'Brede school Braakmanbos als dé in Biervliet is noodzakelijk' Komst sportcentrum maakt problemen Scharnier groter 26 I Donderdag 19 juni 2008 PZC Werkgroep legt college na zomervakantie plan voor bouw school voor. Zeiffna/zeiHi 5% korting Gezanik Staatsbosbeheer wil mensen echt laten genieten van de natuur. door Raymond de Frel BIERVLIET - Biervliet wil uiterlijk over vier jaar over een brede school beschikken. De bouw van een nieuw onderkomen voor de openbare basisschool De Maatjes en de katholieke school De Kom- me moet in de volgende begro tingsperiode hoge prioriteit krij gen. Dat vindt de werkgroep Brede School in Biervliet. „Het pand van De Maatjes dateert van 1927. Al meerdere keren zijn daar vernieu wingen uitgesteld vanwege de mo gelijke komst van een brede school. Zo'n voorziening is echt noodzakelijk voor ons dorp. Het leerlingenaantal loopt terug en bo vendien: als een van de twee scho len vernieuwt, is de ander ge doemd kopje onder te gaan", zegt dorpsraadvoorzitter en lid van de werkgroep, Ronald Lippens. Hij wil nog niet ingaan op de loca tie van de toekomstige brede school. „Er is namelijk nog niets NV De Werkgroep Brede School Bier- vliet legt de gemeente Terneu- zen na de zomervakantie een plan voor de bouw van een bre de school in het dorp voor. definitief. Zo is de overdracht van gronden bijvoorbeeld nog niet af gerond. Ik kan er daarom nog niet te veel over kwijt." Al sinds 2002 wordt gesproken over de realisatie van een brede school. De werkgroep deed drie jaar geleden een haalbaarheidsstu die en opperde 31 december 2006 als realisatiedatum. Dat bleek wat al te optimistisch, omdat de ge meente Terneuzen nul op het re kest gaf Het project kon zeker tot 2009 niet in de gemeentelijke be groting worden opgenomen. Meerdere politieke partijen vroe gen het college van burgemeester en wethouders toch aan de slag te gaan met de haalbaarheidsstudie. Daarin wordt een locatie, program ma van eisen, stedenbouwkundig voorontwerp, investeringsbegro ting en een voorstel voor herbes temming van de locaties van de huidige schoolgebouwen uitge werkt. Voor het laatste lijkt wo ningbouw een logische invulling. Vanwege de lange radiostilte vroe gen steeds meer inwoners zich af of de brede school ooit het levens licht zou zien. Die vraag kan dus nog niet worden beantwoord, maar zeker is wel dat na de zomer vakantie een voorstel wordt voor gelegd aan het college van B en W. De gemeenteraad moet vervolgens uiterlijk begin volgend jaar 'ja' of 'nee' zeggen. C7 buiskapPen t>0otkapPen aldekzeüen hoezen •pchtzeilen.^ans stalling an doek, losse verkoop access0ires Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt u Geldig van 1 maart t/m 30 september 2008 bootkaP" eni Veerstraat 22 4698 RM Oud-Vossemeer tel.: 0166-672686 fax: 0166-672706 autotel.: 06-51198226 Vaste openingstijden: ma-vrij. 18.30-19.30 - zat. 9.30-10.30 of na afspaak ALMANA De boterham zat er na ueel geza nik in. Want dat jongetje van zes uit Vlissingen, das geen beste eter. Net als zijn grote zus destijds. Pappa en mamma hadden door schade en schande geleerd dat zani ken geen zin heeft, maar ja: oude gewoonten slijten slecht. Niet lang na de middagboterham trok Robin zijn pap aan de mouw. Tip? redactie@pzc.nl Of'ie chips mocht. Natuurlijk niet, zo kort na de lunch. Daarna kwam hij nog een keer. En nog een keer. En vijf minuten daar na weer. Pap viel uit: „Nu moet je ophouden", waarschuwde hij zoon lief. Die kwam, heel praktisch, terug. „Dan moetje me chips geven. Dan ben je ook van het gezeur af." door René Hoonhorst HOEK - Boswachters doen al lang veel meer dan bossen, heidevel den, graslanden en kreken behe ren. Natuurlijk zitten ze stropers, (motor)crossers en vervuilers nog altijd achter de broek, maar de meeste boswachters en opzichters wijzen wandelaars en fietsers lie ver op de schoonheid van flora en fauna. Ze hebben haast moeite om mensen de toegang tot een natuur gebied -al dan niet tijdelijk- te ont zeggen. Maar soms moet het wel, vinden ze bij Staatsbosbeheer. Zo versper ren plastic linten het pad naar de gluurmuur in de noordelijke Braak man al een tijdje. 'Een beetje dub bel', geven twee plakkaten bij de af zetting grif toe. 'Maken we een gluurmuur om van de vogels te ge nieten en dan gaan ze er bijna recht boven broeden.' In de dennen bij de gluurmuur nestelen dit voorjaar veel blauwe reigers en kleine zilverreigers. In de Braakman broedde dit jaar met ruim twintig paartjes zelfs de grootste kolonie kleine zilverrei gers van het land. „Prachtig natuur lijk, ook om aan vogelliefhebbers te laten zien. Maar de gluurmuur is nu even geen geschikte plek. Zo gauw er wat mensen het toegangs pad aflopen, vliegen alle reigers op. Het duurt vervolgens erg lang vóór ze terug op het nest durven ko men. Vandaar dat we hebben beslo ten om de gluurmuur tijdelijk niet te laten gebruiken. En nu zijn er zo'n 25 tot 30 jongen uitgevlogen, een fantastisch succes", betoogt boswachter Marijke Lieman. Er viel de laatste tijd toch al heel wat minder te gluren vanuit het naaldbomenbosje. De muur kijkt uit op het Vogeleiland in de Braak- Natuur zien en beleven Om de 140 hectare natuurge bied in de noordelijke Braak man goed te zien, komen er drie uitkijkpunten en drie gluurmuren. De uitkijkpunten komen op hoogten in het landschap, zo als de Oostzeedijk en de dijk tussen Braakman en Valuepark. De plaatsen voor de gluurmu ren worden bepaald als duide lijk is waar de grootste concen traties vogels is. v De natuur is het best te bele ven door over de paden in het bos te wandelen of te fietsen. Later is de natuur ook te proe ven in het sneukelbos, door te snoepen van diverse noten- en fruitbomen. mankreek. Tot enkele jaren terug broedden daar elk voorjaar een aantal zilverreigers. Maar het ei landje is intussen zo ver afgekalfd, dat de vogels er te weinig beschut ting vinden. Blauwe reigers nestel den zich spontaan in het dennen bosje. De zilverreigers volgden hun voorbeeld, omdat zij zich veilig voe len in de buurt van hun 'grote ne- 'We vermoeden dat er ook een koereiger en een lepelaar hebben gezeten' ven'. Lieman: „We vermoeden dat er ook een koereiger en een lepe laar hebben gezeten. De koereiger vloog met nestmateriaal heen en weer. Of er eieren uit het nest zijn gekomen, weten we niet. Maar we hopen dat de vogels volgend jaar nog eens terugkomen." De gluurmuur aan de kreek is vóór juli weer in gebruik. Maar moch ten de reigers zich zo hechtten aan de dennen -die als enig plukje 'on eigenlijke' naaldbomen in de Braakman mogen blijven- dat ze er blijven broeden, dan moet Staatsbosbeheer eens denken aan een gluurmuur op een andere loca tie. In de noordelijke Braakmanbos- sen zijn -naast drie uitkijkplateaus- drie gluurmuren voorzien. „Mocht de bestaande muur middenin een broedgebied blijven liggen, dan moeten we misschien nog eens be kijken of we de muur naar een an der deel van het bos verplaatsen", stelt Lieman. De boswachter weet overigens niet of het zover komt. De Dienst Lan delijk Gebied wil het Vogeleiland overnemen van recreatiecentrum Vakantie-eiland De Braakman. De aanleg van nieuwe oeverbescher ming moet een robuust Vogelei land opleveren, waar op termijn weer vele vogels kunnen rusten, foerageren én broeden. Het nieu we 140 hectare grote natuurgebied laat zich pas in volle glorie bewon deren als de Savoyaards- en de Braakmanweg zijn opgeruimd. Pas dan kunnen kreken worden door getrokken en bossen aan elkaar worden gekoppeld. Maar ook nu is de noordelijke Braakman al geniet baar. Van de laatste jaren aange plante 145.000 bomen steken een aantal al een meter of vijf de lucht in. Wandelaars en fietsers kunnen het bos al echt 'beleven' in delen van het gebied, vindt Hans van Ha- ge, collega-boswachter van Lie man. Natuurliefhebbers kunnen hun hart ophalen. Bij het bord met het 'streefbeeld' voor het na tuurgebied -bos en struweel afge wisseld met nat grasland, kreken, ruigten en bloemrijk grasland- be nadrukt Lieman dat er ook zonder parkeerplaats, speeltuintje en sneu kelbos veel te beleven is in de noor delijke Braakman. Vogelaars zien niet alleen reigers en watervogels, maar spotten ook allerlei (roof)vo- gels. Plantenkenners vergapen zich aan parnassiavelden en duinvallei- plantjes als zonnedauw, stijve ogen troost en keverorchis. De komst van sportcentrum Bodyline naar het Stations plein in Hulst maakt een op lossing voor de verkeerspro blemen op kruising 'Het Scharnier' alleen maar urgen ter. Het sportcentrum moet in de ogen van directeur Pim Lexmond een stek voor en door Hulstenaren worden. Maar dan moeten ze er wel kunnen ko men. Met name in de weekenden is dat vrijwel onmogelijk. Zo bleek ook afgelopen weekeinde weer. Zo wel zaterdag als zondag stond het verkeer op de Absdaalseweg en vanaf de Van der Maelstedeweg muurvast. Met de komst van Bodyline, ope ning voorzien in januari 2009, wor den de verkeersproblemen alleen maar groter. Dus moet de gemeen- ANALYSE door Frank van Cooten teraad van Hulst nu knopen door hakken over de meest gewenste op lossing. En dat is een nieuwe ont sluiting van het Stationsplein naar de N60. Dat wil de Hulster raad ei genlijk ook wel, maar concrete stappen zijn nog steeds niet gezet. Mede gezien de forse investering van een dikke miljoen euro, geld dat Hulst niet heeft. Feit is dat de problemen rondom 'Het Scharnier' sinds de opening, ruim vier jaar jaar geleden, met eni ge regelmaat op de agenda van de Hulster politiek staan. Raadslid Theo Blommaert van Progressief Hulst -deze partij was altijd al fel tegenstander van 'de knossel'- ver leidde wethouder Etienne de Deck- ere in 2004 zelfs tot een opmerkelij ke uitspraak. 'De twee weken gele den opgeleverde kruising 'Het Scharnier' is niet de beste oplos sing'. De oud-wethouder had een vooruitziende blik. Talloze suggesties zijn gedaan om de situatie te verbeteren. Zonder re sultaat. Het jongste voorstel van wethouder Clen de Kraker is wijzi ging van de voorrangssituatie. 'Een lapmiddel', oordeelt de Hulster raad. De ontsluiting vanaf de N60 blijft de beste oplossing. Deze weg is echter afhankelijk van vaststelling van bestemmingsplan De Statie, met het themacentrum van Morres als belangrijkste onder deel. Dit themacentrum is van gro te invloed op het verkeer. Vaststel ling van het bestemmingsplan kan echter nog jaren duren. Daarom is een oud idee van de PvdA eigen lijk zo gek nog niet. Gooi de nood weg tussen de Absdaalseweg en het Stationsplein langs de Stads- schuur permanent open. Een noodoplossing, maar nog altijd be ter dan de problemen vooruit blij ven schuiven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54