van Marijn Backer 'Fusie ADZ nog niet beklonken' Scherpe kantjes af van strandje Militair duikpeloton oefent onder water bij Scharendijke Treinverkeer twee uur stil door defecte brug Open huis wijngaard De Druivengaerde PvdA wil mogelijkheid van anonieme check Nog twee Vlissingers aangehouden voor rel Poging samengaan met Lété is herhaling van enkele jaren geleden. SPZC Woensdag 18 juni 2008 23 SCHARENDIJKE - Sinds zaterdag verblijven ze er. Morgenochtend zit de training erop. Voor haven Kloosternol in Scharendijke ligt Rijks vaartuig 50, een opleidingsschip voor duikers. Aan boord bevinden zich veertien militairen van 105 Brugcompagnie, een onderdeel van het 101 Geniebataljon. De duikers worden getraind in het uitvoeren van werkzaamheden op verschillende diepten, meldt sergeant-majoor Marcel Nieuwen- huis. Zo werd gisteren op een diepte van 45 meter montagewerk verricht. De Scharendijkse stek leent zich goed voor die klus, omdat er een vijf tig meter diepe put voor de haveningang zit. foto Dirk-Jan Gjeltema een groep die zich de Nieuwe Zeeuwen noemt", laat Backer de hoofdpersoon in zijn boek zeggen. Het opvoeren van die 'Nieuwe Zeeuwen' vraagt enige toelichting. „Ik wil hier niets lelijks mee zeg gen. Ik gebruik Zeeland alleen als metafoor. Het verhaal had zich ook in Oost Groningen, op Ter schelling of hier in de omgeving van Utrecht kunnen afspelen. Op het platteland dus, waar de bevol king een vrij hechte gemeenschap vormt", licht de schrijver toe. Backer zegt deze mensen zeker niet te veroordelen, maar dat groepsgedrag juist wel enigszins te kunnen begrijpen. Zijn verhaal is fictie, maar gelar- j, deerd met zijn kennis en ervarin gen betreffende dit gebied. Zo gchetst hij onder meer de sfeer tij dens de havendagen in Zierikzee. yij laat Helen enkele pilsjes pak- in café de Gekroonde Suiker- in brengt een keerpunt in |nge leventje aan tijdens een desolate kermisavond. Helen be sluit daar niet met haar Zeeuwse vriend verder te gaan. Een dag la ter vertrekt ze uit de Heerenkeet. Maar evenals haar voorbeeld uit de Griekse mythologie duurt het dan nog wel even voordat ze rust vindt in de armen van haar Paris. Uitgeverij Leopold nodigde Backer uit een jeugdboek te schrijven op basis van het verhaal van de Scho ne Helena. Wie daarin thuis is, herkent talrijke dwarsverbanden. Maar zonder die voorkennis blijft het verhaal ook volledig overeind. Backer heeft als docent Latijn en Grieks aan een scholengemeen schap in Bilthoven veel ervaring met de belevingswereld van jonge ren. Hij schrijft wekelijkse co lumns over het onderwijs in de NRC en heeft meerdere jeugdboe ken en gedichtenbundels op zijn naam staan. Ik ben van niemand, uitgeverij Leo- pold, €14,95,ISBN.nr.: 9789025851996. KRUININGEN - Treinreizigers op de Zeeuwse lijn hebben gisteravond veel vertraging opgelopen door een defect aan de Vlakespoorbrug over het Kanaal door Zuid-Beve land. De voor scheepvaartverkeer geo pende brug wilde om 18.15 uur niet meer dicht. Het heeft tot 20.15 uur geduurd voordat de strem ming van het treinverkeer kon worden opgeheven. WISSENKERKE - Wijngaard De Drui vengaerde aan de Dorpsdijk 2a in Wissenkerke houdt tot 1 oktober drie dagen in de week open huis. De openingsdagen zijn dinsdag, woensdag en donderdag van 13.00 tot 17.00 uur. Bezoekers krijgen een rondleiding, mogen wijn van De Druivengaer de proeven en kunnen jeu de bou les of croquet spelen. ZIERIKZEE - Mensen moeten de mo gelijkheid krijgen om zelf (ano niem) op de gemeentewebsite te kijken of ze in aanmerking komen voor specifieke (hulp)regelingen. De PvdA pleit voor zo'n mogelijk heid op de website van de gemeen te Schouwen-Duiveland. Wethou der Gilles Houtekamer neemt het plan mee. Ook zint hij op adoptie van het Borselse proefproject Laat geld niet op de plank liggen. VUSSINGEN - De politie heeft giste ren nog twee Vlissingers aangehou den naar aanleiding van rellen na de voetbalwedstrijd Nederland- Frankrijk in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Nieuwendijk in Vlissingen. De mannen van 37 en 48 jaar werden bevel van de offi cier van justitie ingesloten, ver hoord en aan het eind van de mid dag weer in vrijheid gesteld. VLISSINGEN - Enkele jaren geleden werd al gewerkt aan een fusie van de sociale werkvoorzieningen op Walcheren. En nu weer. Maar het is nog niet zover, beklemtoont Pim de Pagter, voorzitter van de Raad van Commissarissen van het Administratief Dienstencentrum Zeeland (ADZ). „Er vinden tal van onderzoeken plaats. Het kan dus nog alle kan ten uit", zegt De Pagter. Maar dat alsnog toegewerkt wordt naar het samenvoegen van ADZ en Lété in Middelburg per 1 januari 2009, is wel duidelijk, bevestigt hij. Daar gaat een herstructurering van ADZ aan vooraf De gevolgen daarvan worden onderzocht door vijf werkgroepen. In september moeten de resultaten bekend zijn, daarna valt het besluit over de toe komst. Directie en ondernemings raad zijn het erover eens dat de huidige structuur van ADZ niet meer voldoet. En eigenlijk al sinds de invoering daarvan in 2000 niet goed functioneert. Daarom werd een paar jaar geleden ook al aan een fusie met Lété gewerkt. Dat proces is in februari 2007 stopge zet. ADZ kon toch zelfstandig blij ven en zou meer opdrachten krij gen van gemeenten om de tekor ten te dekken die anders via extra subsidies weggewerkt zouden moe ten worden. Eigenlijk is dat achter af bezien spijtig, erkennen direc teur Bert Beerman, die dit jaar is aangetreden, en president-commis saris De Pagter. De problemen van ADZ zijn namelijk te groot om ze zelfstandig aan te kunnen. Dat ligt niet aan de mensen die er werken. De gemeenten die nu aandeelhou der zijn, blijven de verliezen die ontstaan door Rijksbeleid en da lende subsidies niet dekken, voor spelt De Pagter. Vorig jaar was het tekort ruim een half miljoen euro, net als in 2006. 1*^ ADZ heeft een paar jaar geleden al geprobeerd te fuseren met Lé té. Dat proces is toen voortijdig gestopt. Achteraf bezien is dat jammer, vindt het bestuur nu. OUWERKERK - De schoonmaakactie zaterdag op het strandje bij Ouwer- kerk is letterlijk bedoeld om de scherpe kantjes eraf te halen. De actie betreft in de eerste plaats het verwijderen van de grote hoeveel heid Japanse oesterschelpen die zich hier langs de vloedlijn op hopen. De schelpen veroorzaakten in voorgaande zomers veel ver wondingen bij strandbezoekers. Bewoners Jaco Brouwer en Bram-Nico Scheele namen vorig jaar het initiatief met vrijwilligers aan het begin van het zomersei zoen het strand schoon te maken. Volgens Brouwer Jieeft dat positief gewerkt. Vandaar dat er zaterdag vanaf 11.00 uur weer een schoon maakactie staat gepland. Brouwer hoopt wederom op veel respons.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57