Buitenland Zimbabwe glijdt af naar burgeroorlog Genieten komt van BinnenUit Gruwelverhalen over beestachtige moorden en martelingen. Voor het goede binnen- en buiten leven 1 O Vrijdag 20 juni 2008 PZC Presidentskandidaat en oppositieleider Morgan Tsvangirai. foto EPA door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - In Zimbabwe stijgt de spanning en neemt het geweld en de waanzin toe. Het land lijkt eer der af te stevenen op een burger oorlog dan op presidentsverkiezin gen volgende week. President Ro bert Mugabe laat geen middel on gebruikt om aan de macht te blij ven. „Leden van mijn team zagen het graf van een vrouw, die in stukken was gehakt. Zij was de echtgenote van een oppositieleider", vertelt Marwick Khumalo. Hij leidt een groep van 64 verkiezingswaarne mers van het pan-Afrikaanse parle ment in Zimbabwe. „Terwijl ik met u aan de telefoon praat, zijn een paar van mijn mensen in een mortuarium om berichten na te trekken over martelingen die tot de dood leidden." Marwick Khu malo vindt dat er direct een einde moet komen aan het geweld in Zimbabwe om een geringe kans te behouden op eerlijke verkiezin gen. Volgende week vrijdag moet de tweede ronde plaatsvinden in de strijd om wie president van Zimbabwe wordt. Oppositieleider Morgan Tsvangirai kreeg in maart, tijdens de eerste ronde, meer stemmen dan presi dent Robert Mugabe, maar geen absolute meerderheid. Het staatsgeweld tegen oppositie aanhangers neemt met het uur toe. Gisteren maakte oppositiepar tij MDC bekend dat vier van haar leden dood zijn gevonden in de buurt van de Zimbabwaanse hoofdstad. Volgens de partij wa ren zij doodgeslagen door aanhan gers van president Mugabe's partij Zanu-PF. Gruwelijke verhalen over beestach tige moorden en martelingen ko men uit alle windstreken van Zim babwe. „Ik sprak met vrouwen van wie de borsten zijn kapotge- sneden met kapmessen omdat ver moed werd dat zij aanhangers van de oppositie waren", vertelt activis te Maureen Kademaunga. Zij is in Kenia op bezoek met een aantal andere activisten. „Hier hebben wij toegang tot de internationale media om onze kant van het ver haal te vertellen. In Zimbabwe zijn alleen de staatsmedia toegestaan en die verwoorden slechts de me ning van regeringszijde." Silas Gweshe, een parlementskan- didaat van de oppositionele MDC, verloor in maart bij de stembus gang. Hij probeert in Kenia kort stondig op adem te komen. „Ik ver loor de verkiezingen en toch zit ten zij achter me aan. Dat is toch waanzin", merkt hij op. „Na mijn verlies kwamen de Zanu-PF knok ploegen en staken mijn huis in brand. Mijn vrouw en kinderen le ven op een onderduikadres. Ik ben alles kwijt en als ik terugga naar Zimbabwe slaap ik elke nacht er gens anders." 'Vrouwen van wie de borsten zijn kapotgesneden met kapmessen' Presidentskandidaat Morgan Ts vangirai wordt het voeren van cam pagne onmogelijk gemaakt. Tel kens als hij in het openbaar wil spreken, wordt hij kortstondig ge arresteerd. President Mugabe be schuldigt de MDC van de gewelds- golf die als een tsunami over Zim babwe raast. Onafhankelijke waar nemers melden weliswaar wraakacties van MDC-aanhangers maar het valt volgens hen in het niet bij het staatsgeweld. Mugabe heeft gezworen dat Tsvangirai niet in het presidentiële paleis terecht komt. De 84-jarige president die sinds 1980 aan de macht is, belooft bij verlies van de verkiezingen de wapens op te pakken. Zuid-Afrika is het enige land dat een positieve invloed kan uitoefe nen op Mugabe en zijn Zanu-PF. De kapotte economie van Zimbab we leunt op steun uit het buur land. De Zuid-Afrikaanse presi dent Thabo Mbeki probeert al lan ge tijd via 'stille diplomatie' om de regering en de oppositie in Zim babwe aan de onderhandelingsta fel te krijgen. Ook deze week voer de hij gesprekken met Mugabe en Tsvangirai. Mbeki weigert Mugabe af te vallen omdat hij van grote steun was in de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Volgens de MDC is de bemiddeling van Mbeki mis lukt en moet een ander het overne men. „Mbeki een intellectueel die zich goed voelt bij Mugabe die ook een intellectueel is. De Zuid-Afrikaan se president kan niet goed opschie ten met Tsvangirai die geen univer sitaire opleiding heeft", merkt Si- las Gweshe van de MDC op. Jacob Zuma, mogelijke opvolger van Mbeki en leider van de Zuid-Afrikaanse regeringspartij ANC, belooft de komende dagen duizend verkiezingswaarnemers te sturen. Hij is veel kritischer over Mugabe dan Mbeki. De vraag is of duizenden internationale verkie zingswaarnemers enig verschil ma ken. Zimbabwe is een uitgestrekt land. Het is essentieel om samen te werken met de lokale waarne mers. Maar die zullen in minder groten getale aanwezig zijn. Zij wa ren na de verkiezingen in maart de eerste doelwitten van de mili ties van Zanu-PF. Louis Hemelaar 0113 567614 De Vlijt 0113 232213 Van der Poel 0113 564000 Palladio 0113 215838 Weststrate 0113 567796 www.binnenuit.nl Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag-vrijdag 9.30 -17.30 u. Zaterdag 9.30 -16.30 u. 's avonds op afspraak. In Binnenuit vindt u o.a. de volgende merken: Vorm keuken bad: Varenna. Kos. Gaggenau. De Vlijt bedden slapen: Swissflex. M-Line, Auplng, Life Time. Hülsta, Kinna. Weststrate parketvloeren: Mafi, Albers, Gronloh, Karelia. ontworpen parketvloer met bijzondere patronen, zorgvuldig gelegd in de mooiste houtsoorten dan moet u beslist eens komen kijken in deze Parketstudio! Genieten in BinnenUit De grote entree, het visitekaartje van de zaak, heeft een ruime zithoek. Jonge plaatselijke kunste naars fleuren de ruimte regelmatig op met hun werken. Ook vinden er in de hal onaangekondigde, verrassende en sfeer- verrijkende activiteiten plaats. Dit geeft een extra dimensie aan het interieur en maakt de belofte waar dat u bij ons echt kunt genieten. Boven is een ruime koffiehoek waar u in alle rust even alle indrukken kunt verwerken. zij kunnen zich uitleven in onze speelhoek "BinnenPret". Warm welkom BinnenUit heeft logischer wijs veel klanten uit 'het Zeeuwse'. Gestaag vinden óók steeds meer Zeeuws-Vlamingen en Westbrabantse consumenten de weg naar Heinkenszand. De reis loont zich zeker: BinnenUit is een uniek woonconcept voor mensen van alle leeftijden die mooie dingen op hun waarde kunnen schatten. Alle ondernemers nodigen u van harte uit in Heinkenszand! Schouwersweg 7 Heinkenszand. Ca. 30 min. vanaf Bergen op Zoom en Terneuzen. Gemakkelijk te bereiken, ruim voldoende gratis parkeerplaats! De Jonge Hoek van Dijke 0113 561482 Vorm 0113 561148 De Vlijt bedden slapen Al méér dan 100 jaar is De Vlijt bedden een begrip. Wij zijn bijzonder blij en trots dat u deze gerenommeerde speciaal zaak nu in BinnenUit vindt. U geniet elke nacht van een gezonde nachtrust dankzij het gerichte slaapadvies van Mirjam Witkam en haar collega's. Hier vindt u de mooiste bedden en matrassen en prachtig bedlinnen van exclusieve merken. hart ophalen. Laat u door Rob's creativiteit en vakkennis verrassen! Ook voor maatwerk bent u hier aan het juiste adres. Weststrate parketvloeren Arjan Weststrate biedt u naast exclusieve parket vloeren zijn uniek vakman schap. In Arjan vindt u nog iemand met passie voor vloeren. Als u op zoek bent naar een werkelijk uniek Voor de minder valide gasten is er een lift naar de eerste verdieping. U kunt uw kinderen gerust meenemen: Sinds kort vindt u bij BinnenUit 3 nieuwe ondernemers, zij stellen zich graag aan u voor. BinnenUit is een bijzonder woon concept in het hart van Zeeland. U vindt er een zinneprikkelende collectie moderne en traditionele meubelen, buitenmeubelen en buitenverlichting, beeld geluids apparatuur, woningtextiel, parket vloeren, keukens, badkamers en bedden. BinnenUit wil u laten genieten van al het moois dat te koop is voor in en om uw huis. genieten van echt ouderwetse service en een persoonlijke aanpak. Binnen alle bedrijven ontmoet u vanzelfspre kend de ondernemers zelf nog. Zij zetten graag een stap extra om u optimale service te geven en u daardoor optimaal te laten genieten van uw aankoop. vlnr. Piero de Kok, Arjan Weststrate en Rob Maassen Genieten Genieten komt niet alleen voort uit het verzamelen van materie; het zit hem vooral in het kunnen genieten van uw bezittingen. Bij BinnenUit kunt u nog Vorm keuken bad Vorm is één van de nieuwkomers in BinnenUit. De ondernemer, Rob Maassen, is een bevlogen man. Wanneer u op zoek bent naar een exclusieve keuken of badkamer van merken als Varenna en Kos dan kunt u bij hem uw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10