-f PZC Nog geen geld voor fraaie dorpen Goed voor de gemeenschap en het gemeenschapsgevoel 'Politie trad overdreven agressief op' 21 WALCHEREN 27 28 Gedeputeerde verwacht moeizame financiering van Belvedère-plannen. Vlissingers gaan klachten indienen tegen optreden van agenten. Hazes Minister Cramer prijst milieu-inspanning Zeeuwse industrie O ndernemingsraad ADZ eist uitleg van directeur Dinsdag 17 juni 2008 Tip? redwalch@pzc.nl door Henk Postma MIDDELBURG - Verkeersluwe dor pen, omgeven door lommerrijke la nen. Belvedère N57, het eindrap port over de landschappelijke in passing van dorpen en wegen langs de de Rijksweg N57 op Wal cheren, belooft heel veel fraais. Maar vooralsnog wordt dat niet in gelost. Rijk, provincie en gemeen ten hebben er nog geen geld voor opzij gelegd. Het is ook nog vol strekt onduidelijk wat het allemaal gaat kosten. De opsteller van het rapport, bureau Bosch Slabbers Landschapsarchitecten, ziet vele subsidiemogelijkheden. Er zijn tal rijke Europese, nationale en pro vinciale fondsen. Maar er is daar uit nog niets toegezegd. Het gaat om kostbare plannen, schrijft gedeputeerde Toine Poppe- laars als voorzitter van de stuur groep voor het Belvedère-project. Volgens hem gaan de overheden bekijken 'welke financieringsbron nen aanwezig zijn'. Maar, voegt hij er aan toe: „Dat zal overigens niet meevallen." Serooskerke en Vrouwenpolder dreigen hoe dan ook uit de boot te vallen. De plannen voor die dor pen zijn onzeker sinds de aanleg van het Veerse deel van de N57 op losse schroeven is komen te staan. Betere kansen zijn er voor Sint Laurens, voor Nieuw- en Sint Joosland en voor de Middelburgse Veerseweg. Maar waar het geld vandaan moet komen? „We gaan er alles aan doen", belooft Poppe- laars. Middelburg heeft al wel een 'be perkt bedrag' gereserveerd voor maatregelen in Sint Laurens. En voor het overige? Opname van het Belvedère-project in de gemeente lijke meerjarenbegroting is 'de meest haalbare optie', schrijft Bosch Slabbers. Maar het bureau verwacht niet dat dit meteen tot 'volledige financiële honorering' leidt. Er zijn nog wel andere pot- W* Voor de dorpen langs de Rijks- weg N57 zijn fraaie landschaps plannen gemaakt. Die kosten veel geld. De overheden hebben dat er nog niet voor opzij gelegd. jes, maar die zijn vooral bedoeld voor stadvernieuwing in de Stro- menwijk, voor het pleinenplan in de binnenstad en voor fietspaden naar Mortiere. De gemeente Veere heeft nog helemaal geen geld. „Hangende definitieve besluiten over de uit voering van de N57 op Veers grondgebied", schrijft het land schapsarchitectenbureau, „is daar geen zicht op uitvoering en finan ciering van de Belvedère-projec ten." pagina 22: 'zandput Serooskerke identiteitsloos gat' door Emile Calon MIDDELBURG - De oranje Zalco- overall hangt vanavond aan de voordeur van Jan Kerkman. De manager van Zalco, voorheen Pe- chiney, uit Kwadendamme was gisteren samen met tal van andere leidinggevenden van het Vlissing- se bedrijf aan het klussen in de speeltuin aan het Meiveld in Mid delburg. Om hun eigen kleding te beschermen, kregen de chefs bij aanvang allemaal een oranje over all. Die komt dezer dagen ook goed van pas om steun te betuigen aan het Nederlands voetbalteam. Elk jaar gaan de managers van het bedrijf een dag klussen ergens in de regio. Vorig jaar, bijvoorbeeld, waren ze wilgen aan het knotten in de Zak van Zuid-Beveland. Vol gens Ron Braam, teamchef be drijfsbrandweer, en Ernst Cle mens, directeur productie, is dat sa men klussen goed voor en de ge meenschap en voor het gemeen schapsgevoel binnen het bedrijf Bestuurslid Odette van Dorp van de speeltuin was zeer verguld met de hulp die ze gisteren kreeg van de 42 mannen en vrouwen van Zalco. En die Zalco-medewerkers von den het ook zichtbaar leuk om eens wat anders te doen dan de he le dag managen. door Emile Calon VLISSINGEN - De Vlissingse politie trad in de nacht van vrijdag op za terdag onnodig agressief op. Dat zeggen zeven Vlissingers onafhan kelijk van elkaar. Alle zeven voelen zich slachtoffer van 'bruut politiegeweld' en gaan klachten indienen. Ben Schrooten, eigenaar van café De Branding aan de Nieuwendijk, vertelde gisteren dat het die bewus te nacht mis ging toen de politie met 'overdreven veel geweld' een jongeman arresteerde. „Vier agen ten sleepten hem door de mensen menigte, kwakten hem tegen een muur en verwurgden hem bijna." Die 'overdreven brute actie' zorg de volgens Schrooten voor veel spanning in de binnenstad. Een groepje feestgangers werd daar het slachtoffer van. Onder hen Joop Ottenhof (67), Edwin Haartsen (38) en Chris Davidse (39). Het groepje verliet rond een uur het Arsenaal om nog een af zakkertje te drinken na een huwe lijksfeest. Het liep al voetballiedjes zingend over de Nieuwendijk toen een politiewagen stopte en een- agent Haartsen aanhield voor bele diging. Volgens die Vlissinger viel er niet te praten met de bewuste agent en weet hij zeker dat hij niets beledigend zong. „Daarvoor was ik in een te goede stemming." Davidse probeerde de zaak te sus sen. Toen hij zijn hand op de schouder van de agent legde, werd hij echter direct aangehouden en geboeid. Volgens de beide mannen escaleer de de boel toen en kreeg zelfs Ot tenhof, die achteraan liep, 'om niets' een klap. Die 67-jarige wilde vervolgens verhaal halen maar werd gegrepen door een politie hond waarna, aldus tal van getui gen, de politie wild om zich heen begon te spuiten met pepperspray. De geboeide Haartsen en Davidse Een groep Vlissingers beklaagt zich over gewelddadig optreden door de politie. Zij werden vrij dag aangehouden, ook volgens getuigen op agressieve wijze. kregen ook de nodige pepperspray in hun ogen, waarna ze werden af gevoerd naar het politiebureau. Volgens Davidse kreeg hij in die politieauto ook nog enkele stevige 'rammen'. De zaterdagmiddag wer den ze pas vrijgelaten. Getuigen en betrokkenen stellen stuk voor stuk dat de politie die nacht overdreven agressief reageer de. Volgens Schrooten was de poli tie 'niet berekend op haar taak'. De politie wilde gisteren niet in houdelijk reageren. Een woord voerder stelde dat de verhalen van de bewuste Vlissingers niet over eenkomen met de processen-ver baal van die nacht. Verder wacht ze de klachten af Die zullen vol gens haar allemaal bekeken wor den door een klachtencommissie. Tip? redactie@pzc.nl Op de school van een vierjarige jongen uit Vlissingen gaat het EK-voetbal niet ongemerkt voor bij. Afgelopen vrijdag werd er een Oranjefeest gehouden. De kinderen mochten verkleed naar school komen. De jongste groe pen hadden bovendien klassieke voetbalhits ingestudeerd die ze in de aula mochten zingen voor alle andere leerlingen. Als de jongen 's avonds in bed de dag overdenkt zegt hij ineens: „Mama? André Hazes is toch dood?" Zijn moeder trekt ver baasd haar wenkbrauwen op en knikt dan instemmend. Daarop vervolgt de kleuter: „Meester Da vid zegt dat André Hazes dood is omdat hij altijd cola dronk." In het dagelijks leven zijn ze leidinggevenden, maar gisteren in speeltuin Meiveld waren de mensen van Zalco even een dagje klusjesman. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23