reizenis Bier schuimt volop M Eerst concludeer ik dat men voor Italië is, maar dat blijkt een vergissing PZC Zaterdag 21 juni 2008 reizen@wegener.nl I 024-3650360 73 7s CO O Wellingborough is een middelgrote provincieplaats in het prachtig heuvellandschap ten noorden van Londen. Langs de lokale wegen passeert de argeloze bezoeker veel kastelen en landhuizen. Nog opvallen der zijn de gewezen 'coachhouses' op de route. Oude herber gen uit de tijd van Robin Hood, met namen als: Ye Kings Head, The Slaughtered Lamb, The Boars Snout, liggen pitto resk in het prachtige palet van landerijen en dorpjes. Schitte rend. Maar uiteindelijk kom je dus terecht in de hoofdstad van de regio, Wellingborough. Daar is het afgelopen met de landschappelijke pracht, al kijk je er wel je ogen uit. Ooit was deze omgeving uiterst welvarend vanwege een le vendige leerindustrie. Er was geen paar schoenen te vinden in het Verenigd Koninkrijk dat niet hier vandaan kwam, zo zegt men. Maar tegenwoordig komt het leer uit Turkije en Marokko en ligt de industrie in Wellingborough dus op zijn gat. Dit heeft de stad geen goed gedaan. De uitstraling heden ten dage is ronduit armoedig. Ook de winkelende inwoners van het plaatsje dragen daaraan hun steentje bij. Ik gun ieder mens z'n extra kilootjes, maar het overgewicht dat hier de revue passeert, is verbijsterend. Opvallend is ook het aantal jonge moeders. Alles boven de 16 heeft óf een dikke buik óf loopt al achter de kinderwa gen. Van boven tot onder getatoeëerd en met piercings waar dat fysiek maar mogelijk is. Daarbij ook nog eens zo heftig mogelijk rokend. Liefst een dikke peuk vlak boven het hoofd van de jonge boreling in het wagentje. Va ders sjokken er achter aan met de rest van het pakje sigaretten in de mondhoek en een blikje bier in de hand. Het is elf uur in de ochtend. Wellingborough staat bovenaan een stuk of wat lijs ten in Engeland. Een ervan is de lijst van gemeen ten met de hoogste concentratie tienerzwanger schappen. Niemand weet precies hoe dat komt, maar het schijnt te maken te hebben met een ande- re eerste plaats, het hoogste alcoholgebruik in het Verenigd Koninkrijk. Wellingborough scoort bovendien ook goed op nog een twijfelachtig terrein: alcohol gerelateerd cafégeweld. In deze gezellige plaats gaan wij zien hoe Nederland zich weert in de groep des doods van het Europees Kampioen schap. De schermen staan overal aan. In café the Cutting Room kijken we eerst naar Roemenië te gen Italië. Ik probeer de stemming te peilen. Er is een kleine groep enthousiaste kijkers. De meesten zijn kaal, met hoof den vol metalen ringen en staafjes. Hun leider, een man met een puntbaard, is ook nog eens rondom getatoeëerd. De groep is luidkeels aanwezig. De Roemenen worden steevast betiteld als 'gipsy assholes'. In eerste instantie trek ik daaruit de conclusie dat men dus voor de Italianen is, maar dat blijkt al snel een vergissing. De Romeinen zijn 'fucking fag gots', en dat is veel erger. Het gelijke spel wordt gevierd met het gooien van bier in eikaars gezicht. Even later speelt Nederland tegen Frankrijk. Het zwaar be waakte café Mooreshead is stampvol. Tien schermen schitte ren, net als het Nederlands elftal. De Fransen krijgen er fors van langs. 'Motherfiicking shithole frogs', dat is wat er hier van ze overblijft. Woedend worden ze uitgejouwd. Als Oran jefans maken wij ons zo onzichtbaar mogelijk. Geen idee hoe de woeste menigte over ons zal oordelen. Maar dat blijkt onnodig. Oranje wordt juist luidruchtig en enthou siast aangemoedigd. Machtige mannetjesputters slaken onge articuleerde kreten wanneer Nederland iets goeds doet. De kale koppen glanzen. Het laatste doelpunt veroorzaakt een orgie van enthousias me waaraan zelfs ik me niet kan onttrekken. Opvallend jui chend kom ik dan toch maar voor mijn Oranjegezindheid uit. Een beer van een kerel die geen mens ooit in een don ker steegje zou willen tegenkomen, schreeuwt onafgebroken 'Holland rules' en 'Dutch are fucking best'. Bizar. Ik vraag hem waarom iedereen toch zo hartstochtelijk voor Nederland is. Vriendschappelijk slaat hij mijn rug in tweeën en zegt: 'oh man, because we are so fucking alike'! Verbijs terd kijk ik in de spiegel boven de bar en bezie de inrichting waarin ik ben beland. Het café staat op z'n kop, Nederland gaat door. Bier schuimt overal. Wellingborough is zwanger, dik en dronken. Lijken we echt zoveel op elkaar? Terracotta-leger in Xi'an. foto ACE fotostock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 120