Vips komen niets tekort in D^j Krachttoer Hoogerland 'Wat doet u hier met die motor, rij toch door man' Chris Sutton is vandaag weer een Sydney-boy Aan alles is gedacht: koffie, gebak, hapjes, drank en warm buffet. Australiër Chris Sutton wint de Delta Tour in millimetersprint. 30 Maandag 16 juni 2008 PZC door Frits Bakker De juryauto schiet ineens voorbij en de blik van de koersleider voorspelt niet veel goeds. „Wat doet u hier met die motor, rij toch door man." Mijn motorrijder, op zijn prachtig glanzende Harley Davidson kijkt door het open raam van de wagen en blijft de rust zelve. „]a, ja, we zijn al weg." We moeten een eindje ver der vol in de remmen, omdat Stefan van Dijk, de sprinter, met een jongen van Milram kreunend op de grond ligt. Ik dans mee in de slalom en dan razen we in één ruk weer langs het jagende peloton. De Delta Tour Zeeland op de motor, als vliegende reporter, dat voelt alsof je zelf meezit in een kopgroep, mee draait in de waaiers over de Storm vloedkering en wild tekeer gaat als er weer zo'n malloot van een ploeg leider op de bochtige weggetjes de meest dwaze toeren uithaalt. Mijn piloot, Kees de Korver, is een routinier op de motor, stuurvast en ij zig kalm, maar een koers rijden, soms midden in het peloton, dat is voor echte mannen die niet vies zijn van een stuntje op twee wielen. „Tooooeeet, ik moet voorbij, ik wil naar de kopgroep." Sven Nys rijdt net vooraan in de waaier en maakt een gebaar alsof we gek zijn. En de Italiaanse sprinter Gavazzi slaat op volle snelheid op mijn rug. „Wegwe zen hier, gekken", lijkt hij in zijn ei gen taaltje uit te roepen. Ik zie in al mijn verbijstering al een kop in de krant opdoemen. „Massale valpartij in het peloton door roekeloze motor rijder." Maar Kees weet wat-ie doet. Wij zijn stille getuigen van renners die aan de spiegel van een auto balance ren en met honderd per uur terug naar het peloton rijden, van renners die handig vanaf de fiets een plas doen, van Hans Dekkers, die als knecht zijn shirt vol steekt met bidons voor de ploegmaats. En we kijken naar de hiërarchie en de chaos in het peloton. Stefan van Dijk, die later in de koers nog een keer op de straat ligt, roept: „Wat een stelletje amateurs hier." Ik kijk naar mijn kleine, stoere motorrijder en stamel: „Dat kan nooit voor ons bedoeld zijn." Kees knikt terug en parkeert zijn Harley aan de finish. We zien nog net dat een politieagent in volle sprint met zijn motor een rotonde mist en dat twee renners over hem heen tegen de grond smakken. En wij blij dat we net uit koers zijn om naar de sprint te kijken... door Koen de Vries GOES - De wielrenners zijn natuur lijk verreweg het belangrijkst in de Delta Tour Zeeland. Maar de orga nisatie vergeet ook degenen niet die het driedaagse evenement fi nancieel mogelijk maken. Spon sors, relaties van sponsors, oud-medewerkers en relaties van de organisatie worden de hele dag in de watten gelegd. Om half tien 's morgens is het voor de vips verzamelen geblazen in de Goese Zeelandhallen. Ze krij gen een felgroen vip-bandje om de pols en een kopje koffie en ge bak naar keuze. Aan een tafeltje met Jo de Roo prikt voormalig co mité-voorzitter Piet Louwerse in een tompouceje en even verderop schudt voetballer Dennis de Nooijer oude bekenden de hand. Een half uurtje later vertrekt de menigte - voorzien van lunchpak ketten - naar de bussen (4), die hen naar de start in Middelburg zullen brengen. Oud-profrenner Jos van der Vleuten is gastheer in bus 2. De 65-jarige Zeeuwse Bra bander is na twee zware hartopera ties weer helemaal de oude. In het oude stadhuis van Middel burg wacht de vips een tweede ontvangst. Weer koffie, weer ge bak, maar nu ook hartige hapjes en voor wie wil iets sterkere drank. Burgemeester Schouwenaar heet de aanwezigen welkom en deelt complimenten uit. Iedereen ziet er nog goed uit na de zware voetbalwedstrijd van de avond er voor! Wie bijtijds de trappen af daalt naar de Markt kan speaker Cees Maas tijdens het voorstellen van de renners nog net horen zeg gen dat de Fransman Fabien Bac- quet 'lekkere billekes' heeft. Daar na vertrekt het peloton en spoe den de vips zich naar de bussen. Die gaan regelrecht naar Neeltje Jans. Een versplinterd peloton trekt daar voorbij. Jos van der Vleu ten denkt dat het peloton - als de renners door blijven fietsen - in ve le stukken uiteen zal vallen. Ver volgens mijmert hij over zijn verle den als prof. Mooie verhalen klin ken door de bus. Over die ijskoude Chris Sutton had voor hij vertrok naar het vliegveld net nog even tijd voor de kussen van de rondemissen. foto Camile Schelstraete Borut Bosic (links) wint de tweede etappe van de Delta Tour Zeeland. Chris Sutton (rechts) wint het eindklassement omdat door Frits Bakker TERNEUZEN - De vlucht van twee hardrijders, aan het slot van drie dagen koers, moest de bekroning worden van een meeslepende fina le. Johnny Floogerland gaf de aan zet op de beruchte kasseien van de Plattendijk en Servais Knaven dook even later na een korte ach tervolging in zijn wiel. Het was de ultieme demarrage om de Delta Tour Zeeland te winnen, maar in het zicht van Terneuzen dook het jagende peloton op de koplopers. De massasprint, ingezet op de mooie, lange aanloop van de Schel- deboulevard, moest uiteindelijk be slissen over de eindzege. De Slo- veen Borut Bozic was de snelste in de pelotonspurt, de Australiër Chris Sutton werd tweede en won daarmee de driedaagse. Het slotgevecht in het seconden- spel ging om millimeters. Twee renners met snelle benen, Robert Wagner (zaterdag winnaar van de rit tussen Middelburg en Goes) en Chris Sutton, hadden elkaar in de bonificatiesprints onderweg zo in balans gehouden, dat de eindsprint in Terneuzen beslis send was. De twee renners eindigden zelfs in seconden in dezelfde tijd, maar het verschil dat in de proloog was gemaakt, bleek in het voordeel van Chris Sutton. De Australiër won het klassement met achttiende van een seconde voorsprong op de Duitser Wagner. En de tien eerste renners van de eindrangschikking stonden na drie dagen koers zelfs binnen tien seconden van elkaar. Het podium kreeg een internatio naal tintje met een Australiër, een Duitser, een Brit, een Nederlander en een Fransman in de top vijf Jens Mouris won vrijdag de tijdrit, bleef zaterdag na de etappe naar Goes nog aan kop van het klasse ment, maar moest in het sprintge- weld buigen voor de echte specia listen. De 28-jarige Duitser Robert Wag ner versloeg zaterdag in Goes met op die kleine rondjes op de piste opgedaan. Het kwam hem dit weekeinde goed van pas, toen hij de sprints onderweg en op de fi nish in Terneuzen optimaal moest benutten om zijn eerste grote over winning te halen. „Ik had ook graag die slotrit gewonnen", zei hij met de bloemen in zijn ene en de reusachtige beker in de andere hand. De Sloveen Burat Bozic, ook al zo'n aankomende sprinter in het profpeloton, had aan het eind van de driedaagse een nog beter eind- schot. En ook hij is het eigenlijk niet gewend om te winnen. Het was van een etappe in de Ster van Bessèges geleden. „Het is een won der dat ik hier kon winnen", vertel de hij in zijn gebroken Engels. „Ik had de hele dag slechte benen, maar in de sprint leek het alsof ik vooruit vloog." TERNEUZEN/GOES - Zes maanden van huis geweest, geleefd voor zijn sport en vandaag eindelijk weer thuis. De Australiër Chris Sutton (23), stoppelbaard en zilveren speldjes in zijn oor, een echte, nog al ruige Sydney-boy zoals hij ver telde na de finish in de Delta Tour, reed na de huldiging pijlsnel naar de auto van de ploegleiding. „Ik wil mijn vliegtuig niet missen", riep hij in het voorbijrijden. Chris Sutton keek ernaar uit. „Ik ga voor drie weken naar mijn ho meland, naar Josephine, mijn vriendin en naar mijn familie. Voor een korte vakantie na een lang voorjaar. Daarna kom ik weer terug naar Europa om koersen te rijden. Hij is, zoals Robbie McEwen, Ste wart O'Grady en al die andere Au stralische profs gevormd op de baan en heeft het sprintvermogen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32