spectrum 2 Waar zijn toch al Checkpoint-klanten PZC Zaterdag 21 juni 2008 Aarden, Vlissingen cmusrn Sixty-two, Middelburg Purple, Vlissingen Roxy, Middelburg Miami, Terneuzen Coffeeshop Checkpoint in Terneuzen is nu bijna een maand dicht. Bestuurders en bewoners hadden meteen gemengde gevoelens bij de sluiting na een tweede inval van justitie. Want waar zouden die ruim tweeduizend Franse en Belgische bezoekers nu elke dag hun stuff halen? door Raymond de Frel en Gijs Kamphuis foto's Ronald den Dekker Terug naar de jaren negentig, te rug naar de illegale handel? Al lemaal naar buurshop Miami? Op naar de andere Zeeuwse shops? Het is nog te vroeg om een dui delijk antwoord te geven, maar één ding is zeker: de Terneuzenaren weten niet wat ze meemaken. Rust op de Guido Gezellestraat, de door gaande route richting Checkpoint. Wei nig tot geen auto's meer die met twee banden over de streep op het laatste mo ment stoppen voor een rood verkeers licht. Rust op de parkings bij en tegen over de shops. De vooral voor de cof feeshopbezoekers ingevoerde wielklem? Die is eigenlijk helemaal niet meer no dig. En nog opvallender; op het plein tussen de twee shops hoor je op een doordeweekse dag de vogeltjes fluiten. Om misverstanden te voorkomen; de een ervaart dat als een verademing, ter wijl de ander zijn hart vasthoudt. Menig binnenstadbewoner heeft nog altijd het schrikbeeld van door dealers gedomi neerde straten en steegjes op zijn net vlies. En dat beeld is juist door het gedo gen van twee verkooppunten de kop in gedrukt. De meeste Fransen laten Terneuzen sinds de sluiting van Checkpoint links liggen. Miami heeft dan zo'n tien pro cent extra klanten sinds de inval, maar de grote stroom Peugeotjes en Renaultjes is in een paar dagen tijd drup pelsgewijs afgenomen. De Zeeuwse in stanties snappen niet waar al deze Fran se en Vlaamse drugstoeristen nu zijn ge bleven. Enkele tientallen bollen nu door de Westerscheldetunnel naar shops in andere Zeeuwse steden, net zoveel dui ken op in West-Brabant en een kleine groep doet Maastricht aan. Maar tel die tientallen bij elkaar op en de uitkomst is nog lang geen tweedui zend. Zijn ze dan in de grote Vlaamse steden te vinden? Zou kunnen. „Wel nee, de meesten gaan naar Roosendaal", zegt een Noord-Franse klant van Miami op het parkeerterrein aan de overzijde van de shop. „Daar heb je goede wiet. Ik ga er af en toe ook naartoe, maar omdat Terneuzen dichterbij is, kom ik ook bij Miami. Ik ging altijd naar Checkpoint, omdat ik daar de kwaliteit van de wiet beter vond. Maar opeens was het dicht. Waarom weet ik nog steeds niet." Om er meteen gewiekst aan toe te voegen: „Zeg, zou jij voor mij vijf gram in Miami willen halen? Kan ik er straks zelf nog vijfkopen." Even later klinkt een soort gelijk antwoord. „Roosendaal, mon sieur. Roosendaal." In de West-Brabantse stad staan twee Franse jongeren bij hun auto. Ze zijn door vrienden getipt dat de wiet hier van goede kwaliteit zou zijn. Daarom zijn ze naar hier gereden. „De kosten zijn niet heel veel hoger dan een ritje naar Terneuzen." Want in Checkpoint zijn ze ook wel eens geweest. „Maar niet vaak hoor", verdedigen ze zichzelf Dat Terneuzen nog een shop heeft is ze bekend. Ze vinden alleen dat die toch niet de gezelligheid heeft die Check point had. „Wij blowen voor ons plezier dus gezelligheid is heel belangrijk", vin den ze. Of er veel landgenoten dezelfde weg volgen als zij, weten ze niet. Ze kun nen zich wel voorstellen dat er meer dan eerst de trip maken, vooral in het weekend. „Wij krijgen niet als enigen tips waar je nu moet zijn voor wiet, dus als de kwaliteit hier goed is wordt het vanzelf drukker." Een bezoek aan de an dere Zeeuwse coffeeshops hebben ze ei genlijk nooit overwogen. „Wij zijn echt op aanraden van anderen naar hier geko- door Joeri Wisse Checkpoint, Terneuzen Ze hebben klinkende namen als Cannaweed.com, Forums Can- nabiques Francophones en het Soft Secrets-forum, de websi tes waar wietminnende Fransen en Bel gen smokkeltips, kweekmethodes en de beste adresjes uitwisselen. Het duurde niet lang voordat het nieuws over de sluiting van Zeelands' populairste wietwinkel zich als een lo pend vuurtje over het wereldwijde web verspreidde. En al bij de eerste melding van de gedwongen sluiting worden alter- High Life, Goes Aarden, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 102