iiflil.:; Laatste kans op leven ligt over de grens DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Pachters in problemen Lerares had seks met twee minderjarigen ZOLANG DE VOORRAAD STREKT: NU 1.295,00 NU 950,00 Comité: Spaar landbouwgrond Comfortabele intelligentie Orgaantekort drijft patiënten naar het buitenland. MIDDELBURG VEERE DOMBURG www.depagterantiekeninterieur.nl www.jensenbed.nl PZC Woensdag 18 juni 2008 5 DEN HAAG - Vijftig patiënten uit Nederland reisden de afgelopen drie jaar naar België af voor een do norhart, -nier, of -lever. Zij zagen orgaantoerisme als hun laatste kans op overleven. Voor Nederlandse patiënten is er geen beletsel om een donororgaan in België te ontvangen. Een Neder landse patiënt kan in het buurland behandeld worden en komt als zo danig dan ook in aanmerking voor organen van Belgische donoren. Wel moet een patiënt kiezen tus sen Nederland en België. Wie in België op een wachtlijst staat, komt niet in aanmerking voor een Nederlands donororgaan en an dersom. Volgens de Nederlandse Transplan tatie Stichting (NTS) staan met na me mensen die dichtbij de grens wonen op een wachtlijst in het buitenland. Een aantal van deze patiënten krijgt geen plek op de Nederlandse wachtlijst, omdat hier vanwege een groot tekort aan organen, strenge eisen worden ge steld. Zij zijn dan naar Nederland se maatstaven te gezond of juist te ziek om nog kans te maken op transplantatie. De Nederlandse patiënt hoeft niet extra te betalen voor het donoror gaan dat hij in België ontvangt. Als een transplantatie in het bui tenland op Nederlands doktersad vies plaatsvindt, valt de behande ling onder de basisverzekering. De transplantatie wordt vergoed tot België blijkt toevluchtsoord voor patiënten die op orgaan zitten te wachten maximaal too procent van de kos ten van een Nederlandse behande ling. Patiënten moeten van tevo ren altijd contact opnemen met hun zorgverzekeraar. België heeft meer organen beschik baar omdat het, net als Oostenrijk, het geen-bezwaar-systeem han teert. Dat betekent dat als iemand bij leven niet anders heeft aangege ven, ervan uit wordt gegaan dat hij geen bezwaar had orgaandonor te zijn. Volgens minister Ab Klink van Volksgezondheid heeft onderzoek uitgewezen dat zo'n systeem in Ne derland niet zou werken. Hij denkt dat het aantal transplanta ties dan juist lager uitvalt: „Het idee dat we in Nederland van de wachtlijsten af zijn als we het Bel gische systeem overnemen, klopt niet", stelt de minister. Nederlanders komen ook in aan merking voor organen uit andere landen via Eurotransplant, een sa menwerking tussen Nederland, Luxemburg, België, Oostenrijk, Duitsland, Slovenië en Kroatië dat al 41 jaar bestaat. Deze landen wer ken met een gezamenlijke pool van patiënten en organen. Als een orgaan uit Nederland niet geschikt is voor een Nederlandse patiënt, wordt het aan patiënten uit één van de andere landen aangeboden. Dat geldt ook andersom. In drin gende gevallen, bijvoorbeeld als kinderen op sterven liggen, wordt direct een beroep op de pool ge daan. SStS - lij Kast Big Sliding (4 2 schuifdeuren) leverbaar in wit van 1.950,00 Boekenkast met trapje leverbaar in wit, zwart en olifantgrijs van 1.650,00 Herenstraat 9 Segeersstraat 8 0118-634133 Kaai 53 t 0118-501854 Markt 1 Verkrijgbaar bij de volgende bedspeciaalzaken: Jensen Experience Stores: Breda T 076-5436544 Den Bosch T 073-6134530 Jensen Experience Shop in Shops: Axel Pot Interieur T 0115-562010 Eindhoven Schellen Slaapcomfort T 040-2441344 Tilburg Ditvoorst T 013-5422122 DEN HAAG - De prijzen voor het pachten van grond stijgen in Zee land zo hard, dat boeren financieel in de problemen komen. Sommi ge betalen 200 euro per hectare meer dan de norm die door een speciale commissie is vastgesteld. Het nieuwe Pachtprijzenbesluit - sinds 1 september 2007 van kracht - pakt anders uit dan was voor zien, constateert de Bond van Landpachters en Eigen-grondge bruikers (BLHB). De financiële gevolgen voor boe ren zijn zo groot, dat de bond een evaluatie van minister Verburg (CDA, Landbouw) niet afwacht en de hulp inroept van de Tweede Ka mer. Gisteren bood de bond de Ka mer een petitie aan. Voorzitter Jos van Maanen riep de Kamer op om de 'onvoorziene gevolgen met te rugwerkende kracht te repareren'. Voordat het nieuwe Pachtprijzen- besluit in werking trad, heeft de Commissie Pachtprijzen per regio een maximum pachtprijs vastge steld. „In Zeeland is die 528 euro per hectare", zegt Dick Vogelaar, voorzitter van de regio zuid van de BLHB. „Onderzoek wijst uit dat de prijzen 40 tot 60 procent hoger liggen." Het wrange is dat de grens van 528 euro per hectare wel geldt voor nieuwe contracten en niet voor be staande. „Wie lang pacht betaalt extra. Dat is onrechtvaardig." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Alle plannen die er zijn om landbouwgrond om te vor men tot natuur moeten door de Tweede Kamer tegen het licht wor den gehouden. Die oproep deed 'Comité nieuwe natuur? Nee!' gis teren in de Tweede Kamer. Mede namens zestien actiegroepen (zo als de Zeeuwse Red onze polders en stichting Levende Delta) bood het een petitie aan. De komende dertig jaar is 20 pro cent meer landbouwgrond nodig om graan te verbouwen en honger in de wereld te voorkomen, stelt het comité. Daarom vindt het be zinning op alle plannen voor nieu we natuur nodig. „In Nederland heeft zich een wild groei ontwikkeld als het gaat om het onttrekken van landbouw grond", hield voorzitter Coert Beij- ma thoe Kingma de Kamer voor. ROERMOND - Vijf jaar mag zij niet voor de klas staan. Daarbij krijgt zij een voorwaardelijke gevangenis straf van twaalf maanden met een proeftijd van twee jaar. En zij moet zich laten behandelen door een professionele hulporganisatie. Dat is de eis van officier van justi tie Toine van de Ven tegen een 33-jarige biologielerares uit Bergen, die seks had met twee minderjari ge jongens. Tegen de vrouw is ove rigens geen aanklacht ingediend. De ouders van een van de jon gens, dertien jaar oud, vonden zelfs dat de relatie van hun zoon met de juf hem goed had gedaan. Hij zou van een onzeker mannetje zijn opgebloeid tot een volwassen man. Hij zou verliefd zijn gewor den op de lerares, die op haar beurt gesteld was geraakt op de jongen. Uiteindelijk gaven proble men bij haar thuis het laatste zetje om een seksuele relatie met hem te beginnen. Ook zou de lerares in 2005 enkele keren gemeenschap hebben gehad met een 17-jarige Bergenaar. Toen deze zaken aan het licht kwa men, werd de vrouw door de school waar zij les gaf geschorst. De rechter doet over veertien da gen uitspraak. Minister Klink van Volksgezondheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5