'België rijp voor vrijer cannabisbeleid' Thaise betogers eisen vertrek regering Gentse hoogleraar Decorte pleit voor reguleren drugsbeleid. PZC Zaterdag 21 juni 2008 11 t door Conny van Cremberghe Nederland en België voe ren al jaren een Kafkai aanse discussie over het cannabisbeleid. De Bel gen verwijten Nederland slecht na buurschap en vragen Nederland geen overlast te veroorzaken. Ze gaan er aan voorbij dat de vraag vooral uit België komt. Als Neder land coffeeshops sluit blijft die vraag bestaan. Beide landen kun nen beter eens serieus over canna bis praten. Over regulering en de criminalisering. Met grensover schrijdende regionale projecten kan veel bereikt worden." Tom Decorte, docent criminologie aan de Universiteit Gent, is in Vlaanderen een autoriteit op het gebied van de drugsproblematiek. Afgelopen najaar publiceerde hij een boek over de cannabisteelt in Vlaanderen. In september volgt een publicatie over het Nederland se softdrugsbeleid. Hij ijvert voor legalisering van teelt en gebruik. Hij is ervan overtuigd dat een on uitroeibaar fenomeen op die ma nier beheersbaar kan worden. Decorte kent de opkomst en val van Checkpoint in Terneuzen. Over de inval van justitie wil hij weinig kwijt. „Die was te verwach ten." Dat de Zeeuwse autoriteiten verbaasd zijn dat de duizenden Vlaamse en Franse wietgebruikers kennelijk spoorloos verdwenen zijn kan hij wel plaatsen. Het zal volgens Decorte echter niet lang duren. „Die duiken vanzelf weer op. Niet in Terneuzen, maar in an dere grensplaatsen. Ik heb geruch ten gehoord dat veel Belgische ge bruikers zich nu meer richten op Maastricht, maar daar is geen on derzoek naar gedaan. Eigenlijk zou je nu in alle coffeeshops in de grensstreek moeten peilen waar hun klandizie vandaan komt. Het zou mij niet verbazen dat veel Checkpointklanten nu elders inko pen. Een ander effect van de slui ting van Checkpoint is dat ze ook ten zich niet afschrikken door poli tieoptreden of convenanten met energiebedrijven en woningbouw corporaties. Die zijn op geld uit en zorgen er wel voor dat zij niet ge pakt worden." Dat leidde tot een groter aandeel van criminele pro fessionele ondernemers in de branche die via de achterdeuren de coffeeshops bevoorraden. „De Nederlandse overheid heeft na tuurlijk zelf in de hand gewerkt dat Checkpoint zo grootschalig kon worden. „Een tweede reden waarom het uit de hand liep is dat er grote inspanningen geleverd zijn om het aantal coffeeshops in Nederland te reduceren. Het ge volg is klaar. De coffeeshops die 'Belgen hoeven echt niet per se naar Nederland te rijden om aan cannabis te komen. Het is hier ook te krijgen' in eigen land gingen zoeken." Volgens Decorte liep het Neder landse gedoogbeleid uit de hand doordat politiek en justitie het uit gangspunt koesterden dat de ge doogde coffeeshops zouden blij ven draaien op de aanvoer van klei ne telers. De georganiseerde mis daad zou er buiten blijven. „Inmid dels levert vooral de georgani seerde misdaad aan. De hobbyis ten zijn de voorbije jaren zo ge schrokken van het repressief be leid, dat ze bijna allemaal gestopt zijn. Professionele ondernemers la BANGKOK - Circa tienduizend de monstranten zijn gisteren met moeite door de politie weggehou den van het regeringsgebouw in de Thaise hoofdstad Bangkok. Een groep betogers slaagde erin door het politiekordon te breken, maar werd teruggedreven. De betogers willen het gebouw blijven belegeren tot de regering van premier Samak Sundarajev op stapt. Samak geldt als stroman van Thaksin Shinawatra, die in 2006 door het leger werd afgezet als pre mier en die wordt vervolgd op ver denking van corruptie. Het protest wordt aangevoerd door het Volksverbond voor De mocratie. Op sommige plaatsen de den zich schermutselingen voor met de politie, maar over het alge meen heerste er een bijna feestelij- 'b ke sfeer onder de betogers. Leiders van het Volksverbond zeiden dat PM '#fa Sf ~>M -mw%. v $70>">-u VfV: A y w m Belaagde agenten trekken zich terug in een vrachtwagen. overbleven bleven groeiden, aange zien de vraag naar producten onge wijzigd bleef. Dan krijg je van die mastodonten a la Checkpoint." Decorte vraagt zich af waar om Nederland nooit echt heeft nagedacht over het reguleren van de achterdeur-pro blematiek. „Ik kan me goed voor stellen dat burgemeesters als Jan Lonink van Terneuzen en Gerd Leers van Maastricht dit op de poli tieke agenda willen zetten. Zij wor stelen met problemen die niet op houden bij de grens. Allerhande drogredenen worden aangevoerd om niet over reguleren te praten. De geesten zouden er niet rijp voor zijn, de regering Balkenende wil er niet aan, internationaal kun nen we het niet maken... Het vraagt van politici electorale moed om te onderkennen dat ze het pro bleem met de huidige strategieën niet onder controle krijgen. Nog moeilijker is te stellen dat canna bisgebruik niet zo gevaarlijk is als sommigen beweren." Van de volwassen Vlamin gen zegt 3,4 procent wel eens cannabis te gebruiken. Decorte „Eigenlijk is het een genor maliseerd product geworden dat door mensen van diverse achter grond wordt gebruikt. Honderd duizenden Belgen gebruiken can nabis. Dat is geen kleine groep, zo als bij heroïnegebruikers. Niet voor niets is de wetgeving rond het bezit van softdrugs gewijzigd. Je mag drie gram bezitten, mits je meerderjarig bent en geen maat schappelijke overlast veroorzaakt. De wetswijziging is een reactie op iets wat al lang aan de gang was. Gewoon, omdat je makkelijk aan cannabis kunt geraken. Je hoeft als Belg niet per se naar Nederland te rijden, het is hier ook te krijgen. Veel mensen die het gebruiken doen dat en veel niet-gebruikers vinden dat acceptabel." Volgens de Gentse hoogleraar spoort het beeld van het conserva tieve Vlaanderen dat gedogen van cannabis onacceptabel vindt niet meer met de realiteit. „De geesten zijn rijp voor een beleidsherzie- ning. En het zijn er meer dan je zou verwachten. Het zijn echter de politici die durf moeten tonen, het zijn de wetenschappers die een echt wetenschappelijk debat moet durven voeren. De laatsten schurken te vaak te dicht bij de be leidsmakers aan, zodat dat open debat helaas nog uitbleef." Decorte is geen coffeeshopadept. Hij zou willen dat de overheid de teelt en verstrekking van cannabis producten ter hand neemt. „Zo houden we greep op teelt, kwali teit, distributie en verstrekking. Dat dit kan bewijst Nederland met zijn teelt van wietproducten voor medicinale toepassing. De verstrek king en productie van roesmidde len moet je niet overlaten aan de markt. Je ziet dat bij tabak en alco hol. Tabaksfabrikanten vinden de sigaret elk jaar opnieuw uit. Ze mi nimaliseren de schadelijkheid en zijn uiteindelijk toch uit op maxi malisatie van hun omzet. Bij brou werijen is het niet anders. Neder land monitort al jaren het THC-ge- halte in wiet, maar kan er vervol gens niets aan doen. Met staatscon trole op de teelt zou je daar - om wille van de volksgezondheid - wel wat aan kunnen doen." zie spectrum: waar zijn al die Fran sen en Belgen gebleven? het niet de bedoeling is het rege ringsgebouw te bezetten. Samak en zijn ministers werden gisteren niet in het gebouw verwacht. In Bangkok wordt al bijna drie we ken betoogd. In 2006 gaf het Volks verbond ook al leiding aan demon straties tegen Thaksin, kort voor deze door het leger werd afgezet. De alliantie beschuldigt de rege ring ervan te willen verhinderen dat Thaksin wordt vervolgd. In een poging de spanningen te ver lichten had koning Bhumibol Adu- lyadej donderdag een onderhoud met Samak. De koning vroeg hem het land te dienen, maar uitte niet direct kritiek op de regering. Samaks partij, de PPP, won in de cember de verkiezingen. Zijn rege ring bestaat grotendeels uit aan hangers van Thaksin, die er vooral op uit zouden zijn de oud-premier weer aan de macht te krijgen. Werken bij Van Oeveren-Vervaet? Werken bij dé officiële Mercedes-Benz dealer voor Zeeland betekent klaarstaan voor klanten en collega's in een topbedrijf dat niet stilzit en waar ruimte is voor nieuwe ideeën en ambities. Voor onze vestigingen Goes en Terneuzen zoeken wij een foto EPA (Ie) Monteur Personenwagens Als ervaren reparatie- en onderhouds- technicus heeft u geen moeite met het stellen van de juiste diagnose. Klant klachten herkennen en deze efficiënt oplossen js voor u geen enkel punt. U bent in het bezit van het diploma lé autotechnicus of'leert hiervoor. Zin in een veelzijdige functie in. een dynamisch bedrijf Motiveren en stimuleren zijn voor ons sleutelwoorden om u optimaal te laten functioneren. Vanzelfsprekend bieden wij u een uitstekend salaris en een compleet pakket arbeidsvoorwaarden dat is gebaseerd op de CAO voor het motor voertuigenbedrijf, maar dat uitstijgt boven datgene dat gebruikelijk is in de branche. Van Oeveren-Vervaet Ster IN MOBILITEIT Leerlingmonteur personenwagens Wil je het monteursvak goed in praktijk leren in een professioneel en leuk bedrijf met een informele werksfeer? Laat hét óns weten! Bent u/ Bén; jij die enthousiaste; gemotiveerde, j flexibèle en klantvriendelifjfe persoonlijk heid die graag met kwaliteitsproducten werkt in een team met een informele sfeer? Wij nodigen u/jou graag uit te reageren. Overtuigd dat wij U zoeken? Overtuig ons èri stuur u w sollicitatie met cv vóór 12 juli naar onze vestiging in Goes t.a.v. de heer R.W. Bèekhölt Albert Plesmanweg 2. 4462 CC GOES www.VanOeveren-Vervaet.nl lnfo@vanoeveren-vervaet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11