spectrum 8 We gunnen elkaar een ander' Waarom kiezen tussen twee geliefden?' Er naast je relatie nog een tweede levensgezel op nahouden. Voor sommigen is dat synoniem aan vreemdgaan, voor anderen een bewuste levenskeuze. Polygamie, het hebben van meerdere echtelijke relaties, is in Nederland verboden, maar kan in sommige moslimlanden wel. Tegen samenwonen met meer dan één partner zonder huwelijkspapieren bestaat echter geen enkel wettelijk bezwaar. Enkele 'dubbelstellen' slagen in deze vergaande vorm van polyamorie (letterlijk: houden van meer dan één partner). Hoogleraar demografie Jan Latten: „Het is een mooie oplossing voor mensen die eigenlijk willen scheiden. Alleen zullen beide relaties nooit gelijkwaardig zijn. Je gaat niet alles dubbel doen, met twee mannen of vrouwen een hypotheek afsluiten, kinderen krijgen. Je kan wel samen met vakantie en fijn rummikubben." PZC Zaterdag 21 juni 2008 Ze zit ietwat deftig op een stoel in haar klassiek ingerichte woonkamer. Antoinette (44) voelt zich zichtbaar thuis tus sen de fluwelen, met goud omlijste zetels, de grote gouden spiegel en de vele rode rozen die her en der geschikt staan. Ze praat over 'haar mannen' met wie ze een relatie heeft. Zegt dat ze zielsge lukkig is met alle testosteron om zich heen en dat ze zich daarom - toepasselijk voor de omgeving waar ze zich in bevindt - net een koningin voelt. Bijna vijftien jaar getrouwd met man André (39), die vanwege werk niet bij het gesprek aanwezig kan zijn, leidde Antoinet te tot een aantal jaren geleden een mono gaam leven. Al langer wist ze dat haar echt genoot 'geen greintje jaloezie' vertoonde als ze naar andere mannen keek. „Ik kon flirten wat ik wilde", vertelt ze. „Tot mijn grote verbazing werd hij nooit bezitterig. Pas later begreep ik dat hij het geen pro bleem vond als ik er een andere relatie bij zou krijgen. Hij keek me aan en zei: als je eens wat wil, denk niet dat dat niet mag." Om even bij te komen, stapte Antoinette drie jaar geleden alleen in het vliegtuig naar Turkije. „Op het vliegveld drukte André me opeens een pakje condooms in mijn handen omdat ik dat misschien no dig zou hebben. Een week later had ik niet alleen een man, maar ook een vriend. Een Turkse vriend, Harun (39). Het was liefde op het eerste gezicht." Ze is blij met haar twee mannen. Reali seert zich dat als ze Harun vóór haar man was tegengekomen, zij ze niet beiden had kunnen hebben. „Hij kwam erbij, woont ieder jaar van november tot april bij mij Drie is niet te veel door Annemieke Kooper illustratie Ruben L. Oppenheimer Het kostte hen enig denkwerk om met zijn drieën in één bed te passen. Maar Carla (44), Mandy (45) en Jacob (48) wisten er een draai aan te geven. Bij gebrek aan een slaapplaats van kingsize formaat werden na wat pas sen en meten drie éénpersoonsbedden om getoverd tot één driepersoonsbed. Sinds dien slapen de tortelduifjes regelmatig sa men en dat bevalt uitstekend, weet Carla. „Hoeft niemand te kiezen wie bij wie slaapt, handig toch?!" Carla zat op de middelbare school toen ze Jacob leerde kennen. Zij was 16, hij 20 toen ze een relatie kregen. „Jacob zei meteen te gen me: 'Jij bent nog jong. Je kan nog best op iemand anders verliefd worden"', blikt Carla terug. „Ik was er alleen maar van overtuigd dat ik voor altijd bij hem zou blijven. We kregen beiden gelijk." Vier jaar zijn ze nu samen. Jacob met zijn twee vrouwen of Carla en Mandy met hun man en vrouw, afhankelijk van hoe je het bekijkt. Van de drie geliefden zijn alleen Carla en Jacob met elkaar getrouwd. „In de praktijk vormen we echter met z'n drieën een stel", legt Carla uit, die als enige van de drie het woord wil voeren. „We leven samen, wonen samen en hebben samen seks. Dat doen andere stellen ook. Daar is niks bijzonders aan." Gewoon lijkt het. In huize polyamorie is afgezien van het driepersoonsbed niets dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 108