Uitstel onteigening Recreatieverdeelweg Ie and Veel ritjes met jonge vogels Werkvoorziening in Vlissingen opgeheven Brouwse OOP lijkt nog ver weg Fanatieke meiden en jongens met katers op beachvolley in Renesse Honderden goede en minder goede spelers ballen op het strand. ADZ wordt gesplitst en verdeeld over Lété, Betho en Dethon. Landverwerving kan pas na bezwaarperiode in het najaar. Ouderen zien niets in door de gemeente voorgestelde locaties. Schouwse stichtingen rijden af en aan naar vogelopvang. 12 I Maandag 16 juni 2008 PZC door Martijn de Koning RENESSE - Het ziet er imposant uit, de enorme strook volleybalvelden op het strand bij Renesse. Het lijkt Wimbledon wel, met in het mid den het centre court (compleet met opblaasbare boarding en kraampjes langs de lijn) en de 'bij banen' eromheen. Hoewel zaterdag de velden bijna de hele dag bezet zijn en dat zon dag toch ook voor driekwart van de banen opgaat, is de organisatie van het beachvoileybaltoernooi niet helemaal tevreden over de op komst. „Andere jaren was het een stuk drukker", geven vader Kees en zoon Martin Heijboer van de naast elkaar gelegen strandpavil joens Blasa Bloesa en de Schor pioen aan. Ze sponsoren jaarlijks het toernooi op 'hun' strand. Ook wedstrijdleider Martin Boxterman heeft de veldjes wel eens voller ge zien. Onafhankelijk van elkaar kla gen ze zondagochtend over het weerbericht. „Ze roepen dat het gaat regenen, maar zeggen er niet bij waar. Tja, dan blijven de men sen weg, terwijl het hier prima weer is om een potje te ballen." Toch komen op zondag nog een kleine tweehonderd teams van twee, drie of vier personen af op door Maurits Sep VUSSINGEN - Het ADZ in Vlissin- gen verdwijnt als zelfstandige so ciale werkvoorziening. Het bedrijf wordt ontmanteld en de directie komt volgend jaar in handen van de Walcherse werkvoorziening Lé té in Middelburg. De 150 mensen die nu bij ADZ werken via Betho (Bevelanden) en Dethon (Zeeuws-Vlaanderen) gaan terug naar die werkvoorzie ningen. De overige 150 medewer kers gaan over naar Lété. Zolang er nog druk- en kopieerwerk is bij - ADZ, wordt dat uitgevoerd onder de wedstrijd. Ze zijn van alle ni veaus. „Dat is het leuke van deze reeks", zegt Boxterman, die uitlegt dat het toernooi in Renesse hoort bij een serie van veertien wedstrij den langs de Nederlandse kust. „De beste spelers zijn van een aar dig niveau, terwijl de minste echt recreatief bezig zijn." Dat laatste geldt in ieder geval voor een groepje jongens dat op baan 19 staat te spelen. Althans: op zondag wel. „Gisteren waren we een stuk fanatieker", legt Jeroen uit. „Maar we zijn vannacht hier met acht man op een cam ping blijven slapen. Eerst flink we zen stappen en daarna bijna de tent uitgedreven door de regen." Gevolg: geen oog dichtgedaan én hoofdpijn, met als resultaat de ene pijnlijke nederlaag na de andere. Dat gaat niet op voor Britt en Da- niëlle, die een stukje verderop op vallen door hun identieke, oranje outfit. „Vanwege het voetballen? Nee hoor, dit dragen we altijd." De meiden zijn lid van een Haags volleybalteam en houden in de zo mer hun conditie op peil door op het strand te spelen. Ze laten hun tegenstanders alle hoeken van het veld zien, en dat gaat gepaard met flinke vreugdekreten. „Tja, als we meedoen willen we natuurlijk ook winnen", verklaart Britt, met een knipoog naar de ploeterende jon gens even verderop. „Anders kun je het net zo goed laten." verantwoordelijkheid van Lété. „We gaan het ADZ eerst vermage ren. De activiteiten op de Bevelan den van Betho en ADZ gaan sa men in één bedrijf, hetzelfde ge beurt in Zeeuws-Vlaanderen met Dethon en ADZ. Wat overblijft gaat naar Lété", bevestigt directeur Bert Beerman van ADZ. ADZ heeft zelfstandig geen toe komst. De drukkerij wordt nog 'in de lucht gehouden', maar Beer man verwacht dat het bedrijf over enkele jaren door een gebrek aan personeel het druk- en kopieer werk niet meer kan uitvoeren. In september moeten de aandeel houders van ADZ (de gemeenten) nog hun fiat geven aan de reorgani satie. Lété neemt dan op 1 januari de leiding over. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De provincie Zeeland kan op z'n vroegst eind dit jaar be ginnen met onteigening ten behoe ve van de tweede fase van de Re creatieverdeelweg. De gemeente Schouwen-Duiveland moet eerst het ontwerpbestemmingsplan voor de weg ter inzage leggen. Pas als daarna ook eventuele bezwa ren zijn afgewezen, is het voor de overheid juridisch gezien mogelijk tot onteigenen over te gaan. Dat zegt Fred Lindenberg van de afdeling Infrastructuur van de pro vincie. De huidige Recreatieverdeelweg loopt tussen Haamstede en Renes se. Het is de bedoeling die weg door te trekken tot de voet van de Brouwersdam, om zo het door gaand verkeer van het bestem mingsverkeer te scheiden. De aanleg van de weg is al tal van door Martijn de Koning brouwershaven - Er zit nog niet veel schot in de zoektocht van oudere Brouwenaren naar een plekje voor een Ouderen Ontmoe- tings Plaats (OOP). De locaties die de gemeente Schouwen-Duive land als suggestie geeft, zien de se nioren niet zitten. De Brouwse ouderen gaven eind vorig jaar aan graag een overdekt ontmoetingsplaatsje te willen. Ze zoeken elkaar regelmatig op, maar moeten daarvoor soms in regen en kou staan. Een brief naar de ge- door Melita Lanting en Martijn de Koning DREISCHOR - Ze kunnen de weg van Schouwen naar Middelburg wel dromen, zeker tussen mei en juli. De vrijwilligers van de stich ting Dierenvrienden uit Dreischor rijden deze maanden bijna dage lijks naar vogelopvang De Mikke in de Zeeuwse hoofdstad. Zuur: vaak blijkt zo'n ritje eigenlijk over bodig. Zomaar een gemiddelde dag, afge lopen week. De lading: twee nieuwsgierige jonge kauwen, een aandoenlijk piepende jonge do- daars en een paniekerig fladderen de jonge mus. Drie keer jonge vo gels dus, concludeert Coby Lou- werse van De Mikke bij aankomst. Het verbaast haar niets. „Het zit er hier vol mee." keren uitgesteld. Het tracé werd door de provincie al in 2003 geko zen, met de bedoeling er twee jaar later aan te beginnen. De vertraging is met name te wij ten aan het feit dat grondeigena ren hun land niet willen verko pen. De provincie probeerde er in gesprekken met de eigenaren uit te komen, maar dat lukte niet in al le gevallen. „We bieden niet meer dan de marktwaarde van de grond", gaf Lindenberg eerder al aan. Emotionele redenen (grond al generaties in bezit) of angst voor moeilijkheden in de bedrijfs voering wegen voor enkele eigena ren zo zwaar, dat ze er alles aan doen om de grond te behouden. De gemeente legt het ontwerpbe stemmingsplan vanaf september voor zes weken ter inzage. De kans dat grondeigenaren in die periode W* Het ontwerpbestemmingsplan voor de tweede fase van de Re creatieverdeelweg ligt vanaf sep tember ter inzage. Pas daarna kan de provincie onteigenen. meente bracht eerst geen soulaas, waarna de verbolgen senioren de publiciteit zochten. Dat hielp een beetje, want vervol gens wees de gemeente een paar plekken aan waar eventueel een OOP zou kunnen komen. „Maar daar zien wij niks in", zegt woord voerder Adrie Lievense. „Wij wil len ergens op een centraal punt sa menkomen, waar we mensen kun nen zien en als vraagbaak voor voorbijgangers kunnen dienen." Lievense ziet wel wat in een plekje IT^j Brouwse senioren willen graag een ontmoetingsplaats op een drukke plek. De locaties die de gemeente aanwijst, vinden ze te afgelegen liggen. Dat is het gevolg van overijverige burgers, die de vogeltjes veel te snel zielig vinden. „Als ze uit hun nest komen, zijn die beestjes niet meteen vliegvlug. De ouders zijn eigenlijk altijd wel in de buurt. Ze voeden hun jongen op de grond en leren ze langzaam vliegen." Mensen trekken bij het zien van zo'n hulpeloos fladderend beestje vaak de verkeerde conclusie, ver klaart Louwerse. „Ze brengen ze 'Als jonge, gezonde vogeltjes gepakt worden, is dat de natuur' meteen naar ons toe. Dat is echt niet de bedoeling, want ze zijn veel beter af bij hun eigen vader en moeder." De vogeltjes zijn op dat moment zo kwetsbaar voor katten, is de motivatie van veel mensen. Maar De Mikke is geen opvang waar je bezwaar maken, is dus groot. Het zou opnieuw vertraging opleve ren. Pas als die zienswijzen even tueel zijn weerlegd, kan de provin cie tot onteigening overgaan. Ove rigens kunnen de grondeigenaren dan nog wel naar de Raad van Sta te stappen. De aanleg van de tweede fase staat overigens los van de komst van de derde fase van de Recreatieverdeel weg: een rondweg rond Scharendij- ke. Die moet doorgaand verkeer richting de Brouwersdam door het dorp verminderen. Lindenberg gaf eerder aan dat die rondweg er best eerder dan de tweede fase zou kunnen komen. Ook de komst van het tracé rond Scharendijke liep onlangs echter vertraging op, toen de gemeente raad bepaalde dat er een onder zoek moet komen naar een andere loop dan de eerder door de provin cie gekozen route. Die zou te dicht langs het dorp liggen, wat overlast zou veroorzaken en toekomstige dorpsuitbreiding in de weg zou staan. op de markt, maar met die wens maakt de gemeente korte metten. „Een gebouwtje daar moet aan al lerlei eisen voldoen om het be schermd stadsgezicht niet aan te tasten. Dat kost veertigduizend eu ro, en we moeten alles zelf beta len. Dat schiet dus niet op." Als tweede optie ziet Lievense wel wat in een plaats bij het molentje aan het Slingerbos. „Maar daar zijn ze ook bang voor het monu mentale aanzicht." Lievense hoopt binnenkort met de Brouwse stadsraad om de tafel te kunnen om tot een gezamenlijk standpunt en eventueel een voor stel aan de gemeente te komen. Hij blijft optimistisch. „We hou den hoop op onze OOP." vogels beschermd kunt laten op groeien, legt Louwerse uit. „Wij zijn er voor gewonde vogels. Als jonge, gezonde vogeltjes gepakt worden, is dat de natuur. Ze overle ven nu eenmaal niet allemaal. Dat zou ook niet goed zijn, want dan komen er veel te veel van." Niet iedereen wil dat echter begrij pen. „Je moest eens weten wat wij allemaal naar ons hoofd krijgen", reageert Louwerse. „Boeven noe men ze ons soms, zonder hart voor dieren." De twee kauwtjes, gevonden in Zierikzee, brengen het totaal aan tal kauwen in De Mikke op bijna honderd. Want stichting Dieren vrienden is natuurlijk niet de eni ge organisatie die regelmatig bij de opvang aanklopt. Zo staat ook de dierenambulance van stichting Dierenhulp op Schouwen-Duive land regelmatig voor de deur. Voor zitter Maus Blom herkent het ver haal over de overvloed aan jonge vogels. „We hebben afgelopen Een flink wolkendek, maar géén regen tijdens het beachvoileybaltoernooi in Renesse. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24