9 spectrum PZC Zaterdag 21 juni 2008 en mijn man en kan daarom accepteren dat hij me niet helemaal voor zichzelf heeft", zegt Antoinette. „Dat moet hij in Turkije niet aan iedereen vertellen. Een man kan daar best meerdere vrouwen heb ben, maar welke Turk kan een vrouw de len? We laten ze daar daarom maar een beetje in de waan. Afgezien van zijn moe der denkt zijn familie dat ik de boel thuis in Nederland besodemieter. Dat kunnen ze accepteren." De mannen moeten haar delen. Begonnen als een grapje, maar inmiddels serieus ver leidingsmateriaal: verschillende kleuren ochtendjassen. „Heb ik de blauwe aan, dan weet André dat ik die avond bij hem slaap. Draag ik een gele kamerjas, dan weet Harun hoe laat het is. Heel zwart-wit moet je dat nou ook weer niet zien hoor", grijnst ze. „Als ik toch merk dat de ander wat meer aandacht nodig heeft, dan ruil ik de ochtendjas zo weer om." Antoinette realiseert zich goed dat het in haar 'paradijs' twee kanten op werkt. „Ik heb een voorkeurspositie, word door twee mannen aanbeden. Maar tegelijkertijd moeten ook mijn mannen daarin vrij zijn", vertelt ze. Volgens haar doe je bij polyamorie eerst tien stappen vooruit en daarna een heel grote stap terug. Quasi timide: „Wanneer mijn man of vriend een nieuwe vriendin heeft, val je weer even op jezelf en je emo ties terug. Ja, dan ben ook ik wel even ja loers. Denk ik heel even: hij zal toch niet bij me weggaan? Na een dagje relativeren is dat voorbij. Dan bedenk ik me dat ik niet kan kiezen tussen mijn mannen en zij niet tussen mij en hun vriendin." Niet alleen Antoinette's eigen gevoelens, ook haar bekenden maken het haar wel eens lastig. Haar ouders hebben Harun nog niet geaccepteerd. Eén vriend is ze door haar levensstijl kwijtgeraakt. „Ooit zei iemand: 'Als je mijn vrouw was ge weest, had je genoeg gehad aan mij", grin nikt ze. „Mensen denken dat iemand al leen een tweede relatie aangaat als het niet goed gaat tussen die persoon en zijn of haar echtgenoot. Ze snappen niet dat het juist alleen maar werkt omdat ik een heel goede verhouding heb met mijn man." Antoinette: „We gunnen elkaar een ander. We zijn allemaal eerlijk en vertellen elkaar alles over al onze relaties. Eén keer had mijn man iets met een vrouw waarover hij amper wat wilde loslaten. Opeens had hij met haar een geheim. Op zo'n moment gaat het even mis. Dan is het net alsof ie mand vreemdgaat." Hoewel de oudste van haar drie kinderen eerst ook moeite had met haar moeders re lationele keuzes, heeft ze er nu vrede mee. „Ze zien allemaal dat het goed gaat, heb ben er gewoon een tweede vader bij gekre gen. Mijn dochter van 9 jaar heeft zelf drie 'vriendjes'. Ik probeer haar uit te leggen dat je je niet aan één iemand hoeft te bin den en dat het niet realistisch is dat je al tijd maar één persoon leuk blijft vinden, zonder verliefd te worden op een ander." Eén iemand kan je nooit alles geven, ver zucht Antoinette. „Met twee relaties komt het al een stuk meer in de buurt. Dat maakt het compleet. Ik hou van twee man nen. Het woord saai komt in mijn leven niet meer voor." De namen en enkele persoonlijke details in dit arti kel zijn gefingeerd. eraan doet denken dat er drie geliefden sa menleven. Geen foto's van het 'stel' aan de muur, slechts het speelgoed van Carla en Jacobs 5-jarige zoontje Michael en de groot te van huis en tuin doet vermoeden dat hier een flink gezin woont. Ruimte is nodig, merkt Carla. „Deze relatie werkt alleen als iedereen ook zijn eigen plekje kan hebben. Je moet je even kun nen terugtrekken. Iets hebben dat hele maal alleen van jou is, zodat je niet het idee hebt dat je altijd alles met z'n drieën moet delen." Als die ruimte er is, is het alleen maar prak tisch met zijn drieën, meent Carla. Na vier jaar te hebben geproefd van meerdere part ners, is ze er naar eigen zeggen alleen maar gelukkiger op geworden. Ze is er boven dien van overtuigd geraakt dat ze niks an ders meer wil. In het weekeinde laat de één 's ochtends de hond uit, haalt de an der tegelijkertijd broodjes bij de bakker en dekt de derde de tafel. Er is daarnaast altijd oppas voor Michael. Carla: „Met z'n tweeën kom je nog wel eens handen tekort, met zijn drieën is het precies goed", zegt ze, terwijl Mandy en Ja cob ondertussen klusjes om het huis doen. Ook financieel is het extra makkelijk. De drie levensgezellen werken parttime - 'wat moet je immers met drie volledige sa larissen?' - en als er twee ruzie hebben, is er altijd een derde om te bemiddelen. „Daarentegen moet je met Moederdag iets langer rondrijden", lacht Carla. „Heb je drie moeders waar je langs moet." Ze zucht. „Er is maar één echt nadeel." Se rieus: „Dat je misschien twee keer een be grafenis moet organiseren. Daar denk ik maar niet te veel over na." Snel legt ze die gedachte weer naast zich neer. „Weet je?", zegt Carla en haar ogen beginnen weer te stralen. „We zijn echt be voordeeld dat we zo'n leven mogen heb ben. Alleen ziet niet iedereen dat." Vooral op vakantie kijken mensen nog wel eens raar van hen op, vertelt Carla. „Dan zien ze Jacob het ene moment hand in hand lopen met Mandy. Een uur later zien ze hem gearmd met mij. Voor mannen is hij dan de held. Die geven hem schouder klopjes. Zo van: twee vrouwen, dat heb jij goed geregeld!" Mandy knikt instemmend. Carla: „Niemand die doorheeft dat Mandy en ik het net zo goed voor elkaar hebben. „Mensen vragen me wel eens wie ik het eerst zoen als ik thuiskom na mijn werk", schudt Carla haar hoofd. „Nou gewoon, wie ik het eerste zie. Of ze willen weten van wie ik het meeste houd, hoe ik mijn liefde in vredesnaam kan verdelen." Ze kan een sceptische grijns niet onderdruk ken. „Wat een onzin. Als je meerdere kin deren hebt, hou je toch ook van allemaal evenveel? Waarom zou je moeten kiezen tussen twee geliefden?" De namen in dit artikel zijn gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 109