Zeelan Als de buitenlanders Van Waveren wil journaal terug bij Omroep Zeeland De krant 5 weken voor 15 euro! PZC Gedeputeerde vindt dat kijkers een niet mis te verstaan signaal geven. 2 I Donderdag 19 juni 2008 PZC Leuk land, België. Die Geert Wilders is een rare snijboon, maar in één ding geef ik hem het grootste gelijk van de wereld: we moe ten België zo spoedig mogelijk inlijven. De Belgen zelf, altijd al een eigenwijs volkje geweest, schijnen daar niet zo heel veel voor te voelen. Da's dan jammer. Sluiten ze zich niet goedschiks bij ons aan, dan moet het maar kwaad schiks. Het is nu of nooit: we vallen België gewoon binnen. Op enige tegenstand van betekenis hoeft niet te worden gerekend. Eerst schaften de Belgen zich een aantal pantserwagens met ondeugdelijke kanonloop aan en p.„„ nu blijkt - het is met afstand het oepe we grappigste krantenbericht van toch gewoon: de afgelopen maanden - dat het Belgische leger zonder kogels zit. pang-pang? Er schijnt een foutje gemaakt te zijn bij het plaatsen van een be stelling voor een nieuwe voorraad munitie. - „Zeg Jules, we zitten een beetje krapjes in onze kogels, wil jij even om een paar nieuwe dozen gaan?" - „Natuurlijk generaal, graag zelfs." Jules tikt beleefd tegen zijn baret, stapt op de dienstfiets, rijdt richting munitiefabriek, houdt halt bij een gezellige staminee, drinkt een pint, drinkt er nog een, en nóg een, besluit thuis een tukje te doen en vergeet vervolgens zijn hele opdracht. Zó moet het ongeveer zijn gegaan. En de generaal? Die is niet voor één gat te vangen. „Hebben we geen kogels meer? Dan roepen we toch gewoon: 'pang-pang'." Ik zei het al: leuk land, dat België. Morgen verzamelen Wilders en zijn acht andere PW'ers zich aan de Nederlands-Belgische grens. Aanvalluuuuh! COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Ill"" Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1: automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Naam m/v Postcode Woonolaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Het aantal buitenlandse werknemers in Nederland groeit hard. Vandaag wordt in Den Haag een tweede Polentop gehouden. Opdat we goede buren worden. door Jan van Damme Eerst klaagden we over de buitenlandse werknemers, die zo maar in onze straat opdoken. Nu zijn we zo ver dat we ze zelf gaan halen. In de bouw, in de haven, in de fruit- pluk, en dit jaar ook in de recrea tie; overal zijn de rappe handen uit Oost-Europa welkom. Blijft nog wel even het punt van huisvesting en registratie. Al jaren proppen kamerverhuurders grote aantallen buitenlanders in hun huizen. Niet zeuren, ze werken toch in ploegendienst, dus kun nen er best drie of meer in één ka mertje slapen. Die redenering brengt weinig comfort voor de tij delijke werknemers. En omwonen den klagen steen en been, omdat ze de sfeer in hun buurt door zul ke nieuwkomers snel van zien ver anderen. Meestal gaat het om Po len, althans: de busjes voor de deur hebben Poolse kentekens. Nu arbeiders uit Oost-Europa met het oog op de krappe arbeids markt hoe langer hoe meer met open armen worden ontvangen, wordt het hoog tijd opvang en re gistratie goed te regelen. Vandaag wordt in Den Haag een zogeheten Polentop gehouden. De tweede, want de eerste top werd eind vo rig jaar in Rotterdam belegd en was voor gemeentebestuurders uit heel het land het moment om een noodkreet te doen uitgaan. Van daag is dat niet meer nodig. Er zal vooral worden gesproken over hoe de nieuwkomers kunnen worden opgevangen zonder dat ze zichzelf en hun buren in de weg zitten. Ze worden gelukzoekers genoemd, de buitenlandse werknemers die komen om snel geld te verdienen en vervolgens terugkeren naar hun vaderland. De verwachting is dat zij hun langste tijd hebben ge had. De Oost-Europeanen blijven en nemen als het even kan hun fa milie mee. Zeeuwse gemeenten hebben de af gelopen jaren geworsteld met wat wel oneerbiedig het 'Polenpro bleem' werd genoemd. Rilland, Wolphaartsdijk, Ovezande, We- meldinge, Axel, Vlissingen: met enige regelmaat werden uit dorps kernen en stadswijken signalen op gevangen over ongewenst grote concentraties buitenlandse arbei ders. In woningen, in vakantiehui zen, op campings. De reacties op de gemeentehuizen verschillen sterk. Geen hot item, zegt een woordvoerder in Borsele. Hij weigert over Polen te spreken, omdat daarmee te zeer naar één bepaalde groep wordt gewezen. Buitenlandse werknemers, verder wil hij niet gaan, en hij kan geen aantallen noemen. Het gemeente bestuur streeft er volgens hem naar de buitenlanders met hun ge zinnen zoveel mogelijk in regulie re woningen onder te brengen. Daarmee zijn de Oost-Europeanen voor Borsele vooral een huisves- tingsvraagstuk. Wethouder Cees Liefting in Ter neuzen laat via zijn woordvoerder weten dat hij vandaag op de Polen top in Den Haag zal zijn. Waar mee maar gezegd is dat in zijn ge meente met naar schatting vier- a vijfhonderd Polen de problema tiek van de buitenlandse werkne mers op de agenda staat. Niet dat er sprake is van veel overlast. Maar het onderduiken in caravans en va kantiehuisjes moet wel afgelopen zijn, net als in Borsele worden de buitenlanders in Terneuzen naar reguliere woonwijken gedirigeerd. In Vlissingen speelt de buitenlan- derproblematiek vooral in de Scheldebuurt. Volgens een woord voerder van de gemeente zijn daar de panden te vinden die geschikt zijn voor kamerverhuur. Er waren klachten van inwoners, die door de komst van buitenlandse arbei ders of studenten hun buurt plot seling zagen veranderen. Onlangs is een verordening ingesteld die be paalt dat per postcodegebied maxi- Het onderduiken in caravans en vakantiehuisjes moet afgelopen zijn maal 10 procent van de huizen voor kamerverhuur mag worden bestemd. Burgemeester Dick van der Zaag ziet in zijn gemeente Goes de noodzaak van strenge inspectie op de brandveiligheid. Permanente vestiging en overkomst van gezin nen zal volgens hem het Polenpro bleem snel uit de wereld helpen. Werknemers uit de nieuwe EU-lidstaten Niemand weet precies hoeveel mensen uit de nieuwe EU-lidstaten in Nederland wonen en werken. Wie kort blijft, hoeft zich niet in te schrijven bij de Gemeentelijke Basis Administratie. Voorts zijn duizenden Oost-Europeanen op papier zelfstandig ondernemer zonder personeel zodat ze geen werkvergunning nodig hebben. Hoeveel nieuwkomers hebben zich ingeschreven en hoeveel kregen een werkvergunning? Aantal inschrijvingen 2007 2006 2003 20.000 Aantal werkvergunningen 61.000 100.000' 12.000 13.600 4.500 *Schatting; verplichte werkvergunning in 2007 afgeschaft behalve voor Bulgaren en Roemenen GPD/Bron: Onderzoek Risbo en Regioplan 2008 door Ben Jansen MIDDELBURG - Omroep Zeeland moet haar televisieuitzending om 18.00 uur weer beginnen met het NOS Journaal. Volgens gedeputeer de Harry van Waveren (CDA, me dia) mag de regionale omroep niet wachten met het terugdraaien van de situatie van vóór de invoering van de nieuwe programmering in april. „Wanneer je de helft van je kijkers verliest, is het signaal duidelijk", verklaarde hij gisteren in een reac tie op de teruggelopen kijkcijfers. „Daar hoef je geen nader onder zoek voor uit te voeren om vervol gens pas in het najaar een beslis sing te nemen." Van Waveren meent dat hij zich een oordeel over de programme ring mag aanmatigen omdat Om roep Zeeland via de provincie jaar lijks 7,5 miljoen euro aan gemeen schapsgeld ontvangt. Bij de Staten van Zeeland bestaat bovendien de neiging de omroep met extra pro- vinciegeld te steunen. Van Wave ren: „Dat geeft ons natuurlijk niet de vrijheid ons te bemoeien met de inhoud van de programma's, maar over de uitzendtijden mag ik wel wat zeggen." Hoofdredacteur Edwin van Laar van Omroep Zeeland is het niet met Van Waveren eens dat uit de jongste kijkcijfers een duidelijk sig naal klinkt. Hij acht het onderzoek niet representatief genoeg. Op de internetpagina van Omroep Zeeland liep gisteren een peiling, waaruit bleek dat 79 procent van degenen die reageerden voor de te rugkeer van het Zes-Uur-Journaal van de NOS is. Van Laar weet nog niet wat hij met ermee gaat doen. „Maar de opvattingen van onze kij kers spelen natuurlijk wel mee in onze afwegingen." Omroep Zeeland moet in haar te- levisieuitzending het Zes-Uur- Journaal van de NOS onmiddel lijk laten terugkeren, vindt gede puteerde Harry van Waveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2