Huidkanker 12 I Donderdag 19 juni 2008 PZC De schaduwzij Ia, in eerste instantie was Reggie van der Veeken (37) toch wel geschrok ken. Het begon met een wondje op zijn neus dat maar niet heelde. Toen werd het een verdikking van de huid. „Het deed geen zeer, maar het is niet :ig als het blijft groeien en niet over gaat", zegt Van der Veeken. Deze week liet hij het plekje wegsnijden in de Mauritskli- niek. De dermatoloog had gezegd dat het slechts een plaatselijk ongemak was en dat het nu weg is. „Maar onwillekeurig vraag je je toch wel af of het echt niet terugkomt", zegt Van der Veeken. Over twee weken krijgt hij de uitslag. Elk jaar organiseren de Mauritsklinieken (dermatologische poliklinieken in Den Haag, Utrecht en Nijmegen) de Week van de Huid en dit jaar staat het thema 'huid en zon' centraal. Tot en met 20 juni kunnen mensen met een verdachte plek op de huid voor een gratis consult naar de Mauritskli nieken. Die hopen op deze manier een bij drage te leveren aan de strijd tegen huidkan ker. De cijfers liegen er niet om: telde Neder land in 2000 nog ruim twintigduizend nieu we gevallen van huidkanker, in 2015 zullen dat er bijna 37.000 zijn, een stijging van liefst 75 procent. Dermatoloog Daan der Ontstaan van huidkanker Met de zomervakantie in zicht verheugen velen zich op een zonnige trip naar het zuiden. Maar de koperen ploert kan veel schade aanrichten, het aantal gevallen van huidkanker in Nederland groeit explosief. „Het besef dat je niet onbeschermd in de zon kunt gaan liggen, moet bij veel volwassenen nog postvatten." door Joost Bosman Kinderen verklaart de toename doordat we met z'n allen veel meer dan vroeger op reis gaan. En dan liefst naar zonnige landen. Ook ligt er een maatschappelijke verande ring ten grondslag aan de toename van huidkanker. Der Kinderen: „Aan het begin van de twintigste eeuw betekende een ge bruind gezicht, dat je een 'buitenwerker' was, en dus niet het 'goede leven' leidde. De betere banen, zo vond men toen, waren op kantoor. En dus had je een goede baan als je een bleke huid had. Tegenwoordig is dat precies andersom. Bruin zijn, betekent welstand." Daarnaast stelt de dermatoloog dat er spra ke is van een generatieverschil. „Opvoeding is heel belangrijk: je doet wat je ouders de den, en zij stuurden ons vrolijk de zon in. Ze hadden nog geen enkel besef dat dat slecht kon zijn. Nu zie je jonge moeders hun kinderen wel goed insmeren, maar zélf nog steeds onbeschermd in de zon gaan lig gen. De notie dat dat niet kan, moet bij veel volwassenen nog postvatten", aldus de der matoloog. Huidbeschadiging door zonnestraling, zo zegt Der Kinderen, hoopt zich op over een termijn van twintig tot dertig jaar, zorgt voor toenemende schade en kan uitmon den in een vorm van huidkanker. Want dat de zon de grootste boosdoener is voor de ziekte, staat volgens Der Kinderen vast. „Het verband tussen zonnestraling en huid kanker is gelijk aan dat tussen roken en longkanker." Daarbij onderscheidt de der matoloog twee soorten van schade: die door veel in de zon te zijn en acute schade door verbranding. Beide kunnen leiden tot huidkanker. Schade door te veel in de zon te verblijven, kan het zogeheten basaalcel- carcinoom (zie infografiek) tot gevolg heb- UV- straling Bij het ontstaan van huidkanker speelt (onzichtbaar) ultraviolet in het zonlicht een belangrijke rol. Dwarsdoorsnede van de huid UV-fïlter Een ultravioletfilter is een chemische stof die de huid beschermt tegen de schadelijke gevolgen van UV-stralingen wordt gebruikt in zonnebrandcrèmes. Huidkanker Drie veel voorkomende soorten huidkanker: Huidkanker ontstaat wanneer gewone huidcellen veranderen in kwaadaardige cellen, die ongeremd kunnen groeien. Het is de meest voorkomende soort kanker in Nederland en wordt veroorzaakt door UV-straling die de huid binnendringt. Drie veel voorkomende soorten huidkanker Plaveiselcelcarcinoom Kwaadaardige tumor van de huid. Zit aan de buitenkant van de opperhuid. Kan uitzaaien naar de rest van het lichaam. Vooral gezien op de aan zon blootgestelde huid. Risicogroep: mensen met een licht huidtype. Basaalcelcarcinoom Meest voorkomende kanker. Zit aan de onderkant van de opperhuid. Ontstaat op veelvuldig aan de zon blootgestelde delen van de huid. Zaait (vrijwel) nooit uit. Risicogroep: mensen met een licht huidtype. Maligne melanoom Agressief groeiende tumor die snel uitzaait. Levensbedreigend. Ontstaat uit pigmentcellen (melanocyten) die overal in de huid voorkomen. Risicogroep: alle leeftijden, met name mensen van 30-60 jaar. Lederhuid (bindweefsel) Huid beschermt zichzelf tegen UV-straling door het aanmaken van pigment (melanine) dat in de cellen van de opperhuid wordt gelegd ('bruinen'). Hierdoor wordt de kans op het onstaan van schade aan het DNA sterk verminderd. Zeer blonde mensen of mensen met rood haar maken moeilijk pigment aan en hebben een veel groter risico op huidkanker. Verbranding: Bloedvaten in de lederhuid zetten uit waardoor de huid rood wordt. Beschadigde cellen kunnen kanker veroorzaken. Australië Hoe dichter bij de evenaar, hoe sterker de UV- straling. Australië kent het hoogste aantal gevallen van huidkanker ter wereld. Kreeftskeerkring Evenaar Steenbokskeerkring ben, werkelijke zonlichtverbranding de ge vaarlijker vormen plaveiselcelcarcinoom en melanoom. De veelgehoorde veronderstelling dat huid kanker de minst ernstige vorm van kanker is, vindt Der Kinderen een misvatting. „Een verdikking van drie milimeter in het ge zicht valt nu eenmaal eerder op dan op het darmslijmvlies. Daardoor wordt het sneller herkend en kun je er eerder bij zijn. Het hangt er ook maar vanaf welke vorm van huidkanker je hebt. De meest voorkomen de vorm van huidkanker zaait bijna nooit uit. Maar een kwaadaardige moedervlek kan in een vroeg stadium wel uitzaaien." Overigens wil Der Kinderen niet zeggen, dat je helemaal moet wegblijven uit de zon. „Natuurlijk draagt zonlicht bij aan het ge voel van welbehagen en maakt het vitami- ne-D aan, goed tegen botontkalking. Maar het blijft een kwestie van doseren: zonlicht is goed, maar met mate. Per persoon is de aanvaardbare hoeveelheid verschillend." Der Kinderen adviseert gemiddeld niet meer dan twintig minuten in de zon per dag, afhankelijk van de zonnecrème die ie mand gebruikt. Heb je factor 2 dan kan dat zo'n veertig minuten zijn en met factor ro al 200 minuten per dag. Maar omdat de zon langer schijnt dan drie uur, adviseert Der Kinderen factor 20 tot 30. „Want ook als je niet gaat liggen zonnen, word je evengoed blootgesteld aan straling. Zelfs in de scha duw." Registratie van het aantal gevallen van huidkanker voor heel Europa be staat niet, maar Der Kinderen is er van overtuigd dat de ziekte in Noord-Euro pa meer voorkomt dan in het zuiden van het continent. Dat lijkt tegenstrijdig, de zon in die landen schijnt immers meer en feller. Maar mensen daar wapenen zich ook veel beter. „In het Midden-Oosten gaan ze ge heel gekleed de zon en de zee in. En waar om denk je dat ze in Italië en Spanje een siësta houden? Op die momenten schijnt de zon het hardst en moet je eruit blijven." Overigens zijn landen als Australië en Zuid-Afrika (overwegend heel zonnig en met een grote blanke bevolking) wat aantal len gevallen van huidkanker betreft nog slechter af dan Noord-Europa. „In Australië is de ozonlaag ook nog eens een stuk dun ner. De regering neemt inmiddels maatrege len. Zo zijn er geen schoolpleinen meer zon der bomen", weet Der Kinderen. Reggie van der Veeken herkent het beeld dat de dermatoloog schetst wel. „Ja, je zorgt er goed voor dat je kinderen beschermd de zon ingaan. Ik ben echt een zonaanbidder, maar besteedde aan protectie nooit veel aan dacht. Dat zal vanaf nu wel anders wor den." infographic: JD, CN bron: www.huidinfo.nl El Zie ook de folder op www.kwf.nl UV-straling en bescherming Een van de soorten straling die de zon uit zendt, is UV-straling. De kracht daarvan is af hankelijk van verschillende factoren. p Het jaargetijde: in de zomer is er meer zon licht dan in de winter, dit heeft te maken met de baan van de aarde om de zon. Het tijdstip van de dag: midden op de dag staat de zon loodrecht boven het aardopper vlak en hoeft maar een relatief korte afstand door de dampkring te worden afgelegd. De hoeveelheid UV-straling is dan het grootst. p De breedtegraad: hoe dichter bij de evenaar, hoe meer UV-straling. p De hoogte: in de bergen is er minder UV uit het licht gefilterd dan op zeeniveau. p Weerkaatsing: wanneer UV wordt weer kaatst door sneeuw, water of zand is er spra ke van sterke verhoging van UV: de straling komt nu immers uit meerdere richtingen. p Extra filters: bij zware bewolking dringt er maar weinig UV door naar het aardoppervlak. p Bescherming tegen UV-straling p Het dragen van T-shirts of blouses op zomer dagen. Wanneer men langdurig in de zon blijft is het wel verstandig om de huid onder de kleding toch in te smeren met zonnebrand- creme. p Hoeden en petten. Hoe breder de rand van de hoed, hoe meer schaduw op het gelaat, hoe beter dus de bescherming. Het nadeel van petten is dat ze maar aan één kant scha duw geven. Afhankelijk van hoe de pet gedra gen wordt is het gezicht of de nek be schermd. p Mijd felle zon. De zonkracht is rond het mid daguur altijd het sterkst. Probeer daarom op die momenten de zon te mijden. In Noord-Eu ropa is dat 's zomers tussen 12.00 en 15.00 uur. In (sub-)tropische gebieden is deze perio de vaak aanmerkelijk langer. p Zonnebrillen. Ook de ogen kunnen door UV-straling worden beschadigd. Draag daar om zonnebrillen met een goed UV-filter. Koop voor kinderen nooit speelgoedzonnebril len zonder goed UV-filter. Deze zijn schadelij ker dan helemaal geen zonnebril dragen, om dat de iris door het wegvangen van het zicht bare licht extra open gaan staan zodat het UV, dat dwars door de glazen (of het plastic) heen gaat, makkelijker in het oog doordringt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12