Bussen rijden weer normaal Speeddaten met een veteraan Hypermodern agrocentrum massaler dan megastal Zeeuws gedeputeerde voelt niets compensatie hogere brandstofkosten. Minister: wolf niet uitzetten in natuur Buiten roken, maar biertje blijft binnen Kabinet stopt als sponsor tv-programma Donner pakt malafide uitzendbureaus aan Glen Mills gebruikte dwangmiddel vaak Bisschop wil band met protestanten aanhalen 4 I Donderdag 19 juni 2008 PZC Leerlingen speeddaten met korporaal buiten dienst Therry de Mos op het Edith Stein College, foto Phil Nijhuis/CPD door Marcel Modde GOES - Zeeuws FNV-bestuurder Theo van der Have is opgelucht. De onderhandelingen waren taai en de manier waarop het nieuwe cao-akkoord voor het streekver voer tot stand is gekomen, zullen de chauffeurs volgens hem niet snel vergeten. „Daar ben ik weinig vrolijker van geworden!" De vakbonden FNV en CNV heb ben besloten de stakingen te beëin digen. Vanaf vanochtend rijden de bussen weer hun normale dien sten, ook al zal dat hier en daar ge paard gaan met wat opstartproble men, verwacht CNV-onderhande- laar Wyb Kusters. De 16 miljoen euro die staatssecre taris Tineke Huizinga gisteren de provincies toezegde, bleek voor de werkgevers voldoende om de enke le dagen geleden bereikte principe overeenkomst gestand te doen. De bedoeling is dat de provincies het geld gebruiken om de vervoers maatschappijen per 1 januari 2009 te compenseren voor de hoge brandstofprijzen. Hoe dat in de praktijk uitpakt, moet nog blijken. Omgerekend 1^ De staking in het streekvervoer is voorbij. De werkgevers zijn te vreden met de 16 miljoen euro extra die de overheid bijdraagt in het cao-conflict. krijgt Zeeland zo'n 240.000 euro voor het streekvervoer, verklaarde gedeputeerde George van Heukel- om. Die compensatie mogen de bus maatschappijen wat hem betreft krijgen. Maar Van Heukelom voelt er niks voor de brandstofclausule in de contracten open te breken, zoals hij uit de eerste berichten de bedoelingen van de staatssecreta ris heeft begrepen. „Als dat de insteek is, dan zeg ik: hou dat geld maar. Dat kost mij uit eindelijk miljoenen en daar ga ik dus niet aan beginnen. De provin cie heeft net een nieuw contract af gesloten tot 2014. Daarin staat al een brandstofcomponent opgeno men en dat is dat een stijging van de kosten niet wordt vergoed. De ze hele geschiedenis wordt nu afge wenteld op de decentrale over heid. Maar ik ben die bezuiniging niet begonnen!" Het cao-akkoord voor het streek vervoer geldt tot juli 2009. Met te rugwerkende kracht tot 1 januari 2008 krijgen de buschauffeurs er 3,5 procent loon bij, en vanaf 1 januari 2009 nog eens twee pro cent. FNV-onderhandelaar Janny Kop pens wil snel verder praten met de werkgevers en overheden 'om er voor te zorgen dat dit drama zich volgend jaar niet herhaalt'. De acties van de buschauffeurs- begonnen op 30 april met gratis vervoer en werden geleidelijk aan opgevoerd tot een volledige sta king. DEN HAAG - „Heb je wel eens ge had dat je in een gevecht stond en opeens nodig naar het toilet moest?", vraagt Dave aan korpo raal buiten dienst, Therry de Mos, tijdens hun 'speeddate' op het Edith Stein College in Den Haag. Zijn klasgenoot heeft er ook een voor de veteraan die deze dag kor te, snelle afspraakjes heeft met de leerlingen, zodat ze eens een vete raan in levende lijve leren kennen. „Heb je wel eens per ongeluk ie mand doodgeschoten?" „Nog nooit", zegt De Mos beide ke ren, en hij zoekt naar voorbeelden waarmee hij meegaat in de bele vingswereld van de aanwezige ARNHEM - Vergeet de megastal, dat is een idee van het verleden. De toekomst is een nog veel groter, bijna allesomvattend concept: het agrocentrum. Daarin gaan vijf boe ren in totaal honderdduizend var kens houden, die op twee etages worden gehuisvest. DEN HAAG - Het uitzetten van wol ven in Nederland is voor minister Verburg van Landbouw 'niet aan de orde'. Staatsbosheer maakte be kend wilde zwijnen, wisenten en wolven te willen toelaten in de Oostvaardersplassen. Honderd jaar geleden kwam de wolf hier ook voor. Maar de natuur van nu is niet die van toen en de aanwezig heid van de wolf kan nu heel an ders uitpakken, aldus Verburg. AMSTERDAM - Rokers mogen na het ingaan van het rookverbod in de horeca op 1 juli hun biertje of wijntje niet meenemen naar bui ten. Dit hebben gemeente Amsterdam en Horeca Nederland gisteren afge sproken. De kroegbaas is verantwoordelijk voor het voorkomen van overlast van rokers buiten. vmbo'ers, maar dat blijkt moeilijk. Samen met twee collega's is De Mos op bezoek op de middelbare school. Voor Defensie is de speed date met scholieren een voorproef je op de Veteranendag 2008. Op 28 juni wordt die voor de vier de keer in Den Haag gehouden. Voorzitter Boele Staal van het Co mité Nederlandse Veteranendag verwacht een recordopkomst, om dat de viering voor het eerst op een zaterdag is. Vorig jaar kwamen 35.000 mensen naar het défilé kij ken, dat door prins Willem- Alexander wordt afgenomen. Boele Staal hoopt dat nu twee keer zoveel mensen langs de route Het slachthuis komt ernaast te staan. Mest wordt verstookt in een bio-energiecentrale op het eigen terrein. Het voer komt voor een groot deel uit de regio. En er komt een koppeling met kassen in de omgeving. Het plan werd gisteren gepresen- DEN HAAG - Het kabinet stopt met de sponsoring van televisiepro gramma's. De ministerraad be spreekt dit morgen. Vorig jaar ging er 12 miljoen euro overheidsgeld naar programma's om op een stille manier het kabi netsbeleid uit te dragen. Zo kreeg weerman Piet Paulusma 12.500 eu ro subsidie omdat hij het weer voorspelde vanaf een tennisclub die goed bezig was met integratie. DEN HAAG - Bedrijven die perso neel inhuren via niet-gecertificeer- de uitzendbureaus worden aan sprakelijk gesteld voor het betalen van het loon. Minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken zal hier toe de wet aanpassen. Nu is alleen het uitzendbureau aansprakelijk. Volgens de Algemene Bond van Uitzendbureaus zijn er zesduizend niet-bonafide bureaus. staan of naar het Malieveld komen voor een 'speeddate' met een vete raan. De medaille-uitreiking is dit jaar op het Binnenhof Boele Staal: „Daarmee onderstrepen we dat de ze mensen worden uitgezonden door de regering om de wereldvre de te dienen." Voor de leerlingen van het Edith Stein College gaat door hun 'date' wel wat van de magie van het sol- datenvak af. Een jongen infor meert voorzichtig hoe het schmin ken met camouflagekleuren in zijn werk gaat. Aalmoezenier René Heinrichs stelt hem teleur. „Dat zie je in films, maar echt oor log voeren, gaat anders." teerd door Jan de Wilt van het In novatienetwerk, een club onder zoekers dat werkt voor het ministe rie van Landbouw. Het is ontwik keld met vijf varkenshouders. Locaties in Flevoland, West-Bra bant, Groningen en de kop van Noord-Holland worden bekeken. DEN HAAG - De Glen Mills school in Wezep heeft vorig jaar 183 keer de methode 'holding' toegepast op de leerlingen. Het vastpakken en tegen de grond drukken van agres sieve leerlingen is in een open in stelling als Glen Mills niet toege staan. De inspectie tikte de opvoe dingsinstelling in maart op de vin gers voor gebruik van de verboden methode. Glen Mills stelde toen holding sporadisch toe te passen. GRONINGEN - Gerard de Korte, de nieuwe bisschop van Gronin- gen-Leeuwarden, ziet het aanha len van de banden met de protes tantse kerken en kerkgangers als een van zijn kerntaken. Een ande re taak die hij als zeer belangrijk beschouwt, is jongeren bij de kerk betrekken. De Korte volgt Wim Eijk op, die aartsbisschop in Utrecht is geworden. PETER VAN STRAATEN maar VOOR OAJS" 2o/v/ KL-E./M BEÊT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4