Si ort Villa is bindmiddel in de Spaanse ploeg [»1HZEE2 Ribery voorspelt veldslag tegen Italië EURO VIJF VRAGEN OVER Zweden kan niet zonder inbreng van Ibrahimovic. Fransen en Italianen rekenen op sportieve plicht van Oranje. m PZC Maandag 16 juni 2008 27 door Wilber Hack INNSBRUCK - Met een late treffer be hoedde David Villa Spanje voor een confrontatie met het Neder lands elftal in de kwartfinale van het EK. In extra tijd tilde de top scorer zijn ploeg zaterdag in Inns bruck naar een 2-t-zege op Zwe den. Villa rende achter een dieptepass van Capdevilla aan, omspeelde Hansson en schoof de bal in de korte hoek bij Isaksson. Daardoor is hij met vier goals alleen top schutter tijdens het EK. Het was al zijn achttiende goal in 33 wedstrij den voor de Spaanse nationale ploeg. Voor Spanje is het wel prettig dat Villa de hoofdrol voor zich opeist. De Asturiër wordt nog wel ge pruimd in een land waar maar geen overeenstemming bereikt kan worden over een tekst voor de 'Marcha Real'. Bij het spelen van het volkslied staan de Spanjaarden er maar onbeholpen bij. Villa is voorlopig het bindmiddel in een selectie, die al sinds 1964 (Europees kampioen) op een groot succes bij een titeltoernooi wacht. Niet zelden spatten de Spaanse ambities uiteen door de belangen van de autonome regio's, die geregeld het recht op een eigen 'nationale' ploeg claimen. Villa komt echter uit Asturië, - de pro vincie van prinses Letitia en van autocoureur Fernando Alonso - waar de mijnwerkers zich het langst tegen de heerschappij van Franco verzetten. Villa is een mijnwerkerszoon. Hij is opgeleid door Gijon, een club die op het punt staat te promove ren naar de Primera Division. El Guaje (het kind) heeft met zijn Spits David Villa is in Spanje na de 2-1-zege op Zweden de nieu we held. De aanvaller maakte zaterdag in blessuretijd de win nende treffer. CHATEL-SAINT-DENIS - Franck Ribéry heeft grote verwachtingen van de confrontatie tussen wereld kampioen Italië en zijn Frankrijk, de verliezer van de laatste WK-fi- nale. „Het wordt een veldslag", voorspelde de spelmaker van de Fransen gisteren. Beide landen uit groep C moeten morgen winnen om nog kans te maken op de kwartfinales. Ze zijn dan afhankelijk van het resultaat bij Nederland-Roemenië. Winnen de Roemenen, dan zijn de Oost-Europeanen zeker van de vol gende ronde. „We hebben de blad zijde na het duel tegen Nederland Austria-Switzerland omgeslagen. Het enige waar we nu aan denken is de wedstrijd tegen Italië", aldus Ribéry. De vernedering door Oranje (4-1) is wel hard aangekomen in het Franse kamp. „We hebben sinds dien veel gepraat en tegen elkaar boerenkop en oorbel in het linker oor niets van een vedette. Er wa ren vorige week geruchten dat de zevende speler die op het EK een hattrick maakte voor 150 miljoen euro naar Real zou verkassen. Villa weerlegde dat en verklaarde niet de intentie te hebben om zijn hui dige club Valencia te verlaten. Spanje toonde zich na de zege op gelucht dat het een confrontatie met Oranje voorlopig kon vermij den. Zeker na het vlotte uitvallen van Puyol toonde de defensie zich kwetsbaar. Zlatan Ibrahimovic pro fiteerde maar een keer. Hij strafte tien minuten voor de rust zwak in grijpen van Ramos af Spanje was in de 15e minuut op voorsprong gekomen door Fernando Torres Na de gelijkmaker en het wegval len van Ibrahimovic stuurde Zwe den op een gelijkspel aan. Dat kwam er op de valreep niet. De Zweden waren om onduidelijke re denen kwaad op de Nederlandse arbiter Pieter Vink. „We kregen al les tegen", zocht coach Lagerback- naar een verklaring. Alfaro Pentury is al vanaf zijn zevende fan j van Duitsland. „De manier waarop ze wed strijden winnen, spreekt me aan", zegt de voetballer uit Middelburg. Naam: Alfaro Pentury Leeftijd: 21 jaar Woonplaats: Middelburg Studie: mbo Club: Zaamslag Hoe volg je het EK voetbal „Ik zit bijna dagelijks voor de televisie. Ik volg alle wedstrijden wel. De meeste wedstrijden bekijk ik als neutrale toeschouwer, maar zodra Duitsland in actie komt, wordt dat anders." Hoezo? „Ik ben supporter van Duitsland. Dat is in 1994 begonnen en dat is al tijd zo gebleven. Ja, het is best wel bijzonder. De meeste Molukkers zijn voor Brazilië of Argentinië, maar ik dus niet. Hoe het komt, weet ik niet. Het is zo gegroeid. Het Duitse voetbal spreekt me aan. Als ik op de com puter een voetbalspelletje speel, ben ik altijd Duitsland. De mentale kracht, de spelopvatting, dat vind ik mooi. Iedereen heeft een geweldige hekel aan die schwalbes die ze altijd maken, maar ik vind dat juist wel mooi." Dat zal wel eens tot verbaasde reacties leiden. „Mijn vrienden en ploeggenoten weten inmiddels wel dat ik voor Duits land ben. Bij Zaamslag heb ik laatst een officieel Duits shirt gekregen, met daarop aan de achterkant mijn naam. Als Duitsland speelt, krijg ik veel reacties via de telefoon. Dat was donderdag nog het geval. Kroatië scoorde en toen lieten mijn vrienden expres de telefoon één keer over gaan. Laatst was Giovanni van Bronckhorst in Middelburg. Hij was bij Jong Ambon op bezoek. Ik ben toen met hem op de foto gegaan, in het shirt van Duitsland. Giovanni keek toen wel effe vreemd op ja." Wie is jouw favoriet bij Duitsland? „Schweinsteiger. Ik herken wel dingen van hem in mezelf Die agressie die hij heeft als zijn ploeg achter staat, dat heb ik zelf ook wel een beetje Hoe ver komt Duitsland? „Ik zie ze de finale wel halen. Een finale Duitsland-Nederland zou mooi zijn, met Duitsland als winnaar natuurlijk." gezegd dat we nog niet klaar zijn hier", aldus de behendige dribbe laar. De Italiaanse bondscoach Roberto Donadoni heeft alle vertrouwen in zijn oude voetbalvriend Marco van Basten. „Hij is correct, eerlijk en bekwaam. Ik ken hem beter dan wie dan ook. Voor mij is hij een ze- kerheidje." De Italiaan is ervan overtuigd dat zijn Nederlandse collega Oranje optimaal zal voorbereiden op de wedstrijd tegen Roemenië. „Het kan best zijn dat Van Basten enkele basisspelers rust zal gun nen. Maar dat zal het team nauwe lijks zwakker maken. De nieuwe jongens zullen indruk willen ma ken op hun coach. Voor Van Bas ten bestaan geen reservespelers", betoogde Donadoni. Ik vraag me nog steeds af: 'Is dit echt gebeurd?' Twee gespeeld, zes punten, zeven doelpunten voor en één tegen. Meer hoef ik niet te zeggen, denk ik." Rafael van der Vaart is in De Telegraaf nog steeds in de ze vende hemel na de overwinning op Frankrijk (4-1). „Verliezen van Roemenië? Het is hier geen speeltuin. Zet dat maar uitje hoofd, vriend." Khalid Boulahrouz wijst in De Telegraaf de suggestie van de hand om Roemenië de laatste groepswedstrijd te laten „In deze vorm kunnen wij van iedereen winnen." Rafael van der Vaart is niet bang om Italië of Frankrijk la ter in het toernooi nog een keer tegen te komen. „Winnen van de finalisten van het WK is toch aardig. Het waren geen campingelftallen waartegen we hebben gespeeld." Opnieuw Van der Vaart, op zijn persoonlijke website. „Ik sta er om ballen tegen te houden, niet om over het veld te vlie gen." De Tsjechische keeper Petr Cech pareert de kritiek dat hij geen spectaculaire doelman is. „We zien dit meer als een uitdaging dan een crisis. Duitsland staat altijd onder druk." De Duitse verdediger Christoph Metzelder maakt zich geen zorgen over de wedstrijd tegen Oostenrijk. „Ik zal mijn vriend Bilic eens bellen en vragen of hij zijn schoon moeder in de spits wil laten spelen." Leo Beenhakker hoopt dat de Kroatische bondscoach Sla ven Bilic niet zijn beste spelers opstelt in de wedstrijd te gen Polen. „Ik ben gescheiden." Bilic wijst het voorstel van Beenhakker van de hand. „Hij was een etterbak. Een galbak van een verdediger, met die kle resnor van hem." Oud-international Johnny Rep speelde regelmatig tegen Raymond Domenech. David Villa viert zijn tweede doelpunt tegen Zweden. foto Jon Super/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37