Evenementen in de greep van Oranje 'Doden herten is niet slecht 'Kraankinderen waren volwassen mannen' iSSfiSSSZS"*4 XSZ&SSS. Je kon vanaf je twaalfde jaar in dat rad lopen, stelt Cees Möhlmann. Videoscherm in de feesttent en mogelijk een vervroegde raad. 03 Twee auto's beschadigd bij aanrijding in Goes Dorpsraad Sirjansland houdt vergadering De Witte Raaf mag van provincie uitbreiden Betrapte dief steelt toch flink geldbedrag Fietsen of wandelen door Schouwse natuur Voorlopig geen boetes voor kitebuggyers ZeibnaAeiHf fit/viouclse tC- Zit/, '•ïSSf^e. 5% korting Raad van State wijst protest tegen afschotvergunning af. 26 Donderdag 19 juni 2008 PZC Voorbeeld van een tredmolenkraan. In Zierikzee stond ooit zo'n soort exemplaar, maar die was wel een stuk groter. foto schoolplaten.com door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Kinderen spelen de kraankinderen in het aankomende openluchtspel van de stichting His torische Spelen. Logisch, zou je denken. Volgens geschiedschrijver Jan Huijbrecht ligt het een beetje anders. „De kraankinderen waren helemaal geen kinderen, maar vol wassen mannen", stelt hij. Feit is dat in Zierikzee, net als in andere havens, eeuwenlang een kraan stond die door menskracht werd aangedreven. Dat gebeurde door personen in een groot rad te laten lopen, dat weer de kraan zelf van beweging voorzag. Kraankin deren werden die werklui ge noemd. Voor Historische Spelen een reden om voor de voorstellingen in sep tember deze uitgebuite mensen als onderwerp te kiezen en aan hen door Melita Lanting ZIERIKZEE - Een groot scherm voor voetbal bij een cultuurmanifesta tie. Een scherm van twee bij drie meter ook tijdens het dorpsfeest van Oosterland. En de Koninklijke muziekvereniging De Witte van Haemstede zorgt er voor dat het strandconcert tijdig is afgelopen. „Mensen kunnen gewoon naar ons komen luisteren en weer op tijd naar huis", zegt Piet Kuzee van de Witte van Haemstede. De Oranjekoorts heeft inmiddels een flinke invloed op evenemen ten. Bijna alle organisatoren heb ben voor de zaterdagavond maatre gelen genomen. „Je moet wel", zegt Anton Ista van de Kraojedurp- sedag in Oosterland. „Als je je ogen hiervoor sluit, komt het niet goed. Wij hopen dat de mensen nu naar ons toe komen." En om al die mensen te trekken is een groot scherm van twee bij drie meter ge huurd (mét hd-kwaliteit) zodat de Oosterlanders geen minuut van de wedstrijd hoeven te missen. „En nu maar hopen dat Oranje geen verlenging hoeft te spelen want dan moet de muziek nóg langer wachten." Ook de organisatoren van de pre-party van Giro de Picnic (een culturele fietsmanifestatie zondag) koesteren Oranje naast het eigen programma op zaterdag. Er komt dus een groot scherm. Voor de organisatoren van het con cert van de christelijke oratrium- vereniging Laudando in de Nieu we Kerk in Zierikzee was het een lastige afweging maar het concert gaat gewoon door op het aange kondigde tijdstip van 20.00 uur. „We hebben het al meermalen ge publiceerd en dan kan je niet plot- Het EK voetbal drukt een zware stempel op evenementen. Scher men worden opgesteld. Raadsle den pleiten voor vervroegen van de vergadering. seling een uur eerder beginnen", zegt Mar van der Veer. De oranjekoorts raakt inmiddels ook de politiek. Want als Oranje de halve finale haalt (en daar gaan veel fractievoorzitters van uit), dan moet er gespeeld worden tijdens de gemeenteraadsvergadering. Een korte belronde langs (bereik bare) fractievoorzitters leert dat de meerderheid voor het vervroegen van de vergadering is. Van de zes raadsleden die de telefoon opna men, zien alleen Wim Stouten (LSD) en Brigitte Troost (PvdA) daar niet zo veel in. Wim Jumelet (WD) daarentegen onderneemt gelijk actie. „Ik ben zelf geen grote voetbalfan, maar ik denk dat het goed is dat we de vergadering ver vroegen. Ik zal gelijk contact opne men met de raadsgriffier." Ook sportliefhebber Nico de Dan- schutter (CDA) is een warm voor stander van het vervroegen van de raadsvergadering. „Ik verwacht an ders nauwelijks publiek." Hij krijgt bijval van Joost van Felius Alert!) en Margot de Pagter (CU). op te dragen. Natuurlijk, erkent Huijbrecht, werden kinderen tot in de negentiende eeuw als slaaf gebruikt. „Maar dat er in dat rad kinderen liepen, is niet waar." De vergissing is logisch, stelt hij. „De titel kinderen werd in de oude tijd vaker gebruikt voor on dergeschikten. Hun directe baas heette de kraanvader." Zou het onderwerp van de komen de spelen dan op een feitelijke on juistheid gebaseerd zijn? Nee hoor, stelt Cees Möhlmann, regisseur en schrijver van het stuk. „In die tijd kenden ze helemaal geen kinde ren. Als je oud genoeg was om te werken, hoorde je dat ook te doen. Als je de juiste bouw had, dat wil zeggen een beetje gedrongen was en stevig op je benen stond, kon je vanaf je twaalfde in dat rad lo pen." Wie er na een paar weken niet dood van neerviel, bleef soms 'kraankind'. „Dus er liepen inder daad ook mensen in, die wij nu volwassen zouden noemen", stelt Möhlmann. GOES - Schade aan twee auto's was gisterochtend het resultaat van een aanrijding op de Kloetingse- weg in Goes. Rond 7.00 uur wilde een 43-jarige vrouw uit de gemeente Borsele linksaf slaan, maar werd net op dat moment ingehaald door een 18-jarige bestuurder uit diezelfde gemeente. De vrouw gaf overigens wel richting aan. SIRJANSLAND - De dorpsraad van Sirjansland houdt dinsdag een openbare vergadering in het vere nigingsgebouw aan de Sportweg. Er wordt onder meer gepraat over de verkeersveiligheid in het dorp, de komst van een hangplek voor de jeugd en de nieuwe website van de dorpsraad. De bijeenkomst begint om 20 uur. ARNEMUIDEN - Ook de provincie heeft geen bezwaar tegen uitbrei ding van camping De Witte Raaf bij Arnemuiden. Eerder al wees de gemeente Middelburg bezwaren te gen de uitbreidingsplannen af Die waren onder meer afkomstig van vliegveld Midden-Zeeland. Door de uitbreiding komt de camping voor een deel onder de aanvlieg route van het vliegveld te liggen. VEERE - De eigenaar van een win kel aan de Veerseweg in Veere be trapte woensdagochtend tegen 4 uur een inbreker. De winkelier, die boven zijn zaak woont, werd wak ker van gestommel. Toen hij pools hoogte nam, hoorde hij iemand wegrennen. Later bleek dat uit de winkel enkele honderden euro's weggenomen waren. WESTENSCHOUWEN - Het trampoli- necentrum Westerschouwen houdt zaterdag een fietstocht door de Schouwenpolder. Fietsers krij gen informatie mee. Zondag staat een wandelnatuur- ontdekkingstocht door bos en duin en over het strand met vra gen en opdrachten op het pro gramma. Beide tochten zijn de he le dag te maken vanaf 11 uur. NIEUW-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duiveland zal voorlo pig geen bekeuringen uitdelen aan kitebuggyers die op het verklikker- strand in Nieuw- Haamstede ko men. Voorlopig krijgen mensen al leen een waarschuwing. Door een uitspraak van de Raad van State is kitebuggyen daar verboden. De ge meente is het daar niet mee eens. bu'\skapPen bootkappen afdekzeil hoezen jacWzeilen Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt u Geldig van 1 maart t/m 30 september 2008 Veerstraat 22 4698 RM Oud-Vossemeer tel.: 0166-672686 fax: 0166-672706 autotel.: 06-51198226 Vaste openingstijden: ma-vrij. 18.30-19.30 - zat. 9.30-10.30 of na afspaak door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Het beschermd natuur gebied De Manteling van Walche ren heeft niets geleden van het af schieten van veertig damherten in de eerste twee maanden van dit jaar. Dat heeft de Raad van State bepaald in de bodemprocedure van de Stichting Duinbehoud te gen de verleende afschotvergun ning. Volgens de Raad van State had het provinciebestuur het bij het rechte eind dat het jagen op herten door de Faunabeheereenheid Zeeland geen zogeheten 'significante gevol gen' zou hebben voor het natuur monument. In de eerste twee maanden van dit jaar werden veer tig van de tachtig damherten afge schoten, omdat het gebied volgens de provincie zoveel herten niet kan hebben. De Stichting Duinbe houd vroeg in december vorig jaar aan de Raad van State om schor sing van de verleende natuurbe schermingsvergunning. Dat ver zoek werd afgewezen. Begin deze maand diende bij de Raad van State de bodemprocedu re. Duinbehoud hoopte op een voor de stichting positieve uit spraak om het bejagen in de toe komst te kunnen tegengaan. Vol gens de in Leiden gevestigde stich ting bestond er geen reden voor het afschieten. Duinbehoud be klaagde zich er ook over dat delen van het gebied zijn vernield door terreinwagens van de Faunabeheer eenheid. Per dag werden maxi maal twee herten afgeschoten. De jacht op de dieren vond buiten het broedseizoen plaats. Met deze res tricties, die de provincie aan de ja gers heeft opgelegd, zijn de wezen lijke kenmerken van het gebied niet in gevaar gebracht, zegt de Raad. De hoogste bestuursrecht- bank wijst erop dat een te grote po pulatie damherten bedreigend kan zijn voor begroeiing en het daar mee samenhangende dierenleven in De Manteling. Om die reden is het afschieten in belang van het na tuurgebied geweest en niet in strijd met de Natuurbeschermings wet, aldus de Raad van State.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74