19 reizen m M u f Boek nu uw luxe kampeervakantie met 25 korting! www.debosruiter.nl 2 weken kamperen al vanaf EURO 350,4* Meer weten-.? iqk op Heel China is terug te vinden in één stad: Xi'an, zag Remko Tanis. De voormalige hoofdstad van het keizerrijk is de levende geschiedenis van het land, waar naast monumenten fonkelnieuwe winkelcentra worden gebouwd. CHINA Provincie ShaanXi H II W Pa if camp/ng. u I www.rivierajtl/wegener Kinderspee/p^pj, Rivièm Pare Luxe kamperen, heerlijk fietsen en wandelen in het grootste loofbos van Europa» Lezersaanbieding: 25% korting op uw kampeerplaats. Bel nu met De Bosruiter: T. 036 - 5236843 jJSfeg reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 21 juni 2008 Oog in oog met terracotta soldaten Net als elke Chinese stad groeit Xi'an (8,3 miljoen inwoners) ex plosief. Maar als enige Chinese stad is hier nog te zien waar de groei van China als eerste begon. Het is er zelfs te ruiken. In Xi'an hangt de geur van de 27 bedompte, donkere, maar vooral gigantische, keizerlijke graftombes. In de grote moslimwijk is de Arabische keu ken te ruiken, waar de nazaten wo nen van handelaren die over de 2.300 jaar oude Zijderoute naar de stad kwamen. In de boed dhistische tempels hangt de geur van wierook. En op de brede we gen die de stad doorkruisen, dam pen de uitlaatgassen van het opge stopte verkeer. „Tien jaar geleden was hier niets dan platteland", zegt Peter Cheng, terwijl hij zijn auto over de snel weg stuurt, langs een van Xi'ans nieuwe wijken. „Binnen de stads muren lagen kasseien, waar nu as falt ligt. In de veertig jaar dat ik hier woon, is de stad gigantisch ge groeid." En dus schiet er naast een 1.500 jaar oude pagode een Ocean World-aquarium uit de grond. Nu wordt de muur die de stad eeuwen lang afschermde als het hof van China's keizers, omringd door hijs kranen en nieuwe gebouwen. Pal naast historische plekken zijn win kelcentra, een vliegveld en een ko lencentrale gezet. Vanzelfsprekend trekken hoofd stad Peking en megastad Sjanghai nog altijd de meeste China-reizi- gers. Maar Xi'an, op twee uur vlie gen van beide steden, heeft zich de laatste jaren een positie pal achter deze steden verworven als popu lairste bestemming voor toeristen. In de stad is nog veel meer van het echte China te vinden. Verdwalen wordt ook steeds moeilijker, door dat het Engels langzaam opduikt op de wegwijzers. Xi'an werd wereldberoemd in RUSLAND MONGOLIË Urumqi 1 Peking Harbin Shenyang Lhasa •Qingdao Chengdu 1 Shanghai Wuhan INDIA 1974. Toen vond een boer die een put aan het graven was, een stenen hoofd in de grond. Het bleek het eerste teken van de grootste archeo logische vondst van de vorige eeuw: het ondergrondse leger van duizenden terracotta strijders. De manshoge beelden, waarvan er niet een hetzelfde is, zijn in de der de eeuw voor Christus gemaakt om de tombe te beschermen van Qin Shi Huang, de keizer die 2.200 jaar geleden als eerste heel China aan zich onderworp. Qin's tombe is de grootste ter we reld. De grafheuvel is honderd me ter hoog en de hele tombe beslaat 54 vierkante kilometer. Het deel van het terracottaleger dat tot nu toe is opgegraven, ligt nog 1,5 kilo meter van de eigenlijke rustplaats van China's eerste keizer. China laat de tombe dicht, uit angst de verborgen schatten te beschadigen. Er zijn wilde theorieën over wat er nog allemaal onder de grond ligt. Het klinkt onwaarschijnlijk dat, zo als de verhalen gaan, het lichaam van de keizer ronddrijft in een dra- kenboot op een kunstmatige rivier Hong Kong in de grafheuvel, onder een hemel van jade en parels. Maar tot 1974 ge loofde ook geen enkele serieuze ar cheoloog dat het terracottaleger echt bestond. Wie nu op zoek gaat naar het leger, vindt het direct. In Xi'an is het aansluiten bij een conti nue stroom van tourbussen en taxi's er naar toe. De omgeving van wat nu het Achtste Wereldwonder wordt genoemd, is omgetoverd tot een keurig aangeharkt Vinex-park. Jonge bomen, gekortwiekt gras en golfkarretjes voor wie niet wil lo pen. Niettemin blijft het indrukwek kend om aan te komen op de ei genlijke plek van het leger, de hangar met de weinig romantische naam 'Pit 1', kuil 1. Oog in oog staan met twaalfhonderd levens grote stenen soldaten. Ze staren je aan met een blik die 2.200 jaar gele den is geboetseerd en die pas sinds dertig jaar weer licht ziet. Het leger vecht nu een nieuwe oor log: die tegen het massatoerisme en de fonkelnieuwe winkelcentra, aan de rand van de tombe, waar handelaren zich opdringen met Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Xi'an (letterlijke betekenis Weste lijke Vrede) is de hoofdstad van de provincie Shaanxi en is het oostelijke eindpunt van de Zijde route. Tijdens de Tangdynastie was het de hoofdstad van China met een bevolking van naar schatting meer dan een miljoen inwoners. http://en1 .xian-tourism.com Tot en met 31 augustus is in het Drents Museum in Assen een tentoonstelling over het Terracot taleger te zien. www.drentsmuseum.nl meuk. Echt oog in oog met Chi na's vroegste keizers sta je hier niet. Daarvoor moet je richting het nieuw gebouwde vliegveld van Xi' an. Pal daarnaast ligt de honderd meter hoge tombe waar keizer Han Yanling ruim 2.100 jaar gele den in werd gelegd. De grafheuvel is nog geen jaar open voor publiek en blijft daardoor, nog even, rela tief onbekend. Diezelfde koelte en rust zijn binnen Xi'ans stadsmuren maar op één andere plek te vin den: in de stegen van de grote mos limwijk achter de Drumtoren. In de Grote Moskee, meer een eeu wenoude tuin met verschillende heilige gebouwen en een grote ge bedsruimte, klinken slechts vogels. De moslimwijk is het meest tastba re overblijfsel van de tijd dat Xi'an een van de belangrijkste steden ter wereld was: keizerlijke hoofdstad, een centrum van internationale handel, politiek en militairen. De tijd dat de stad het begin was van de Zijderoute, die China meer dan tweeduizend jaar geleden in con tact bracht met Europa en het Mid den-Oosten. Maar het nieuwe, mo derne China ligt ook hier letterlijk om de hoek. Onder de Drumtoren, de oudste van het land, priemt de grote gele M. Uitgerekend daar. it/ÜA i iftfc i,»" 'trii 'iri-ail 'tilkl Cm 'i iW a-jj' neeU^Sia.nBS-^luwemee dektz^fa^ Rivièra Pare Spijkweg 15 8256 RJ, Biddinghuizen Tel.: 0321 - 33 13 44 Fax: 0321 - 33 14 02 Internet: www.riviera.nl E-mail: info@riviera.nl ci Ntrtvmn*» op'ww»trtvi«t3-!>l/»#g»n.»i «f W; svet iMStUJl? W ^ni^.^wrm4n8^.U<««e.WEGXi(i8 (vermelding lezersactie Wegener)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 121