Provincie heeft catwalk op kantoor Jeugdzorg werkt aan vermindering eigen bureaucratie Restauratie maakt van historische gebouwen modern kantoor. PZC Donderdag 19 juni 2008 33 Op de eerste etage van het Gistpoortgebouw is een zogenoemde kantoortuin van de afdeling Communicatie gemaakt. foto's Lex de Meester Het Gistpoortgebouw (rechts) en Den Anker (links) aan het Damplein. Gistpoort en Oen Anker Het Gistpoortgebouw en het aanpalende gebouw Den Anker zijn omstreeks 1500 in op dracht van de abt gebouwd. Na de Reformatie werden het woon- en winkelpanden. Beide gebouwen ontlenen hun naam aan de aanwezigheid van een brouwerij; Den Anker was een soort bier, de poort is ge noemd naar de Lange Gist- straat, die zijn naam weer ont leent aan de gistbereiding. Tijdens het bombardement van 1940 raakte het complex, in tegenstelling tot de rest van de Abdij, niet beschadigd. door Joeri Wisse MIDDELBURG - Met de voltooiing van de restauratie van het monu mentale Gistpoortgebouw en ge bouw Den Anker in Middelburg is de cirkel rond voor de provincie Zeeland. Beide gebouwen, die oor spronkelijk deel uitmaakten van het abdijcomplex, waren als laatste nog niet in het bezit waren van de provincie. Daar kwam in 2005 een eind aan toen een makelaar het complex aan de provincie ver kocht. Het Gistpoortcomplex geeft een aardig inkijkje in de veranderende inzichten op het gebied van restau reren. „Toen dit gebouw een eeuw geleden werd gerestaureerd, was dat nog een vrij nieuwe discipli ne", weet projectleider Ed de Graaf van architectenbureau Archi tecten Alliantie. In tegenstelling tot de hedendaagse opvattingen werd toen nog 'teruggerestau- reerd'. „Door de uitbreidingen en aanpassingen in de loop van de tijd was een kermis van stijlen ont staan. Onder leiding van bouwkun dige Frederiks werd het abdijcom plex begin twintigste eeuw rigou reus teruggebracht naar de stijl van 1511. Dat gebeurde goeddeels op basis van interpretatie." Veel historisch materiaal ging daarbij verloren, iets wat nu ondenkbaar is bij restauratieprojecten. Bij de onlangs afgeronde renovatie kwamen heel andere uitgangspun ten om de hoek kijken. Zo moest het kantoorgebouw toegankelijk worden, op een duurzame manier met energie omgaan en voldoen aan arbo-richtlijnen. „De provin cie heeft tenslotte een voorbeeld- 'Zo'n lamp lijkt een futiel detail, maar het bepaalt de hele sfeer van de ruimte' functie", stelt Arnold Bogaard, pro jectleider namens de provincie Zeeland. De eisen op het gebied van toegan kelijkheid (het gebouw zodanig in richten dat ook rolstoelgebruikers in alle vertrekken kunnen komen) werd bijna de doodsteek voor het GESLAAGDEN Markiezaat College vmbo Bergen op Zoom Basisberoepsgerichte leerweg, rich ting Administratie: Linda van der Zwan, Tholen. Theoretische leerweg, techniek en zorg en welzijn: Emy Hommel, Oud-Vossemeer; Anouk van der Zande, Oud-Vossemeer. Basisberoepsgerichte leerweg, rich ting administratie; Bart Bal, T holen; Ruben Verduit, Tholen. Leerwerktrajecten metaal. Lionel van Kampen, St. Maartensdijk; Kaderberoepsgerichte leerweg, richting verzorging: Claudia van Dijke, Scherpenisse; Kaderberoepsgerichte leerweg, richting metaaltechniek: Jeffrey H oekstra, O.-Vossemeer. Prinsentuin College Halsteren Basisberoepsgerichte leerweg Kloos Sanne, Tholen; Kaderberoepsgerichte leerweg project. De Rijksdienst voor Ar cheologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) achtte het niet verantwoord om een lift in het gebouw te plaatsen, omdat daarbij een deel van het gewelfde plafond verloren zou gaan. Ook over de daarop bedachte alternatie ve plaats voor een lift was de RACM niet tevreden. Daarbij zou een betonnen trap moeten wijken die in de jaren dertig in het ge bouw was aangebracht. „Gelukkig voor de provincie mag een ge meente sinds enkele jaren afwij ken van het advies van de RACM", zegt Bogaard. In het voor jaar besloot de gemeente Middel burg dan ook om tóch een bouw vergunning te verlenen. Het maken van een moderne kan tooromgeving in het monument was een uitdaging voor Ed de Graaf en architect Guus de Bebber. De Graaf: „Het Gistpoortgebouw is wat verzakt, daardoor heeft de zoldervloer een verloop van een Inasha van Beelen, Sint Maar tensdijk; Wendy Beens, Oud Vosse- meer; Kevin Schuit, Tholen; Kim Wallet Sint Philipsland; Mavo: Milo Oppelaar, Scherpenis se; Ellen Raats, Oud Vossemeer. Pontes Praktijkschool Zierikzee Vmbo/Praktijkschool, MiG/Mag lassen: Diploma:Lijnardo Sleurink Zierikzee; Certificaat: Patrick Willemse Zie rikzee. KPCOnderhoud Plantsoen: Kevin van Dongen Zierikzee, Michel Vis ser Zierikzee, Erwin Maliepaard Zierikzee Maatschappelijke (interne) stage: Matthijs de Warm, Zierikzee, Sylva- na Westerbeke, Zierikzee Pontes Keukentechnieken: hygiëne regels in de praktijk: Wendy van Mourik, Zierikzee, Debbie Seeder, Zierikzee Uitstroom naar werk: Joey Schiete- meter. Dat niveauverschil hebben we opgelost door een catwalk in het midden van de ruimte aan te brengen." Er is gebruikt gemaakt van nieuwe technieken, met name bij de ver katte, Zierikzee; Kimberley Donse laar, Oosterland; Raynando Hamee- teman; Wendy van Mourik, Zierik zee; Veiligheidscertificaat (VOS): Kevin van Dongen, Zierikzee; Erwin Ma liepaard, Zierikzee; Michel Visser, Zierikzee. Uitstromend naar vervolgoplei ding ROC-school: Wendy van Mourik, Zierikzee. Ostrea Lyceum VMBO,theoretische leerweg: Tim Dekker, Heinkenszand; Stacy van Dijk, Goes; Linda van Gorsel, Ril land; Daan Husson, Heinkens zand; Davey de Looff, 's-Heer Hen drikskinderen; Bastian van Rijt, Goes; Marina Schreurs, 's-Heer Hendrikskinderen; Frank van Straalen,Kapelle; Renske Vermeu- le, Ovezande; Toto Vermue, Kwa- dendamme; Kyle Wattel, Kapelle; Janneke Wingelaar, Sirjansland. lichting. Maar ook toepassingen als een verfsystemen met 'fluweel achtig' uiterlijk en infraroodver- warming die aanslaat wanneer ie mand er onderdoor loopt, zijn toe gepast. Zaken als verwarming en door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Minder formulie ren, niet steeds dezelfde vragen be antwoorden, sneller geholpen zijn: dat moet de cliënt van jeugd zorg in Zeeland binnenkort gaan merken als gevolg van een con tract dat gedeputeerde George van Heukelom en minister André Rou- vout (Christenunie, Jeugd en Ge zin) ondertekenen. Ze spreken af de regeldruk en on nodige bureaucratie op te sporen en uit het werk in de jeugdhulp verlening te halen. De minister maakt deze afspraak met alle provincies in Nederland. leidingen zijn bewust nog zicht baar. „Een aantal jaar geleden zou dat allemaal nog weggetimmerd worden. Maar zo blijft het oor spronkelijk gebouw zo veel moge lijk zichtbaar", zegt De Graaf In drie jaar moet een kwart van de belemmerende en overbodige regels binnen de jeugdhulpverle ning opgeruimd zijn. Onderzoeksbureau Cap Gemini neemt daartoe de Zeeuwse jeugd zorg onder de loep van de 'bu reaucratie-index'. Dit is een meet instrument dat eerder ook ge bruikt is om de papierwinkel rond de AWBZ in kaart te breng en. Er komt een meldpunt bij het mi nisterie waar beroepshulpverle ners uit de jeugdzorg voorstellen tot vereenvoudiging van formali teiten kunnen doen. WÊÊÈËÊÊÊÊÊÊË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35