelt in een te klein bakje en springt vervolgens op de grond. Te ruggooien in het aquarium is geen optie meer. Een half uur later krij gen we hem klaargemaakt op tafel. Om aan de drukte te ontsnappen, ontspannen de inwoners van Pe king in de parken van de stad. Vooral ouderen gymen hier, de vrouwen in groepjes, de mannen wat schuchter verscholen achter een boom. Wie lichamelijke klach ten heeft of gewoon moe is, schrijft met waterverf gedichten op de stenen of geniet van een theeceremonie. Aardbeving Xi'an (vorige pagina) ligt zo'n vijfhonderd kilometer ten noordoos ten van het epicentrum van de zware aardbeving die China op 12 mei trof. De beving was goed voelbaar in de stad en joeg mensen ge bouwen uit, de straten op. Hoewel er geen gebouwen zijn ingestort, is er wel flinke schade. De beving heeft in de stad het leven gekost aan 26 mensen. Drie van hen kwamen onder een omgevallen bouw- kraan terecht, anderen kwamen om toen ze in paniek uit een ge bouw sprongen. In Peking en Sjanghai was geen schade. Uit voor zorg zijn wel mensen uit hoge gebouwen geevacueerd. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl ff® SJB i tt Peking ligt op ongeveer tien uur vliegen van Amsterdam. Diverse tou roperators bieden de stad als stedentrip aan. De meeste toeristen kiezen voor een georganiseerde reis, waarbij het oude China met de keizerlijke paleizen, de Verboden Stad en de Grote Muur in het programma zijn op genomen. Wie in een groep reist, moet er rekening mee houden dat tij dens het maken van een dagtocht de mogelijkheid bestaat dat er een ver plichte commerciële stop bij een staatsfabriek plaatsvindt (bijvoorbeeld bij een jadewinkel of een parelwinkel). Bezoekers van het land moeten in het bezit zijn van een geldig paspoort (tot minstens zes maanden na vertrek) en een visum. De munteenheid is de renminbi (RMB), ook wel yuan genaamd. De waarde van de yuan ligt rond de 9 eurocent). Peking heeft verder een goed ontwikkeld openbaar vervoer. In Peking is het zes (zomertijd) of zeven (wintertijd) uur later dan bij ons. Visa-info Chinese Ambassade (voor aanvragen visa) Willem Lodewijklaan 10, Den Haag, 070-3065090. WSÊÊÊm- Varen over het Kunmingmeer is ont snappen aan de drukte, foto Ruud Poels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 123