De Peugeots die nog niemand ooit zag Hou het gezellig op de achterbank Enorme Tahoe nu ook als hybride Toyota Auris komt met sportieve diesel PZC Vrijdag 20 juni 2008 1 7 Bij een kijkje in de keuken van een autofabriek worden natuurlijk geen echte geheimen prijsgegeven. Toch is het interessant, zoals ditmaal bij Peugeot, om te zien wat voor prototypes ze ontwikkelen. De vrolijke dag op het test complex van Mortefontai- ne bij Parijs begon met een défilé van alle prototypes waarmee we later nader kennis zouden maken. Aangevoerd door het prototype van de 308 RC Z, de wel op een Audi TT lijkende coupé op basis van de 308 die vol gend jaar (bij het Oostenrijkse Magna Steyr) in productie zal wor den genomen, bulderde een bonte stoet van bizarre vehikels langs. Ta melijk onvoorbereid troffen we er die schitterende en indrukwek kende 908 RC tussen, die op de La Mans-racers van Peugeot gebaseer de super-de-luxe limousine, die he laas nooit in productie zal komen. Ik verheugde me buitengewoon op een ritje met dat pronkstuk, met z'n 5,5-liter V12 diesel die 700 pk levert en een stoomlocomotie- venkoppel van 1200 Nm, maar na z'n rondjes over de kombaan van Mortefontaine wilde hij niet meer starten - althans dat werd ons mee gedeeld. We ontwaarden hem later een beetje triest in het bos nabij de lunchplek. Als een jochie van acht heb ik nog wel met m'n neus te gen het raam geplakt het interieur bewonderd. Omdat het duidelijk allemaal was opgebouwd rond de binnenkort De Peugeot 308 RC Z is nóg een prototype, maar hij komt volgend jaar op de markt. foto GPD wél te realiseren 308 RC Z, meldde ik me maar direct voor een ritje met die 'TT-killer'. Er kroop een testrijders-dompteur van Peugeot naast me en daar was ik wel op voorbereid, maar niét op het feit dat we nergens op de test banen harder dan 70 km/h moch ten. Ja, dan kan je zo'n nieuweling natuurlijk grondig aan de tand voe len. De maatregel werd verklaard met de mededeling dat er maar één van was en dat-ie wel een mil joen kostte. Enfin, we konden vaststellen dat de 308 RC Z tot die zeventig onge veer net zo rijdt als een gewone 308 - en dat is braaf De dompteur wist te vertellen dat er geen vierwielaandrijving op zal komen (alvast 1-0 voor de TT) en dat ook hij er niet op kon zweren dat de definitieve versie inderdaad dit dak met z'n twee koepeltjes zal krijgen. Dat lijkt me in de produc tie aan de dure kant en bovendien, twee van die bolle lenzen boven je hoofd zullen het broeikaseffect aan boord wel érg duidelijk voel baar maken. Dan maar meerijden met de gewel dige GT 907. Er zat een vriendelij ke Fransman in een racepak achter het stuur die de protesterende 907 de baan op kreeg, waar deze zich ontpopte als een bloedsnel geval. Wat wil je, met een zesliter V12 op benzine en een vette 500 pk. Dat ze deze schoonheid niet gaan bouwen, kan ik me wél voorstel len: erg fraai en snel, maar kans loos in de concurrentiestrijd met de gevestigde Italiaanse orde, om nog maar te zwijgen over de aanstormende Panamera van Por sche. Een geweldige CT, de Peugeot 907 met zijn machtige VI2. Helaas zal het bij een prototype blijven. foto GPD De Chevrolet Tahoe Hybrid: zuinige gigant. foto GF door Gerard van Engelen Kids en lange autoritten vormen geen gelukkige combinatie. Je kunt de hele weg naar de Cóte d'Azur Bassie en Adriaan opzet ten, maar dat is iets minder leuk voor de ouders. Tips voor een goe de sfeer achterin. Een geheid goede aftrap: vertrek heel vroeg in de ochtend, bijvoor beeld om 3 of 4 uur. Als de kinde ren echt goed wakker worden ben je al een heel eind op weg. Creatief onderweg werkt ook goed, vol gens ervaringsdeskundigen: geef de kids een paar gekleurde (uitwis- bare) whiteboard-viltstiften en ze maken een compleet kunstwerk van de autoramen. Als het zicht te veel belemmerd wordt door de ge tekende Kabouter Plopjes, Teletub- bies en Mega Mindy's doet een nat te doek wonderen. Er zijn speciale kindertafeltjes in de handel die aan de voorstoelen bevestigd kunnen worden. Om lek ker te puzzelen, kleuren of kleien. Een diskman doet het ook altijd goed. Sprookjes, verhaaltjes of fa voriete muziek. Er is keus genoeg voor enkele uurtjes luisterplezier voor de kinderen. En rust voor pa pa en mama. Er is natuurlijk niks mis met elektronische computer spelletjes of portable dvd-spelers, zolang er maar een koptelefoontje en voldoende voorraad spelletjes en films bij zitten. Er mag dan in de Verenigde Staten een kopersstaking zijn ontstaan, de industrie blijft SUV's bouwen, maar dan wel met zuinige techniek. De gigant Chevrolet Tahoe (wiel basis 2,95 meter) is er nu ook in een hybride uitvoering. Naast de enorme zesliter V8 helpt de elektrische tractie het brandstofver bruik (vooral in stadsverkeer, een winst van vijftig procent) te redu ceren. De vanafjarijs van de achtpersoons Tahoe Hybrid is nog niet zeker (hangt van de BPM-korting af), maar zal volgens Chevrolet-impor- teur Pietersen US Carcenter tussen de 72.000 en 74.000 euro schom melen. Het Japanse automerk Toyota komt op de markt met een zeer sportieve, maar toch erg zuinige speciale versie van de Auris, de GT180. Met zijn 177 pk en 400 Nm sterke 2,2-1 Clean Power dieselmotor is de Toyota Auris een van de krach tigste diesels in zijn segment. Maar het gemiddelde verbruik is slechts 6,2 liter op honderd kilome ter (volgens EU-norm). Het uiterlijk en het interieur van de Auris GT180 stralen véél sporti viteit uit en het onderstel is ver laagd. De nieuwe loot aan de Toyo- ta-stam zal volgens de importeur te koop zijn voor een bedrag van 29.990 euro. De ideale oplossing voor een lange rit naar verre bestemmingen: Bassie op de achterbank. foto Ohra verzekeringen Laat de kinderen zo nu en dan even uitstappen om hun opge spaarde energie te ontladen. Terug in de auto komen ze vanzelf weer tot rust en kan iedereen er weer even tegenaan. Handpoppen zijn ook goed voor de afleiding. Ze zijn er in alle soorten en maten. Een pop die vanachter de voorstoel vandaan kruipt en de kinderen aanspreekt leidt af en prikkelt de fantasie. Altijd goed: bedenk die ren met de eerste letter van een plaatsnaam die je tegenkomt en schrijf ze allemaal op. Variant: let op of je een lange plaatsnaam te genkomt onderweg. Schrijf hem op en kijk hoeveel woorden je met de letters van die naam kunt ma ken. En als echt niks werkt, heb ben we nog een tip van ouders. Met een knipoog. „Als onze twee kinderen bij het reizen weer begin nen met etteren stop ik ze altijd tien minuten in de kofferbak", schrijft een moeder op de website ouders.nl. „Dit werkt zeer goed waardoor de rust in de auto terug keert. Tip: zorg wel voor een rui me gezinsauto." Nog even een culinair verantwoor de tip: stel het geven van snoepjes zo lang mogelijk uit, van veel eten en snoepen wordt iedereen eerder vervelend dan dat het helpt tegen honger en verveling. www.vakantieboekje.nl www.0uders.nl/xuit9804.htm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17