Festival als muzikaal trefpunt 'Cello is en blijft mooiste instrument' Paul Uyterlinde doet mee aan drie concerten kamermuziekfestival. 16 Woensdag 18 juni 2008 PZC Programma Muziekfeest Donderdag 19 juni Openingsconcert door Goethe Piano Trio, met Mathieu van Bellen (viool), Christopher Gra ves (cello) en Tadashi Imai (pia no). Programma: Beethoven, Opus 1 nr. 1; Ives, Pianotrio nr. 1; Schubert, Pianotrio in Bes. Doopsgezinde kerk, Lange Noord- straat 62, 20.00 uur. Zaterdag 21 juni Ensemble Roby Lakatos. Programma: mix van klassiek en zigeunermuziek. Abdijplein, 20.00 uur. Zondag 22 juni Concert m.m.v. Lisa Smirnova (piano), Bart Schneemann (ho bo), Arvo Leibur (viool), Wolf gang Schroder (viool), Daniel Raiskin (altviool), Mikhail Zemstov (altviool), Ramon Jaf- fé (cello), Paul Uyterlinde (cel lo), Niek de Groot (contrabas). Programma: Handel, 2 Engelse klaviersuites; Mozart, Hobo- kwartet KV 370; M. Haydn, Kwartet voor althobo en strij kers; Dvórak, Strijkkwintet opus 77. Zeeuwse Concertzaal, Verwe- rijstraat 14, 20.00 uur. Dinsdag 24 juni Concert m.m.v. Paolo Giaco- metti (piano), Lisa Smirnova (piano), Bart Schneemann (ho bo), Arvo Leibur (viool), Wolf gang Schroder (viool), Mikhail Zemstov (altviool), Ramon Jaf- fé (cello), Paul Uyterlinde (cel lo), Niek de Groot (contrabas). Programma: Hofmeister, Kwar tet voor strijkers; Messiaen, Vo calise voor hobo en piano; Saint Saëns, Sonate voor hobo en piano; Mozart, Sonate voor hobo en piano KV 377; Haydn, Pianoconcert D-groot. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. Woensdag 25 juni Concertwandeling. Tocht langs Middelburgse monumenten met verrassingsconcerten in Kloostergangen Abdij, Van de Perrehuis en Zeeuws Veiling huis, verzorgd door de diverse musici die op het Muziekfeest te gast zijn. Vertrek bij Touristshop, Markt 65, 14.00-17.00 uur. t- Donderdag 26 juni Concert m.m.v. Lisa Smirnova (piano), Arvo Leibur (viool), Wolfgang Schroder (viool), Daniel Raiskin (altviool), Ra mon Jaffé (cello) en Paul Uy terlinde (cello). Programma: Schulhoff, Duo voor viool en cello; Dvórak, Rondo en Waldesruhe, cello en piano; Brahms, Pianokwintet op. 34. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. Zaterdag 28 juni Slotconcert m.m.v. Lisa Smirno va (piano), Ariane Haering (pia no), Lars Wouters van den Oudenweijer (klarinet), Benja min Schmid (viool), Wolfgang Schroder (viool), Mikhail Zemstov (altviool) en Ramon jaffé (cello). Programma: Debussy, Vioolso nate; Fauré, Pianokwartet op. 15; Messiaen, Quatuor pour la fin du temps. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur g| www.kamer-muziek.nl door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Als jongeman was Paul Uyterlinde al zo overtuigd was zijn levenslange liefde voor de cello, dat hij zonder scrupules het vwo voortijdig verliet. En inder daad: hij heeft er geen moment hinder, laat staan spijt, van gehad. „De cello is voor mij altijd het mooiste instrument gebleven. Ik blijf er nieuwe dingen mee ontdek ken." Uyterlinde heeft een aandeel in drie concerten van het Internatio naal Muziekfeest in Middelburg, de stad waar hij is opgegroeid en waarmee hij zich nog altijd nauw verbonden voelt. „De liefde voor de muziek heb ik van mijn moe der, die pianiste was. Ik hoorde al tijd muziek als ik naar bed ging. Zeker twee keer per jaar hadden we kamermuziekavonden bij ons thuis, die tot diep in de nacht doorgingen. Al op jonge leeftijd wist ik dat ik cello wilde spelen." Hij zat op de Zeeuwse Muziek school en kreeg later - evenals Wil- lemiek Tavenier, nu celliste bij Hol land Symfonia - privéles van Mar tin Zagwijn (bekend als solo-cel- list van het Residentie Orkest), die bij Het Zeeuws Orkest speelde. „Ik heb ongelooflijk veel van hem ge leerd. Hij heeft bij mij de juiste snaar geraakt om verder te gaan in de muziek. Ook toen ik naar het conservatorium ging in Den Haag, waar hij woonde, hielden we in tensief contact. We zaten vaak over muziek te praten en hij vertel de de prachtigste verhalen." Uyterlinde is al sinds 1991 solo-cel- list van Het Brabants Orkest, maar treedt ook in andere samenstellin gen op en doceert bovendien aan het conservatorium in Tilburg. „Ik vind het juist leuk om het hele pa let van het muziekgebeuren te be strijken: orkest, kamermuziek, so list en lesgeven." Hij ziet uit naar het Muziekfeest waar hij onder anderen contrabas- sist Niek de Groot tegenkomt. „We hebben in dezelfde klas geze ten. Toen speelde hij nog trompet. Het aardige van zo'n festival is dat je aantal mensen kent en een aan tal juist niet. Dan merk je hoe ge makkelijk het contact verloopt door muziek te maken. Doordat je niet op elkaar bent ingespeeld, worden spontaniteit en het mo mentum heel belangrijk. Je moet echt op elkaar reageren. Dat is een manier van muziek maken die heel sprankelend kan overkomen." De tiende editie van het internationaal Muziekfeest Middelburg, die morgen begint, markeert tevens het afscheid van zijn artistiek leider: de toonaangevende Daniel Raiskin. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het begon, zoals Daniel Raiskin zelf zegt, eind jaren negentig met 'een paar vrienden die wat kamermuziek gingen ma ken'. Onder zijn hoede is het Inter nationaal Muziekfeest Middelburg uitgegroeid tot een niet weg te den ken festival in Zeeland. „Als je kijkt naar welke musici hier alle maal zijn geweest... Daar kun je een groot symfonieorkest mee vor men met veel internationale ster ren." De in 1970 in Rusland geboren Raiskin is een internationaal ge vierd altviolist en kon dankzij zijn uitgebreide netwerk jaarlijks sa men met Stichting Kamermuziek Zeeland een hoogwaardig festival samenstellen. Na tien jaar neemt hij afscheid van Middelburg. „Daar zit wel een zekere logica achter. In de eerste plaats is het na tien jaar goed om een periode af te sluiten, maar belangrijker nog is dat ik offi cieel zelf niet meer speel en het ook steeds moeilijker wordt om tijd te vinden voor het festival." Raiskin is zich steeds meer toe gaan leggen op het dirigeren, waar hij zich nu volledig aan wijdt. Sinds 2005 is hij chefdirigent van de Staatsorchester Rheinische Phil- harmonie in Koblenz en reist hij meer dan ooit over de wereld. Diri geren is zijn 'uiteindelijke passie'. „Maar ik heb bewust de keuze ge maakt om eerst een ervaren musi cus te worden voordat ik voor het orkest ging staan. Het combineren van beide activiteiten is heel moei- Daniel Raiskin. lijk. Er zijn maar weinig voorbeel den bekend van mensen die het al lebei zijn blijven doen." De tiende editie van het Muziek feest ziet hij als 'een afsluiting van een grote periode in mijn leven, van een heel belangrijk eigen iets wat ik heb opgebouwd'. „Het festival is een trefpunt van men sen die ik heel graag bij me heb: goede vrienden én uitstekende musici. Zoiets organiseer je ook een beetje voor jezelf Dat zal ik wel missen. Er zit wel een zekere tragiek in." Hij is trots op wat er tot stand is gebracht. „Het festival is steeds in Middelburg gebleven, ook al was zeker in het begin het voortbe staan elk jaar een vraagteken, van wege politieke en financiële afwe gingen. Maar het festival is abso luut een belangrijk bestanddeel van het Zeeuwse culturele leven geworden. Dat vind ik de grootste winst." Het laatste festival dat hij heeft sa mengesteld, kan worden gezien als een reünie van musici die eerder te gast waren, zoals hoboïst Bart Schneemann, de violisten Wolf gang Schroder en Arvo Leibur, alt violist Mikhail Zemtsov, cellist Ra- 'Dit is de afsluiting van een heel belangrijk eigen iets wat ik heb opgebouwd' mon Jaffé, pianiste Lisa Smirnova en de uit Zeeland afkomstige con trabassist Niek de Groot. „Verder komen een paar mensen die ik al tijd heel graag wilde hebben, zoals Paul Uyterlinde." Behalve De Groot en Uyterlinde is er nog meer Zeeuwse inbreng, in foto Marco Borggreve de persoon van violist Mathieu van Bellen, die met het Goethe Pia no Trio morgenavond het ope ningsconcert verzorgt in de Doops gezinde Kerk. Een ander opval lend programma-onderdeel is het gratis openluchtconcert zondag op het Abdijplein: een mix van zigeu ner- en klassieke muziek door Roby Lakatos en zijn ensemble. Ook het wandelconcert op woens dag keert terug. „Dat was vorig jaar zó'n succes", zegt de schei dend artistiek leider. Het festival wordt zaterdag 28 juni groots afge sloten, met onder meer Messiaens Quatuor pour la fin du temps. Raiskin is zelf zondag (Mozart) en donderdag 26 juni (Brahms) te ho ren, misschien wel voor het laatst als uitvoerend musicus. Hij moet flink repeteren. „Het is best stress vol. Ik heb mijn altviool sinds no vember niet meer aangeraakt." Paul Uyterlinde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16