Zeeland blijven, komt het wel goed O 'Vrijwillige brandweer monddood' Geld verdienen voor een 'normaal leven' in Polen 4 EURO VOORDEEL! ^jaoosse 3.-^4. 1 fi ROC wil ruimte Taalvaardig X Hartevelt 1 ?^r8§l 1 1 I li n j/ e r 1 e u r s Langstraat 2, Arnemuiden. tel. 0118-601273 Geopend van maandagmiddag t/m zaterdag. Koopavond op afspraak. www.joosseinterieurs.nl TERNEUZEN - Het ROC Wester- schelde in Terneuzen brengt na de zomer zijn opleiding Sport en Be weging onder in de voormalige Philipsfabriek. Het ROC Wester- schelde worstelt met ruimtege brek. Zolang nieuwbouw uitblijft, zoekt de school naar alternatieve ruimten voor groeiende opleidin gen, zoals de sportopleiding. MIDDELBURG - Vrijwillige brand weerlieden in Zeeland worden monddood gemaakt. Ze staan al tijd klaar om branden te blussen en mensen uit auto's te bevrijden, maar als er beslissingen over hun organisatie worden genomen, wordt hen niets gevraagd. Vice-voorzitter Ruud van Vliet van de Vakvereniging Brandweer Vrijwilligers (VBV) uitte zich giste ren in niet mis te verstane bewoor dingen over de positie van de vrij willigers. Aanleiding is de voorge nomen regionalisering van de brandweer: Zeeuwse burgemees ters besluiten vandaag of de plaat selijke brandweerkorpsen worden ondergebracht in één regionale brandweer. Van Vliet: „Het gaat over circa twaalfhonderd Zeeuwse vrijwilligers, verdeeld over meer dan zestig brandweerposten. Zij worden erbuiten gehouden! Dat is toch niet meer van deze tijd." De VBV vindt dat de regionalisering niet mag leiden tot sluiting van ka zernes. Ook de geplande sluiting van 's-Heer Arendskerke moet vol gens de VBV van tafel. PZC Donderdag 19 juni 2008 3 COMMENTAAR T onge kinderen zijn I talenwonders. Dat begint al I ver vóór de basisschool. Maar ook in de kleuterklas kunnen de jonkies naast Nederlands spelenderwijs nóg een paar talen leren. Daarom is het niet zo vreemd dat de Onderwijsraad af wil van die paar plichtmatige uren Engels aan het eind van de basisschool. Als scholen het een beetje slimmer aanpakken en hun kleuters al met meerdere talen leren omgaan, vertrekken deze leerlingen straks met een veel betere en bredere taalvaardigheid naar het voortgezet onderwijs. Zoals bij heel veel eerdere 'verbeteringen' moet het onderwijsveld wel oppassen dat het niet miskleunt of doorschiet. Lang niet alle leerkrachten kunnen zomaar in andere talen lesgeven. Verder is de doelstelling van vroeg onderwijs in vreemde talen veel te algemeen. Zwarte scholen bijvoorbeeld zullen wel andere prioriteiten hebben. Bovendien wordt het Nederlands in de huidige snelle communicatiestromen en in concurrentie met andere talen eerder steeds platter dan steeds rijker. Dat is aan kinderen te horen. Daarom hebben zij extra onderricht nodig in een genuanceerde toepassing van hun moerstaal. Ook dat kan niet vroeg genoeg beginnen. Daniël (links) en Maciej uit Polen in hun kamer in Hoedekenskerke. foto Ronald den Dekker door Cornelleke Blok Grauwe gangen met smoezelige banken. Op tafel staan lege vieze schaaltjes en asbakken. Blikjes bier liggen op de grond. Een jongen springt verschrikt op. De anderen zijn aan het werk. „Ik ben ontslagen", legt hij uit. Even later, rond half vijf, komen de eer ste bewoners thuis. Een tijdelijk huis is het. 'Thuis' is voor de meeste bewoners in Po len. Ze werken voor een paar maanden in Zeeland en verblijven in een voormalig café aan de Ha venstraat in Hoedekenskerke. In Ovezande en Wolphaartsdijk staan ook pensions. Daniël Mazurkewicz (23) woont al vier jaar in Zeeland en is de enige die een beetje Nederlands spreekt. Hij is niet tevreden over z'n woon ruimte in Hoedekenskerke. Als hij z'n kamer - die hij deelt met een vriend - laat zien, blijkt waarom. De deur kan bijna niet open om dat het stapelbed bijna de hele ruimte inneemt. Toch is er nog een tafel, bureau én een stoel in de kamer neergezet. „Het is een slecht huis. Het is te klein en er zijn te veel mensen. Kijk, het raam kan bijna niet open. Er komt geen frisse lucht naar binnen." Maciej Wideva (22) knikt. „Sommige Poolse mensen die dit huis zien, willen meteen weer terug." Nog een ander roept: „Er zitten hier 'Sommige Poolse mensen die dit huis zien, willen meteen weer terug' muizen in de badkamer!" Daniël is het beu. „Ik wil een echt huis. Ik heb me al ingeschreven bij de gemeente, maar ik moet wach ten, zeggen ze." Inmiddels zijn bijna alle bewoners thuis. Ze hangen op de bank. „El ke avond koken we samen en kij ken we televisie", zegt Daniël. „Toch mis ik mijn familie in Polen. Ik heb maar twee weken vakantie per jaar. En die vakantie krijgen we niet eens doorbetaald". Als het zo slecht is, waarom zit hij dan hier? Het antwoord is simpel: 'money!' „En ik vind het leuk in Zeeland, hier heb ik geen stress. Ik geef geld aan m'n moeder en ik zet wat op de bank, zodat ik straks een huis kan kopen." Hij glim lacht. „Ik wil een vrouw vinden. Een normaal leven leiden." In de PZC van woensdag stond dat bij de verdeling van 18,1 miljoen euro door het dagelijks provinciebestuur twee mil joen is uitgetrokken voor het opknap pen van antieke meubelstukken en schil derijen in het provinciehuis. Dat moet zijn: twee ton. 2 FLESSEN www.gall.nl Jonge Jenever 100c!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3