DAGIE DUITSLAND NEDERLAND RONDJE WASSER WUNDERLAND, VOOR STRALENDE SNOETJES Een dagje-Duitsland kan variëren van ongegeneerd shoppen tot ouderwets speeltuinplezier. Te veel cultuurbarbarisme? Vrees niet, het museum is altijd om de hoek. door /olenta weijers iié Ml m WI'ilM. de kronkelende dijk. Dit is Neder land ten voeten uit. www.ooijpol der.nl Meer over textielindustrie die hier tot 1960 belangrijk was www.textielmuseum.nl Wandel door het grootste stuifzandgebied van West-Europa, www.nationaal- park.nl IPOLDÉR Bij NIJMEGEN Fiets over MIDDELEEUWS KASTEEL AMMERSOYEN Authentieke middeleeuwse wa terburcht. www.kasteel-ammer- soyen.nl Overdaad aan leuke win kels. Vaar over de Binnendieze. www.binnendieze.nl 2. foto ANP foto CPD verleidingskunst van het consumen tisme. Op een uurtje rijden van Am- hem, in het Neue Mitte van Ober- hausen, parkeer je de auto gratis en zak je bij Starbucks met een beker dampende koffie en een donut weg in oerluie fauteuils. En dan ben je er klaar voor: de tasjes parade in het grootste onverdekte winkel- en vrijetijdscentrum van Eu ropa. Want zie de portemonnee maar eens dicht te houden in dit trendy Walhalla van mode, schoenen en ac cessoires. Geen mens - man, vrouw én kind - zie je er voorbijslenteren zónder tasje in de hand met daarin de laatste must-haves. Alleen al aan winkelruimte beslaat CentrO zeventigduizend vierkante meter, verdeeld over meer dan twee honderd zaken. Daartussen de mi me allees met terrassen, kiosken, be planting en roltrappen. CentrO zou zomaar een mall in een willekeurige stad in Amerika kunnen zijn. De Amerikaanse gedachte is hier ook al op z'n plaats als je de Coca Co la Oasis betreedt: een apart plein waar fastfood van ketens als McDo nald's, Mr. Chicken, Subway en - ja wel - de Bayrisches Schman- kerin-Eck om voorrang strijdt. CentrO combineert vol overtuiging globalisering en nationalisme. De grote modemerken zijn er van zelfsprekend vertegenwoordigd: van Esprit via Tom Tailor en S.Oliver tot Hunkemöller en Mare O'Polo. Maar ook een typisch Duits warenhuis als Galeria Kaufhofis prominent aanwe zig, en doet de niet-verwende Neder landse klant versteld staan door z'n behulpzame benadering. In klant vriendelijkheid blijkt CentrO een re gelrechte concurrent van de Neder landse detailhandel. Aan de rand van CentrO ligt de Pro menade, een populair trefpunt voor stappers. Tussen de Multiplex-bio- scoop en de concert-'Arena' ligt een 'amusementsmij 1' met meer dan twintig internationale restaurants, kroegen en ijssalons. Wie iets meer cultuur wil snuiven op z'n tripje naar het buitenland, brengt een bezoek aan de Gasome ter. In dit oude gasreservoir van 117 meter hoog zijn allerlei tentoonstel lingen en voorstellingen. Het plat form bovenin biedt een wijds uit zicht over Oberhausen. Op loopafstand, richting centraal sta tion, geeft het Rheinische Industrie museum inzicht in de ijzer- en staal- geschiedenis van het Ruhrgebied. Ook het Sea Life-aquarium en het Metronom Theater liggen in de buurt. Voor eindeloze kinderpret is er het CentrO.park. www.centro.de Een bezoek aan CentrO is perfect te combineren met een uit stapje naar Wasser Wunderland in Kalkar. Deze ouderwetse speeltuin ligt op het terrein van een nooit in gebruik genomen kernreactor. Vooral voor kinderen tot een jaar of acht is Wasser Wunderland een feest. De stralende snoetjes en huppelpasjes die je er aan alle kanten ziet, spreken wat dat betreft voor zich. In de entree inbegrepen zijn eindeloze hoeveelheden Hollandse koffie en meterslange linten softijs. Tussen de aftandse blokken dozen van Kalkar is Wasser Wunderland een sprookjesachtig park met een ouderwetse zweefmolen, een draaimolen en rond draaiende wagentjes in de vorm van olifanten, kop en schotels en luchtballonnen. De bescheiden achtbaan en wildwaterbaan lijken vooral aantrekkingskracht uit te oe fenen op volwassen mannen. Het contrast tussen dat kindersprookje en de overblijfselen van de kernreactor - ook tentoongesteld in een museum op het terrein - doen voor degenen die zich de protesten uit de jaren zeventig nog herinneren, enigszins vreemd aan. Bij de ingang van het museum hangt een bord je met een wat wrange tekst: 'Dit mu seum is bestand tegen aardbevingen, hoogwater, gaswolkexplosie, vliegtuigim pact enzovoorts. Hier ben je veilig - veel plezier!' Maar het kleine grut heeft geen weet van die geschiedenis en geniet met volle teugen. www.kernwasser-wunderland.de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 103