Spitsen van Nooit Gedacht en H&K André Ooijer: een verdediger in het defensief EURO 40 I Donderdag 19 juni 2008 PZC Het succes van Oranje voert terug naar de amateurvelden. Austria-Switzerland Speler van Oranje is beducht voor al te veel euforie. door Dick Sintenie LAUSANNE - De internationals van Oranje zijn ooit als pupil begon nen met voetballen bij de ama teurs. Hun carrières namen een ho ge vlucht, maar de band met de eerste amateurclub is er meestal één voor het leven. De zesde editie van het 'Rafael van der Vaart Straatvoetbaltoer nooi' bij De Kennemers in Bever wijk is nog maar nauwelijks begon nen of de regen komt met bakken uit de hemel. Het is maandag 25 mei, de dag na de oefenwedstrijd van Oranje tegen Oekraïne, maar de uitblinker van dat duel staat met kleine oogjes (dat wel) te kij ken naar het toernooi dat zijn naam draagt. Vader Ramon, ge huld in trainingspak, staat naast zijn zoon. „Goed hè, zo'n tent?", zegt hij, wijzend op de overkap ping die de voetballertjes en het publiek droog houdt. Veel spelers van het Nederlands elftal hebben hun 'eigen' jeugdtoer- nooi. In de maand mei wordt in het Brabantse Geffen jaarlijks het 'Ruud van Nistelrooy E- en F-toer- nooi' gespeeld op het complex van Nooit Gedacht. Foreholte (uit Voorhout) organiseert het 'Edwin van der Sar-toernooi' voor D-jeugd. En het Johnny Heitinga Toernooi bij ARC uit Alphen aan den Rijn duurt zelfs drie dagen. Heitinga komt altijd minimaal één dag langs. „Ik was een jaar of vier toen ik hier in de buurt op straat voetbal de", zegt Van der Vaart. „Dat Vergoedingen »- Als een club een speler over neemt die jonger is dan 22 jaar moet er een opleidingsvergoe ding worden betaald van maxi maal 1250 euro per opleidings jaar. Sinds een paar jaar bestaat ook de zogenaamde 'solidariteits bijdrage'. Van een transfersom die hoort bij het tussentijds af kopen van een contract gaat vijf procent naar de club(s) waar de speler tussen zijn twaalfde en 23e jaar lid was. Die vijf procent wordt als volgt verdeeld: - 0,25 procent van de transfersom per seizoen tussen twaalfde en vijftiende jaar - 0,5 procent voor ieder seizoen tussen zestiende en 23e jaar. »- Zo betaalde Real Madrid voor de komst van Arjen Robben 35 miljoen euro. Chelsea ont ving daarvan 34.740.000 euro, PSV 360.000 euro, FC Gronin gen 810.000 euro en VV Be- dum 90.000 euro. wordt steeds minder. Daarom vind ik het leuk dat dit toernooi zo aanslaat. Op straat kun je je nog helemaal uitleven. Toen ik bij Ajax kwam, werd dat voetbal allemaal wat serieuzer, proberen ze de tiere lantijntjes uit je spel te krijgen. Al thans, ze hameren erop wanneer dingen wel kunnen en wanneer niet." Het straatvoetbaltoernooi bij De Kennemers is óók een familieaan gelegenheid. Ramon van der Vaart speelt nog in een seniorenelftal van de club, waarvan hij op de kop af veertig jaar lid is. Rafaels moeder Lolita neemt van daag de verkoop van de fanartike- len voor haar rekening. Een deel van de opbrengst gaat naar Villa Pardoes, de Nederlandse Brand wondenstichting en de jeugdafde ling van De Kennemers. De inter national speelde er tussen 1987 en 1993- Dat is net te kort geweest voor de club om ook in financieel opzicht te profiteren van de voortvarende voetballoopbaan van Van der Vaart. Het zogenaamde 'solidari teitsbeginsel' van de Fifa (zie fei tenkader) heeft van veel Neder landse amateurverenigingen wel de kas gespekt. Zij profiteerden mee van de trans fers die voormalige voetballers van hun club maakten. Zo 'verdiende' Kuijt met zijn overgang naar Liver pool ongeveer vierhonderddui zend euro voor Quick Boys, waar hij tot zijn achttiende speelde. De zaterdag-hoofdklasser uit Katwijk investeerde dat geld in een nieuwe tribune, die daarom de 'Dirk Kuijt Tribune' heet. Kuijt zit er geregeld op om naar een wedstrijd van het eerste elftal te kijken. Zijn beste vriend Jan Schaap speelt in de ploeg. En ooit, bezweert Kuijt, staat hij nog eens op het veld in de beladen derby tegen w Katwijk. De oorsprong van het succes van het Nederlands elftal voert terug naar de vele amateurvelden die Wil De internationals verloochenen hun afkomst niet. De spelers heb ben nog altijd een innige band met de amateurclub waar ze op groeiden. ons land rijk is. En de meeste inter nationals laten er nog geregeld hun gezicht zien: Klaas-Jan Hunte- laar die op een zaterdagochtend de pupillen aanmoedigt van HC'03 te gen Warnsveldse Boys. Of Feyenoorder Tim de Cler die volgend seizoen het eerste zater dagelftal van Lugdunum gaat trai nen. En Robin van Persie die, als het even kan, zijn hoofd om de hoek steekt bij Excelsior Rotter dam. Rafael van der Vaart is niet heel vaak meer te vinden op sportpark Adrichem in Beverwijk. „Logisch, ik heb mijn leven in Hamburg. Als ik bij De Kennemers ben is het meestal om naar mijn vader te kij ken. Dat duurt een minuut of tien en dan haakt hij geblesseerd af. Wil hij zich bewijzen en dat moet je op zijn leeftijd niet meer doen." De middenvelder vindt het wel leuk om met het straatvoetbaltoer nooi iets terug te kunnen geven aan zijn club. Hij is er vandaag vroeg voor uit de veren gekomen. Van der Vaart deelt handtekeningen uit, verricht aan het eind van de dag de loting met als hoofdprijs een originele 'Rafael van der Vaart-scooter' en betaalt uit eigen zak de barbecue voor de tachtig vrijwilligers die het evenement in goede banen lei den. Ramon van der Vaart: „Dat is een gezellige boel hoor, zangertje erbij. Feest." Andre Ooijer (I) probeert Thierry Henry van Frankrijk af te stoppen. foto Marcel Antonisse/ANP door Leon ten Voorde LAUSANNE - Verdediger André Ooijer heeft tot dusverre geen re den om in het defensief te krui pen. Toch spreekt hij zijn verba zing en lichte irritatie uit over veel zaken. Je kwam als bankzitter van Black burn Rovers drie weken geleden bin nen bij Oranje. Wat was je gevoel op dat moment? Andre Ooijer: „Ik was blij dat ik even weg was bij de club en blij met Oranje. Het slot van de com petitie is voor mij persoonlijk nog al raar verlopen. Ik was acht of ne gen wedstrijden achter elkaar aan voerder en opeens zat ik de op de bank. En vraag me niet waarom. Ik heb wel een gesprek met de ma nager gehad (Mark Hughes), maar daar is niet zoveel uitgekomen. Het was zo'n typisch gesprek tus sen een teleurgestelde speler en een trainer. Persoonlijk heb ik geen moeite met hem, hij is een geweldige trainer en enorme per soonlijkheid. Hij gaat nu naar Man chester City en we zullen zien hoe het volgend seizoen verder gaat." Dan kom je bij Oranje en dan wijst alles erop, dat je met Mario Melchiot moet strijden voor de rechtsbackposi tie. Vervolgens sta je in de eerste wed strijd tegen Italië tot verrassing van velen centraal in de defensie. „Blijkbaar verbaast jou dat...Ik heb onder Van Basten vrijwel altijd centraal gespeeld. Elke trainer weet dat ik het liefst als centrale verdediger speel. Maar als een trai ner me als rechtsback ziet, moet hij me daar lekker neerzetten. Het gaat niet om het individu." ]e speelde tegen Italië en Frankrijk ij- zersterk. Wat opviel was dat je met vertrouwen speelde en durfde door te dekken op de goede momenten. Deed ik dat op het WK niet dan? Zulke dingen irriteren me. Voor het EK deed ik precies hetzelfde en in de halve finale van de Cham pions League met PSV tegen Mi lan ook. Maar nu is er euforie en valt het blijkbaar pas op." je bent 33 jaar. Ben je dit EK ook be gonnen met het gevoel dat dit wel eens je laatste kans zou kunnen zijn op iets moois met Oranje? „Of je nou 18 of 37 jaar bent, je weet nooit wat er gaat gebeuren. Maar het is logisch dat er in mijn geval geen drie toernooien meer voor de deur staan. Maar het ge voel dat er nu een unieke kans is, had ik bijvoorbeeld op het WK van 2006 ook. Met de kwaliteit die we nu hebben, beseft iedereen dat we wat kunnen bereiken. En of dat volgende ronde is, of de titel, dat weet je niet. Maar als je de nummers één en twee van de we reld met het doelsaldo van 7-1 kunt verslaan, dan kun je doorsto ten. Dat beseft iedereen." Je schijnt vorige week tegen medespe lers te hebben gezegd, dat je wel een aardige carrière hebt, maar dat er nog iets ontbreekt. Dat zou je hier op het EK willen aanvullen. „Ik weet niet waar je naartoe wilt, maar mijn persoonlijke gevoel doet er niet toe. Iedereen wil toch het hoogste bereiken?" De insteek van de vraag is niet nega tief. „Nee, dat is ook zo, maar voor ie mand van bijna 34 jaar is dat van zelfsprekend, lijkt me." Je hebt een nogal grillige carrière achter de rug. Ook bij Oranje heb je vaak te maken gehad met pech en blessures. „Ik heb twee keer mijn been gebro- André Ooijer speelt bij Oranje het liefst centraal in de verdedi ging. Toch heeft hij er geen moei te mee als hij op een andere posi tie wordt geposteerd. ken. Nee, dat heeft niets met mijn speelstijl te maken. Ik heb de beel den vaak teruggezien en dat was pure pech. Laten we het nu over leuke dingen hebben." Ben je verrast dat het hele land op eens zo euforisch is over het Neder lands elftal? „Het verbaast me niet meer, zo werkt het nou eenmaal. En het is ook leuk, maar ik probeer wel te waken voor te veel euforie. We blij ven met zijn allen nuchter. Als we er in de kwartfinale uitvliegen, kunnen we er weer helemaal niks van. Nu is de sfeer heel goed, zelfs jullie van de pers moeten positief zijn, want anders komen jullie niet meer geloofwaardig over." Als het goed is, is het goed. Als het slecht is, slecht. Dat moet geschreven worden. „De pers beseft vaak niet wat voor impact het heeft als ze iets zeggen of schrijven. Het negatieve wordt er vaak uitgepikt door mensen die zelfbepaalde dingen niet eens heb ben gezien." Kun jij goed tegen kritiek? „Als ik slecht speel, mag dat ge schreven worden. Maar in de kwa lificatie naar het EK zijn heel veel mensen doorgeslagen in hun kri tiek. Dit was slecht, dat was slecht, maar ondertussen haalden we wel het EK. Welke landen winnen te genwoordig nog met 6 of 7-0 uit bij Albanië? Die zijn er niet. Die gasten graven zich in, waardoor het enorm lastig voetballen is. Ita lië en Frankrijk willen voetballen en dan kunnen wij ook lekker ons spel spelen. En dan zie je dat we veel kwaliteit hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42