EK Voetbal De mysterieuze bondscoach C ;JÊ EURO Zweden zijn zuinig op Zlatan Ibrahimovic Chivu heeft geen idee wat Oranje van plan is Oranjecamping snakt naar mooi weer Bondscoach Domenech moet vrezen voor job Jan Koller bedankt voor Tsjechisch elftal Van Basten is wereldberoemd én een grote onbekende. LUCANO - De teamarts van het Zweedse voetbalelftal heeft zijn collega van de Italiaanse club Inter- nazionale gerustgesteld. Zweden is zuinig op Inters spits Zlatan Ibrahi movic, die nog niet too procent is hersteld van een knie-operatie. De voormalige aanvaller van Ajax maakte dit EK al twee doelpunten, maar speelde nog geen volledige wedstrijd. Woensdag voetballen de Zweden tegen Rusland, met als inzet een plaats in de kwartfinales tegen Nederland. Of Ibrahimovic dan 90 minuten speelt, is af te wachten. BERN - Oud-Ajacied Cristian Chi vu heeft net als de andere Roe meense voetballers geen idee wat hij in het afsluitende groepsduel op het EK van Oranje moet ver wachten. „Maar één ding weet ik wel. Nederlanders hebben een mentaliteit van altijd willen win nen", aldus Chivu, die het onzin nig vond om te praten over spelers die Nederland met het oog op de kwartfinale zou willen sparen. „De mogelijke vervangers zullen zich willen bewijzen. Ik weet niet of dit nou wel zon voordeel is." PZC Dinsdag 17 juni 2008 I 34 Marco van Basten bedankt het publiek na de 4-1-zege op Frankrijk. foto Dusan Vranic/AP INTERLAKEN - De organisatie van de Oranjecamping op het Euro pees kampioenschap kijkt uit naar morgen. Volgens weersdeskundi- gen maakt de regen in Zwitserland dan definitief plaats voor de zon. Rondom de afsluitende groeps wedstrijd tegen Roemenië is de camping voor de helft gevuld. Vooral maandag hadden de aanwe zige gasten te maken met slecht weer. Voor de kwartfinale van za terdag hebben nog maar 300 men sen een plaats gereserveerd. Er is plaats voor 2100 gasten. PARIJS - De Franse bondscoach Raymond Domenech moet bij het EK vrezen voor zijn baan. De voor zitter van de Franse voetbalbond heeft gisteren namelijk publieke lijk zijn vertrouwen uitgesproken - in de geplaagde trainer. In de dage lijkse voetbalpraktijk betekent dat doorgaans dat ontslag dreigt voor de betreffende coach indien de re sultaten niet snel verbeteren. De Fransen staan op het EK op de rand van uitschakeling. Oud-inter national Didier Deschamps lijkt in beeld om Domenech op te volgen. SEEFELD - Jan Koller heeft zondag bij het EK tegen Turkije (2-3) zijn laatste interland voor Tsjechië ge speeld. De 35-jarige spits maakte gisteren zijn afscheid van de natio nale ploeg bekend. Hij speelde ne gentig interlands waarin hij 55 doelpunten maakte. Zondag maak te Koller de openingstreffer voor zijn ploeg. Ook oud-Ajacied Tomas Galasek, ploeggenoot van Koller bij FC Nü- rnberg, en bondscoach Karei Brückner keren na de zomer niet terug bij de Tsjechische ploeg. door Leon ten Voorde LAUSANNE - Het is geen toeval dat schrijver Johan Faber het boek, waarin hij op zoek gaat naar Mar co van Basten, de titel 'Het myste rie Marco' heeft meegegeven. In dat meeslepende verhaal over de opkomst van het fenomeen wordt veel duidelijk, maar blijft tegelijker tijd ook nog een heleboel verbor gen. Van Basten heeft niet aan het boek meegewerkt. Geen interesse. Het interesseerde hem niet, er was al zo veel over hem gezegd en ge schreven. Hij heeft het boek van 302 pagina's ook nooit ingekeken. Zie hem daar staan, in zijn eentje na afloop van de wedstrijd tegen Italië. Bijna alle spelers zijn al in polonaise naar binnen gedanst als Van Basten op het veld naar het scorebord kijkt waar de hoogte punten van het duel nog eens langskomen. Enkele supporters zien hem en scanderen zijn naam. Van Basten zwaait heel voorzich tig, bijna schuchter naar het vak, alsof hij zich geen houding weet te geven. Van Basten is geen man van uitbundigheid, al valt het wel op hoe enthousiast hij telkens uit de dug-out rent na de treffers van Oranje. Op een van de sessies met de pers zei hij de afgelopen week dat hij emotioneel met de wedstrij den meeleeft en dat hij geniet. Eigenlijk is dat gedrag niets voor hem. Van Basten is iemand die zich maar zelden verliest in extre men. Hij is daarmee de volstrekte tegen- pöuf van zijn boezemvriend en as sistent-trainer John van 't Schip. Wie Van 't Schip tegenkomt, krijgt een joviale groet en warme hand. Van Basten zegt hallo en loopt door. Het is geen onbeleefdheid. Hij kan niet anders. Van Basten is.gereserveerd, afstan delijk, onderkoeld. Bij interviews geeft hij het liefst afgemeten ant woorden. Hij vertelt iets en doet dan de rolluiken naar beneden. Of het bewust is of niet, niemand komt echt bij hem in de buurt. Wat gaat er in dat hoofd van hem om als hij vrijdagavond naast We sley Sneijder zit na de wedstrijd te gen Frankrijk? Sneijder is aan het woord in de zaal vol journalisten, Van Basten kijkt minutenlang strak voor zich uit, volledig in zich zelf gekeerd. Weg van de wereld, zo lijkt het wel. In het boek 'Het Mysterie Marco' probeert schrijver Faber een verkla ring voor zijn gereserveerde karak ter te vinden. Hij komt daarbij uit bij een dramatisch ongeval uit zijn jeugd. Op een winterse dag wilde Marco - toen*?) jaar oud - samen met zijn vriendje Jopie kijken of het ijs al dik genoeg was, maar hij voelde al snel aan dat het te gevaar lijk was. Jopie ging verder, maar het ijs brak en voor de ogen van Marco verdween hij onder water. De redding kwam te laat. Die tragi sche gebeurtenis kan hem hebben gevormd, zo schrijft Faber, maar te bewijzen valt het niet. Van Basten heeft in het openbaar nooit over dat ongeluk gepraat. Het verdriet heeft hij ergens diep weggestopt. De enige keer dat hij zijn emoties toonde was toen zijn vader een foto van Jopie had weg gegooid. De voetballer Van Basten was een stilist, maar hij kon ook kil en mee dogenloos zijn. Gezien zijn karak ter is het ook niet zo vreemd dat de trainer Van Basten nog wel eens het verwijt heeft gekregen dat hij geen warmte aan zijn spe lers geeft. Een international bellen Austria-Switzerland die was afgevallen voor de selectie vond hij lange tijd maar onzin. Van Basten is hard, zakelijk en kan vilein uit de hoek komen. Een prachtig voorbeeld daarvan was vo rige week toen hij na een perscon ferentie nog even wat met Kees Jansma stond te smoezen, maar niet in de gaten had dat de micro foon nog aanstond. 'Je was hard voor Bert', zegt de perschef en zijn persoonlijke souf fleur Kees Jansma. Met Bert wordt NOS-verslaggever Bert Maalderink bedoeld. Waarop Van Basten roept, 'dat hij het wel een keer ge had heeft met dat bijdehante ge doe...' Zondagmiddag begroette Van Basten de verslaggever weer vriendelijk. „Hallo Bert." Die on voorziene ontboezeming maakt hem wel iemand van vlees en bloed. Zoals ook de opmerking van zondag beklijfde. Van Basten gaf aan dat hij tegen Frankrijk niet in de gaten had gehad, hoeveel risi co's hij eigenlijk met die aanvallen de wissels had genomen. Noem W* De trainer Marco van Basten laat zich analyseren, maar de mens Van Basten is niet te vangen. Niet door de spelers en bijna nie mand van zijn staf. dat naïef noem dat slordig, maar het is wel vermakelijk en opval lend eerlijk van iemand die als be rekenend te boek staat. Van Basten kan ook wel degelijk grappig, ad rem, geïnteresseerd en voorkomend zijn, zoals gisteren op de persconferentie met de bui tenlandse pers. Met humor laveert hij overal tussendoor om bij een lastige vraag vervolgens tegen zijn buurman Ruud van Nistelrooij te zeggen. 'Dit lijkt me nou echt een vraag voor jou...' Mens is hij ook als hij vlak voor de wedstrijd tegen Frankrijk zijn vrouw en kinderen ziet, ze op zoekt, en ze aan de rand van het veld een zoen geeft. Het is een kant van de familieman, die hij nog niet vaak heeft getoond. Een van zijn dochters had hem voor die wedstrijd nog een smsje gestuurd met de tekst 'dat je van Italianen toch 'nie ken' winnen'. Na de wedstrijd keken ze naar de televisie en lachten ze hun vader uit, vanwege zijn 'steenkolenen- gels'. Van Basten zag er zelf ook wel de humor van in. Hij is intelli gent, maar allesbehalve een talen wonder. De trainer Van Basten laat zich analyseren, de mens Van Basten is niet te vangen. Niet door de spe lers, en niet door de meeste men sen van zijn staf Waarschijnlijk is John van 't Schip de enige die echt tot hem door weet te dringen. Het maakt deze bondscoach tot een bij zonder persoon, die afstoot en prikkelt tegelijk. Die irriteert en fascineert. Zie hem daar staan na afloop van de wedstrijd tegen Frankrijk aan de rand van het veld. Hij doet wat ongewoons, hij schrijft iets op een papiertje. „Ik wilde even de doel puntenmakers noteren, want ik was even vergeten wie er allemaal hadden gescoord."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54