spectrum 4 Bowie is een en al pose' PZC Zaterdag 21 juni 2008 Wim Hendrikse uit Axel schreef, na twee monumentale Engelstalige naslagwerken over David Bowie, een lijvige biografie (vooraan op de foto) over de popartiest waar hij 'alles' van weet - het eerste oorspronkelijke, degelijke Nederlandse levensverhaal over de 'Ster die op aarde viel'. foto Wim Kooyman Hij woont in het groene buitengebied van Axel en verdient zijn geld als boekhouder en belastingconsulent, met zijn eigen administratiekantoor. Een fatsoenlijk bestaan, ver van de wereld van seks, drugs en rock and roll. Hoe een boekhouder uit Axel een gezaghebbend Bowie-biograaf werd. door Rinze Brandsma De Axelse 'boekhouder' Wim Hendrikse (so) heeft, na een stel dikke Engelstalige naslagwerken, nu ook - in eigen taal - een lijvige bio grafie geschreven over popartiest David Bo wie. Omdat in ons land niet eerder een oor spronkelijke biografie is geschreven, en ze ker niet zo'n complete. Opnieuw een stan daardwerk van een internationaal erkende Bowie-deskundige, waarin elk feitje (en daar staat het 423 pagina's dikke boek stijf van) klopt en je na het lezen alles weet van het fenomeen Bowie. Ook dingen die je misschien niet wilt we ten. Omdat Wim Hendrikse niet een echte 'superfan' is die geen kwaad woord van zijn idool wil horen, maar ook kritiek de kans wil geven. Omdat hij zelf als fan in sommige periodes afhaakte, omdat hij een album 'niks' vond. En moeite heeft met Bowies gulzige druggebruik, dat leidde tot bizar gedrag, rare uitspraken en gaten in zijn geheugen. „Ik zie hem als fenomeen in de popmu ziek, maar wel als een man van vlees en bloed met vaak vreemde gedachtekron kels. Een artiest die ook bij zijn concerten steeds acteur was, want bij hem is het een en al pose. Zijn pasjes, het moment dat hij zijn jasje uit doet, alles is gepland. In zijn werk kwam hij met onvoorspelbare wen dingen - dan deed hij ineens het muziek- sprookje van Peter en de Wolf Maar hij is een intrigerend fenomeen, met zijn veron derstelde biseksualiteit, zijn androgyne pre sentatie. Hij maakte muziek voor de mas sa, maar maakte daar toch steeds iets bij zonders van." Begin 2005 gafWim Hendrikse, verdeeld over twee dikke delen, de Engelstalige na slagwerken Never get old. David Bowie: Man of Ch-Ch-Changes uit. Gebaseerd op de 'lijstjes' die hij sinds zijn jeugd bijhield over Bowie. Naslagwerken die bestaan uit een indrukwekkende opeenstapeling van feiten, muziek- en concertgegevens, uit spraken van en over hem. Niet om door heen te komen als leesboek, maar onmis baar voor fans en mensen die meer willen weten over The Thin White Duke; het zijn de omvangrijkste encyclopedische stan daardwerken over Bowie ter wereld. Meer dan de helft van de vierhonderd exemplaren die hij ervan verkocht, gingen naar Engeland en verder de hele wereld over, tot in Japan. 'Als je zoveel van hem weet, waarom schrijf je geen goeie biografie over Bowie?', was de terechte vraag toen. Die is er nu: David Bowie, een ster die op aarde viel - de titel is een zinspeling op een van Bowie's muziekprojecten. Wim Hendrikse: „Sinds 2004, na een zwa re hartaanval, is er door Bowie niet veel so- lowerk meer uitgebracht. Dit is een goed moment om terug te kijken op zijn oeuvre." Hij schrijft in zijn biografie ook hoe het be gon. „Ik was vijftien jaar, zat wekelijks voor de televisie en keek naar Toppop. Ze zonden de clip van Rebel Rebel uit, met Bowie in zijn piratenpak. Vanaf dat moment, 7 fe bruari 1974 tussen zeven en acht uur, was ik verslaafd aan Bowies muziek." Hij begon alle platen van hem te kopen en lijstjes bij te houden van alles dat met Bo wie te maken had. „Mijn eerste lp van hem was Diamond Dogs. Ik was vanaf het begin gefascineerd. Door zijn muziek en door zijn verschij ning. Hij viel gelijk op tussen de andere popartiesten die meestal in spijkerbroek liepen, met zijn kleding en make-up." De biografie vermeldt ook Bowies acteer werk, en Hendrikse geeft ook daarbij de slechte kritieken weer. „Ik wil niet in de valkuil vallen van fans die zo idolaat zijn dat ze alleen positieve dingen melden. Hij heeft ook muziek ge maakt die ik niks vind, en ik schrijf dat ook eerlijk. Zoals zijn Let's Dance-periode, met gitarist en producent Nile Rodgers. Zijn album Scary Monsters vond ik nog wel heel goed, maar daarna ben ik afge haakt. Net als met Tonight, met Tina Tur ner. Hij trok er massa's nieuwe fans mee aan en werd er steenrijk mee, maar ik vind David Bowie-biografie het zijn zwakke periode. Later heb ik die platen natuurlijk wel gekocht om mijn ver zameling compleet te maken. Pas zijn al bum Outside, in 1995, vond ik weer gewel dig goed. Toen heb ik me weer helemaal op David Bowie gestort." Het boek is keurig chronologisch, en uit puttend compleet: geen swingend geschre ven, meeslepend levensverhaal, maar een degelijke rangschikking van verantwoorde feiten. Je ziet er de hand van de boekhou der in. Seks, drugs en rock and roll, daar draait het hele boek wél om. Zijn leven en liefdes, wat Bowie zelf op concerten zei, wat anderen over hem meldden, dat zit er volop in. De batterijen geliefdes die Bowie versleet - ook mannen, in zijn biseksuele periodes. Zelfs het (kloeke) formaat van zijn penis wordt door ooggetuigen aange duid. Wat er niet in de biografie staat zijn onbe vestigde roddels. Zo staat de naam van Pa tricia Paay niet in de indrukwekkende (35 pagina's!) index met namen. De Nederland se 'diva' heeft ooit geroepen 'iets te heb ben gehad' met David Bowie, tijdens een songfestival op Malta. Hendrikse: „Nee, dat soort roddelpraat heb ik niet opgenomen. Ik weet niet of het waar is, heb het niet kunnen verifiëren en begin er dan niet aan in een serieuze bio grafie." Biografie 'David Bowie, Een ster die op aarde viel', door Wim Hendrikse, wordt uitgegeven door Gopher via 'print on demand', er worden dus zoveel boeken van gedrukt als er besteld worden. »- Prijs: 25 euro, te bestellen via elke boekhandel en www.gopher.nl Paperback, 432 pagina's David Bowie werd als David Robert Jones geboren op 8 januari 1947 Omdat in de popmuziek al een Davey Jones (van the Monkees) bekend was, koos David in 1965 de naam van een fameus tweesnijdend mes als zijn artiestennaam Contact met Wim Hendrikse, Axel, kan via Bowiehobby3@hetnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 104