Zwitsers bezorgen Kuhn mooi,afscheid deOndernemerm Ploeg wint in laatste groepsduel van Portugal: 2-0. Grote zorgen om grasmat Basel AU-:--} H PZC Maandag 16 juni 2008 25 GROEP A Zwitserland-Portugai 2-0 (0-0). 71. Ha- kan Yakin 1-0, 83. Hakan Yakin 2-0 (straf schop). Scheidsrechter: Plautz (Oos). Gele kaart: Hakan Yakin, Vonlanthen, Barnetta, Fernandes (Zwi), Paolo Feirreira, Jorge Ri- beiro, Fernando Meira, Miguel (Por). Aan tal toeschouwers: 40.000. Zwitserland: Zuberbühler; Lichtsteiner (83. Grichting), Müller, Senderos en Magnin; Behrami, Fernandes, Inler en Von lanthen (61. Barnetta); Hakan Yakin (86. Cabanas) en Derdiyok. Portugal: Ricardo; Miguel, Pepe, Bruno Al- ves en Paulo Ferreira (41. Jorge Ribeiro)' Fernando Meira, Miguel Veloso (71. Joao Moutinho) en Raul Meireles; Nani, Helder Postiga (74. Hugo Almeida) en Quaresma. Turkije-Tsjechië 3-2 (0-1). 34. Koller 0-1, 62. Plasil 0-2, 75. Arda 1-2, 87. Nihat 2-2, 89. Nihat 3-2. Scheidsrechter: Fröjdfeldt (Zwe). Rode kaart: 90. Demirel (Turkije). Gele kaart: Mehmet Topal, Aurelio, Arda, Emre Asik (Turkije), Galasek, Baros en Ujfa- lusi (Tsjechië). Aantal toeschouwers: 30.000. Turkije: Demirel; Altintop, Emre Güngör (62. Emre Asik), Servet en Hakan; Meh met Topal (57. Kazim), Aurelio, Arda en Tuncay; Nihat en Semih (46. Sabri). Tsjechië: Cech; Grygera, Rozehnal, Ujfalu- si en Jankulovski; Galasek; Matejovsky (39. Jarolim) en Polak; Sionko (84. Vlcek), Kol ler en Plasil (80. Kadlec). GROEP D Zweden-Spanje 1-2 (1-1). 15. Torres 0-1, 34. Ibrahimovic 1-1, 90. Villa 1-2. Scheids rechter: Vink (Ned). Gele kaarten: Svens- son (Zweden), Marchena (Spanje). Aantal toeschouwers: 30.000. Zweden: Isaksson; Stoor, Mellberg, Hans- son en Nilsson; Elmander (79. Sebastian Larsson), Svensson, Andersson en Ljung- berg; Ibrahimovic (46. Rosenberg) en Hen- rik Larsson (87. Kallström). Spanje: Casillas; Ramos, Puyol (24. Albiol), Marchena en Capdevilla; Iniesta (59. Cazor- la), Senna, Xavi (59. Fabregas) en Silva; Vil la en Torres. Griekenland-Rusland 0-1 (0-1). 33. Zir- janov 0-1Scheidsrechter: Rosetti (Ita). Ge le kaart: Karagounis, Liberopoulos (Gri), Sajenko, Torbinski (Rus). Aantal toeschou wers: 31.063. Griekenland: Nikopolidis; Seitaridis (40. Karagounis), Delias, Kyrgiakos en Torosi- dis; Katsouranis, Basinas en Patsatzoglou; Charisteas, Liberopoulos (61. Gekas) en Amanatidis (80. Giannakopoulos). Rusland: Akinfejev; Anjoekov, Kolodin, Ig- nasjevitsj en Sjirkov (87. V. Berezoetski); Semak; Torbinski, Zirjanov, Semsjov en Bil- jaletdinov (70. Sajenko); Pavljoetsjenko. TOPSCORERS 1. Villa (Spanje) 4, 2. Podolski (Duitsland) 3, 3. Sneijder (Nederland), Ibrahimovic (Zweden), Arda, Nihat (Turkije), Hakan Ya kin (Zwitserland) 2. KAARTEN Een keer rood: Schweinsteiger (Duits land), Demirel (Turkije). Een keer geei: Groep A: Magnin, Der diyok, Hakan Yakin, Fernandes (Zwitser land), Kazim, Gökhan, Sabri, Tuncay, Ha kan Balta, Mehmet Topal, Arda, Emre Asik (Turkije), Polak, Galasek, Ujfalusi (Tsje chië), Bosingwa, Ferreira, Meira, Miguel, Ri beiro (Portugal). Groep D: Charisteas, Sei taridis, Torosidis, Liberopoulos, Karagounis (Griekenland), Svensson (Zweden), Mar chena (Spanje), Torbinski, Sajenko (Rus land). Twee keer geel: Prödl (Oostenrijk), Goian (Roemenië), Vonlanthen, Barnetta (Zwitserland), Aurelio (Turkije). Geschorst voor één duel: Prödl (Oos), Schweinsteiger (Dui), Goian (Roe). Zlatan Ibrahimovic door Hans Leber BASEL - Zwitserland nam gistera vond in stijl afscheid van het Euro pees kampioenschap voetbal. Het thuisland boekte een verdiende overwinning op Portugal (2-0) en redde daarmee de eer. Het reeds geplaatste Portugal speel de met acht reserves, een B-elftal, tegen de zwoegende Zwitsers. Al leen doelman Ricardo en de verde digers Paolo Ferreira en Pepe ston den gisteren in de basis van Luiz Felipe Scolari, de nieuwe coach van Chelsea. Onder anderen Cristi- ano Ronaldo, Nuno Gomes en De- co mochten lekker onderuitgezakt toekijken. Om toch nog iéts te vieren, moest het gisteren een geweldig afscheid worden van bondscoach Jakob Ku hn, de man die met heel Zwitser land achter zich zo verschrikkelijk graag nog een of twee rondjes had meegedaan op het eigen toernooi. De finale, maar toch zeker de hal ve finale was vooraf het doel van de Zwitsers. Ze speelden twee keer helemaal niet slecht, hadden pech, en lagen er dus uit. De grote droom en de grote teleur- BASEL - Er bestaan grote zorgen over de grasmat van het St Jakob Park in Basel waar Nederland za terdag de kwartfinale van het EK tegen Rusland of Zweden speelt. Het veld is zó slecht dat de Uefa vandaag wil kijken wat de schade is na de wedstrijd Zwitserland-Por- tugal van gisteravond. „Daarna be slissen we of maatregelen nodig zijn", zei een Uefa-woordvoerder. Het veld in Basel levert al proble men op vanaf het moment dat het werd gelegd. Austria-Switzerland stelling in die laatste minuut (Tur kije won in de slotfase alsnog met 2-1) werden in een spotje op tv tot vervelens toe herhaald, als aankon diging op de wedstrijd tegen Portu gal. Het was Hakan Yakin die gis teravond met zijn derde EK-doel- punt (hij was ook tegen Turkije trefzeker) Zwitserland toch nog liet juichen door twee keer te sco ren. Sinds in 1980 met een poulesys teem wordt gespeeld op het EK is er, behalve België, nooit eerder een organisator van het EK in de eerste ronde gesneuveld. Dit jaar moet Zwitserland zijn biezen pak ken en loopt Oostenrijk een grote kans op net zo'n einde. „We liggen er uit, maar het feest gaat door", zeggen de Zwisters die willen blijven genieten van de or ganisatie van het EK in eigen land. Jakob Kuhn werd gisteravond mid delpunt van een zeer warm af scheid op het veld dat hem door zijn spelers en het Zwitserse pu bliek werd aangeboden. Kuhn be gon de avond zélf op menselijke wijze door de wens te honoreren van zijn oude doelman Pascal Zu berbühler, die hij vlak vóór het EK had gepasseerd. De keeper wilde graag een laatste interland op het EK spelen, waar hij de laatste jaren alles voor opzij had gezet. Kuhn gunde de 37-jarige doelman zijn 51e interland. En dus was 'Zubi' zijn coach dankbaar. Kuhn zelf zal vanmorgen, zoals al het hele toernooi, eerst een be zoek brengen aan zijn vrouw, die vlak voor het toernooi in een zie kenhuis werd opgenomen en in co ma werd gehouden. Zij ontwaakte op de dag van haar mans neder laag tegen Turkije. Er zijn niet veel coaches die, zoals Kuhn, de relativi teit van het voetbal zo duidelijk le ren inzien tijdens een EK. Het deed zijn populariteit in Zwitser land tot ongekende hoogte stijgen, ondanks de uitschakeling. Voor het eerst wint Zwitserland, hoewel al uitgeschakeld, een wedstrijd op een EK na eerdere deelnames in 1996 en 2004. De ploeg verslaat Portugal: 2-0. MARCO VAN BASTEN: 9 Natuurlijk spelen de mysterieuze krachten in de sport een rol bij de successen van het Nederlands elf tal. Noem het teambuilding. Of noem het geluk. In het voetbal zijn zo veel variabelen dat de rede er nauwelijks een hoofdrol kan spelen. Eén logische verklaring in deze kathedraal van onverklaar baarheden is er wel: Van Basten heeft het systeem omgegooid. Toen ik hem drie jaar geleden bij een vragenuurtje tijdens de kerst borrel van de KNVB vroeg of hij overwoog met andere systemen te experimenteren, was zijn ant woord categorisch. Het bestond uit twee woorden. „Nee, Henk." Op 28 mei van het vorig jaar zei Ruud van Nistelrooij tijdens een feestje in Scheveningen een voor stander te zijn van het 4-2-3-1 sys teem. Ze speelden het in Madrid en het beviel goed. „Maar ja, wij schijnen die traditie met vleu gelspitsen te hebben", zei hij schouderophalend. (Zie pag. 215 in mijn boek 'Alle dagen Voetbal'.) Twee weken daarna is er tijdens de Azië-trip van het Nederlands elftal voor het eerst voorzichtig over het loslaten van het 4-3-3 gesproken. Het balletje rolde en de rest is ge schiedenis. Hopelijk zeggen we over twee weken; historisch. ANDRÉ RIEU: 4 Een absurdistisch aspect aan een eventueel bereiken van de finale door het Nederlands elftal is de be lofte van de Tokkie-violist Rieu. Dan wil hij naar Wenen komen om er te strijken. Wenen ken ik maar van één beeld: het Nieuw jaarsconcert op x januari. Ik heb het meer dan vijftig keer gezien en er zeker iets van opgestoken: in Wenen hebben ze meer violisten dan er emmertjes water in de zee gaan. JAN REKER: 5 Van Jan Reker mag de makelaar Vladlo Lemic niet meer over de vloer komen. Culturen verschillen: in het Portugese spelershotel is de makelaar Jorge Mendes kind aan huis. Hij bracht Scolari naar Chel sea, Mourinho naar Inter. Zijn grootste klant is Cristiano Ronal do. Toevallig is hij net bezig Deco aan Chelsea te verkopen. Ik denk dat Jan Reker niet bij hem over de vloer mag komen. Reageren? henkspaan@gpdnieuws.nl Gericht op succes Stephan Lichtsteiner (rechts) vechteen vinnig duel uit met Miguel Veloso. foto Srdjan Suki/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51