'PZC trakteert' De Mikke Vele ijzers in het vuur if^ lie F OO IN 011.700 Het lichaam fluit Jeroen even terug PZC zaterdag 21 juni 2008 00 O O CM 00 in ps. :e£ o ws SN U N £X 00 O O fM i 00 in N in fM :U oo O fM 8 :isrt fN «IA fM im) N 2L, 00 fM 00 IA ÏN O A fM U N a. oo fM 00 m IN, In een week tijd is ruim7500 euro opgehaald voor de Zeeuwse Vogel- en Zoogdierenopvang De Mikke. Dat is het voorlopige resultaat van de acties 'de PZC Trakteert'. Een opsteker voor de opvang, die een steuntje in de rug hard nodig heeft. De PZC heeft in het jaar dat de krant 250 jaar bestaat de Mikke geadopteerd als goed doel. De Mikke stond in het middelpunt van de belangstelling tij dens de eerste feestweek 'De PZC Trak teert', begin juni. Opbrengsten, of delen ervan, gingen rechtstreeks naar De Mik ke. Enkele acties lopen nog, maar het bedrag voor het Goede Doel krijgt nu 'vet om de botten'. 'De PZC Trakteert!' speelde in op het sentiment dat veel mensen van een gok je houden. In ruil voor een goed ant woord kon iets verdiend worden. Een gevarieerd aanbod aan prijzen, zoals een bos bloemen of een VIP-arrange- ment voor de Delta tour. De winnaars van een bos bloemen zullen elke twee weken een half jaar lang een gratis boe ket ontvangen ter waarde van 15 euro. Deelnemers hadden weinig moeite om antwoord te geven op de vraag wie het eerste boek 'PZC 250 jaar' in ontvangst nam. Liefst 840 sms-jes zijn er geteld. Twee keer 25 vrijkaartjes zijn er uitge deeld voor een concert van Jan Vayne. Die actie leverde 179 sms-jes op. De deelnemers betaalden 1,50 euro voor elk sms-je. Daarvan gaat de helft naar De Mikke. De PZC moet zelf per sms-je een aanzienlijk bedrag afdragen aan de providor die de sms-actie coördineert De deelnemers reageerden in de feest week ook via internet. 1320 mensen hebben meegeloot voor de 250 te verge ven midweekvakanties in een park van Roompot. De acties voor vrijkaartjes voor Concert at Sea, het Zeeland Nazomerfestival en Stichting 'PZC Middelburg helpt' Rekeningnummer: 40.26.67.794 Scheldepop verliepen via internet en le verden totaal zo'n 1000 reacties op. El ke respons bracht direct 5 euro in het laatje van De Mikke. Van de vogelopvang zijn enkele vertrek ken erg krakkemikkig. Coby Louwerse, het boegbeeld van De Mikke, hoopt dat de actie van de PZC voldoende geld op levert om enkele 'broodnodige verbou wingen te kunnen uitvoeren'. De qua rantaineruimte, waar dieren in afzonde ring kunnen worden gehouden, moet twee keer zo groot worden. Coby Lou werse hoopt dat er deze winter al met de verbouwingswerkzaamheden begon nen kan worden. Hij besloeg paarden. De geur van verbrand hoorn, het sissen van gloeiend hete ijzers in water. Jan de Kam uit Zierikzee herinnert zich zijn oom Jan, die hem een bijbeltje en een trouwfoto naliet. Toen februari 2008 mijn hoog bejaarde oom Jan uit Walche ren overleed, geboren in 1924, kreeg ik - zijn neef Jan - de trouwfoto en een heel klein bijbeltje. Tijdens mijn bezoekjes aan zorgcen trum Sandenburgh in Veere, waar hij zijn laatste levensjaar doorbracht, had ik samen met mijn vrouw hier regelma tig naar gekeken. Een trouwfoto waarop een robuuste, grote man staat met een heel klein Zeeuws boerinnetje, mijn tante Fran- cien. Ze hadden geen kinderen. In zijn bijbeltje stond geschreven dat dit een cadeau was bij zijn plechtige commu nie, dertien jaar oud. Communie? Mijn oom Jan, uit onze protestantse familie in het Walcherse Serooskerke? Als jongetje had ik me nooit afgevraagd waar oom Jan vandaan kwam. Hij was er gewoon, mijn oom Jan de hoefsmid, die de provincie rondreisde om paar den te beslaan. Een markante man, tegen wie ik als klein jochie opkeek. Af en toe mocht ik mee. De travalje werd achter de Ford Transit gehangen en we trokken de pro vincie in. Voor het beslaan werd een smidsvuur met kooltjes gestookt. De ij zers werden in het vuur gelegd, het aambeeld uitgepakt. Ik, klein jongetje in een korte broek, keek vol bewonde ring toe hoe mijn sterke oom Jan het aambeeld zo oppakte. Sommige paar den gingen makkelijk de travalje in, an dere steigerden. Oom Jan was heel vriendelijk tegen de paarden en praatte ze de travaille in. Een paardenfluiste raar avant la lettre. Eerst werd het hoorn gekapt, dan een ijzer verwarmd en gepast. De geur van het verbrande hoorn hing over het erf. Hij was afkomstig uit Zutphen. Mijn tante Francien werd daar als Zeeuws meisje tijdens de Tweede Wereldoorlog geëvacueerd. Ze was heel klein en ten ger, en in haar Zeeuwse dracht moet ze een bijzondere verschijning geweest zijn. Daar kreeg ze verkering met Jan Kurz. Hij ging mee met zijn meisje en ze trouwden in Serooskerke te Walche ren. Het bijbeltje dat hij als katholieke jongen gekregen had nam hij mee, en hij werd deel van de protestantse fami lie: ouders, vier broers en twee zusjes, Willemien en Sara, mijn overleden moeder. Hij werd een vanzelfsprekende en gewaardeerde verschijning in onze Walcherse familie. Oom Jan bleef als weduwnaar nog enke le jaren in zijn eenvoudig huisje aan de Vrouwenpolderse weg wonen. Foto's van paarden aan de muur, de stokoude blinde kat op een kussentje naast hem. Toen hij broos werd van de Parkinson drongen wij aan op verhuizing naar een zorgcentrum. Breekbaar, maar waar- Trouwfoto van Jan Kurz en tante Francien. dig weigerde hij. 'De poes zou de ver huizing niet aankunnen'. Op een dag overleed de poes, en een tijdje later kwam oom Jan ten val. Op een dag werd hij niet meer wakker. Zijn paar- denkapstok was voor de jonge hoefsmid die hij het vak geleerd had. Zijn bijbeltje en trouwfoto waren voor mij. 'A dieu', oom Jan Kurz. VERTEL UW VERHAAL U kunt uw verhaal kwijt -via de email: uwverhaald>pzc.nl -per post: PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes; -of u kunt telefonisch contact opnemen (0113 315663, Jan van Damme) Zie ook: www.pzc.nl Expositie op Abdijplein Middelburg: foto's van de Amsterdamse fotografe Martine Stig, geluidsfragmenten in Zeeuws Museum. dooi door Frank Balkenende CM T eroen van Gastel (35) uit Goes herstelt u van lymfeklierkanker. Hij traint nu N I voor de honderd kilometertocht van -■ 4e Ride for the Roses. De PZC volgt hem 00 in de aanloop naar zondag 31 augustus. O De man met de hamer. Jeroen kwam hem deze week tegen, na twee trai- ningsrondjes van een kilometer of der- 00 tig. „Het leek wel of ik de honderd kilo- in meter van de Ride achter de rug had. Ik Is* was woensdag helemaal op. Donderoch- tend kon ik m'n bed niet uit. Ik ben dui delijk teruggefloten door mijn lichaam." De chemokuur ijlt na. De artsen hadden hem er voor gewaarschuwd en deze week hoorde hij tij dens een bijeenkomst van de Lymfeklierkankervere- niging hetzelfde verhaal. „Die chemobe- handelingen helpen, maar vormen ook een aanslag op je lichaam. Je kunt er na dien een halfjaar last van hebben, maar voor hetzelfde geld ook nog drie jaar. Je kunt je plots zwaarvermoeid voelen. Voor de mensen om je heen is het minder goed zichtbaar. Je ziet er ogen schijnlijk redelijk uit, maar je bent van binnen kapot." Ook opgezwollen, pijnlijke handen horen bij de nasleep van de medicatie. Daardoor kan Jeroen niet al te lang het fietsstuur beetpak ken. Honderd kilometer ofwel vier uur op de fiets zit er nu nog niet in. „Maar de Ride rijd ik, hoe dan ook." Jeroen van Gastel. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 116