Kunstbrug tussen Domburg en Bergen Uit de hand gelopen medisch experiment Expositie Job Graadt van Roggen in Marie Tak Poortvliet Museum. Belgische kunstenaars in galerie 't Kunstuus Plan B verzorgt concert in Zeeuwse Rozentuin PZC Donderdag 19 juni 2008 1 7 door Ali Pankow OOMBURG - Het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg slaat met de expositie Volop Zomer een brug tussen de kunstenaarsko lonies in Bergen en Domburg in het begin van de vorige eeuw. De tentoonstelling, die tot begin november hier is ingericht, biedt een brede impressie van het werk van Job Graadt van Roggen (1867- 1959)- Deze kunstenaar vestigde zich in 1900 in Bergen, terwijl vriendschapsbanden met kunst schilders als Ferdinand Hart Nib- brig en Waalko Dingemans hem ook naar Zeeland trokken. Eerder dan Toorop bijvoorbeeld vertoefde Graadt van Roggen in de zomer van 1893 al in Domburg. Kunstkenner Jan Louter stelde de collectie voor deze expositie sa men en Ineke Spaander tekent voor de sfeervolle inrichting. 'Hij zocht wellicht bewust vergetelheid in het duinlandschap' van 1910 tot 1919 bieden daar tref fende voorbeelden van in deze ex positie. Job Graadt van Roggen was doof stom als gevolg van een hersen vliesontsteking die hem trof toen hij nog maar tweeënhalf jaar oud was. „Hij leefde dus in een isole ment. Wellicht schilderde hij daar om slechts zelden mensen en zocht hij bewust vergetelheid in de duinen", veronderstelt de sa mensteller van deze expositie. Lou ter zoekt meerdere verklaringen in het persoonlijk leven van de kun stenaar. Zo constateert hij een dui delijke versombering in het werk van Graadt van Roggen nadat diens zoon in 1927 tijdens zijn mili taire taak in Nederlands-Indië was omgekomen. Minder sprankelend dan het Land schap met korenschoven en het Blan ke Duin zijn inderdaad de schilde rijen die Graad van Roggen maak te in Florence, op Mallorca, Ibiza en Sicilië tussen 1930 en 1938. Een uitzondering op Louters constate ring vormt wel de kleurrijke weer gave die de schilder geeft van de oude kerk van Taormin, eveneens op Sicilië in diezelfde periode. Tussen alle landschappen in prijkt verrassenderwijs plots een wat pompeus schilderij van de Moestin in Bergen (1915). Het lijkt een zij weggetje dat de kunstenaar in een brutale bui even is ingeslagen. Volop Zomer biedt ook indrukken van de beginperiode van de schil der, toen hij nog de kost verdiende met het maken van reproductie-et sen. Een voorbeeld biedt Gezicht op Delft (naar Vermeer). Bij deze expositie is ook een mono grafie over Job Graadt van Roggen verschenen. Deze is ook geschre ven door Jan Louter, met bijdra gen van Adriaan van Dis en van Eddy van der Maarel. Het boek is voor 24,50 euro bij het museum verkrijgbaar. Rn Expositie, tot en met zon. 9 nov., u Domburg, Marie Tak van Poortvliet- museum, di. t/m zon., 13-17 uur. Hoewel Graadt van Roggen in de eerste plaats bekendheid verwierf als graficus, ligt de nadruk in deze expositie op zijn schilderijen. Lou ter: „De ondertitel 'De schilderijen van Job Graadt van Roggen' is ze ker polemisch bedoeld van mijn kant." Hij heeft vaker mensen moeten overtuigen van Graadt van Roggens schildertalent. Louter toont met zijn keuzen de bezoekers dat de kunstenaar aan vankelijk nog onder invloed van de Haagse School werkte, maar dat na verloop van tijd de invloed van het luminisme herkenbaar werd in zijn schilderijen. Enkele zonni ge duinlandschappen daterend THE INCREDIBLE HULK Film. Regie: Louis Letterier. Te zien in Goes, Vlissingen en Terneuzen. door Fritz de Jong HEINKENSZAND - Galerie 't Kunst uus in Heinkenszand toont sinds gisteren werk van de Belgische kunstenaars Patrice de Schaetzen (surrealistische, felgekleurde etala gepoppen, onder de titel Mijn ver loofdes/Mes fiancées) en Claude Verlinde (abstracte schilderijen). De expositie duurt tot en met 12 juli. 't Kunstuus, gevestigd in de Dorpsstraat, is geopend op woens dag (13.00-18.00 uur), donderdag 13.00-18.00 uur), vrijdag (13.00- 18.00,19.00-21.00 uur) en zaterdag (10.00-12.00,13.00-16.00 uur). KATS - Het Strijkersensemble Plan B geeft zaterdag een concert in de Zeeuwse Rozentuin in Kats. On der leiding van Rien Hillebrand voert het ensemble werken uit van onder anderen Handel, Tele- mann, Svendsen, Britten, Weiner en McDowell. Jaap Coppoolse (or gel) en Heieen Jonker (alt) verle nen hun medewerking. Het optreden wordt gehouden in de kas naast het bezoekerscentrum van de rozentuin en begint om 14.00 uur. De Hulk is een sneue superheld. Zeker als je hem vergelijkt met Spi- der-Man, die flitsend tegen New Yorkse wolkenkrabbers opklau tert, of de X-Men die alle natuur wetten naar hun hand zetten. Je kunt je zelfs afvragen of de Hulk wel een superheld is. Als de met straling besmette wetenschapper Bruce Banner zich boos maakt, verandert hij in een wild groen monster, dat geen enkele controle heeft over zijn woede. Heldhaftig is anders. Enkele jaren geleden zag cineast Ang Lee toch dramatische poten tie in de Hulk, wat leidde tot een fraai vormgegeven psychodrama. Daarin duurde het maar liefst een uur voordat de getergde Bruce Ban ner eindelijk veranderde in de al lesvernietigende Hulk. Helaas hadden veel critici en bio- scoopgangers meer actie en min der terugblikken verwacht, en de film moest al snel als flop worden bijgeschreven. Toch zag stripuitgever Marvel brood in een nieuwe film over het groene gevaarte. Met nieuwe hoofdrolspelers, andere scenaris ten en een minder eigenwijze re gisseur is er nu een actiefilm voor iedereen die Ang Lees Hulk maar niks vond. In een korte en desoriënterend ge monteerde introductie krijgen we te zien hoe Bruce Banner slachtof fer wordt van uit de hand gelopen militaire experimenten. Het komt erop neer dat hij groene bloedli chaampjes produceert en in een monster verandert zodra zijn hart slag boven de 200 komt. Of zoiets, de film biedt niet echt een degelij ke onderbouwing. Hoofdrolspeler Edward Norton herschreef het scenario om Ban ner te voorzien van enige tragiek. Dat werpt alleen vruchten af in het begin, wanneer hij onder lei ding van een Braziliaanse ademha lingsspecialist zijn hulkerigheid de baas probeert te worden. De filmmakers zien Bruce Banner uiteindelijk toch het liefst als een Edward Norton in The incredible Hulk. razend groen computeranimatie monster. Het lelijke creatuur komt uiteindelijk tegenover een nog lelij kere en woestere hulk-imitatie te staan. De monsters slaan alles kort en klein in eindeloze actiescènes foto GPD die uitblinken in twee dingen: hun oorverdovende volume en hun videospelachtige voorspelbaar heid. Dan krijgt die weifelachtige Hulk van Ang Lee toch de voor keur. Werk van Job Graadt van Roggen in het Marie Tak van Poortvliet Museum bij de expositie Volop Zomer. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17