'Kleuter kan goed taaihoppen 'Vergoeding zakelijke kilometers moet omhoog naar 28 cent' Diverse wand- en vloertegels tot 20% korting Vloertegels al vanaf 14,95 m2 Wandtegels al vanaf 7,50 m2 Hardsteen (natuursteen) 34,- m2 rï;. Diverse restantpartijen tegefra®!jDprijzen! Tï I IC Volgens vakbonden deugt belastingvrij bedrag van 19 cent niet. steenhouwerij, sanitair, wand- vloertegels, haarden stijlschouwen 6 Donderdag 19 juni 2008 PZC De Onderwijsraad wil dat kinderen al in groep 1 en 2 Engels leren. Nu wordt Engels veelal gegeven aan kinderen in groep 7 en 8. Hoe denken leraren van groep 8 over Engels op de basisschool? Het is goed zoals het nu gaat Een beetje kleuter spreekt zijn talen. Dat wil althans de Onderwijsraad. Critici vrezen de teloorgang van het Nederlands. „Het gaat te ver om aardrijkskunde in het Engels te geven." door Mayke Calis en Laurens Kok Driftig stampen de kleu ters met hun voeten op de grond. „Un, dos, tres!", zingen ze in koor. Op aangeven van juf Rosana doen de kinderen van de Amster damse Europaschool er een dansje bij. Bij het refrein over 'el sombre ro' steken de leerlingen van groep 1 en 2 gedisciplineerd hun handen boven het hoofd, als het ware een hoed vormend. Olé! Ze zijn er vroeg bij, deze kleuters. Elke week krijgen ze drieënhalf uur Spaanse les, naast het gebrui kelijke knutselen en kleuren. Van grammatica en spelling is nog geen sprake, dat komt op de mid delbare school wel. Spelenderwijs leren ze de taal en dat lukt nu een maal het best als er wordt gezon gen, uit volle borst. Het repertoire dat juf Rosana met hen heeft ingestudeerd gaat over alledaagse dingen. Over katten bij voorbeeld. Soms nog wat moei- Kleuters krijgen Spaanse les op de Europaschool. zaam maar altijd accentloos wor den de Spaanse zinnen er uitge perst, steeds gevolgd door een hartstochtelijk 'miauw'. Dan worden de kinderen afzonder lijk aan de tand gevoeld. Ze krij gen plaatjes voorgeschoteld van een strandtafereeltje en moeten in het Spaans zeggen wat ze zien. Het gaat bewonderenswaardig goed. Een blonde dreumes springe rig haar roept meteen enthousiast: „El cubo!" „Muy bien, muy bien", zegt de juf. Nog acht jaar lang, tot in groep 8, gaan de Spaanse lessen door. Tij foto Evert Elzinga/GPD dens deze uren krijgen andere kin deren van de Europaschool Frans of Engels: hun ouders hebben de taal voor hen uitgekozen. De les sen worden gegeven door 'native speakers': de Franse juf komt uit Frankrijk, de Engelse uit Engeland en Rosana uit Spanje. De Europaschool is één van de voorlopers op het gebied van on derwijs in een vreemde taal. Op dit moment geven slechts 121 van de tienduizend basisscholen vóór groep 7 les in een vreemde taal. De meeste leerlingen moeten het in de laatste twee jaar van de basis- Engels op de basisschool school doen met een uurtje Engels per week, gegeven door hun groepsdocent. Als het aan de Onderwijsraad ligt, beginnen scholen veel eerder met Engels. Het liefst al in de kleuter klas en anders vanaf groep 5. Maar komt zo de toch al bekritiseerde beheersing van het Nederlands straks niet nóg meer onder druk te staan? „Het Nederlands lijdt hier totaal niet onder", verzekert hoogleraar taal- en spraakstoornis sen Sieneke Goorhuis-Brouwer. „Het taalleervermogen van kinde ren is enorm." Ook de kritiek dat kleuters te jong zijn om een vreem de taal te leren, wuift ze weg. Vroeg beginnen is niet erg, mits de taallessen maar spelenderwijs en volgens vaste patronen verlopen. „Op die manier kunnen kinderen wel drie talen leren." Om aan 15 procent Engelstalig on derwijs te komen, zouden scholen bijvoorbeeld de gym- of tekenles kunnen 'verengelsen', meent de Raad. Ook zouden 'zaakvakken' als aardrijkskunde in het Engels kunnen worden gegeven. Bij al die nieuwlichterij wordt het Ab Braamkolk van de Stichting Taalverdediging zwaar te moede. De secretaris annex penningmees ter zet zich onvermoeibaar in 'voor het herstel en behoud van het Nederlands'. Hij begrijpt de Onderwijsraad niet. „Het gaat te ver om aardrijkskunde in het En gels te geven, dan leren kinderen die typisch Nederlandse termen niet meer. Zonde." Percentages zijn afgeronde getallen Meer tijd voor Engelse les in bovenbouw Begin met Engelse les in onderbouw Overbodig x.4% SITTARD - Mensen die met de ei gen auto voor de zaak rijden, beta len ongeveer tien cent per kilome ter uit eigen zak mee. Wie jaarlijks zesduizend kilometer voor de baas rijdt in zijn privéauto, levert zo'n 600 euro van zijn salaris in. De ver goeding voor zakelijke kilometers moet daarom omhoog naar 28 cent netto, zegt woordvoerder Ad Leegerstee van de vakbond FNV Bondgenoten. Volgens voorzitter Jacques Teu- wen van de vakbond De Unie deugt de huidige, in 2006 vastge stelde belastingvrije vergoeding van 19 cent niet. „Volgens de eigen rekensystematiek van de overheid zou de onbelaste vergoeding voor zakelijke kilometers en woon-werkverkeer nu 24 cent moeten zijn." De Unie gaat de rij- kostenvergoeding hoog op de agen da zetten bij cao-onderhandelin gen. Ondernemersvereniging MKB-Ne- derland is het eens met De Unie. „Het is logisch dat de werknemer zijn gemaakte kosten vergoed krijgt, 24 cent is redelijk", zegt woordvoerster Marieke Koets. 1^ De vergoeding voor zakelijke kilometers moet omhoog naar 28 cent netto, omdat de huidige vergoeding de werkelijke kosten niet dekt, aldus de FNV. Een werkgever mag wettelijk 19 cent per gereden kilometer beta len. Van dat geld moet de brand stof, de verzekering, belasting, on derhoud en afschrijving worden betaald. Een werkgever mag meer vergoeden, maar dan heft het Rijk daar belasting over. Er blijft in elk geval nooit genoeg over om de ge middelde kosten van een autokilo meter, tussen de 30 en 40 cent, te vergoeden. Op 1 januari 2004 verlaagde de toenmalige minister Zalm van Fi nanciën de belastingvrije vergoe ding voor zakelijke kilometers van 28 naar 18 cent. Twee jaar later werd dat onder druk van de geste gen brandstofprijzen verhoogd naar 19 cent. Sindsdien is brand stof ongeveer 40 procent duurder geworden. Maar een verhoging van de vergoeding zit er dit jaar niet in, zegt een woordvoerster van het ministerie van Financiën: „Elke cent belastingvrije vergoe ding erbij kost de staatskas 100 mil joen euro.Dat hebben we uitgere kend. Daar is geen rekening mee gehouden in de begroting, dus wordt dat bedrag niet aangepast." Het is heel moeilijk om uit te reke nen wat de daadwerkelijke kosten van een autokilometer zijn. Dat hangt af van het type auto, de leef tijd, brandstofverbruik, verzeke ring, onderhoud en belasting. Vol gens een berekening van de ANWB zit je met een auto met een nieuwprijs rond de 20.000 eu ro al gauw op 58 cent per kilome ter. Openingstijden 's maandags gesloten Andere werkdagen: 08.30 - I Zaterdags: 09.00 - 16.00 uur. Vernjn Stuartweg 10 Oude Zandweg 2 4462 GE Goes 4361 SKWestkapelle Tel. 0118-571436 Tel. 0118-571436 www.dornmicus.nlinfo@dominicus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6