Zeeland hypotheek op tunnel bij Sluiskil Kanaaltunnel komt stap dichterbij Goedemorgen! Arbeidsmarkt Thuis bevallen moet kunnen op Walcheren Swiss Sense1 PZC Dinsdag 17 juni 2008 I 3 door Conny van Gremberghe Met de aankoop van de Westerscheldetunnel door de provincie komt de bouw van de kanaaltunnel bij Sluiskil een stap dichterbij. Tot dusver zat er nog een behoorlijk gat in de begroting voor die Zeeuws-Vlaamse oost-westverbin ding. Door de aandelentransactie kan de provincie Zeeland nu zelf gaan bepalen in hoeverre de meer opbrengsten van de Westerschelde tunnel in de aanleg van de kanaal tunnel worden gestoken. Tot voor kort had het Rijk voor de tunnel Sluiskil 125 miljoen euro toege zegd, provincie en het bedrijfsle ven samen 26 miljoen en de Vlaamse overheid 25 miljoen. Het gat in de begroting was 75 miljoen euro en dat zal nu gedicht worden door het overrendement van de Westerscheldetunnel. Verkeerwethouder Co van Schaik van Terneuzen vindt dat het pro vinciebestuur met deze deal een goede slag geslagen heeft. „Ik houd nog een kleine slag om de arm, omdat ik niet weet wat er pre cies voor de aandelen wordt be taald. Het goede van deze overeen komst zit 'm in het feit dat die ka naaltunnel er komt. Dat is voor Zeeuws-Vlaanderen van enorm be lang. Had het Rijk het voor het zeg gen gehad, dan hadden we best nog wat langer mogen wachten." De projectgroep Kanaalkruising Sluiskil, die zich met de kanaaltun nel bezighoudt, gaat er nog altijd vanuit dat de tunnel in de loop van 2013 door het verkeer in ge bruik kan worden genomen. Vol gens woordvoerder Ingo de Moor loopt alles volgens plan. „Het ont- werptracébesluit is bijna klaar en gaat eind dit jaar de inspraak in." Het tracé is bekend, de verbin dingsvarianten zijn uitgewerkt, de bodem- en archeologische onder zoeken zijn uitgevoerd, er is een landschapsplan gemaakt en er is de voorkeur uitgesproken voor een geboorde tunnel. De verbin ding wordt 1500 meter lang. De vier rijbanen duiken juist zuidelijk van de huidige brug dik zestien meter de grond in. T\vee meter minder dan de Vlamingen wilden. De toevoerwegen worden aan de oost- en westzijde van het kanaal met fly-overs over de bestaande N61/61 en Tractaatweg/N6i geleid. De grootste boxspring-collectie van Nederland BOXSPRINGS S. MATRASSEN Middelburg: Woonboulevard de Mortiere 18a, telefoon (0118) 60 65 94 COMMENTAAR Even rust in de coalitie. Dat blijft waarschijnlijk het belangrijkste wapenfeit van de commissie-Bakker die het kabinet adviseert over impulsen om meer mensen aan het werk te krijgen. Want het lukt de commissie niet om de coalitiepartners op één lijn te krijgen. Dat blijkt uit de aarzelingen over het gisteren gepresenteerde rapport. De sociale partners en de politici vinden hier en daar wel wat van hun gading - gisteren begon iedereen meteen in de adviezen te grabbelen - maar zodra het echt op de versoepeling van het ontslagrecht aankomt, blijft men diep verdeeld. Het belooft niet veel goeds, dat alleen de werkgevers gisteren ronduit positief reageerden. De kans lijkt dus heel klein, dat de coalitie het eens gaat worden over de nu voorgestelde verkorting van de WW en de verhoging van de AOW-leeftijd. Waarschijnlijk zal er voorlopig echter geen politiek bloed door vloeien. Het kabinet is wijs geworden door een eerdere keiharde confrontatie waarin minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken, die van de ontslagbescherming af wil, aan het kortste eind trok. Donner was gisteren heel voorzichtig. En ook zijn voorman premier Jan Peter Balkenende hield de boot af Dus schuift deze netelige kwestie nog wat verder door op de politieke agenda. Dat is jammer. Want al deze schijnbewegingen veranderen niets aan de noodzaak om zo veel mogelijk mensen aan het werk te krijgen. www.swisssense.nl door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Vrouwen op Walche ren moeten thuis kunnen beval len. Minister Ab Klink (CDA, volksgezondheid) maakt zich daar voor sterk, blijkt uit antwoorden op vragen van GroenLinks-Kamer- lid Femke Halsema. Zodra de ziekenhuizen Goes en Vlissingen een fusie-aanvraag in dienen, onderzoekt de Inspectie voor de Gezondheidszorg de moge lijke gevolgen voor de thuisbeval lingen, schrijft Klink. De inspectie zal via de Nederlandse Zorgautori teit haar advies hierover uitbren gen aan de Nederlandse Mededin gingsautoriteit. Die instantie ver richt nu onderzoek naar de vraag of de ziekenhuizen mogelijkerwijs al gefuseerd zijn voordat een ver gunning door de NMa is afgege ven. Klink schrijft de Kamer nog maals dat 'aan de Raad van Be stuur geen incidenten zijn gemeld over grove intimidatie en belem meringen van de petitie tegen de fusie door leidinggevenden'. Klink stuurt eind juni een brief naar de Kamer waarin hij ingaat op het füsievoornemen van de zie kenhuizen en de spanning tussen bereikbaarheid en kwaliteit. Een van de beruchtste verkeersknelpunten van Zeeland, de brug bij Sluiskil, moet door de aanleg van een kanaaltunnel tot het verleden gaan behoren. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3