Commissie Bakker Mooie vergezichten maar de crisis blijft Als we niets doen, loopt dit land krakend vast. Dan zijn er in 2040 700.000 banen die niet vervuld kunnen worden omdat er onvoldoende mensen voor zijn. Die waarschuwing uitte Peter Bakker gisteren bij de presentatie van zijn adviezen om meer mensen aan het werk te krijgen. 10 Dinsdag 17 juni 2008 PZC leving betrokken, te houden. Het levert ook het meeste geld op om onderwijs, zorg en welvaart op peil te houden. Maar natuurlijk moet er rekening worden gehou den met mensen die zware arbeid verrichten. Dat kan door hen meer te scholen zodat ze in de loop van hun arbeidszame leven minder zwaar werk kunnen doen. En anders moet daar een goede fi nanciële regeling voor worden ge troffen." Uw commissie is in het leven geroe pen vanwege politieke ruzie over het ontslagrecht. Gaat de discussie over dit advies ook zo beperkt wor den? „Tja, ik weet hoe die discussie tot nu toe is gevoerd. Natuurlijk wil len mensen geen oude rechten ver liezen voor zij nieuwe zekerheden krijgen. Dit wordt een overgangs periode, waarin er het besef moet zijn dat er wat moet veranderen. En tegelijk het vertrouwen dat dat op een nette manier zal gebeuren. Dat vertrouwen zal de politiek moeten creëren. Ik kijk uit naar de eerste reactie van het kabinet." Minister Donner Sociale Zaken) prijst u dat u de commissie bij el kaar hebt gehouden. Was het een kruiwagen met kikkers Bakker lachend: „Nou, dat viel wel mee. Het was wel een heel divers gezelschap met wetenschappers, praktijkmensen, een wethouder. Maar hoe je ook tegen deze din gen aan kijkt, we moeten heel snel aan de slag met dit enorme pro bleem. Als je dat eenmaal snapt, word je het over de rest snel eens." door James McGonigal foto's Brunostock mensen actief zijn, dat is ook hun eigen belang. Dat moeten we na tuurlijk niet romantiseren: er zal al tijd een groep zijn die niks wil of kan. Maar ik ben ervan overtuigd dat dat een kleine groep zal blijken te zijn." Voor het eerst in de ge schiedenis wordt Ne derland geconfron teerd met een krim pende beroepsbevol king, zegt Peter Bakker. De voorzit ter van de commissie-arbeidsparti cipatie maakt zich zorgen over de gevolgen voor de Nederlandse wel vaart. Het tekort aan gekwalificeerde ar beidskrachten, dat al binnen een paar jaar ontstaat, raakt hem zelfs persoonlijk. „Wie gaat mijn kinde ren les geven?", vraagt Bakker, die drie jonge kinderen heeft. Uw advies bevat vele tientallen voorstellen voor de korte en de lan gere termijn. Wat is het belangrijk ste? „Het allerbelangrijkste is dat wij de overtuiging overbrengen dat het hier om een immens pro bleem gaat, dat de kern van de sa menleving - van iedereen in Ne derland - zal raken. Er moet iets ge beuren en wel zo snel mogelijk. Over hoe en wat precies, daarover worden we het werkende weg wel eens. Onderwijs, zorg en pensioen komen in gevaar als we niet ieder een die dat ook maar énigszins kan, aan het werk krijgen." Bij de presentatie zei u dat nie mand kan worden uitgezonderd, ook bijstandsmoeders niet. „Klopt. Kern van ons advies is dat iedereen kan bijdragen aan de sa menleving via betaald werk of vrij willigerswerk. Het gaat erom dat Verhogen van de pensioenleeftijd ligt gevoelig. Hoe moet dat met de zware beroepen? „Daar moeten we de ogen niet voor sluiten. Verhogen van de AOW-leeftijd, zoals in veel Europe se landen gebeurt, is de beste mo gelijkheid om mensen langer ac tief, aan het werk en bij de samen- Iedereen i aan het w De inkt van het rapport is amper droog, of alle partijen (politiek, bonden en werkge vers) zijn al begonnen met prijsschieten. De commissie Bakker schetst in haar advies over 'arbeidsparticipa tie' fraaie vergezichten van een land waar niemand meer wordt ontslagen, maar slechts vriendelijk een nóg mooiere baan krijgt aangeboden. Ouderen raken in trek bij werkge vers en iemand die te vroeg van ANALYSE door James McGonigal school is gegaan, krijgt zoveel extra opleiding in de schoot gewor pen dat hij nog jaren mee kan in de kennismaatschappij. Wie zou er dan niet langer willen werken en wel tot ver voorbij het 65ste jaar? Misschien komt het er nog van in de periode tot 2040, de hori zon die de commissie Bakker heeft gekozen. Maar voorlopig liggen er op dit mooie pad nog enkele stoeptegels heel erg scheef, waar zowel de poli tiek als de sociale partners lelijk over kunnen struikelen. En wie pijnlijk plat op zijn gezicht ligt, heeft opeens geen interesse in fraaie vergezichten. De commissie Bakker is vorig jaar in het leven geroepen om een poli tieke crisis over het ontslagrecht te bezweren, maar het 102 pagina's tellende advies (plus bijlagen) rept amper van dit heikele onderwerp. Bovendien moet de WW nog weer eens worden bekort, zonder dat de voorgestelde van werk-naar-werk-aanpak (geen ont slag, maar samen met de baas op zoek naar een nieuwe baan) enige garantie op succes biedt. Ouderen moeten na hun 65ste doorwerken, terwijl werkgevers vijftigplussers nu al niet meer accepteren. De kortetermijn-aanpak van de commissie oogst alom lof. Logisch, want die komt neer op verbete ring en uitbreiding van regels en subsidies om mensen naar het werk, of meer uren in deeltijd, te lokken. Daar was en is niemand op tegen. Maar zo gauw de commissie wat dieper graaft, komen de oude te genstellingen tussen links en rechts in de politiek (en binnen de coalitie) en tussen bonden en werkgevers weer aan de oppervlak te. Ontslag zonder toestemming vooraf en afschaffen van ontslag vergoedingen zijn al jaren de on neembare struikelblokken. De bonden zien in sommige voor stellen van Bakker de zoveelste af braak van werknemersrechten in de afgelopen jaren. De werkgevers vinden dat zij worden opgezadeld met extra verplichtingen en dus hogere kosten. Zelfs minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken), die verklaarde héél blij te zijn met het advies, verklaarde meteen: „Dit is geen blauwdruk." Ook het kabinet zal dus flink afdingen op onwelge vallige conclusies van de commis sie. Met andere woorden: de inkt van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10