Zeeland crisis raken eer er wat gebeurt Jeugdzorg nog tot 2011 in de tang Zeeland gehalveerd Boegbeeld weg 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' Dinsdag 8 juli VOORNAME KUNSTVEILING /oor het Z@ andNet toEStoSSi zomeraanbod! -m* ^SaaalMUL III A PZC Woensdag 18 juni 2008 I 3 Ouders en pleegouders van wachtlijstkinderen voelen zich het bos in gestuurd door bureaucratie in de jeugdzorg. foto Mechteld Jansen door Claudia Sondervan De wachtlijst in de jeugd hulpverlening zit aan de voor- en de achterkant klem. De kinderen stromen toe, vaak met problemen die al langer bestaan maar die verergerd zijn omdat hulp eerder uitbleef, maat schappelijk werk loopt ook over van het werk en de gemeentelijke gezinszorg is nog volop in op bouw of moet nog van de grond komen. Jeugdhulpverlener AZZ krijgt niet snel genoeg extra perso neel geworven en opgeleid om de aangemelde kinderen ook snel te helpen. En het aantal jongeren van ouder dan achttien jaar dat uit gerust met opleiding, inkomen en eigen onderkomen de jeugdzorg achter zich kan laten, is nog veel te klein. Vooral door het grote tekort aan geschikte woonruimte voor deze jongeren, die vaak nog begeleiding nodig hebben. Zij houden vaak de dure, hoognodige plaatsen in jeugdzorghuizen bezet. AZZ wil hen er ook niet uitzetten: na jaren hulpverlening zet je een jongere niet op straat zonder dak boven het hoofd. Gesprekken met de ge meenten en woningbouwcorpora ties over woonmogelijkheden voor jongeren zijn gaande, maar het gaat te langzaam, riepen de direc teuren van Bureau Jeugdzorg Zee land en AZZ vorig jaar al. Nog tot 2011 zullen er Zeeuwse kinderen te lang met grote proble men moeten rondlopen voor ze op de goede manier geholpen kun nen worden. Zo lang hebben pro vincie, gemeenten en instellingen zichzelf gegeven voor de omslag naar meer vroeghulp en minder zware jeugdzorg. Intussen vallen er door de lange wachttijden voor zorg meer kinde ren uit de boot dan hoeft. Dat is de realiteit achter de wachtlijstcij- fers waarop de provincie Zeeland, De jeugdzorg maakt een omslag, maar tot dan vallen er kinderen uit de boot verantwoordelijk voor de geïndi ceerde jeugdzorg, sturen moet. Meer opvoedhulp uit de aanko mende Centra voor Jeugd en Ge zin en gespecialiseerde gezinsbege leiding vanuit de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning moeten mettertijd kinderen zo vroeg kei pen dat geïndiceerde jeugdzorg niet meer nodig is. Jeugdzorg bij de gezinnen thuis moet minder kinderen in pleegzorg- of tehuissi tuaties brengen. De kleine krimp in de wachttijd bij jeugdzorg begin dit jaar, van 203 kinderen in janua ri naar 186 in april, is een direct ge volg van de inzet van meer inten sieve pedagogische thuiszorg (IPT), kortdurende hulp in de ge zinssituatie waarbij naast professio nele hulp ook mensen rond het ge zin worden gebruikt: buren, fami lie, vrienden, kennissen en school. Dat stellen de provincie en AZZ. Sinds begin dit jaar zijn weer twee teams van vijf IPT'ers actief Elke IPT'er helpt vijf gezinnen voor het geld van een tehuisplaatsing. Nog drie jaar geduld. Aanvang 14.00 uur. Grote Kerk Veere Kijkdagen: Ma. 7 juli 15.00 tot 20.00 uur Di. 8 juli 10.00 totl 1.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl COMMENTAAR ,M Het terugtreden van Jan Marijnissen als fractievoorzitter is een aderlating voor zijn Socialistische Partij. De Tweede Kamerfractie telt weliswaar 25 mensen, maar als het erop aankomt, is er slechts één stem, één gezicht, één stijl: Jan Marijnissen. Buiten het parlement is dat niet anders. Sinds de SP bij de laatste kabinetsformatie pijnlijk buiten de boot viel, heeft Marijnissen wat minder profiel. Desondanks onderscheidde zich naast hem niemand. De top van de SP lijkt wat smal. Marijnissen is een fenomeen. Van worstmaker en later lasser werd hij Kamerlid en onbetwist leider van de derde partij van Nederland. Onverschrokken in het debat, nooit ver van de gewone mensen, oogstte hij waardering of op z'n minst ontzag. Met veel gevoel voor het politieke klimaat en handig manoeuvrerend verzachtte hij de oorspronkelijk marxistisch-leninistische beginselen van zijn SP tot de 'strijd tegen de sociale afbraak en tegen het grote geld', een veel vriendelijkere en soepelere lijn die uiteindelijk 25 Kamerzetels opleverde. Deze geweldige verdienste dreigt nu een handicap te worden. Want Marijnissen is een politiek kanon dat niet op de achterste bankjes van zijn fractie past. Hij zal onvermijdelijk de aandacht afleiden van de nieuwe voorman of -vrouw. Het is pijnlijk, maar Jan Marijnissen dient zijn partij het best door snel uit de Tweede Kamer te verdwijnen. volgens Van Laar vierde of vijfde. De hoofdredacteur wil dan wel wachten met eventuele aanpassin gen tot hij betrouwbare kijkcijfers heeft, hij benadrukt ook dat er naar de kijkers wordt geluisterd. Een onderzoeksbureau brengt in kaart wat de Zeeuwse kijkers afkeu ren en toejuichen. Een signaal is in elk geval al luid en duidelijk doorgekomen: veel kij kers missen het NOS-journaal, dat tot april om 18.00 uur werd uitge zonden. Nu wordt meteen met het Zeeuwse nieuws begonnen. Van Laar: „We merken dat we bij sommigen de structuur van het kij ken hebben doorbroken. Ik kreeg een mailtje van iemand die om 18.00 uur naar ons keek en na een half uur op Blokken van de VRT overschakelde. Sinds onze nieuwe programmering is hij die structuur kwijt. Dat zijn klachten die we ho ren en waar we over nadenken." Uitgesplitst in eenheden van een kwartier, is de belangstelling tus sen 18.15 en 18.30 uur met 30 pro cent gedaald, en tussen 18.30 en 18.45 uur met 75 procent. .J ^pZëelandNet Surf naar www.zeeiandnet.nl/zomeraanbod of Öëi 0113 377 770 voor alie info en voorwaarden. RiSS**'' ONDERDEEL VAN 1 1 1 LA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3