Voetbal Italiaanse bondscoach Donadoni dankt San Marco EURO Marianne werd elke dag ten huwelijk gevraagd Austria-Switzerland Azzurri tonen veel meer lef in strijd op leven en dood dan Fransen. Reserveren mogelijk op de Oranjecamping Frank Snoeks is de beste commentator Duitse coach Löw mag schorsing verwachten Podolski is vraagteken tegen Portugezen Nederlandse supporters drinken bier en eten kebab, kebab en kebab. 32 I Woensdag 18 juni 2008 PZC De spelers van Oranje hebben tegenwoordig geen column meer in een krant. Dat mag niet van de KNVB. Vroeger had zo'n beetje elke ster wel een krant waar hij wat kwijt kon. Het ging vaak ner gens over, maar het scoorde wel. Maar soms leverden die stukjes ook heuse rellen en krantenoorlogen op. Neem het WK van ïggo toen Ruud Gullit en technisch-manager Rinus Michels allebei een exclusieve co lumn hadden in twee verschillende ochtendkranten. Het duurde niet lang, of de twee kregen bonje met el kaar waar iedereen in het land van kon genieten. Sindsdien krijgen we weinig meer mee wat er zich in de hotels allemaal afspeelt, maar gelukkig hebben we op dit toernooi weer een inkijkje ge kregen. En wat voor inkijkje. Het is meer dan een blik door het sleutel gat. Dat hebben we allemaal te danken aan mevrouw Van der Vaart, die op de website van de Duitse boulevard krant Bild regelmatig een exclusieve videoboodschap de wereld ingooit. Een prima initiatief, want zo blijven we tenminste nog eens op de hoogte van het reilen en zeilen in het herme tisch afgesloten hotel Beau Rivage. In een van die videoboodschappen vertelt mevrouw Van der Vaart dat alle spelersvrouwen als beloning voor de geweldige prestatie tegen Frankrijk de nacht in het hotel van de mannen mochten doorbrengen. En nu komt het: „We hebben niet veel geslapen, moet ik zeggen." Wat ze wel heeft gedaan, zegt ze er niet bij, maar het is natuurlijk geen toe val dat meneer Van der Vaart gister avond tegen Roemenië rust kreeg van de bondscoach. Leon ten Voorde De Italiaan Cianluca Zambrotta gaat neer door een sliding van Patrice Evra. foto Yuri Kochetkov/EPA ZURICH - Heel Italië heeft de afgelo pen dagen kaarsjes gebrand en schietgebedjes gedaan voor een doorstart van de wereldkampioen op het EK voetbal. 'San Marco' bleek de ware beschermheilige. Oranje deed zijn plicht in Bern te gen Roemenië: 2-0. De Azzurri van Roberto Donado ni, een oude Milan-vriend van Van Basten, ontdeden zich in Zü- rich zelf met dezelfde cijfers van Frankrijk, dat meer dan een uur met tien man speelde. Vooraf was de vraag wie het meest genegen was lef te tonen, in eigen kracht te geloven en vooruit te denken. Dat duelletje won Dona doni. Hij gaf Antonio Cassano voor het eerst een basisplaats, in de buurt van Luca Toni, en pos teerde Simone Perrotta er dicht achter. Gennaro Gattuso was terug voor het 'ophalen van het groot- vuil'. Raymond Domenech was conser vatiever, met een klassieke 4-4-2, en gaf bovendien zijn defensie de schuld van de zeperd tegen Neder land (1-4). Eric Abidal verhuisde naar het centrum voor Lilian Thu- ram, Francois Clerc werd opgeroe pen in plaats van Willy Sagnol. Voorin hield Karim Benzema Thierry Henry gezelschap. Dat ging ten koste van Florent Malou- da. Het tactisch plan kon snel als prop de prullenbak in. Al na zeven minuten vergaloppeer de Franck Ribéry, toch de man van de ideeën en niet van de splij tende tackles, zich ten opzichte van Gianluca Zambrotta. Hij kwam daarbij zelf zo ongelukkig te recht dat hij zijn linkerbeen bles seerde. De Franse spelbepaler be landde op de brancard en werd af gevoerd. Samir Nasri kreeg de op dracht hem te doen vergeten. De jongeling hield het een kwar tier vol. Toen moest hij alweer naar de kant van Domenech om dat Abidal uit het veld werd ge stuurd. Hij haalde halverwege de eerste helft van achteren Toni, die een verre pass kunstig met de voet uit de lucht plukte, neer en kreeg rood van de Slowaakse scheids rechter Lubos Michel, conform de regels. Andrea Pirlo schoot de straf schop strak en hoog langs Grégory Coupet. Domenech trok zich de grijze ha- W* Italië plaatst zich voor de kwartfi- nale van het EK. De Azzurri ver slaan Frankrijk met 2-0 en profi teren van de 2-0-zege van Neder land op Roemenië. ren uit het hoofd en presenteerde zich als een angsthaas door Nasri te laten plaatsmaken voor Jean Alain Boumsong, een verdediger. Vanaf dat moment speelden de Az zurri, voor de gelegenheid in het wit, tegen Les Bleus een gewon nen wedstrijd. Die had Toni voor rust al kunnen beslissen. Zijn artistieke omhaaltje ging net naast. In de tweede helft had Daniele de Rossi meer geluk. Henry veranderde zijn vrije trap van dertig meter voldoende van richting om van Coupet een 'rid der van de droevige' figuur te ma ken. Hij stond model voor een he le selectie, met Domenech aan het hoofd. Thierry Henry reageerde gelaten op de uitschakeling van Frankrijk. „Dit was niet onze avond. Al hele maal niet, wanneer in het begin van de wedstrijd een speler als Franck Ribéry geblesseerd raakt. Als je dan ook nog een rode kaart oploopt... Maar zelfs met tien man hebben we de Italianen af en toe in problemen gebracht", zei de Franse aanvoerder. Dat hij een belangrijk aandeel had in de tweede goal deed er volgens Henry, die een vrije trap van Dan iele de Rossi van richting verander de, niet toe. „Wat er met Ribéry ge beurde en de rode kaart voor Abi dal, dat waren de catastrofes." INTERLAKEN - De organisatoren van de Oranjecamping zijn vol ver trouwen over de afloop van de za terdag te spelen kwartfinale van het Nederlands elftal op het EK. Mensen kunnen een plaats op de camping reserveren voor de halve fmale en finale in Wenen. „Via in ternet kan een arrangement wor den geboekt voor de camping in Wenen", aldus projectleider Jokko de Wit. Mocht Oranje zaterdag verliezen, dan krijgen de mensen hun geld te rug. Alleen de reserveringskosten van 24 euro zijn ze kwijt. RIJSWIJK - Frank Snoeks is de beste tv-commentator tijdens het EK voetbal. Dat blijkt uit een onder zoek van het AD onder ruim ze venduizend lezers. De NOS-coryfee zou volgens de helft van de ondervraagden alle resterende duels van Oranje moe ten verslaan. Snoeks wordt gepre zen als rustig als het moet en en thousiast als dat wordt gevraagd. Men prijst zijn combinatie van hu mor, prima taalgebruik en ver stand van voetballen. Op de twee de plaats eindigde Evert ten Napel. WENEN - Het ziet er naar uit dat de Duitse bondscoach Joachim Löw bij de kwartfinale tegen Portugal naar de tribune wordt verbannen. Hij werd maandag tegen Oosten rijk met zijn collega Josef Hickers- berger door de Spaanse arbiter Me- juto Gonzales van het veld ge stuurd wegens het overtreden van de regels in het coachvak. De regels van de Europese voetbal unie geven aan dat in dat geval de trainer automatisch voor het ko mende duel is geschorst. Vandaag valt de definitieve beslissing. TENERO - Het is de vraag of het Duitse voetbalelftal morgenavond in de kwartfinale van het EK kan beschikken over de trefzekere aan valler Lukas Podolski. De spits, die in dit toernooi al goed is voor drie treffers, kampt met een kuitblessure. „Lukas trainde vanmiddag niet en het is de vraag of hij op tijd hele maal fit is voor Portugal", meldde bondscoach Joachim Löw gistera vond tijdens de persconferentie van de Duitse ploeg. door Hans van der Beek NEUENECC - Niet het hele legioen laat een goede indruk achter in Zwitserland. In Landgasthof zum Baren in Neuenegg, een dorpje on der Bern, hebben zes Amsterdam mers de bovenverdieping vakkun dig uitgewoond. Plassen op de handdoeken, tandpasta door de he le kamer gesproeid, het tapijt was een asbak. Drie vuilniszakken fles sen en blikken heeft de schoon maakster bij elkaar geraapt. Maar verder geen kwaad woord over Oranje. Neuenegg, 4700 inwoners, is de af gelopen weken overspoeld met Ne derlanders. Op camping Oran je-Dorp overnachtten rond wed strijddagen zo'n drieduizend sup porters en de Neueneggers von den het prachtig. De sjaaltjesverko pers hebben meer oranjespul aan Zwitsers verkocht dan aan Neder landers. „Nederland heeft de best mogelij ke reclame gemaakt", zegt de Ne derlandse organisator Teddy. „De Zwitsers zijn vaak voor Italië, maar ze komen terug uit Bern en heben nog nooit zoiets meege maakt. Nu zijn ze voor Oranje." Jammer genoeg is er niets terecht gekomen van het plan een oranje geverfde koe bij de Fanzone te la ten grazen. „Ik zei nog, flick de die renbescherming, maar Zwitsers zijn wat stijfjes. Ze begrijpen ook niet dat mensen helemaal in oran je in een restaurant gaan zitten." De lokale middenstand heeft goe de zaken gedaan. In de lokale Coop staan de pallets bierblikken direct bij de ingang. Zodat meteen duidelijk is waar het hier om gaat. „De bieromzet is goed, zéér goed", zegt filiaalleider Markus. Marianne, de bardame in café Ster nen, is zowat elke dag ten huwelijk gevraagd. „Als ik naar Nederland zou gaan, zou ik slaapplekken ge noeg hebben." Wat haar vooral is opgevallen aan de Hollanders? „Twintig man aan tafel en één re kening. Dat is echt nieuw voor ons. Weg met het vooroordeel dat Nederlanders gierig zijn." Pizzakoerier Hikmet (Jetin heeft geen cent aan Oranje verdient. Een armoedige 43 pizza's heeft hij in al die weken aan Nederlanders verkocht. „En ik had nog wel alle maal oranje in huis. Maar ze ko men niet. Niks! Ze eten alleen maar kebab, kebab, kebab."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34