Matig DuitsSand verder na zege op Oostenrijk EURO Fans op de vuist Cüngör vraagteken Austria-Switzerland Plaatsing voor kwartfinale verschaft ploeg weer even lucht. 32 Dinsdag 17 juni 2008 PZC De Duitse aanvoerder Michael Ballack viert zijn winnende doelpunt tegen Oostenrijk. foto Ariel Schalit/AP Het is soms prettig te trainen zon der pottenkijkers, vindt bonds coach Marco van Basten. Daarom heeft de KNVB voor dit EK een sche ma gemaakt met vier verschillende soorten trainingen: de open training (alle pers is welkom), de openbare training (ook het publiek mag naar binnen), de besloten training (alle hekken op slot) en een training waar bij de media alleen het eerste kwar tier worden geduld. Van een kwartier kijken naar een training wordt niemand wijzer, al thans als dat het eerste kwartier van de sessie betreft. Plukjes voetballers betreden het veld, dollen wat met el kaar. Heeft Wesley Sneijder nou weer de tondeuse over zijn schedel ge haald? In één van de hoeken zet in spanningsfysioloog Luc van Agt ge kleurde dopjes neer, voor straks tij dens de warming-up. John van 't Schip en Rob Witschge trappen een balletje en de drie keepers gaan met hun persoonlijke trainer Ruud Hesp aan de slag. Na zeventien minuten vindt Van Basten het welletjes. Hij draait zich om naar de tribune en knikt naar perschef Kees Jansma. „Dames en he ren", zegt Jansma, „mag ik u verzoe ken het stadion te verlaten." Schoor voetend zet de meute zich in bewe ging. De mannen van de Zwitserse 'Securitas' begeleiden het gezelschap naar de uitgang. Een Roemeense verslaggever wil van zijn Nederlandse collega's weten in welke opstelling het Nederlands elf tal de laatste groepswedstrijd aan treedt. Het is even stil. Hoe zeg je in het Engels: 'Sorry, maar wij kunnen hier ook geen chocola van maken.' Dick Sintenie "V WENEN - De Oostenrijkse politie heeft gisteravond in Wenen ter nauwernood kunnen voorkomen dat Oostenrijkse en Duitse voetbal fans op de vuist gingen. Volgens een woordvoerder probeerde een groep van ongeveer zeventig Oos tenrijkers voor het onderlinge EK-duel de strijd aan te gaan met een gezelschap Duitsers. De Weense politie moest optre den en hield verscheidene Oosten rijkse fans aan. Eerder tijdens het titeltoernooi kwam het in Klagenfurt ook al tot een treffen tussen supporters van Polen en Duitsland. Ook toen moest de Oostenrijkse politie in grijpen. door Frank van den Heuvel WENEN - De druk was enorm. Joachim Löw was een kleine week geleden nog onomstreden, maar sinds de smadelijke nederlaag te gen Kroatië werd de Duitse bonds coach steeds vaker, steeds venijni ger onder vuur genomen in de machtige Duitse media. De kleine overwinning op het kwaliteitsarme Oostenrijk (ï-o), gisteravond in het Ernst Happel Stadion in Wenen, zal de discussie over de bondscoach doen verstom men, maar voor hoe lang? Het spel van Die Mannschaft biedt boule vardbladen en serieuze critici im mers nog meer dan genoeg muni tie voor de komende dagen. Duits land startte als favoriet, boekte een prima overwinning op Polen, maar verzandde daarna. Eén ver- liespartij was blijkbaar voldoende om in paniek te raken. Gisteravond stonden de Duitsers onder hoogspanning en dat was te zien. Met Arne Friedrich als ver vanger van de falende Marcell Jan sen stond de ploeg defensief wel iets beter, maar net als tegen de Kroaten bleef de ploeg volstrekt ideeloos en aanvallend onmachtig. Mario Gomez had al in de vierde minuut voor verlichting kunnen zorgen, maar de aanvaller kan zich tijdens het EK maar niet onder scheiden. Hij raakte de bal uit een voorzet van Klose zo knullig, dat hij er nog lang aan herinnerd zal worden. Tekenend was dat de beslissing in de wedstrijd viel uit een standaard situatie' een vrije trap van Michael Ballack, de 31-jarige regisseur op het middenveld. Hij nam zijn ploeg daarmee aan de hand. Ballack is de baas in het veld, het verlengstuk van Löw. Na de sof tegen de Kroaten nam hij ook het voortouw om de gede moraliseerde troepen weer op de been te helpen. Zondag staken de spelers de koppen bij elkaar, zon der dat de staf erbij was, en werd niet om de waarheid heen ge draaid. Ballack had daarbij meestal het woord. De manifestatiedrang is groot bij de geboren Oost-Duitser nadat hij met Chelsea in één maand naast twee hoofdprijzen greep, de Engel se titel én de Champions Lea gue-kroon. Daarmee bleef de belo ning voor zijn persoonlijke weder opstanding uit. Na een dramatisch eerste seizoen bij Chelsea is Ballack sinds de winter weer hele maal fit en meteen claimde hij een belangrijke rol in het sterrenen semble uit Londen. Manchester United was Chelsea twee keer de baas, waardoor er voor Ballack nog één prijs resteert: de Europese titel met Duitsland. Zijn rake poeier haalde de angel uit de zo veel besproken clash tussen de buurlanden, want ook aan een ge lijkspel had Duitsland al genoeg. Je moet er ook niet aan denken dat Oostenrijk zich had gekwalifi ceerd voor de kwartfinale. De ploeg van Josef Hickersberger mag als organiserend land aan het EK meedoen, loopt over van goede wil en opofferingsgezindheid, maar komt kwalitatief tekort. Het gebrek aan technische vaardigheid weerhield bijvoorbeeld spits Er- win Hoffer ervan om bij twee kan sen ook daadwerkelijk toe te slaan. Het opportunisme bij het gastland kon Löw op de tribune niet veront rusten. De Duitse bondscoach was kort voor rust weggestuurd, sa men met zijn collega Hickersber ger. De twee waren in conclaaf met de vierde official en werden beiden bestraft door Mejuto Gonzalez, de Spaanse arbiter. Maar ook van iets grotere afstand heeft Löw gezien dat er nog veel moet gebeuren om Duitsland verder te helpen in het toernooi, en de polemiek over zijn eigen positie definitief te ontkrach ten. Het kwaliteitsarme Oostenrijk kan Duitsland geen pijn doen. Desondanks overtuigt de ploeg van bondscoach Joachim Löw al lerminst. EDWIN VAN DER SAR: 9+ Bij het nalezen van wat ik tot nu toe heb geschreven, stuitte ik op een omissie. Er heeft nog nauwe lijks iets gestaan over Van der Sar, de man die de allure van Yashin begint te krijgen. Het schot van Govou dat hij met zijn voet stopte, de geplaatste bal van Ribéry in zijn linkerhoek waarvoor hij ge strekt moest, maar vooral: de save op de knal van Pirlo, de volmaakte vrije trap, een zeker doelpunt, wa ren reddingen waartoe andere keepers niet in staat zijn. De over winning op Frankrijk danken we aan Van der Sar. Verder blijven we ons verbazen. De Engelse journa list Simon Kuper mailde me dit: „Probeer maar te genieten, want misschien blijft het hierbij. Ik heb bij wedstrijden van Nederland het gevoel alsof Claudia Schiffer in een bar op je afloopt en al je kle ren van je lijf trekt. Je begrijpt er niets van, maar het is wel lekker." JANINE JANSEN: 8 Theo Olof speelt niet meer, even min als Herman Krebbers. Vera Beths en Emmy Verhey hebben hun beste jaren achter zich, Jaap van Zweden is dirigent geworden, maar we kunnen toch wel een be tere violist afvaardigen naar We nen dan André Rieu? Liza Ferscht- man bijvoorbeeld. Maar vooral: Ja- nine Jansen! Prachtige vrouw met Stradivarius. Edwin Evers, begin alsjeblieft de actie: houd Rieu hier. De BBC heeft ons gisteren al zo be lachelijk gemaakt met de welpies van AH. PHILIP LAHM: 8 Onderschat de Duitsers niet. Weer bouwden de twee voorstoppers op alsof ze kistjes droegen, weer raak te Gomez geen bal, weer hadden ze in heel Duitsland van Pomme- ren tot Beieren geen rechtsback kunnen vinden. Maar Podolski staat altijd op exploderen, Lahm blijft komen. Klose is er bijna en Ballack gaf een cursus middenveld spel om je vingers bij af te likken. Hij roste er nog een vrije trap in ook. Zelden had hij een bal zo vol maakt geraakt. WENEN - Het is de vraag of Emre Güngör vrijdag in Wenen kan meespelen in de kwartfinale van het EK tegen Kroatië. De Turkse verdediger raakte in het opzienba rende duel met Tsjechië (3-2) ge blesseerd aan een kuit. Volgens de medische staf is de kwetsuur ern stig. Bondscoach Fatih Terim kan moge lijk ook geen beroep doen op Ser vet Cetin en Gökhan Zan, even eens defensieve steunpilaren. Bei den zijn niet fit. Terim liet maan dag weten dat veteraan Rüstü Rec- ber, 116-voudig international, te gen de Kroaten in het doel staat. Hij vervangt de geschorste Volkan Demirel..V V,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34