Rouwbegeleiding zoekt vrijwilligers Expositie Tegenpolen zit vol contrasten Muzeeum toont historie expeditie en exploratie Noord- en Zuidpool. Op het gebied van rouwzorg zijn nog veel drempels te slechten. Bejaarde man gewond bij val met scootmobiel Strandkerkdienst aan de Crevelingen Fietsster zwaargewond na aanrijding met auto Ziekenhuis Terneuzen groeit komende jaren Trommellessen voor project in Botswana Rommelmarkt voor kerk in Dreischor Nederlandse vinoloog Hubrecht Duijker plant de laatste wijnstok. Goedereede analyseert uitkomsten discussie toekomst met inwoners. 22 Dinsdag 17 juni 2008 PZC S Op de expositie zijn ook foto's van Noordpool en Zuidpool te zien in een tent met de vorm van een iglo. foto Lex de Meester door Maurits Sep VLISSINGEN - „Uummannaq is de mooiste plek op aarde. Ze zeggen dat je hier altijd terug moet ko men, maar ik weet niet of dat in de toekomst nog kan." Het citaat uit de film Silent Snow over twee Inuit-meisjes vat het probleem van de Noordpool hel der samen en verwoordt tevens de kern van de expositie Tegenpolen die sinds zaterdag te zien is in het Muzeeum in Vlissingen en waar gastconservator Diederik Verman een prachtig populair-wetenschap- pelijk boek bij heeft gemaakt. Tegenpolen slaat niet alleen op Noordpool versus Zuidpool. De hele expositie is doorspekt met het thema. De poolgebieden zijn net zo gevaarlijk als mooi, levens bedreigend als levenschenkend - denk aan de Arctische volken die in het Noordpoolgebied leven, maar ook aan de bijzondere flora en fauna én aan de walvisjagers die er hun inkomen uit haalden. Ruime aandacht is er voor de Ne derlandse walvisvangst die na de Tweede Wereldoorlog werd hervat om in het gebrek aan vetten te voorzien en waaraan Vlissinger Al- bert Veldkamp deelnam als stuur man van de Willem Barendsz. Hij vertelt in een korte film over het le ven aan boord. Ook te zien is de film Walvis in zicht, die in 1947 honderdduizenden mensen naar de bioscopen trok. Indrukwekkend zijn de verhalen van avonturiers die door de pool gebieden hebben getrokken. Het Rijksmuseum heeft bijzondere overblijfselen uitgeleend van de overwintering van Willem Ba- rentsz op Nova Zembla in 1596. De tinnen lepel, houten dwarsfluit en driedelig zoutvat staan in schril contrast met de hulpmiddelen die de oud-Goesenaar Wilco van den Akker begin 2008 gebruikte in Alaska: waterfles met isolatiehoes, hoofdlampje, mp3-speler. Van den Akker ging om zijn fysie ke grenzen te verkennen. „Maar als je bijna het leven laat, verschui ven de zwaartepunten." Zeer bijzonder is het relaas - ook in geluid - van Sjef van Dongen, oud-burgemeester van Aarden burg en gestorven in Vlissingen - over een reddingsoperatie op de Noordpool in 1928. „Het pakijs maakte een oorverdovend lawaai. Over een wandeltocht van 36 kilo meter deden we drie dagen. Sla pen kon niet, rusten ook niet. Het ijs stroomde met te grote snel heid." R| Tegenpolen. Te zien tot en met mei 2009. Mu zeeum, Vlissingen. Ma t/m vr 10-17 uur, za/zo 13-17 uur. NM Op de expositie Tegenpolen zijn de ervaringen te zien en te ho ren van Zeeuwen die hebben meegedaan aan expedities op de Noordpool. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het Zeeuws Steunpunt voor Verlies en Rouw (ZSRV) is op zoek naar vrijwilligers die - op Schouwen-Duiveland en in Mid delburg - als rouwbegeleider aan de slag willen. De zoektocht is het vervolg op de verspreiding van zogenaamde lot- genotenkaarten in beide gemeen ten. Op deze briefkaarten, die via onder meer huisartsen en uitvaart organisaties worden verspreid, kunnen nabestaanden aangeven of ze behoefte hebben aan een luis terend oor, praktische hulp dan- wel deelname aan een lotgenoten groep. Met deze insteek wil het ZSRV op laagdrempelige wijze rouwzorg bie den. Zodat mensen - naast het aan bod van de reguliere hulpverle- Bruinisse - Een 98-jarige inwoner van Schouwen-Duiveland is giste ren met een hoofdwond per ambu lance overgebracht naar het zieken huis in Rotterdam, nadat hij was gevallen met zijn scootmobiel. Hij reed omstreeks 16.51 uur van het talud op de Havenkade in Brui nisse. Onderaan de dijk kwam de scootmobiel tot stilstand. De man viel eruit en het voertuig kwam bovenop hem terecht. OUDDORP - Bij het Bezoekerscen trum aan de Grevelingen wordt zondag om 18.00 uur een strand kerkdienst gehouden met als the ma Levend Water. De dienst is een initiatief van de Emmauskerk en de Exoduskerk uit Middelharnis /Sommelsdijk en de Doopsgezin de Gemeente Ouddorp. Spreker bij deze openlucht-bijeenkomst is Theo van Teijlingen. ning - een keuze hebben, schetst Schouwen-Duiveland coördinator Janine Schouls. Belangstelling van nabestaanden is er, zo heeft vooronderzoek uitge wezen. Samen met de Middelburg se coördinator Kitty Kiezenberg heeft Schouls zich daar uitvoerig in verdiept. Nu is het zaak ook vol doende vrijwilligers te vinden. Op Schouwen-Duiveland hebben zich tot nu toe vijf mensen aange meld. In Middelburg gaat het om vier belangstellenden, zo blijkt vol gens Schouls uit de jongste cijfers. Er is plaats voor ongeveer vijftien vrijwilligers. Mensen moeten blijkbaar over de streep worden getrokken. Ze ko men vaak pas in aanraking met rouwzorg als ze er zelf om verle- Het ZSRV zoekt vrijwilligers voor rouwbegeleiding in de gemeenten Middelburg en Schouwen-Duiveland. Begelei ders worden degelijk opgeleid. NIEUWE-TONGE - Een 70-jarige vrouw uit Nieuwe-Tonge is zon dag zwaar gewond geraakt bij een aanrijding in haar woonplaats. De politie is gistermiddag pas achter haar identiteit gekomen, omdat ze geen papieren bij zich droeg. De vrouw fietste op de Oudeland- sedijk en werd aangereden door een automobilist uit Hellevoet- sluis. De vrouw liep daarbij ernstig hoofdletsel op. TERNEUZEN - Het ziekenhuis in Ter- neuzen breidt flink uit. Het zieken huis groeit uit zijn jas door ver nieuwingen en een groeiend aan tal patiënten en specialisten. De bouw en verbouw gaat enkele jaren duren en kost ongeveer 20 miljoen euro. Op verschillende plaatsen worden twee of drie la gen aangebouwd. Daarmee komt er meer ruimte. gen zitten, weet de Schouwen-Dui veland coördinator. „Het is een project met een lange aanloop", constateert zij dan ook. Mensen die de rouwbegeleiding in willen, kunnen rekenen op een 'degelijke' opleiding (gedurende twee weekeinden: 29/30 augustus en 12/13 september) van de Lande lijke Stichting Rouwbegeleiding. Mensen hoeven zelf geen verlieser- varing te hebben, maar moeten wel (of ze worden daar op ge traind) stevig in hun schoenen staan, goed kunnen luisteren en over een goed inlevings- en in schattingsvermogen beschikken. Schouls: „We gaan héél zorgvuldig met de vrijwilligers om, maar er wordt dan ook heel wat van ze ge vraagd." Meer informatie over het project en de training is te verkrijgen via Schouls: 06-28751320 of lotgeno- tenkaart.sd@kpnplanet.nl of Kie zenberg: 06-34563153 of lotengeno- tenkaart.mb@hotmail.com.. NIEUWERKERK - Arjan Krakeel en Yvonne de Jong organiseren een workshop djembé, Afrikaans trom melen. Hiermee willen ze geld in zamelen voor de renovatie van een dak van een kerk in Botswana. De trommellessen worden gege ven in de kantine van Hanse Staal bouw in Nieuwerkerk. Opgeven is mogelijk via telefoonnummer 06-12069930 (na 18.00 uur) of via arjankrakeel@hotmail.com. DREISCHOR - De jaarlijkse rommel markt van de Nederlands Her vormde kerk in Dreischor wordt zaterdag gehouden. Op de markt is van alles te koop, van kasten tot speelgoed. De op brengst is voor het onderhoud van de kerk. De markt is bij de familie van de Velde (Lankor) aan de Welleweg 45A van 9.00-12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Wijnhoeve De Kleine Schorre is y- 1 ^acr Uji;_pn Tipf ie grootste wijngaard Nederland VCCI ÏÏlclg DlljVCn ZOdlS XlCl IS door Esme Soesman DREISCHOR - Symbolisch plaatst de bekende Nederlandse vinoloog Hubrecht Duijker zaterdag de laat ste druivenstok. Vanaf dat mo ment geldt Wijnhoeve De Kleine Schorre in Dreischor als grootste wijngaard van Nederland. Het zes hectare wijnbouwgrond omvattende bedrijf wordt met twee hectare uitgebreid, waarmee de omvang van De Apostelhoeve in Maastricht wordt overtroffen. De nieuwe aanplant bestaat uit 4000 wijnstokken Pinot Blanc en 4000 wijnstokken Pinot Gris. Daarmee komt het totaal aantal wijnstokken van De Kleine Schor re op 30.000. De huidige wijnop brengst ligt rond de 40.000 flessen per oogst. Wanneer de stokken over drie jaar tot volle wasdom zijn gekomen, wordt een op brengst van 50.000 flessen ver wacht. Uiteindelijk zal de hoeve per jaar tussen de 60.000 en 70.000 flessen opleveren. De kwali teit van de witte wijn wordt gepre zen, ook door Duijker,. De Zeeuw se wijn wordt vergeleken met de beste Elzasser wijnen. Plukken, persen, rijpen en bottelen gebeurt allemaal in eigen beheer. Onder het mom van Zeeuwse zilte zalig heden worden in het proeflokaal op het erf proeverijen gehouden. www.dekleineschorre.nl. door Melita Lanting GOEDEREEDE - De gemeente Goed ereede mag in grote lijnen blijven zoals het nu is. Wat extra woning bouw in Goedereede is prima, maar geen nieuwe natuur. Zeker niet als dit ten koste gaat van de landbouw. En ook uitbreiding van het toerisme is voor een meerder heid van de inwoners geen optie. Dat blijkt uit de analyse van de uit komsten van de toekomstdiscussie die de gemeente met haar inwo ners heeft gevoerd. Over de ontwikkeling van Oud dorp als recreatieplaats (de ontwik keling van Ouddorp-Bad) wordt zeer verschillend gedacht. Daarbij speelt een rol dat veel mensen het initiatief Ouddorp-Bad niet ken nen. In dit plan wordt naast de huidige kern Ouddorp een vrijetijdscen trum gerealiseerd zodat Ouddorp weer een bruisende recreatieplaats wordt. Ouddorp-Bad maakt onder deel uit van een rapport van een gemeentelijke werkgroep om van Ouddorp weer een bruisende toe ristenplaats te maken. Uit de nu gepresenteerde analyse blijkt vooralsnog niet dat daar on der de inwoners een groot draag vlak voor is. Trots zijn de inwoners wel op hun visserij. Veel mensen vinden dan ook dat het gemeentebestuur meer zijn best moet doen om de visserij te ondersteunen. Het ge meentebestuur ziet hierin vooral een rol weggelegd voor de bedrij ven zelf Uit de analyse blijkt verder dat de inwoners (nieuwe) bedrijven het liefst zien komen aan de rand van de gemeente: bij Stellendam en bij de Brouwersdam. Door de bedrij vigheid daar te plaatsen wordt de rust en de ruimte in de kernen ge handhaafd. Aan de hand van deze uitkomsten wordt nu een toe komstvisie opgesteld. De gemeente Goedereede mag in grote lijnen blijven zoals het nu is. Wat extra woningbouw is prima, maar geen nieuwe natuur of uitbreiding van het toerisme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58