Buitenland Europa moet leven met dure brandstof ZOMEROPRUIMING! TOT 30% KORTING Illegaal zit maximaal 1,5 jaar vast DIS THAT Ophef in België over weervrouw in boerka Bosbrand bedreigt dorpen op Cyprus Honger dreigt voor miljoenen in Zimbabwe 'Leger Tsjaad stopt opmars rebellen' Teek met dodelijk virus slaat toe in Turkije Rusland waarschuwt buurland Georgië Overheid springt niet even bij als de prijzen de pan uitrijzen. Europese Unie verbiedt opsluiten immigranten in gevangenissen. 1 PZC Donderdag 19 juni 2008 7 BRUSSEL - In België is ophef ont staan over de presentatie van het weerbericht op Télé Bruxelles dins dag door een vrouw in een boer ka. Liberale politici in het bestuur van de omroep spreken van een schandaal. In de stad Brussel is het dragen van boerka's verboden. De omroep geeft: sinds november haar kijkers de kans zelf het weer bericht te presenteren. NICOSIA - Zes dorpen in het zui den van Cyprus zijn geëvacueerd onder de dreiging van een in gister ochtend ontstane bosbrand. Het vuur greep door een sterke wind snel om zich heen. Honderden brandweerlieden bestreden de vuurzee. Cyprus kampt met de ergste droog te sinds jaren. Het eiland besloot onlangs drinkwater te importeren uit Griekenland. DEN HAAG - Het gebrek aan zaden en meststof, het ongunstige weer en de slechte economische situatie hebben geleid tot een ernstig voed seltekort in Zimbabwe. Honger dreigt daardoor volgend jaar voor vijf miljoen mensen. De VN-land- bouworganisatie en het Wereld voedselprogramma schatten dat het hoogtepunt van het 'hongersei- zoen' tussen januari en maart 2009 op 5,1 miljoen zal zitten. AM ZOER - Het regeringsleger van Tsjaad heeft in de stad Am Zoer ze ker 160 opstandelingen gedood of verjaagd. Daarmee is naar eigen zeggen de opmars van de rebellen beweging Nationale Alliantie ge stopt. De opstandelingen hadden dinsdag Am Zoer ingenomen na hevige gevechten met het rege ringsleger. De opstandelingen wil len president Idriss Déby verdrij ven uit de hoofdstad N'djamena. ISTANBUL - Turkije raakt steeds meer in de ban van een dodelijk vi rus dat wordt overgedragen door teken. Dit jaar zijn al meer dan twintig mensen omgekomen als gevolg van tekenbeten, aldus het centrum voor infectieziekten in Istanbul gisteren. De beestjes van het tekengeslacht hyalomma breng en de virusziekte Krim-Congo- koorts over, die gepaard gaat met inwendige bloedingen. MOSKOU - De Russische president Dmitri Medvedev heeft gisteren het buurland Georgië te verstaan gegeven dat de Russische vredes macht zich niet laat provoceren. Medvedev doelde op de Russische militairen in het praktisch van Ge orgië afgescheiden Abchazië. De Georgische politie hield dinsdag korte tijd een groepje Russische militairen vast die ze in of vlakbij Abchazië had aangetroffen. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Boze vissers uit het zui den van Europa betoogden on langs in Brussel tegen de hoge brandstofprijzen die hen de kop dreigen te kosten. En zie, dinsdag kwam de Europese Commissie met voorstellen die de ergste pijn voor de vissers moeten verzach ten. Gisteren blokkeerden duizend boe ren, truckers en taxichauffeurs om dezelfde reden opnieuw de Euro pese hoofdstad. Maar zie, zij krij gen niks. De visserijsector wordt echt be dreigd en dient daarom de helpen de hand te worden geboden, vin den de politici in Brussel; de ande re sectoren daarentegen zijn veel te groot om te worden gecompen seerd en kunnen bovendien de ge stegen kosten zelf wel verrekenen. De Europese leiders willen niet de indruk wekken dat zodra boeren, truckers en andere burgers de pijn van de dure benzine direct in hun portemonnee voelen, zij onmiddel lijk in de buidel tasten om hen ruimhartig tegemoet te komen. „Wen er maar aan dat brandstof blijvend duur zal zijn", luidt de boodschap. Vanavond praten de EU-leiders op hun top in Brussel over de uit de STRAATSBURG - EU-landen mogen illegale immigranten maximaal achttien maanden vastzetten. Het Europees Parlement heeft gisteren die nieuwe regel goedgekeurd. De regel maakt deel uit van een pakket maatregelen dat het beleid van de EU-landen ten aanzien van de uitzetting van illegalen gelijk trekt. De lidstaten hebben twee jaar om de maatregel in te voeren. EU-landen worden verplicht om il legalen dertig dagen de tijd te ge ven het land te verlaten. Als de kans bestaat dat zij dit weigeren, mogen zij een halfjaar worden vastgezet in opvangcentra, maar niet in gevangenissen, met een eventuele verlenging van een jaar. Die verlenging is toegestaan in spe ciale gevallen, bijvoorbeeld als ille galen niet meewerken met de auto riteiten. Wanneer de periode van 1,5 jaar is verstreken moeten de lan den hen uitzetten. EU-landen moeten de basisrech ten van illegalen garanderen, waar onder toegang tot gratis juridisch advies en voedsel en onderdak. Kinderen en gezinnen met kinde ren mogen alleen als laatste red middel worden vastgezet. Mensenrechtenorganisaties zijn te gen. Zij vinden het onmenselijk om systematisch mensen op te sluiten die geen misdaad hebben begaan. pan rijzende olie- en voedselprij zen. Maar met hun stellingname is de kous natuurlijk niet af De onrust 'Wen er maar aan dat brandstof blijvend duur zal zijn, luidt de boodschap' in de lidstaten over de dure benzi ne of het dure eten neemt dag na dag toe en politieke leiders zijn daar gevoelig voor. Maar over de manier waarop hun 'lijdende' kie zers moeten worden geholpen, lo pen de meningen in de Europese Unie uiteen. De een wil verlaging van accijnzen of btw op diesel en benzine; de ander wil directe steun aan bedreigde bedrijfstak ken. De directe overheidssteun voor he le bevolkingsgroepen of bedrijfs takken is echter in strijd met de Europese regels voor de vrije markt en vrije concurrentie. Van wege de open markt betekent steun voor een bedreigde sector in één land, dat het bevoordeeld wordt ten opzichte van de concur rentie in een ander land waar géén subsidie wordt verstrekt. Dat is de bijl aan de wortel van de in terne Europese markt. Staatssteun is bovendien makkelij ker gegeven dan weer beëindigd. Als de olieprijzen inderdaad hoog blijven, kom je er niet meer vanaf De EU-leiders zullen hun 'wen er maar aan'-boodschap gepaard la ten gaan met de afspraak dat al leen steun gegeven mag worden als die gericht is op specifieke be volkingsgroepen (de armsten) of bedrijfstakken (direct aan noodlij dende bedrijven, niet aan secto ren) en vooral tijdelijk is. Voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commissie waar schuwde de lidstaten gisteren te gen giften aan vissers, boeren, truckers, taxichauffeurs en ande ren die lijden onder de hoge brandstofprijzen. De verstandigste weg is volgens hem om de vaak op oude leest geschoeide, bedreigde sectoren te hervormen en maatre gelen te nemen die leiden tot min der brandstofverbruik. De EU-leiders willen de indruk vermijden dat de overheid wel even bijspringt als de benzine te duur wordt. Ook al omdat het de olieproducerende landen kan ver leiden de olieprijs hoog te hou den. Bovendien zal het brandstofver bruik niet verminderen als de staat de dure benzine toch subsidi eert. Tenslotte botst subsidie met het streven van de EU om de kli maatverandering een halt toe te roepen. AUKS- SN HERSNÉOPE Gaastra McGregor River Woods GANT Scapa Sports MAC UGG Tommy Hilfiger Napapijri New Zealand Aeronautics Vanguard van Santen van Santen L'Argentina Part Two Boze Belgische boeren blokkeren Brussel. foto Geert Vanden Wijngaert/AP Markt 73 Middelburg 0118-650151 Langstraat 11-13 Zoutelande 0118 -566003 M jjtj elke zondag open

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7