Delta Infra trekt nieuwe stroomkabel op Westerschelde KORTING KuiikFit Zeeuwen kijken uit naar Friese zon «HF msëëm good Gedeputeerde Staten verdelen 18,1 miljoen euro tot en met 2012. Deelnemers verzamelen voor start van tweede Frisian Solar Challenge. Vervanging oude kabels vergt maanden en kost veertig miljoen. b'J aankoop van 4 bann. i_ -■ Van 4 banden kortmg bij 2 ba„den Kijk op www.kwik-fit.nl voor nog meer producten. Adressen: www.kwik-fit.nl of bel 0900-8698 «uop/mi PZC Woensdag 18 juni 2008 I 27 Meer aardgas in verkeer door Ben Jansen MIDDELBURG - Bezitters van daar voor geschikte automobielen kun nen de komende jaren op steeds meer plaatsen in Zeeland aardgas tanken. Daarvoor is een netwerk van aardgastankstations nodig. De provincie steekt er de komende ja ren drie miljoen euro in. Om te beginnen gaan de bussen van het streekvervoer op milieu vriendelijk aardgas rijden. Onder andere de politie, de gemeente Middelburg en nutsbedrijf Delta overwegen ook hun wagenparken geschikt te maken voor aardgas. Het aardgasnetwerk is een van de voorstellen die eind dit jaar aan de Staten van Zeeland worden voorge legd. Het dagelijks provinciebe stuur maakte gisteren een opzet voor de verdeling van in totaal 18,1 miljoen euro voor de periode tot en met 2012. Er komt ook aandacht - en geld - om de sociale samenhang te verbe teren. Gedeputeerde George van Heukelom (SGP, sociale vraagstuk ken) noemde als voorbeeld de ont wikkeling van een nieuwe wijk. „]e moet er dan voor zorgen dat er voldoende speel- en ontspannings mogelijkheden zijn voor de jeugd in alle leeftijdscategorieën. Daar willen we als provincie meer op letten. Zo kun je problemen in de toekomst voorkomen." I** Het dagelijks provinciebestuur wil milieuvriendelijk aardgas als autobrandstof stimuleren. Er is de komende jaren drie miljoen euro voor beschikbaar. In de voorlopige verdeling gaat zes miljoen euro naar cultuursubsi dies. Sport Zeeland kan - als de Staten ermee instemmen - reke nen op vijf jaar lang 125.000 euro. Voor nieuw beleid op het gebied van recreatie en toerisme staat 1,6 miljoen euro op stapel, voor land bouw en visserij 1,1 miljoen en voor andere sectoren van de econo mie 1,2 miljoen. Voor de uitvoe ring van de provinciale energieno ta ligt een miljoen klaar. De oostelijke ontsluitingsweg van Dow (de N252) wordt verbreed en verbeterd in verband de het vele verkeer dat ervan gebruik maakt. Ruim een miljoen euro gaat zitten in voorzieningen om kaartmateri aal van de provincie digitaal toe gankelijk te maken voor hulpdien sten. Dat is van belang bij de be strijding van calamiteiten. Voor het tweede gedeelte van het erfgoed-, wandel- en natuuront wikkelingsproject Staats-Spaanse Linies in Zeeuws-Vlaanderen trekt de provincie 250.000 euro uit. Om deels antieke meubelstukken en schilderijen in het provinciehuis op te knappen is bijna twee mil joen beschikbaar. door Marcel Modde GOES - Drie boten, sneller dan vo rig jaar, met nóg-meer technisch vernuft, bestuurd door bevlogen studenten. In zes dagen tijd moe ten ze 220 kilometer afleggen. Op pure zonnekracht. De zonnebootteams van de ROC's Zeeland en Westerschelde en het Maritiem Instituut De Ruyter ver trekken vandaag naar Friesland voor een race langs elf steden. De Solartic uit Terneuzen en de Vlis- singse MIR zijn volgens een nieuw ontwerp gebouwd. Twee schitte rende boten, zegt secretaris Hans Breure van de Stichting Zeeuwse Zonnebootrace. Wanneer snelheid bepalend wordt, hoort een hoge klassering zeker tot de mogelijkhe den, voorspelt hij. Maar wordt de Friese zesdaagse geplaagd door be wolking, dan is zijn eigen sCool- boot in het voordeel, verwacht coach Breure. „Die snelle jongens hebben dan te weinig energie om voluit te varen. Wij hebben maar een 800 Watt-motor. Met onze op slagcapaciteit en een gemiddelde van acht kilometer per uur komen we een heel eind. Ook bij bewol king. En als het echt nodig is, kun nen we doortrekken tot goed elf ki lometer per uur." Het sCoolteam uit Middelburg heeft zijn boot van vorig jaar een meter verlengd, wat een hogere ge middelde snelheid oplevert. Breu- 85 De zonneboot van het ROC Zeeland. re maakt zich geen illusies over een overwinningen. Temeer niet omdat het deelnemersveld dit keer is versterkt met teams uit Brazilië, Engeland, Duitsland, Polen, Italië, Luxemburg en België. Zondag va ren ze de proloog en sprintwed strijd, op basis waarvan de start- 'We slepen die 271 kilo straks gewoon naar het andere water' nummers worden bepaald. Maan dag 23 juni begint in Leeuwarden de eerste etappe van 25 kilometer naar Sneek. De volgende dag volgt de oversteek van het Slotermeer naar Stavoren, vooral bij wind een pittige barrière. Een ander breek punt vormt de voorlaatste en lang ste (45 kilometer) etappe van Fra- neker naar Dokkum, waar twee keer over een dam moet worden gekluund. „Ook daarvoor hebben wij een list verzonnen om wat tijd winst te boeken", vertelt Breure. „Onze boot is zo gebouwd dat de zonnepanelen er niet af hoeven. We slepen die 271 kilo straks ge woon naar het andere water. De finish is 28 juni in Leeuwarden. De race wordt afwisselend in Fries land en Zeeland gehouden. Vol gend jaar staat hier van 15 tot en met 20 juni het eerste, officiële Open Dutch Championship Solar- boatracing op het programma. Het streven is ook een etappe te varen in Zeeuws-Vlaanderen en België. De verrichtingen van de Zeeuwse deelnemers in Friesland zijn straks dagelijks te volgen via filmpjes op de internetsite van de PZC. door Wout Bareman TERNEUZEN - Delta Infra is begon nen met de voorbereidingen voor de aanleg van een nieuwe 150 kilo- volt-elektriciteitskabel in de Wes terschelde. Het project vergt een investering van veertig miljoen eu ro. Delta voert het werk uit in op dracht van Tennet, de beheerder van het landelijke netwerk voor hoogspanningsleidingen. De kabelverbinding onder de Wes terschelde wordt aangelegd in het kabelgebied Middelplaat, tussen Dow Benelux en Ellewoutsdijk. Daar werden in 1970, 1972 en 1999 al eerder soortgelijke kabels gelegd. Vooral de laatste 'kabeloperatie' zorgde voor problemen. De nieu we kabel werd door het anker van een schip zwaar beschadigd, nog voordat die goed en wel was afge dekt. Door de herstelwerkzaamhe den liep de ingebruikname van de acht kilometer lange bundel (zes koperkabels dik) maanden vertra- 155 Delta Infra legt elektriciteitska- bels in de bodem van de Wester schelde tussen Dow en Ellewouts dijk voor beheerder van netwerk hoogspanningsleidingen Tennet. ging op. Later ontstonden op nieuw problemen toen een deel van de kabel door de werking van de Middelplaat (erosie) deels werd blootgespoeld. Toenmalig Wester- scheldevisser Freddie de Rooij: „Er ontstond toen een levensgevaarlij ke situatie. Ik heb het met eigen ogen gezien. Ze hebben de kabel bundel opnieuw afgedekt en daar na zijn er nooit meer problemen geweest." De Rooij vocht de aanleg van de kabel destijds overigens aan omdat die zonder vergunning zou zijn ge legd. Bij nader onderzoek door de visser bleek dat de leiding niet was opgenomen in het ter plaatse gel dende bestemmingsplan. En dus, oordeelde De Rooij, was het onre delijk de Westerscheldevissers een vangstverbod op te leggen. Ditmaal gaat alles helemaal vol gens de regels. Een hopperzuiger is vorige week begonnen met het graven van een sleuf, een karwei dat een flink deel van de zomer in beslag neemt. In juli worden er bo ringen verricht, waarna de kabel wordt getrokken. In september wordt de operatie afgerond. Via de nieuwe kabelverbinding wordt elektriciteit van de Elsta-warmte- krachtcentrale in Terneuzen via El lewoutsdijk het land in vervoerd en wordt ook stroom voor Zeeuws-Vlaanderen aangeleverd. f lm ''fimii iss] .-iC sJySJsÖjJL iC-cr'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29