Skipiste gaat eerder open dan gepland Station Braakman levert CDA wil aanstelling van stadsmariniers Terneuzen Zorgen over kapwoede Ook voor fitness bij Snowbase is een invulling gevonden. Waterbedrijf Evides viert 50-jarig bestaan van zuiveringsstation. Volgens Groenlinks Terneuzen worden bomen massaal gekapt. :2l|WllEE Hazes Coördinatoren moeten veiligheid in kernen en wijken bevorderen. 22 1 Dinsdag 17 juni 2008 PZC door Raymond de Frel TERNEUZEN - De skipiste Snowbase in Terneuzen is vanaf het laatste weekend van juni open. Het voorbije weekend werd er proefgedraaid met een feestje voor 265 kinderen (acht tot en met zes tien jaar) van de werknemers van 'buurman' Yara. „Dat was een goe de testcase. Eigenlijk ging het bo ven verwachting. Zo goed dat we de eigenlijke openingsdatum van 1 juli hebben vervroegd naar het weekend van de Terneuzense Ha vendagen. We verwachten dan veel mensen in Terneuzen, van wie een aantal wellicht eens bij ons wil kijken hoe alles er uitziet. We openen overigens voorzichtig onze deuren. De toeters en bellen laten we achterwege tot de offi ciële opening in september", zegt directeur Judith Dingemanse van Snowbase. Op de piste ligt nu een dertig centi meter dikke laag sneeuw, die is geïmpregneerd met water. „Daar door is deze laag nauwelijks te ont dooien. Wij koelen de sneeuw van onderaf, in tegenstelling tot de meeste andere pistes. Die zorgen met een koeling vanaf de zijkant voor vrieskou. De gevoelstempera tuur ligt daardoor een stuk lager dan bij ons", zegt Dingemanse. In de komende twee weken wordt de sneeuwlaag nog twintig centi meter dikker. Snowbase start met 45 voltijdme dewerkers en zo'n 125 freelancers, onder wie 75 ski- en snowboardin- structeurs. Ook het restaurant voor maximaal tweehonderd men sen, het snowcafé voor jongeren van zestien tot twintig jaar, de winkel van Perry Sport en de twee evenementenzalen voor elk maxi maal vierhonderd mensen zijn vanaf volgende week in gebruik. Snowbase tekent niet voor de ex ploitatie van een vijftienhonderd vierkante meter grote sport- en wellnessruimte in het skicomplex. De ingebruikname van dit onder deel laat nog iets langer op zich wachten, al is de invulling volgens Dingemanse rond. Zij kon gisteren niet achterhalen wie de exploitatie op zich neemt. Dingemanse verwacht dat het sportgedeelte voor september vol ledig operationeel is. Lange tijd was de keten Fitland in beeld om de exploitatie van een fitnessruim te bij de skipiste op zich te nemen. De bouwer van de skipiste, Leisure Development Zeeland, verwierf een meerderheid van de aandelen in Fitland. Maar wanbeleid van op eenvolgende bestuurders zorgde er volgens Ron Lensen van Leisure Development Zeeland voor dat Fit land (met vier vestigingen in Zeeuws-Vlaanderen) in maart fail liet ging. Skipiste Snowbase gaat iets eer- der open dan gepland. In de ko mende twee weken wordt de sneeuw verdikt tot vijftig centi meter. door Wout Bareman PHILIPPINE - Je moet in de polder even de weg weten om er te ko men. „Veel mensen weten niet eens dat hier negentig hectare aan spaarbekkens ligt met een voor raad van 6,5 miljoen kubieke me ter water. Zaterdag laten we het al lemaal zien, ook hoe we dat water uit de Biesbosch hier bewerken tot het zuiverste drinkwater én water uit de Vlaamse polders voor de in dustrie." Daan Boonman (61), re- giohoofd van de productielocatie Braakman van waterbedrijf Evi des, vertelt het terwijl hij een forse kan met gekoeld kraanwater op ta fel zet. Hij drinkt het liever dan zo'n fles mineraalwater uit de su permarkt. „Die staat eerst een tijd je op een vrachtwagen en daarna nog een week of wat in de schap pen, terwijl je thuis de kraan maar open hoeft te draaien voor een pri ma koele dronk." Hij is blij zaterdag eindelijk weer eens de deuren open te kunnen gooien, want door aangescherpte veiligheidseisen in verband met de toegenomen terroristische drei ging, moesten de bijna wekelijkse rondleidingen van met name scho lieren een paar jaar geleden wor den geschrapt. Ter ere van het vijf tigjarig bestaan van de drinkwater- zuiveringslocatie Braakman wordt nu, bij hoge uitzondering, tóch open huis gehouden. Bezoekers krijgen een indrukwekkende rond leiding door de 'zuiveringsfabriek' en kunnen het volledige zuive- 'Mensen weten niet dat in de Braakman een voorraad van 6,5 miljoen kuub ligt' ringsproces van met name het drinkwater volgen. „Want dat staat zaterdag centraal. We laten ook zien dat we doorlopend bezig zijn met verbeteringen in het zui veringsproces. Deze zomer nemen we bijvoorbeeld een nieuwe, twee de voorraadkelder in gebruik met een capaciteit van 9000 kubieke meter zuiver drinkwater. Daarmee beschikken we straks over een In het zuiveringsstation wordt jaarlijks bijna negen miljoen kubieke meter water 'bewerkt' voor de industrie en dertien miljoen kuub gezuiverd tot drinkwater. foto Peter Nicolai Open dag Evides Braakman Zaterdag 21 juni houdt water bedrijf Evides een open dag op de locatie Braakman (Loze- schorweg 2). Bezoekers zijn welkom tussen 10.00 en 16.00 uur en moeten zich kunnen legitimeren. Een rondleiding duurt twee uur en wordt afgesloten met een rit rond de spaarbekkens met een boemeltreintje. Kinderen alleen onder begelei ding. Speciaal voor hen is er al le mogelijke animatie (spring kussen, clown, balonnenwed- strijd en demonstratie radiogra fisch bestuurde boten). voorraad van 18.000 kuub, zodat we bij een storing dag en nacht een buffer van vier uur hebben." En de komende drie jaar wordt, om het water te desinfecteren, ook stapsgewijs overgeschakeld van het gebruik van ozon naar ultravio- letlicht. Boonman: „We investeren alles bij elkaar zo'n acht miljoen euro in extra leveringszekerheid en verbetering van de waterkwali teit, hoewel die al op een zeld zaam hoog peil staat. En dat weet ik niet alleen uit eigen ervaring, dat wordt ook uitgedragen door bijvoorbeeld onze 'waterprins' Willem-Alexander, die er al jaren voor ijvert de knowhow over te brengen naar de arme landen." Boonman zelf gaat bijvoorbeeld drie weken naar Vietnam om er, in opdracht van de gezamenlijke Nederlandse waterbedrijven, mee te werken aan een zuiveringspro ject. Maar eerst dus de open dag in de Braakman. Daar werd in 1958 een proefbekken in gebruik geno men, aangelegd op initiatief van het Waterleidingbedrijf Zeeuws-Vlaanderen. Onder lei ding van de ondernemende direc teur Gerard Dikötter speelde 'de door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - GroenLinks Terneu zen kijkt met 'verbijstering' naar de snelheid waarmee vooral op particuliere terreinen bomen 'met bosjes tegelijk' gekapt worden. 'In Terneuzen gebeuren er wonderen, de bomen groeien naar anderen', luidt de poëtische constatering van de fractie in de algemene be schouwingen bij de gemeentelijke Perspectievennota 2009-2012. Vol- Op de school van een vierjarige jongen uit Vlissingen gaat het EK-voetbal niet ongemerkt voor bij. Afgelopen vrijdag werd er een Oranjefeest gehouden. De kinderen mochten verkleed naar school ko men. De jongste groepen hadden bovendien klassieke voetbalhits in gestudeerd die ze in de aula moch ten zingen voor alle andere leerlin- gens GroenLinks heeft de kapwoe de te maken met het niet meer hoeven aanvragen van een kapver- gunning voor alle soorten bomen. De gemeente moet zich volgens de fractie niet eenzijdig richten op industriële en agrarische ontwikke ling, maar ook op cultuur- en na tuurbehoud en natuurontwikke ling. „Wie louter fabrieksterreinen en grootschalige akkerlanden mooi vindt loopt de kans degene weg te jagen die hier zou willen wonen om wat onze gemeente ook aantrekkelijk kan maken; haar natuur- en cultuurhistorie in een omgeving van rust en ruimte." gen. Als de jongen 's avonds in bed de dag overdenkt, zegt hij ineens: „Mama? André Hazes is toch dood?" Zijn moeder trekt verbaasd haar wenkbrauwen op en knikt dan in stemmend. Daarop vervolgt de kleuter: „Meester David zegt dat André Hazes dood is omdat hij al tijd cola dronk." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzense CDA-fractie stelt voor om, naar Rotterdams voorbeeld, 'stadsmari niers' in te zetten om de veiligheid en openbare orde in kernen en wij ken te bevorderen. Stadsmariniers zijn speciale ambtenaren die de sa menwerking moeten verbeteren tussen alle instanties die zich met veiligheid bezighouden, zoals ge meente, politie, justitie, hulpverle ning en andere instellingen. In Rotterdam worden deze coördi natoren sinds 2002 ingezet. Ze ope reren onafhankelijk van gemeente diensten of andere instanties en rapporteren rechtstreeks aan het college van burgemeester en wet houders. Sinds de aanstelling van stadsmariniers is de veiligheid in een aantal onveilige Rotterdamse wijken flink verbeterd, blijkt uit onderzoek naar het veiligheidsge voel bij mensen. De CDA-fractie wijst in de algeme ne beschouwingen bij de Perspec tievennota 2009-2012 op het be lang van veiligheid en leefbaarheid in kernen en wijken en pleit voor een 'degelijke en duurzame integra le aanpak, waarmee mogelijk be stuurlijke onbeheersbaarheid in de toekomst kan worden voorko men'. De fractie pleit om te kijken naar voorbeelden elders, zoals de stadsmariniers in Rotterdam. De mogelijke aanstelling van één of meer van dergelijke coördinatoren kan volgens het CDA betaald wor den uit het positief rekeningsaldo van vorig jaar. Naar aanleiding van forse overlast door jongeren in met name Sluis kil, Hoek en Zaamslag vraagt de SGP-fractie zich af of er wel vol doende toezicht is op plaatsen als kiosken, speelkooien en andere speelterreinen, die jongeren aan trekken. De politie kan niet overal aanwezig zijn en daarom pleit de SGP voor de aanstelling van meer eigen gemeentelijke toezichthou ders, die ook in de kernen dage lijks actief kunnen zijn. Ook TOP Gemeentebelangen wil meer bij zondere opsporingsambtenaren om op te treden tegen allerlei bronnen van ergernis bij de bur gers. De Christenunie juicht het landelijke idee om de wijkagent weer in te voeren toe. De fractie pleit ook voor uitbreiding van het aantal bewakingscamera's in de Terneuzense binnenstad, namelijk twee in de Noordstraat en één op de Markt en eventueel ook in Axel en Zaamslag. Volgens de PvdA is alleen het in zetten van extra politie en toezicht niet zaligmakend. De fractie denkt dat de sociale veiligheid ook kan worden bevorderd door proble men vroegtijdig te onderkennen. De PvdA pleit daarom voor het aanwijzen van een aantal 'aan dachtsfunctionarissen die deze sig nalen oppakken en de nodige ver bindingen leggen'. De Terneuzense CDA-fractie wil coördinatoren aanstellen die de samenwerking moeten verbete ren tussen instanties die zich met veiligheid bezighouden. Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46