Met vingerafdruk betalen in supermarkt SP pleit voor sluiten van Glen Mills school wegens 'misstanden' h e r h i m KNUIJT Rookverbod goed voor hart Directeur noemt zwartboek van Krista van Velzen achterhaald. Nog een Nederlandse bij Colombiaanse Fare Recherche doet grote heroïnevangst The Barn McGregor Lacoste McGregor Gaastra Van Gils Parkeer uw auto in parkeergarage de Fonteyne en bij aankoop uan een artikel uit onze winkel vergoeden wij uw parkeerkaartje PZC Dinsdag 17 juni 2008 I 5 Bewoners rond het gemeentehuis worden per bus afgevoerd. foto George Nusmeijer/GPD Bedreigingen bestuurders Bedreigingen van bestuurders hebben vaker plaats. Maart 2006 Een Groningse kunstenaar dreigt een kind van wethouder Vis ser van Groningen wat aan te doen. De reden is het plan om de overlast van duiven aan te pakken door de dieren te vergassen. Februari 2006 Een 46-jarige man uit Delft krijgt vijftien maanden celstraf. Hij heeft drie keer een wethouder en een keer de burgemeester schrifte lijk met de dood bedreigd. December 2005 Burgemeester Vreeman van Tilburg en zijn kinderen wor den op een inspraakavond bedreigd door een sympathisant van een groep hennepkwekers. Februari 2005 Wethouder Van den Anker uit Rotterdam wordt met de dood bedreigd op een bijeenkomst waar tegen de komst van een opvang huis van verslaafden wordt geprotesteerd. Augustus 2005 Een Heerlenaar wordt veroordeeld tot vijftien maanden cel voor het bedreigen van minister Dijkstal en de burgemeester van Heer len. zei dat de man geen concrete eisen had. Bij de onderhandelingen zijn hem geen toezeggingen gedaan. Hendriks wilde gisteren niet zeg gen hoe de gijzelaars door de man zijn behandeld. De hoofdofficier van justitie wilde slechts kwijt dat het feit dat de wethouder contact met buiten mocht onderhouden, 'iets zegt over de sfeer binnen'. De zoon van de gijzelnemer ver klaarde dat zijn vader doorge draaid moet zijn 'omdat de ge meente een spelletje met hem speelt'. De ene keer krijgt hij te ho ren dat hij met zijn zaak verder mag en daarna is het toch weer 'nee'. In een afsluitende persconferentie om 17.45 urn zei Hendriks dat hij 'met trots namens het Openbaar Ministerie, de politie en de burge meester' kon meedelen dat de gij zeling 'op een vreedzame manier is beëindigd'. DEN HAAG - Nu ook in Nederland: betalen met een vingerafdruk. Su permarktketen Albert Heijn be gint vandaag met een proef in B reukelen waarbij klanten hun boodschappen kunnen afrekenen met een vinger naar keuze. De Duitse grootgrutter Edeka is een jaar geleden al met een experi ment begonnen in zeventig win kels en spreekt van een succes. De digitale vingerafdruk wordt door een laserapparaatje gelezen, waarna het bedrag wordt afge schreven van de rekening. De por temonnee kan thuisblijven en een IOp zoek naar een I stoere skelter? HOENDERLOO - De Glen Mills school in Wezep moet worden ge sloten, vindt SP-Kamerlid Krista van Velzen. Zij presenteerde giste ren een zwartboek vol klachten over de open justitiële jeugdinrich ting, aan de vooravond van het Ka merdebat over de jeugdinrichting. Volgens de directeur van Glen Mills schrijft Van Velzen 'klinkkla re onzin'. Van Velzens zwartboek is geba seerd op gesprekken met (oud-)leerlingen, ouders en mede werkers. Volgens Van Velzen blijkt uit de gesprekken dat er op de school veel zaken niet in de haak zijn. Leerlingen zouden volgens haar worden mishandeld door het veelvuldig en hardhandig toepas sen van 'holdings' - waarbij leerlin gen door personeel in een houd greep tegen een muur klem wor den gezet - maar ook door het ont houden van nachtrust. Het perso- SP-Kamerlid Van Velzen vindt dat de 'falende' justitiële jeugdin richting Glen Mills dicht moet. Volgens de directeur van Glen Mills schrijft Van Velzen 'onzin'. neel zou overbelast zijn en deels in competent. Bovendien is volgens Van Velzen niet gebleken dat de 'onorthodoxe methode' die de Glen Mills hanteert beter werkt dan de aanpak in andere justitiële jeugdinrichtingen. De bevindingen van Van Velzen komen deels overeen met wat in onderzoeken van het ministerie van Justitie (WODC) en de Inspec tie Jeugdzorg en de Inspectie van het Onderwijs is vastgesteld. Uit het WODC-rapport bleek dat in Glen Mills behandelde jongeren va ker weer in crimineel gedrag ver vallen dan die uit andere justitiële jeugdinrichtingen. Daarbij gold wel dat bij de Glen Mills School 'zwaardere jongens' uitstromen, dat een deel van de hogere recidi ve kan verklaren. Directeur Herman Geerdink van de Hoenderloogroep, waaronder de instelling valt, noemt het rap port van Van Velzen 'welkom'. „Maar ik vrees dat dit rapport leunt op incidenten uit het verle den, op zaken die we inmiddels recht hebben gezet maar die de beeldvorming over de school heb ben bepaald en die ons maar blij ven achtervolgen." De bewering dat jongeren 'met geweld tegen kasten zouden worden gesmakt' noemt hij 'echt klinklare onzin'. www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 MAASTRICHT - De Universiteit Maastricht, het Academisch Zie kenhuis Maastricht en de GGD Zuid-Limburg beginnen een breed onderzoek naar het aantal acute hartdoden vóór en na het rookver bod in de horeca per 1 juli. In Italië, waar sinds 2005 een rook verbod in de horeca geldt, nam het aantal hartinfarcten in sommi ge regio's met 12 procent af Soort gelijke percentages worden gemeld uit Noorwegen en Schotland. Medici verwachten dat het rook verbod in de horeca ook in Neder land tot een sterke afname van het aantal hartinfarcten zal leiden. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu heeft het op de lange termijn over 40 procent. Zo ver wil de Maastrichtse 'an ti-rook' professor Onno van Schay- ck niet gaan, maar 12 procent min der hartproblemen in drie jaar tijd noemt hij zeer hoopgevend. „De totale tabaksconsumptie zal maar licht dalen, omdat veel rokers bui ten gaan roken. Het sterftecijfer daalt vooral omdat niet-rokers niet meer hoeven mee te roken", zegt Van Schayck. pincode onthouden is ook niet meer nodig. Dat laatste blijkt vol gens IT-Werke - het bedrijf achter de technologie - vooral oudere klanten aan te spreken. Twee der de van de gebruikers in Duitsland is ouder dan veertig. Volgens Edeka zorgt het systeem dat minder klanten met contant geld afrekenen en dat verhoogt de veiligheid in de supers en voor de klanten zelf Het systeem is zo'n groot succes dat Edeka plannen heeft het vingerafdrukkensysteem in ruim tweehonderd winkels in Duitsland te gebruiken. BOGOTA - Behalve Tanja Nijmeijer zit er nog een Nederlandse bij de Colombiaanse terreurbeweging Fare, aldus de Colombiaanse krant El Tiempo gisteren. De vrouw heeft als geuzennaam 'Alexandra'. El Tiempo baseert zich op het re laas van twee Farc-strijdsters die zich hebben overgegeven aan de autoriteiten. Van Tanja werden vo rig jaar dagboeken gevonden. - TILBURG - De Nationale Recherche heeft vorige week woensdag in Til burg een grote heroïnevangst ge daan. Er werd ruim 460 kilogram heroïne onderschept. Het is zover bekend een van de grootste par tijen heroïne waarop in West-Eu ropa beslag is gelegd, meldt justitie gisteren. De drugs hebben een straatwaarde van zo'n 11,5 miljoen euro en komen uit Turkije. Oude Markt 45 4381 ER Vlissingen T: 0118 - 419 337 I: www.knuijtmode.nl E: info@ knuijtmode.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5