liffiO Slaven Bilic: coach, poëet en rocker ¥0€"." 42 I Vrijdag 20 juni 2008 PZC Austria-Switzerland Kleurrijke Kroatische trainer (39) wil eigen generatie overtreffen. VRAGÊN OVER J%' De kwartfinale tegen Turkije wordt een eitje? „Net zoals onze coach Slaven Bilic heb ik er veel vertrouwen in. De in haalrace van Turkije tegen Tsjechië was indrukwekkend, maar ik denk dat wij beter zijn. Zelfs tegen onze tweede keus had Polen heel weinig in te brengen. Heel mooi was ook dat Ivan Klasnic scoorde. Hij is de eer ste speler met een niertransplantatie die dit lukte." CRISTIANO RONALDO: 3 Zo, de stokvissers kunnen zich gaan bezig houden met hun trans ferzaken en de miljoenen binnen slepen. Gefeliciteerd. Tien keer lie ver Ballack in mijn team dan dat verwende rotjoch dat, als het er echt op aankomt, nooit thuis geeft. Het passje na de dubbele een-twee met Podolski waarmee Ballack hem diep stuurde opdat hij de voorzet op Schweinsteiger kon geven, was het kampioen schap al bijna waard. LEV YASHIN: 9 Op het internet zag ik de kop: „Russische media waarschuwen Oranje." Zo'n bericht wil ik met een lezen. Gezien het tempo van het Franse (telefonische) internet, ik heb me even verplaatst, kon ik dat 'meteen' vergeten. Het duurde anderhalve minuut voordat France Telecom het artikel kon openen. Thuram is sneller. Op hete kolen achter je computer zitten, leer je hier snel a£ „Nu beven jullie, Hollanders", hoopte de Russische Gazet. Een andere krant zei: „Dit team zal nooit meer bang zijn." Angst is iets wat Russen begrijpen. Waar schijnlijk hebben ze evenveel woorden voor doodsangst als Eski mo's voor sneeuw. De arme Rus sen hebben dertig jaar onder Sta lin geleefd en dat schud je niet af in een halve eeuw. Voetballen kunnen ze inmiddels. Ik denk wel dat de Sovjets die in 1956 in Melbourne dankzij Lev Yas hin goud wonnen, harder liepen. Stalin was weg, maar ook Chroes- jtsjov boezemde angst genoeg in. FRANK SNOEKS: 8 Het slechte nieuws was dat Snoeks Duitsland-Portugal deed. Het wil zeggen dat we tegen de Russen het tweede garnituur krijgen. Ze kunnen wel zeggen: we hebben in Hilversum alleen volwaardige ver slaggevers, maar wij weten beter. Snoeks gebruikte de term Sodom en Gomorra met betrekking tot zware regenval. Waarschijnlijk be doelde hij de Zondvloed. Er is iets blijven hangen uit de kinderbijbel, maar de blaadjes met betekenissen dwarrelden door elkaar in het hoofd van de verslaggever. Dacht hij aan zijn collega's? Reageren? henkspaan@gpdnieuws.nl Komt Kroatië Nederland nog tegen? „Als er niks raars gebeurt, gaat Nederland verder. Ik zie ze ook de halve finale winnen, al is de kans groot dat Italië dan weer de tegenstander is. Ik had in de halve finale gerekend op Portugal. Maar het wordt dus Duitsland. In de poule waren we superieur aan die ploeg, maar tegen Portugal speelden ze wel heel erg goed. Het wordt dus lastig. En als Kroatië wordt uitgeschakeld gewoon verder supporteren voor Neder land? „Natuurlijk. Nederland is mijn tweede vaderland. Het zou toch heel raar zijn als ik daar geen fan van zou zijn." Sebastian Schweinsteiger is blij met zijn doelpunt. foto Ivan Sekretarev/AP Hoe volg je het EK? „Ik heb tot nu toe alle wedstrijden gezien. Doordat we een schotel heb ben, kan ik Kroatië met Kroatisch commentaar volgen. Dat maakt het voor mij nog net iets leuker. Het enthousiasme kent er net als hier geen grenzen." De Uefa stond voorafgaand aan het duel tegen Polen geen minuut stilte toe als eerbetoon aan een overleden Kroatische supporter? „Ja, en dat vind ik heel jammer. Die jongen was nog maar twintig jaar. Hij kreeg voor de wedstrijd tegen Duitsland een hartaanval. Een minuut je was hem niet gegund, maar gelukkig mochten de spelers van Kroatië wel een rouwband om." KWARTFINALE. Portugal-Duitsland 2-3 (1-2). 22. Schweinstei ger 0-1, 27. Klose 0-2, 40. Nuno Comes 1-2, 61. Ballack 1-3, 87. Helder Postiga 2-3. Scheids rechter: Fröjdfeldt. Gele kaart: Petit, Pepe, Helder Postiga (Portugal), Lahm, Friedrich (Duitsland). Aantal toeschouwers: 39.730 Portugal: Ricardo; Bosingwa, Pepe, Carvalho en Ferreira; Petit (73. Helder Postiga) en Mou- tinho (31. Meireles); Cristiano Ronaldo, Deco en Simao' Nuno Comes (67. Nani). Duitsland: Lehmann; Friedrich, Mertesacker, Metzelder en Lahm; Rolfes en Hitzlsperger (73. Borowski); Schweinsteiger (83. Fritz), Ballack en Podolski; Klose (89. Jansen). TOPSCORERS 1. Villa (Spanje) 4. 2. Podolski (Duitsland), Hakan Yakin (Zwitser land) 3. 4. Sneijder (Nederland), Van Persie (Neder land), Ibrahimovic (Zweden), Arda, Nihat (Tur kije), Pavljoetsjenko (Rusland), Ballack (Dui) 2. 11. Van Nistelrooij, Van Bronckhorst, Kuijt, Rob ben, Huntelaar (Nederland), Hansson (Zwe den), Fabregas, De la Red, Torres, Cüiza (Span je), Sverkos, Sionko, Koller, Plasil (Tsjechië), Quaresma, Deco, Ronaldo, Pepe, Meireles, Hel der Postiga, Nuno Gomes (Portugal), Modric, Klasnic, Srna, Olie (Kroatië), Semih (Turkije), Cuerreiro (Polen), Vastic (Oostenrijk), Mutu (Roemenië), Panucci, Pirlo, De Rossi (Italië), Henry (Frankrijk), Schweinsteiger, Klose (Dui), Charisteas (Griekenland), Zirjanov, Arsjavin (Rusland) 1. KAARTEN Een keer rood: Demirel (Turkije), Abidal (Frankrijk), Schweinsteiger (Duitsland). Een keer geel: Kazim, Gökhan, Sabri, Tuncay, Hakan Balta, Mehmet Topal, Arda, Emre Asik (Turkije), Helder Postiga, Pepe, Petit, Bosingwa, Ferreira, Meira, Miguel, Ribeiro (Portugal), Ro bert Kovac, Vukojevic, Srna, Simunic, Leko, Vejic, Modric (Kroatië), Lahm, Friedrich, Ballack, Lehmann (Duitsland), De Jong, Ooijer (Nederland), Toni, Zambrotta, De Rossi, Chielli- ni (Italië), Marchena, Güiza, Arbeloa (Spanje), Torbinski, Sajenko, Kolodin, Arsjavin, Semak (Rusland). Twee keer geel: Pirlo, Gattuso (Italië). Geschorst voor eerstvolgende wedstrijd: Pir lo, Gattuso (Italië). Bijzonderheid: Na de kwartfinales worden ge le kaarten kwijtgescholden. Schorsingen in ge val van een tweede gele kaart in de kwartfina le gelden wel. zelfsprekendheid worden gezien." Hij doelt op de bijzondere relatie met zijn selectie. Bilic is vooral be vriend met zijn spelers. Hij staat dan weer boven en dan weer mid denin de groep. Dat is ook niet zo vreemd, omdat hij slechts drie jaar ouder is dan zijn aanvoerder Niko Kovac. Tijdens het EK voelt Bilic de druk. Hij wil koste wat kost presteren, maar heeft genoeg mogelijkheden om te ontspannen als hij dat no dig heeft. Tijdens zijn actieve car rière, waarin hij voor Hajduk Split, Karlsruhe, West Ham United en Everton speelde, rookte Bilic in het openbaar zonder zich daar voor te schamen. Nu steekt de flink getatoeëerde kettingroker nog steeds een Marlboro Light op. Of hij besluit een nieuw gedicht, of een tekst voor zijn band te schrijven. Hij speelt gitaar in een formatie ge naamd Rawbau, die dankzij de aanwezigheid van de bondscoach naam begint te maken. De trainer schreef voor het EK het nummer 'Vatreno Ludilo' ('Vurige Gekte'), dat in Kroatië een ware EK-hit is. Bilic is een persoonlijkheid, die in maatpak langs de lijn staat maar het liefst rondloopt in een shirt met de opdruk van de leider van de Cubaanse guerrilla, Che Gueva ra. De zilveren ring in zijn linkeroor laat hij lekker zitten, ook al past dat niet zo bij het imago van een bondscoach. Hij kiest zijn eigen weg en is een intelligent man, die vloeiend Duits, Engels en Italiaans spreekt en in Split een rechtenstudie af rondde. Doorsnee mag je hem dus niet noemen, hij weet waar hij over praat. door Barry van der Hooft WENEN - Zijn ogen intrigeren. Het ene moment nemen ze de blik aan van een crimineel en kijken ze dwars door je heen. Het andere moment glinsteren ze van geluk en hebben ze iets vertederends. Het zijn de ogen van Slaven Bilic, de jongste en misschien ook wel kleurrijkste bondscoach op het EK. Vanavond staat hij in Wenen met zijn Kroatische team tegen over Turkije. Drie overwinningen hebben de status in zijn vaderland verder ver groot. Bilic neemt het voor kennis geving aan, want hij wil meer. Zijn uitgebalanceerde en technisch sterke team is de gevaarlijkste out sider op dit EK. Kroatië beschikt over een uitstekende generatie voetballers, die nu al wordt vergele ken met de groep waar Bilic zelf als speler deel van uitmaakte. Sa men met zijn huidige assistenten Robert Prosinecki en Aljosa Asano- vic en spelers als Davor Suker en Zvonimir Boban won hij in 1998 een bronzen plak op het WK, ten Koste van Nederland. Nu aast hij op goud. „Als Grieken land Europees kampioen kan wor den, waarom zouden wij dat dan ook niet kunnen?", vraagt Bilic zich hardop af De kwaliteit om het ver te schoppen hebben de Kroaten in huis. Ze rekenden af De Kroatische coach Slaven Bilic is één van de kleurrijkste verschijningen op het EK. Hij is intelligent, speelt gitaar in een band en wil het EK winnen. Slaven Bilic in een karakteristieke pose langs de lijn. foto Kerim Okten/EPA met Oostenrijk, Duitsland en Po len en tijdens die duels was Bilic voortdurend aan de zijlijn te vin den. Gepassioneerd coachend maakte hij duidelijk waarom HSV, Fulham en Paris Saint-Germain hem de afgelopen maanden wil den contracteren. De voormalige verdediger sloeg de aanbiedingen af en zette zijn hand tekening onder een nieuwe verbin tenis met de Kroatische voetbal bond. Bilic verdient daar naar ver luidt nu zo'n 10.000 euro per maand, een schijntje in vergele king met de salarissen van veel an dere bondscoaches. Hij maakt er zich niet druk over. Tijdens zijn carrière als speler verdiende hij pri ma en de vaderlandsliefde zit heel diep bij de Kroatisch Sportman van het Jaar in 1997 en 1998. „Ik ben coach van mijn eigen land", zegt hij. „Dat heeft iets speciaals, iets persoonlijks. Het gevoel is heel anders dan wanneer ik coach zou zijn van een ander land." De pas 39-jarige Bilic is nu bijna twee jaar eindverantwoordelijke en werd voor zijn eerste interland in september 2006 meteen uitge breid getest. Tijdens de voorberei ding op het EK-kwalificatieduel met Rusland besloten Ivica Olie, Bosko Balaban en Dario Srna zon der toestemming een nachtclub in Zagreb te bezoeken. Bilic zette de toon door ze te schorsen voor de wedstrijd in Moskou (0-0) en ze ook een forse boete te geven. Daar na nam hij het trio echter weer in genade aan. „Dat incident heeft me doen in zien hoe ik met persoonlijke rela ties binnen een team moet om gaan", aldus Bilic. „Hard werken en discipline zijn belangrijk. En vriendschap moet niet als een van- Drago Klaric woont sinds 1970 in Neder land. Hij is vlak bij het stadion van Dinamo Zagreb geboren. Die ploeg zit net als het Kroatische nationale elftal diep in zijn hart. Naam: Drago Klaric, 62 jaar Woonplaats: Terneuzen Beroep: in de vut, daarvoor onderhoudsmon teur bij Dow Club: Dinamo Zagreb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44