i3 spectrum PZC Zaterdag 21 juni 2008 f van Joost Lagendijk Joost Lagendijk (51) is Europarlementariër voor GroenLinks. Volgend jaar stopt hij. Het verlegen jongetje dat sportjournalist wilde worden, trouwde met een Turkse tv-persoonlijkheid en is in haar land nationale schoonzoon en held tegelijk. Hij vindt dat Turkije EU-lid moet worden. „De Arabische wereld staat bij ons op de deurmat." door Dick Hofland foto's Phil Nijhuis/GPD Laten we beginnen met de romantiek. Nevin Sungur, een Turkse tv-persoonlijkheid. U zag haar en was verkocht? „Zo is het." Turkse vrouwen zijn mooier „Nou, over het algemeen zijn vrouwen rond de Middellandse Zee mooier, maar ik vind eigenlijk alles uit dat gebied prettiger. Ik mag niet generaliseren, maar het is er kleurrijker, relaxter en warmer. Vooral de mensen. Van het begroeten tot en met de belangstelling voor wat er met je gebeurt." Op uw 50ste eindelijk de ware liefde gevon den? „Ik heb eerder een relatie van zeventien jaar gehad, dat mag je toch wel lang noe men. Ik werd verliefd op iemand anders, maar dat is niets geworden. Sindsdien werd ik niet meer zo gemakkelijk verliefd. Tot ik Nevin ontmoette. Binnen een jaar waren we getrouwd." Dat moest van haar familie? „De eerste, tweede en derde reden zijn ro mantisch. Ik vroeg nogal wat van Nevin, namelijk dat zij bij mij in Brussel kwam wonen. Ik wilde laten zien dat het mij ernst was en volgens mij was daarvoor geen beter bewijs dan haar ten huwelijk te vragen. Dat haar ouders dat graag zagen, was ook een reden. De vierde." Is dat een botsing van culturen? „Helemaal niet. Die familie komt uit een grote stad dicht bij Istanbul. Het is een mo derne familie. Twee dochters van mijn schoonouders zijn gescheiden en dat is daar geen schande. Ik ben ook nog eens ne gen jaar ouder dan Nevin en daar maakt niemand een punt van." Bent u door uw vrouw en haar familie meer Turk geworden? „Sinds mijn 12e ben ik fan van Feyenoord. De laatste jaren is Fenerbahge daar bijgeko men. Als die twee ooit tegen elkaar spelen, ben ik Feyenoord-fan. Je kunt heel goed de grens over zonder jezelf te verliezen. Ik woon tien jaar in Brussel, maar voel me nog altijd Nederlander en voel me in Ne derland ook nog heel erg thuis. Taal is daar bij zeker belangrijk. Als je de taal beheerst, ben je veel geïnteresseerder. Dan wil je dat nieuwe boek lezen, wil je naar die en die film en dat en dat toneelstuk." U bent in Turkije ingehaald als de nationale schoonzoon, als een volksheld. Is dat een be lasting? „Dat is een eer. Ik dacht dat het wel over zou gaan, maar nee hoor. Het wordt diep gewaardeerd dat ik met een Turkse ben ge trouwd. In Nederland word ik ook vaker door Turken herkend dan door Nederlan ders. Ik heb het in elk geval niet vaak mee gemaakt dat Nederlanders er moeite mee hadden dat ik met een 'allochtoon' trouw de. Wel hebben veel mensen de neiging de verschillen tussen Nederland en Turkije te overdrijven. Ik ben in elk geval een aan hanger van de theorie dat Nederland en Turkije vlakbij elkaar liggen. Hier wordt het persoonlijke politiek? „Nou, weet je... het klimaat in Nederland, en dan heb ik het niet over het weer, be valt me de laatste tijd niet zo best. Er waait een schrale wind, vooral met betrekking tot allochtonen en islam. Het land is over het algemeen te veel met zichzelf bezig. Precies op de punten die mij zo na aan het hart liggen, krijgen politici als Verdonk, Wilders en Marijnissen enorm veel men sen achter zich met hun nogal beperkte, kleinburgerlijke visie. Met een armzalig Eu ropa-standpunt haalt de SP liefst 25 zetels. Bij het referendum over de Europese grondwet hadden ze een folder met de kaart van Europa en daar was Nederland vanaf gevallen. Blijkbaar denken veel Ne derlanders er zo over. „Wat mij echter tegenstaat, is dat politici, ook in het midden, steeds vaker vinden wat er uit de laatste opiniepeiling komt. Als daaruit blijkt dat veel mensen bang zijn voor de islam, gaan veel politici daar in mee in plaats van stelling te nemen. Je moet wel luisteren, maar je moet ook een politieke visie durven neerzetten. Niet bang zijn om te zeggen: als je dat niks vindt, moet je niet bij mij zijn. Er zijn he laas te weinig mensen die verder denken dan de eigen grenzen, verder denken dan vandaag en morgen." Moet dan dan? „Al was het maar uit eigenbelang. In de we reld zie je steeds nadrukkelijker een paar grote blokken ontstaan: de VS, China en Azië, vooral India. Europa kan daar alleen een rol spelen als het ook een stevig blok is. Dus moet Turkije er bij, waardoor het land zelf ook moderner wordt. Die ontwik kelingen zullen vervolgens andere landen in de Arabische wereld bereiken. Geloof me, landen als Marokko en Egypte houden heel goed in de gaten wat er in Turkije ge beurt. De perceptie bij veel burgers en poli tici in West-Europa, dus ook Nederland, is helaas dat ze die wereld, te beginnen met Turken, buiten de deur willen houden om dat het moslims zijn." De Turkse first lady' zat onlangs met een hoofddoek op naast de Britse koningin Elisa beth tijdens een banket. „De helft van de Turken vindt het goed, de andere helft niet. Het is zo ingewikkeld geworden, dat het bijna niet meer is uit te leggen. Regeringspartij AKP is nu zes jaar aan de macht en is van een soort SGP ver anderd in een soort CDA. De partij van premier Erdogan wil een moderner Tur kije. Zo wil de AKP afschaffing van het ver bod op het dragen van een hoofddoek op universiteiten. Het hooggerechtshof heeft net zijn veto daarover uitgesproken, maar ik vind het juist een democratische maatre gel. Zolang die er maar niet toe leidt dat studentes die geen hoofddoek willen dra gen zich gedwongen voelen er een te gaan dragen." Uw vrouw, geboren en getogen in Turkije, is veel sceptischer dan u als buitenstaander. „Zij is een kritische journaliste. Als vrouw is ze ook angstiger, ze heeft veel te verlie zen. De AKP heeft wel degelijk gebroken met het verleden en is echt niet van plan langs slinkse wegen uiteindelijk de sharia, de islamitische wetgeving, in te voeren. Niettemin is de situatie wel veranderd. De weerstand tegen toetreding, zowel in Tur kije als Europa, is toegenomen. Mijn stand punt is niet overal zo populair meer. Na elf jaar is het tijd voor iets anders. Ik heb geen enkel probleem met het steeds weer verde digen van een afwijkend standpunt. Ik ben niet bang voor een eigen mening." Een oud-Marxist is dat wel gewend. „Ikiieb vroeger Marxistische literatuur uit gegeven en gelezen en het is goed daar Joost Lagendijk Geboren: 8 juni 1957 in Roosendaal. Burgerlijke staat: Getrouwd met Nevin Sungur, geen kinderen. 1984-1985: Inkoper bij boekhandel Van Gennip in Amsterdam. 1985: Afgestudeerd als historicus, Rijksuniversiteit Utrecht. 1988: Redacteur Socialistische Uitgeverij Amsterdam (SUA). 1998: Campagneleider voor de gemeenteraads- en Tweede Kamer verkiezingen GroenLinks. Vanaf 1998: Lid Europees Parlement voor GroenLinks. 2000: Publicatie Brussel-Warschau-Kiev. Op zoek naar de grenzen van de Europese Unie (samen met Jan Marinus Wiersma). 2004: Publicatie Na Mars komt Venus. Een Europees antwoord op Bush. 2007: Publicatie Sturen bij de mostimburen. Hoe Europa de democratie kan bevorderen (samen met Jan Marinus Wiersma). kennis van te nemen. Maar vorming, ont wikkeling, is ook afscheid nemen van wat je geleerd hebt. Dankzij Rob van Gennip heb ik ingezien dat je nog zulke mooie boe ken kunt uitgeven, maar dat je er niets aan hebt als je ze niet kunt verkopen. Als me dewerker van Andrée van Es, fractieleider van de toenmalige PSP, heb ik geleerd dat je je nooit moet opsluiten in je eigen poli tieke denkbeelden." Dat klinkt niet als een geboren politicus. „Ben ik ook niet. Ik voetbalde, was op school een verlegen jongetje en wilde sportjournalist worden. Mijn vader vond politiek een vies spelletje, zeker linkse poli tiek. Ik werd pas op mijn 22e, 23e politiek actief Mijn vader vond dat niet leuk, maar hij deed er nooit moeilijk over. Hij voedde mij juist op om de rug recht te houden. „Mijn hele familie komt uit Zeeland, pro testants dus, maar mijn vader moest voor zijn werk verhuizen naar Roosendaal, een overwegend katholieke stad. Ik ben daar geboren en opgegroeid en altijd een soort minderheid geweest. Mijn vader zei in die tijd altijd dat ik niet bang moest zijn an ders te zijn, dat ik me er nooit voor moest schamen. „Bij de begrafenis van mijn moeder, een maand geleden, las ik voor het eerst weer de tekst die ik veertien jaar eerder maakte bij de dood van mijn vader. Ik denk er nog steeds zo over: mijn ouders hebben er voor een zeer belangrijk deel voor gezorgd dat ik ben wie ik ben. Vooral mijn vader zei altijd tegen mij en mijn zus: 'Ik heb niet kunnen doen wat ik wilde, maar ik zal alles doen om te zorgen dat jullie dat wel kunnen'. Ik was de eerste in de familie die kon doorleren, de eerste die naar de uni versiteit ging. Ik heb mijn ouders altijd enorm gewaardeerd voor hun houding. „Mijn vader heb ik op zijn 67e zien weg kwijnen aan leverkanker. Met dat in het achterhoofd ben ik 'blij' dat mijn moeder dat bespaard bleef. Ze overleed aan een in wendige bloeding waarvan de oorzaak niet is achterhaald, ook niet na obductie. Haar dood is nog vers voor me, maar ik voel me geen wees nu ik beide ouders kwijt ben." Straks woont u in Istanbul. „Als ik volgend jaar geen politicus meer ben, wil ik me met Turkije blijven bezig houden, op de universiteit of in een denk tank. Dat zou best wel eens in Istanbul kunnen zijn." Daar krijgt u geen heimwee? „Laatst waren we de aanleunwoning van mijn moeder aan het opruimen en daar la gen spullen die me aan vroeger deden den ken. Verrek, dat was... Dat zijn momenten waarop ik het even moeilijk heb. Ik ga vaak met de trein vanuit Brussel naar Den Haag en dan kom ik langs Roosendaal. Vo rige keer besprong me de gedachte dat ik daar vermoedelijk nooit meer zal uitstap pen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 113