Toprensters zeggen af voor Ster Frank Schleck komt met de schrik vrij in vijfde etappe Ereschel en Martens draaien de rollen om 44 Donderdag 19 juni 2008 PZC Zeeuwse vrouwenkoers stapt mogelijk uit Topcompetitie. Langeveld zorgenkindje bij Rabo, Ten Dam toont zich beter. Deense renner wint sprint op Cauberg in Valkenburg. Ster Zeeuwsche Eilanden door Roeland van Vliet GOES - Op de dag voor het begin van de Rabo Ster Zeeuwsche Eilan den stak Cees Lenstra, secretaris van het organisatiecomité, zijn te leurstelling niet onder stoelen of banken. De (late) afzeggingen van Marianne Vos, Mirjam Melchers én Hanka Kupfernagel zijn niet goed gevallen bij hem. „Ik heb hier echt de pee in." Natuurlijk doen er nog veel goede wielrensters mee aan de driedaag se etappekoers, die vandaag in Vlis- singen begint met de proloog, Chantal Beltman, die net als Ma rianne Vos en Mirjam Melchers is geselecteerd voor de olympische wegwedstrijd, komt wel naar Zee land. En Kirsten Wild, die dit jaar al de Omloop van Borssele won, is ook van de partij, net als Vera Koe- dooder, Arenda Grimberg, Regina Bruins, Sissy van Alebeek en Sara Carrigan. De laatste, de kopvrou- we van het Lotto-Belisol La- diesteam, is wel de olympische wegkampioene van 2004. Maar van een topveld is eigenlijk geen sprake meer. Titelverdedigster Vos, die voor DSB fietst, rijdt komend weekein de in Italië, hoewel haar ploeglei ding had toegezegd dat ze aan de Ster Zeeuwsche Eilanden zou deel nemen. Melchers (Team Flex- point) stond ook op de voorlopige deelnemerslijst, maar heeft na het bekendmaken van de olympische selectie een ander programma sa mengesteld. Ze neemt nu een weekje rust in aanloop naar het Nederlands kampioenschap in Ootmarsum. Met name over de afzegging van Vos is de Stichting Wielercomié Koudekerke slecht te spreken. Lenstra: „Hierover willen we met de wielerbond, de KNWU, nog wel even een hartig woordje spre ken. De Ster Zeeuwsche Eilanden is onderdeel van de Topcompetitie en een UCI-koers, waardoor de rensters ook punten kunnen ver dienen voor de wereldranglijst. Als Nederlandse rensters dan toch nog naar het buitenland gaan, vind ik dat de bond moet ingrijpen. Men mag dan, met de reglementen in de hand, best wat harder optre den. Maar dat gebeurt gewoon niet." Lenstra stelde dat hij geen conflict wil met de KNWU, maar dat zijn comité er wel over nadenkt om de Ster Zeeuwsche Eilanden terug te trekken uit de Topcompetitie. „Dan blijven we alleen een UCI- wedstrijd", zei Lenstra. „Als je on derdeel uitmaakt van de Topcom petitie verwacht je dat de ploegen met toprensters komen. Als die ziek zijn of geblesseerd raken, is een afzegging te begrijpen. Maar als ze elders gaan rijden niet." Zeer deed ook de plotselinge af melding van Hanka Kupfernagel. De Duitse topwielrenster, de rege rend wereldkampioene tijdrijden, belde Lenstra vorig week op of ze de Ster mocht rijden. De Walche- naar, vanzelfsprekend meteen en thousiast, speurde bij de KNWU en de UCI de reglementen na of hij haar mocht onderbrengen bij de Zeeuwse ploeg Rabo Lady Force. „En ik vond daarbij een maas in de 'wet': omdat zij niet bij een UCI-ploeg rijdt, mag ze ook wedstrijden rijden in een mixed team..." Maar toen Lenstra alles rond had, meldde de Duitse dat ze toch niet wilde komen. Na de Emakumeen Bira, de Spaanse rittenkoers die Vos zondag op haar naam schreef was ze moe. „Tja, daar span je je dan tot het uiterste voor in", ver zuchtte Lenstra. Na de afmelding van Marianne Vos is de organisatie van de Ra bo Ster Zeeuwsche Eilanden te leurgesteld in haar ploeg DSB en de KNWU. door Ad Pertijs CASLANO - Iedereen schrok zich een hoedje. In de afdaling richting finishlijn van de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland miste Frank Schleck gisteren op klassie ke wijze een bocht. De ontsnapte Luxemburger leek de diepte in te vliegen. De voorbijrazende renners zagen alleen zijn fiets liggen en reden ge schokt verder. Ook de toegesnelde ploegleider Kim Andersen hield zijn hart vast. „Maar gelukkig kon ik hem aan mijn uitgestoken hand nog net naar boven trekken. Het zal een metertje of drie diep ge weest zijn", aldus de lange Deen. Markus Fothen won de etappe uit eindelijk en Igor Anton bleef de leider in het algemeen klassement. Frank Schleck liet na afloop weten dat het allemaal wel meeviel. „Vol gens mij heb ik alleen mijn ring vinger geblesseerd." Hij toonde ver volgens zijn bebloede en licht ont velde vinger. Wat er mis was ge gaan? „Ik reed op kop met Markus Fot hen, ik wilde de etappe winnen en ben vervolgens gewoon te snel die bocht in gegaan. Dat kan ge beuren." Pas in de bus kwam de shock, aldus Andersen. „Maar ik denk niet dat hij er iets van angst aan overhoudt. Zijn Tourdeelname is in ieder geval niet in gevaar." Die van Rabobankrenner Sebasti an Langeveld is sinds gisteren wel een tikkeltje onzeker geworden. Bij de beklimming van de Lukma- nierpas voelde hij een oud pijntje aan de binnenkant van zijn knie Markus Fothen wint de vijfde etappe van de Ronde van Zwit serland. Frank Schleck duikelt in een ravijn. Hij loopt slechts wat schrammen op. opkomen. „Om het niet te force ren was het beter om af te stap pen." Een moedig besluit, want Lange veld wilde in Zwitserland toewer ken naar het NK en naar de Tour. Hij is een van de renners die nog niet zeker is van deelname. Rabobank beslist pas na de Tour de Suisse. „Er zijn nog te veel onze- kerheidjes om nu al een keuze te maken", zegt ploegleider Frans Maassen. Hij doelt onder meer op de knie van Langeveld. Daarnaast kwakkelen veel renners vanwege de afgelopen koude periode met hun gezondheid. Laurens ten Dam is zo'n coureur, maar hij denkt er na gisteren over heen te zijn. „De korte antibiotica- kuur die ik zaterdag begon, heeft zijn werk gedaan." Ten Dam is aangewezen als klasse mentrenner en tot dusverre kwijt hij zich goed van die taak. Ook gis teren finishte hij in de lastige rit tussen de klassementsrenners. door Patrick Delait VALKENBURG - Matti Breschel heeft gistermiddag de eerste etappe ge wonnen van de Ster Elektrotoer. De Deen van CSC haalde het op de Cauberg in Valkenburg in de sprint voor Rabo-renner Paul Mar tens en de Italiaan Enrico Gaspa rotto. De gele leiderstrui blijft om de schouders van proloogwinnaar Tony Martin. De Duitser heeft in het algemeen klassement acht se conden voorsprong op Koen de Kort. Paul Martens klimt naar de derde plek. Dat Breschel en Martens een hoofdrol zouden opeisen in de etappe van Schijndel naar Valken- Matti Breschel wint de eerste etappe van de Ster Elektrotoer gewonnen. De Deen is de snelste in de sprint. De Duitser Paul Mar tens wordt tweede. burg lag in de lijn der verwachtin gen. Ook vorig jaar vochten Mar tens en Breschel op de Cauberg een robbertje op leven en dood. Dat de Duitser, toen nog in dienst van Skil-Shimano, destijds aan het langste eind trok had hij onder meer te danken aan een inschat tingsfout van Breschel. De Deen had gisteren voor de start gezwo ren dat hij zich geen tweede keer wilde laten verschalken. Breschel: „Vorig jaar heb ik de fout gemaakt om te snel op kop te ko men. Ik heb nu bewust veel langer gewacht. Toen Nocentini, Martens en Gasparotto op 300 meter van de streep een kleine kloof sloegen, wist ik dat ik mee moest springen. Ik ben daarna meteen volle bak doorgegaan. Ik was blijkbaar sterk, want ik heb niemand meer ge zien." Voor de 23-jarige Breschel is de Ster Elektrotoer meer dan zomaar een tussendoortje. Na zijn vierde plek in de vorige editie mikt de be lofte uit Ballerup dit keer resoluut op de eindzege. „Ik ben in vorm." VUSS/NGEN START START i Vrijdag 20 juni: Etappe 2 Etappe Middelburg-Vlissingen over 109,7 kilometer Start: Markt, Middelburg, 18.30 uur Finish: Mercuriusweg, Vlissingen, ca. 21.15 uur MIDDELBURG FINISH FINISH RENESSE,,; eerste deel tweede deel (2x kleine ronde) KAMPERLAND Z/ER/KZEE Zaterdag 21 juni: Etappe 3 Etappe Kamperland-Renesse over 111,4 kilometer START Start: camping De Molenhoek, Kamperland, 12.00 uur rFinish: Hogezoom, Renesse, ca. 14.50 uur De komende dagen wordt de vierde editie van de Ster Zeeuwsche Eilanden verreden. De opvolger van de Ster van Walcheren is een driedaagse etappewedstrijd voor elitevrouwen. Donderdag 19 juni: Etappe 1 Tijdrit over 7,1 kilometer in Vlissingen Start: Badhuisstraat, bij de Leeuwentrap Finish: Stadhuisplein Eerste renster vertrekt om 18.30 uur Ster van Walcheren 1998: Valentina Polkhanova (Rus) 1999: Hanka Kupfernagel (Dui) 2000: Hanka Kupfernagel (Dui) 2001: 2002: 2003: 2004: Lada Kozlikova (Tsj) Leontien van Moorsel (Ned) Mirjam Melchers (Ned) Chantal Beltman (Ned) Ster Zeeuwsche Eilanden 2005: Mirjam Melchers (Ned) 2006: Kirsten Wild (Ned) 2007: Marianne Vos (Ned) PZC Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46